IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Yayinlar

Blm Kurallar

Eski gnlere ait tm gazete,dergi,kitap vb yaynlar bu blme yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
64'ler, Aylk Oyun Aklamalar Dergisi
barayef
mesaj 26.09.2009, 23:18:21
leti #1

Grup Simge

Grup: ye
leti: 69
Katlm: 07.05.2008
ye No: 3,023

Yaamn benim iin 64. boyutla (yani commodore 64) dnyamz arasnda getii yllarda gnler kayp hazineleri bulmaya almakla, canavarlar tepeleyip prensesleri kurtarmakla, kendime imparatorluklar kurup kt bycleri kovalamakla geiyordu. Bir gn yeni bir ka oyun almak iin gittiim Kadky Efes hanndaki bilgisayarcda gzme bir dergi iliti. Hayatmn bundan sonraki bir ka ylnda mptelas olacam bu derginin ismi yine bu zel rakam tayordu: “64’ler”.

Yrmeyi sevdiim iin Altyoldan Kzltopraa (yurtdnda nerelisin diye sorduklarnda Kzltoprak’lym demeyi tercih ederdim. ) dolmua binmeden gidip gelirdim. Zaten genelde arkadalarla beraber giderdik. Oyun almak iin gidilen bu yolculuklar bizim iin Frodo ve arkadalarnn yolculuklarndan farkszd. ok elendiimiz iin hep yolu uzatp daha ge dnmeye alrdk. Yolda derginin kapan ap iine gz gezdirmemle beraber aklm bamdan gitmiti. Kapanda He-man ve Platoon gibi iki favori filmimin resimlerinin olmas bile dergiyi almam iin zaten yeterliydi. Yoksa bu filmlerin oyunlar m kacakt??? Elias olup avu Barnes’a yaptn detebilmek !! Eve varmadan tamamn okumutum bile. Evde bir daha okudum ama bu sefer buz gibi bir kola eliinde. Sonra bir sandvi yapp HERO oynadm ve yatmadan nce tekrar okudum. Nedense kendimi ok mutlu hissediyordum

Dergi sanki benim iin yazlm gibiydi. stelik dili de biz ocuklarn konutuu dile ok yaknd. Sonradan dergide zaten yatlarmn yazdn renecektim. inde sadece yeni oyunlar hakknda tantmlar ve aklamalar vard. Tamam ite..! Bu tam da benim kafama gre bir dergiydi. Aslnda yabanc bir ka oyun dergisini bulmak zor da olsa mmknd (Commodore User gibi) ama fiyatlar ok pahal olduu iin onun yerine oyun almak daha mantkl gelirdi.

64’ler her sayda kendini gelitirdi. Sayfa says artt. Resimlerin ve kadn kalitesi ykseldi. Geceleri oturur haftasonu alacam oyunlarn listesini bu dergiye gre karr, bteme uydurmak iin defalarca elden geirirdim. Her oyunun ekran resmini dikkatle inceler, houma gidenlerle ilgili trl hayallere dalar giderdim. Baz saylar vard ki srf kapan duvara asmak iin iki tane alnrd. rnek mi? u “Barbarian II” kapan kim unutabilir? Ya Indiana Jones III kapa..? Bir de Last Ninja’l bir kapak vard. Bence pek gzel bir tasarm deildi ama yeil fon zerinde zplayan kll bir ninja’nn resmedildii bu kapak konutuum insanlarn, ben de dahil, en abuk ve sk hatrladklar kapak olmu. lgin.
Belli bir saydan sonra kapaklar mavi bir ereveyle kmaya balad. Daha nceleri sk bir takipisi olduum Walt Disney ocuk Ansiklopedisinin fasiklleri gibi haftalk olarak kmasa da, ayban iple eker olmutum.

Derginin enteresan zelliklerinden birisi de gnmzdeki anlamyla sitcom benzeri bir kadro sunumuna sahip olmasyd bence. Yazarlar sadece isim olarak deil, karakter olarak da kendini hissettirirdi. Mesela Muhasebe Mdr olarak aklmda kalm Rengin abla imaj bile bal bana bir karakterdi. Bugn hangi dergi de muhasebe mdr ile ilgili kafanzda bir imaj oluur ki? Derginin ilk sayfasnda pespembe yanaklaryla sizi karlayan ve o saydaki ierii ve gelimeleri zetleyen Abdurrahman Pala ayn zamanda derginin de sahibiydi ama bir eit Hulusi Kentmen rol stlenir gibi gelirdi bana. Nette onunla yaplm bir rportaj var. Derginin hikayesini ykseli ve k sreleriyle anlatyor, bana ilgin geldi.

