IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Mekanlar

Blm Kurallar

Bir ou u an tarih olan bazlar ise ayakta durmaya alan mazimizin unutulmaz mekanlar bu balk altna.

Gzel Paylamlar

5 Sayfa V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
Kumkap...
oldkid
mesaj 22.02.2009, 06:28:32
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,244
Katlm: 25.07.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 318

imdilerde belki biraz nemini kaybetmi olsa da, stanbul'un en ad geen elence merkezlerinden biri.(Nevizade'nin yannda) 70lerin, 80lerin hatta 90larn bir anlamda en popler akam ve yemek noktas. Bitiik balk lokantalar, biraz masa ba canl mzik, hafif pahal hesaplar. Kr Agop adl lokanta en mehuruydu... Gittike turistik bir blge oldu. Herhalde 15 senedir gitmemiimdir. Tekrar nem kazandysa bilemem.

--------------------
What we do in life, echoes in eternity...
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
Fosforlu
mesaj 27.05.2009, 14:10:36
leti #2

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 437
Katlm: 25.05.2009
Nereden: yeilam
ye No: 5,042

Kr agop,beyaz balina,karides ve dierleri. bunlar turistlerin ve elit insanlarn urak yerleri idi.birde istasyon knda 50 metre kadar ileride mehur Kumkap ikembecisi vard ki oraya yolu den muhakkak bir orba imeden gitmezdi.ayrca zerdesi ok mehurdu burann.yine ayakkab atlyeleri gedikpaada youn olduundan kumkapdan balayan o mehur azak yokuu klr,azak yokuu olurdu sanki azap yokuu.

--------------------
''...Korkulu gnler bunlar.Kimse tek k yakmyor.Bu gidile,gemilerin klar grnnceye kadar da yakacaklar yok..Gemileri bekliyoruz...''

+Quote Post
dilemma
mesaj 28.05.2009, 00:21:25
leti #3

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 225
Katlm: 08.02.2008
ye No: 2,283

ne tuhaf kumkapi diyince insanin aklina zeynep ve kumkapi cinayeti geliyor istemsiz... sanirim bu yaz sonu keyfini cikarabilecegim gecen yaz sadece nevizadeye ugrayabilmistim

--------------------
ne adamlar sevdim zaten yoktular

+Quote Post
PROTOSS
mesaj 05.04.2010, 00:44:34
leti #4

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,184
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

Son zamanlardaki balk ktlndan dolay zellikle turistlere hizmete arlk veren bir yer haline geldi. zel kutlamalar, toplu ziyaretler tabi ki yaplabiliyor ama ailecek birlikte gidip eglenelim derseniz, czdannzn dolu olmas gerekiyor. Yine de balk mevsiminin en gzel zamannda senede bir gn gidip mezelerin tadna bakmal insan diyorum.

+Quote Post
sahaf
mesaj 11.11.2010, 10:17:05
leti #5

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,082
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Dn eski iek pasajndan madam anahit teyze ve paganini blentden bahsederken irketin danman olan sevan amca bir ara iek pasajndan kumkapya gemiti. o eski kumkapy onun gznden aktaracam ama msadenizle nce kendimden balamak istiyorum. smile.gif

Kumkap ocukluumuzda gitmeyi sevdiimiz mekanlardan biriydi.,be arkada mayomuzu giyer zeytinburnundan trene kaak binip buraya atardk kendimizi..kumkapnn dalgakrannda denize girer kayalklarndan midye karrdk..kardmz midyeleri teneke zerinde ..... kebab hesab piirir orada yutardk.bazende gece son trene binip balk haline mezat balamadan evvel getirilen kasa kasa balklarn tanmas esnasnda kasadan dklenleri toplayp kendimize kasa yapar ya onlar satardk ya da paylap eve gtrrdk.

Yine kumkap sahilinde havann iddetli lodos olup kuvvetli estii durumlarda bu sahile gelen defineci tipler vard birazda bu adamlar anlatmak istiyorum.lodos olan havalar bu adamlar iin nimetdi..kumkap ile sarayburnu aras sahili hep turlard bu kazmakrek bill klkl amcamlar biggrin.gif .bunlarn gz hep dalgann sahile vurduu yerdedir.dalga vurup geri ekilirken dalga kumsala bata eski altn,sikke olmak zere deerli eya attm diye pr dikkat bakarlard..ayet altn veya benzeri bir ey parlarsa ikinci dalga gelmeden hemen onu almalar lazmd.nk gelen ikinci dalga grnen deerli eyi kaybedecektir.

Benden buraya kadar imdi sz sevan amcann..o da herkes gibi kumkap denildiinde meyhanelerinden balyor anlatmaya.iek pasaj haricinde kumkap olurmu buluma noktalar.kapal arnn rum,ermeni,sryani olan kuyumcusu,bakrc ustas,antikacs,halcs gibi esnaf hafta sonu veya dier nemli gnlerinde buraya akarm..genelde kr agopta buluurlarm. burann mezelerini agopun hanm marta hanm yaparm vakti zamannda.midyeden pavuryasna kadar her trl deniz mahsulnn tadna baklrm..birde eskiden burada iman yorgo diye birinin balk lokantas varm.burann balk orbas nefis olurmu.balk olarak dil bal tavas ise ayr bir lezzetli olurmu.

