IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Yerli

Blm Kurallar

Bu blmde mazide kalan yerli mziklere dair hereyi yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

3 Sayfa V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Ajda Pekkan
Mrbom
mesaj 05.07.2007, 15:30:19
leti #1

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 4,581
Katlm: 26.05.2007
Nereden: stanbul
ye No: 47
Ruh Halim:

Ajda Pekkan, (d. 12 Subat 1946, Istanbul), Trk sinema oyuncusu ve sarkici.

1963 yilinda Ses dergisi kapak kizi seilen Ajda Pekkan, ayni yil sinema filmlerinde rol almaya baslamis, genelikle komedi ve hafif melodram filmlerde rol almistir. Ayhan Isik'la basrol paylastigi Sipsevdi, Vahi z'le oynadigi Kart Horoz filmleri ile taninmistir.

Mzik kariyeri sinema kariyerinden ok daha nce baslayan Ajda Pekkan 1962 yilinda ilk plagini doldurmus ve Trk mziginde bati tarzi pop mzik sarkilari syleyen ilk sarkicilardan biri olmustur. Ilk baslarda Italyanca, Fransizca, Ingilizce ve Ispanyolca paralar seslendiren Pekkan, daha sonralari bu paralarin Trke versiyonlarini da sylemistir...

Ajda Pekkan grntlerinden olusan bir klip...

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

daha fazlasi iin...

--------------------
Play it again,Raphael
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
hale
mesaj 05.07.2007, 15:32:09
leti #2

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 101

ben bu kadina hayranim ..

her ne sekilde olursa olsun yillara meydan okumasini bildi.. hep kendi tarzini yaratti.. ama sen onca ameliyati bu ugurda olur musun derseniz, aslaaaaaaaaaaa derim biggrin.gif ))

+Quote Post
mesaj 10.07.2007, 12:20:44
leti #3

Grup:
leti: 0
Katlm: --
ye No: 0

Isin geregi byk babam da Ajda Pekkani taniyor, kuzenimin ilk okula giden kk kizida.. Yani 4 kusaktir ayakta kalmayi basarmis..

Ben daha ziyade eski sarkilarini ve eski yorumunu seviyorum..
Kendisi bence Trkiye'nin en zevkli giyinen kadinlarindan biridir..

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz. Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz. Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz. Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

+Quote Post
elvina
mesaj 17.07.2007, 22:49:13
leti #4

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,123
Katlm: 27.06.2007
ye No: 191

bence eski halinden daha hos ve gzel..eski filmlerindeki halini begenmezdim ben..Trkiye nin en unulmayacak isimlerinden biri o bence...

+Quote Post
ARUZKOLIK
mesaj 27.07.2007, 20:55:11
leti #5

Affan dedeye para saydm, Satt bana ocukluumu
Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,610
Katlm: 21.07.2007
Nereden: Dzce
ye No: 299
Ruh Halim:

Enrico Maccias ile yaptigi detleri unutamam.Enrico'nun bir ka sarkisini Trke szlerle seslendirmisti...

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz. =

+Quote Post
Misafir_*
mesaj 04.08.2007, 08:38:43
leti #6

Misafir Yazar

Daha ok yaptirdigi ameliyatlarla anilsada aslinda bence Trkiyenin en iyi kadin sanatilarindan biridir.Bikere ok orjinal birisi oldugunu dsnyorum.Yani kimselere benzemez kimsede ona benzemez.Her zaman modayi nden takip eder.Farklidir yani.Ben kendisini ilk olarak 'petrol' sarkisiyla tanidim ve sevdim.Ama en sevdigim sarkisida'Hr dogdum hr yasarim'dir.

+Quote Post
MisafirMisafir_*
mesaj 04.08.2007, 08:42:06
leti #7

Misafir Yazar

2006 senesi Haziraninda Istanbul aik hava'da verdigi konserinde bir sarki arasinda en nde oturan seyircilerden biri "Ajda sen busun ve hep gzel kalacaksin" diye bagirdi. Hanimefendinin cevabi "ee biliyorsunuz, byle kalabilmek iin elimden geleni yapiyor, gelmeyeni yaptiriyorum" seklindeydi.