64’ler’den bahsederken bir isim vardr ki ad bazen derginin bile tesine gemitir. Takip etmi olanlarnz tahmin ediyor herhalde: Murat Adan, ya da dergideki kesinin adyla MAC.
Bu ocuk T’de okuyordu, rock-metal dinliyor, fantastik romanlardan bahsediyor; adventure , FRP, RPG tarznda oyunlara dair ipular veriyor, grlerini belirtiyor, ve kendine has bir pesimist felsefeyle yazlar yazyordu. Kendi kesinde, ke dediim 5-6 sayfalk ato gibi bir yer , yazd yazlarn girii genelde hayata dair gotik eler tayan ve bunalml bir tespitle balar, sonra okuyucu mektuplarna cevap verirken esprili bir sluba brnerek kimsenin sklmamasn bir ekilde salard. Rock mzik ve adventure oyunlaryla har neir olmamda bu ocuun da katks olmutur. Bir ara iyice bunald herhalde “Pessimist United” diye bir grup kurmutu. Murat Adan’la yakn tarihli bir syleiyi yine netten buldum, bence okumadysanz karmayn derim:

Peki dergi bu kadar baarlyd da, bilgisayar ve oyun dnyas dnyada gelimesine ve gelirlerini inanlmaz oranda arttrmasna karn niin mr ok uzun olmad ve nasl yaynna son vermek zorunda kald? Aslnda bu sorunun cevab Abdurrahman Pala rportajnda byk lde aydnlanyor. Bilgisayarclarn bir ksm sattklar dergilerin parasn vermiyormu . Bunu okuduumda keke abone olsaymm diye dndm. Belki abartyd ama kt bir eye hizmet etmi gibi, arkadana kt davranlmasna ses kartmam gibi hissettim kendimi.

Nadiren de olsa bu dergiden bahsedildiini duyduumda ya da bir resmine rastladmda yzmde mutlaka bir tebessm beliriyor, ok eski bir dostum gzmn nnde beliriyor ve kolam ierken alacam oyunlarn listesini karr gibi hissediyorum bir an...

Emei gemi herkese helal olsun.
Teekkrler

--------------------
Ktln galip gelebilmesi iin gereken tek ey, iyilerin hibir ey yapmamasdr. Edmund Burke
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
PROTOSS
mesaj 26.09.2009, 23:24:55
leti #2

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,194
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

Ben kasete oyun eken bir yerde (iliydi sanrm) bu dergiyi grmtm ama iini inceleme frsatm olmad. Kaset satan yer kendi abalaryla hazrlam diye dnmtm smile.gif Dergi olarak srekli ktn burda rendim. Hey gidi hey.

+Quote Post
Perpetual
mesaj 27.09.2009, 02:52:43
leti #3

Grup Simge

leti: 35
Katlm: 22.12.2008
ye No: 4,259

Neredeyse dergi ile ilgili duygu ve dncelerim ayn. Sanki ben yazmm gibi hissettim bir an. Gzel bir yaz olmu, tebrikler.Resimler de ok gzel.
stersen aada birka saysnn linkleri var.lerde dier saylar da ben taramay dnyorum.Geri Abdurrahman Pala ilerde tm dergileri nete koymay dnyormu ama bakalm. Aradn zel bir say varsa nce tararm.

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

Bu arada sen 64'ler'in hangi sayda hangi posteri (Megadeth = "Metal Sabotaj" haricinde) verdiini hatrlyor musun ? Ben shadow of the beast, killing game show'u hatrlyorum, ya dierleri neydi smile.gif ?
Bir de eski bilgisayar dergileri ilgili (zellikle commodore ve amiga) mze anlamnda bir site var Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz. . Bilmiyorduysan umarm seni artm ve ekstra mutlu edebilmiimdir . biggrin.gif

+Quote Post
barayef
mesaj 03.10.2009, 22:38:36
leti #4

Grup Simge

leti: 69
Katlm: 07.05.2008
ye No: 3,023

Beendiine sevindim. O dnem pek ok ocuk ayn eyleri hissetti herhalde. Linkler iin de teekkrler.

Hangi sayda hangi posterin verildiini hatrlamak benim hafza snrlarm ayor ama unu sylemeliyim ki "Shadow of the Beast" konusu zamannda baya lanet okuduum bir konuydu. Tam nihayet Commodore'dan Amiga'ya terfi ettim diye hoplayp zplarken, oyun satan dkkanlardan birinden bu oyunu istediimde "megabyte'n var m?" sorusuyla karlam ve anlamsz baklarla adama bakakalmtm. Sonradan ne demek olduunu rendik tabi. Bu oyun 1 megabyte'lk amigalar iin km oyunlar arasnda ya ilkti, ya da ilklerden biriydi. Tamam grafikler zamana gre sperdi ama megabyte meselesi yznden sinir etmiti beni. Sen o kadar ura Amiga aldrtmak iin, bu sefer de karna megabyte engeli ksn. Hakszln daniskasyd benim gzmde.

Dergileri taramak iin vakit ayrabilirsen baya bir hayr duas alrsn ve bata ben olmak zere mutlaka ilgilenecek arkadalar kar diye dnyorum.

Grmek zere.

--------------------
Ktln galip gelebilmesi iin gereken tek ey, iyilerin hibir ey yapmamasdr. Edmund Burke

+Quote Post
1980
mesaj 16.07.2010, 06:58:02
leti #5

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,191
Katlm: 17.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 143
Ruh Halim:

Sahibi Abdurrahman Pala,Yazarlar Murat Adan,Bar Yalnkaya isimlerini hala hatrlyorum....
Bir fil 1989 ylndan 1993 ylna kadar almtm...Ne gnlerdeydi be....
Ben askerdeyken annem eski saylarnn hepsini atmt..
Olsayd eke imdi...Scan yapardm...

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 16.09.2019 - 05:56:31
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net