Yenilen yemeklerin hazmedilmesi adna tren yolu alt kprsnn altndan geilip sahilde ksa bir yry yaplr ardndan kahve iilir ve herkes ikametgahna dalrm.sahil yolu eskiden yle pek geni bir yolda deilmi.deniz ile yol iie geecekmi gibiymi..yine kumkap sahili pek tekin saylmazm.bu yzden buralarda tek bana dolalmas tavsiye edilmezmi.. wave.gif

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
Candy
mesaj 11.11.2010, 12:25:10
leti #6

Grup Simge

leti: 3,534
Katlm: 14.12.2007
Nereden: Ankara
ye No: 1,499
Ruh Halim:

stanbul'lu olmamaktan hayflandm anlar olur kimi zaman.Mesela Sper Baba'y izlediim dnemlerde engelky'de yaamak isterdim delicesine.imdi bu bal okurken keke Kumkap'y bende yaasaydm diye geirdim iimden.O zaman birde benim gzmle Kumkap olacakt,eksiklik bu.smile.gif

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post
GaLaCTiCa
mesaj 11.11.2010, 15:14:12
leti #7

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 3,556
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 12

Kumkap denilince akla ilk gelen ey rak-balktr. Bu ikili'nin de tadlaca en iyi mekan meyhanedir. Meyhanede olunca rum, ermeni veya balk meyhanesi olmas makbuldur. Kr Agop ve ei kumkapy Kumkap yapmtr. Agop'un ei'nin mezeleri'nin lezzetinin metini ben de duymutum. O dneme yetimeyi ok isterdim. imdilerde Agop'un meyhanesini olu iletiyor sanrm. O da zamana ayak uydurmu. Klasik meyhane havasn bozmu diye okudum. Turistik mekana evirmi. Brak aynen kalsn ne olcak dimi. Her ey gibi meyhanelerde ve kumkapda elence anlay da zamana ayak uydurmak zorunda kalm. Zamanmzn en nefret ettiim zellii her eyi ar abuk tket mant ilediinden klasik kalmak, devam etmek zor. Eskiyi seven, klasiki mteri de az demek ki.

--------------------

+Quote Post
leventveziroglu
mesaj 11.11.2010, 16:31:52
leti #8

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 1,005
Katlm: 06.01.2008
Nereden: Izmir
ye No: 1,854

Ben Kumkapi-Yenikapi hattini,deniz kiyisinda kumlarin zerine,uyduruk tahtalarla kurulmus SALAS mi salas meyhanelerinden hatirlarim..Caddenin diger yanindaki meyhaneler bizim gibi 17,18 yasindaki yeni yetmelere pahali gelirdi..
Bu bahsettigim balikci barinagina benzer yerlerdeki salas meyhanelere istersen ickinide gtrebilirdin zira onlarda sisesi 225 kr. olan ucuz Gzel-Maramara sarabindan baskasi bulunmazdi..Oradan bir balik secerdin,pazarliginida yapar pisirtirdin..Yanina taza ekmek ve kirmizi sogan..
Biraz daha para grnce cebimiz Cicek pazajinda Arjantin (Bira+Votka) icmege basladik..Zaten o bizim daha nce takildigimiz Cingenelerin sahibi oldugu ve geceleride yan yana dizilmis bu salas meyhaneleri ziyaret eden cingenelerden kurulu calgici takiminin devam ettigi bu yerler belediye tarafindan kaldirilmisti..
Daha sonraki yillarda ise artik Almanyada idim..

--------------------

+Quote Post
Mrbom
mesaj 12.11.2010, 01:22:26
leti #9

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 4,581
Katlm: 26.05.2007
Nereden: stanbul
ye No: 47
Ruh Halim:

Kumkap eski Kumkap deil...imdilerde yoldan gecenleri bile ieri zorla sokmaya alan bir zihniyet hakim..Hele birde turist ise vay hallerine...Hatta gidecekleri uyaraym baktnz ierde sizden baka kimse yok,bilinki gnn tm zararn sizden karacaklar biggrin.gif ...

Bu arada kumkap cinayeti olayndaki ldren ve lenin kars bir zaman sonra ayn sahneye bile kmt..

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post
Adore
mesaj 03.07.2011, 23:37:32
leti #10

Grup Simge

leti: 4,580
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

Eski nfus czdanm hala saklyorum.
Bilgiler blmnde Kumkap yazyor.
"Kumkap deiti" yerine "Trkiye deiti" demek lazm.
Kumkap'nn istasyona giden yolu zerinde 4 kurnal, zeri armal tarihi bir eme vard.
stasyona giderken sol kolda babamn manav dkkan vard..
50 metre ileride yine sol kolda amcamlarn ilettii ikembe salonu vard.
ki dkkan yannda ise kk amcamn alt mehur Agob'un Meyhanesi vard.
Babam ok gzel keman alard, sesi gzeldi..
Kimi zaman ark da sylerdi..

"limon ektim taa ilimon yar aman
amann bitmedi, kald K'a vay vay"

stasyona vardnzda sa kolda kullanlmayan yk vagonlar bulunurdu.
Tren yolunu takip ederek yrdnzde Yenikap'ya kadar giderdi o talarla rlm ose yol.
Her tren geliinde oluk gibi insan akard, Azak yokuuna doru..
500 litrelik kazanda pien ikembe orbas yetmezdi.
Garibanlar a-ak braklmazd, fakirler doyurulurdu.
nsanlarn yzleri, kalpleri gibi tertemizdi.
Ermeni, Rum farketmezdi..
Kevork'la da arkadalk edilirdi, Mannik'le de..
Artin de vard, Yanni de.
En nemlisi insanlk vard.. Yardmlama vard.. Hal hatr vard.. Gnl vard..

Bir gnl vard bende henz ak tadmam
Tertemiz hislerine, gnah nedir katmam

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

5 Sayfa V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 20.09.2018 - 16:13:05
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net