+Quote Post
ari maya
mesaj 07.08.2007, 07:39:09
leti #8

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 176
Katlm: 24.07.2007
ye No: 308

Aye Ajda Pekkan, 12 ubat 1946 ylnda stanbul'da dodu. Deniz binbas olan babasnn grevi dolaysyla ocukluu Glck'te geti. arkc olmak iin byk heves tayan amlca Kz Lisesi rencisi Ajda Pekkan, 1962 ylnda dnemin en popler gece kulb at'nn sahibi olan lham Gencer'e ulat. lk olarak seslendirdii Mina'nn "Il Cielo In Una Stanza" arksyla kendini kabul ettirdii at gece kulbnde Los atikos topluluu eliinde bir mddet sahne almas yapt. 1963 ylnda bir aile dostlarnn tevikiyle Ses dergisinin, sinemaya yeni yzler kazandrmak amacyla at kapak yldz yarmasna katld. Ediz Hun'un erkekler dalnda birinci, Hlya Koyiit'in bayanlar dalnda ikinci olduu yarmada, birinci seilen Ajda Pekkan'n profesyonel kariyeri bylece balam oldu. 1963 ylnda "Adanal Tayfur" ile ilk kez kt kamera karsnda, 1967 ylndaki son filmi olan "Harun Reid'in Gzdesi"ne kadar ba rollerini Ayhan Ik,
Cneyt Arkn
ve Tamer Yiit gibi sanatlarla paylat 47 film evirdi. Ses kabiliyeti rol ald filmlerdeki yapmclarn da dikkatinden kamad ve pek ok filminde arkc rol stlendi ve eitli arklar seslendirdi. lk filmi "Adanal Tayfur"da seslendirdii "Gz Gz Dedi Bana" arks, arka yznde ztrk Serengil'in seslendirdii "Abidik Gubidik" arksyla birlikte 45'lik plak olarak yaynland. Sinemaya balamadan nce tanp arkclk yapabilmesi iin yardm istedii ve kabiliyetine ikna ettii Fecri Ebciolu, sinema yllarnda da Ajda Pekkan'la irtibatn hi koparmad ve 1965 ylnda kendine ait ilk pla olan "Her Yerde Kar Var / 17 Yanda" piyasaya srld. Birka plak denemesinden sonra 1968 ylnda kard "ki Yabanc" 45'lii ile aranjman dalnda onbinlerce plak satarak sat rekoru krd. "Dnya Dnyor", "Saklanba" ve " Kalp" gibi stste ok baarl plaklar yapt. Bu ykselen trendin neticesinde yurtdndan davetler ald ve Atina'daki Uluslaras Apollonia Mzik Festivali'nde '68 ylnda "zleyi" ve '69 ylnda "Perhaps One Day" arklar ile stste iki kere drdnc olarak mzik piyasasndaki yerini salamlatrd. Barcelona'daki Akdeniz arklar Festivali'nde "Ve Ben imdi" arks ile Trkiye'yi temsil etmesi ve arklarnn pek ok filmde fon mzii olarak kullanlmas, Ajda Pekkan' tm lkede tannr hale getirdii gibi, ilk olarak Zeki Mren'in alt kadrosunda yer ald gazino sahnelerinin de aranan isimlerinden biri oldu.

Her lkenin starlarn bnyesinde barndrmaya zen gsteren Philips firmas, Trkiye'den setii Ajda Pekkan' kanatlarnn altna ald ve kaytlar Fransa'daki stdyolarda gerekletirilen, Fikret ene'in szlerini yazd arklarla, Ajda Pekkan'n dier arkclardan bir adm ne frlad yllar balad. stste gelen hit plaklarla Ajda Pekkan'n sesi tm lkede keyifle dinlendii gibi, k giyimi, srekli kendini yenileyen grnm ve deiime ak tavryla sadece mzikte deil moda konusunda da hayranlarn srkleyen bir ikon haline geldi. "Sensiz Yllarda", "Yalnzlktan Bezdim" gibi arklarla frtna gibi girdii 70'lerin ortalarnda seslendirdii "Tanr Misafiri", "Kimler Geldi Kimler
Geti
", "Hogr Sen", "Sana Ne Kime Ne" gibi ileride birer Ajda Pekkan klasii haline gelecek arklaryla Trkiye snrlarn zorlamaya balad. Bu stn performansnn sonucunda 1976 ylnda Paris'in nl Olympia mzikholnde, dnemin nl Cezayir asll Fransz arkcs Enrico Macias'la seri konserler verdi. Bir dost toplantsnda Hrriyet Gazetesi sahibi Erol Simavi'nin "Ajda Pekkan'a Star demek yetmez, ancak Sperstar dersek yerini bulur." szyle birlikte nce sanat evrelerinde, sonra hayranlarnn arasnda, daha sonra da tm lkede "Sperstar" nvanyla anlr oldu. 1977 ylnda bu nvann ilk kez resmiletiren, o gne kadar benzeri grlmemi bir kapak dizayn ve prodksiyonla piyasaya sunulan, "Kim Ne Derse Desin", "Hanc" gibi arklarn yer ald albm "Sperstar" hazrlad. Ayn yl Tokyo'daki Yamaha Mzik Festivali'nde "A Mes Amours" arksyla elde ettii baarl netice, -70'lerin banda yurtdnda ilk olarak bir Almanca ve daha sonra birka Franszca pla sata sunulan- Ajda Pekkan'n '77 ve '78 yllarnda Fransa'da ses getiren 45'lik almalar yapmasna ve sonunda "Pour Lui" isimli Franszca albmn hazrlamasna n ayak oldu. Halk konserleri, sahne almalar ve konuk sanat olarak katld uluslararas organizasyonlar ile baarsn pekitiren Ajda Pekkan, 1979 ylnda "Bambaka Biri", "Haykracak Nefesim" gibi arklarn yer ald Sperstar serisinin ikinci albm "Sperstar 2"de kariyerinin doruuna kt. 70'li yllarda defalarca yln sanats seildii gibi arklar da liste balarndan inmedi, eitli dller kazand.

O seneye kadar, Trkiye'yi temsil etme grevinin, eleme usulyle belirlendii Eurovision ark yarmasna 1980 ylnda atama yoluyla Ajda Pekkan seildi. lk nce tespit edilen 5 bestecinin arklarnn jri tarafndan 3'e drlmesiyle, "Bir Dnya Ver Bana", "Olsam" ve "Pet'r oil" ile Tv ekranlarnda boy gsterdi. "Pet'r oil"n Trkiye'yi temsil etmesine karar verilen gece sonunda, lkemizde hi olmam birey oldu ve henz pla sata sunulmam bir ark tm halk tarafndan ezbere sylenir oldu. Kulis faaliyetlerinin yetersizlii, arknn siyasi hicivli yaps ve yarma gecesindeki organizasyon bozukluklar neticesinde Ajda Pekkan bu yarmada hayal krkl yaratan bir derece ald.
Sperstar
' bir hayli kstren bu yarmadan sonra bir sre dinlenme karar alp A.B.D.'ye yerleti. 70'lerin sona ermesiyle birlikte pop mziin cazibesini yitirip, alaturka ve arabeske ynelindii yllarda "Sen Mutlu Ol" ve "Sevdim Seni" isminde hafif mzik ve alaturka sentezi iki albm yapt. Ancak Sperstar'n bir trl iine sinmeyen ve kendi istei dorultusunda gereklemeyen, smarlama olarak hazrlanan bu albmler Ajda Pekkan hayranlarnn bekledii renkten ve kvamdan uzakt. Yerli bestecilerle almaktan bekledii verimi alamayan Ajda Pekkan, 70'lerde kendi nderliinde ykselen aranjman akmna geri dnd. "Sperstar 83 Show"uyla sahnelerde frtna gibi eserken, en baarl almalarnda yannda olan Fikret ene'le birlikte alt "Uykusuz Her Gece", "Son Yolcu" gibi arklarn yer ald "Sperstar 83" albmyle yeniden gnlleri fethetti. Reklam filmleri, Tv programlar, sahne almalaryla ikinci baharn yaayan Sperstar, '84 ylnn sonlarnda yapmclarnn ve yakn evresinin sraryla dnemin popler gruplarndan Be Yl nce 10 Yl Sonra ile bir albm hazrlad. "O Benim Dnyam" arksyla yeniden k yakalayan Ajda Pekkan, ark yorumlarndaki stn bir performansna ramen arklarn zensizlii ve zorlama bir albm olmasndan dolay, yeni ekibiyle bekledii skseyi yapamad. '87 ylnda lk Aker ve Fikret ene'in szlerini yazd "Kim Olsa Anlatr", "Yalnzlk Yolcusu" gibi arklarla, zel hayranlar iin esiz olarak nitelenen ancak hit ark eksiklii nedeniyle, fazla tutulmayan "Sperstar 4" albmn hazrlad. Sonrasnda yapt evlilik nedeniyle ald mzii brakma karar tm mzik severleri zse de, mzikten ayr geen gnlerinde yaad boluk hissi neticesinde yeniden mzie dn karar verdii sralarda evlilii de sona erdi.

1989 ylnn son gnlerinde "Ajda '90" albmn piyasaya srd. Pop mziin kmaza girdii, hatta unutulduu gnlerde "Yaz Yaz Yaz" ile ortal kasp kavurdu. Yars yerli beste, yars aranjman olan bu albm, Ajda Pekkan'n muhteem dnnn bir iaretiydi adeta. Pei sra balayan Rumelihisar konserleriyle Sperstar, sevenlerini kald yerden bylemeye devam etti. '91, '93 ve '96 yllarnda ounlukla yerli bestecilerle alt albmleri, sivrilen bir ka ark dnda beklenen ilgiyi grmedi. 90'larn ortalarna kadarki 30 senelik mzikal kariyerinde hi toplama albm yapmayan Ajda Pekkan'n, hayranlarn ok memnun etse de kendi rzas dnda yaynlanan "Hogr Sen" ve "Unutulmayanlar" albmleri piyasaya kt. eitli sahne almalarna devam ederken '98 ylnda eski arklarnn yeni dzenlemelerini
seslendirdii "Best Of" albm mzik marketlerdeki yerini ald. Yksek sat grafii yakalayan bu albmn devam niteliinde, 2000 ylnda 2 CD'den oluan "Diva" albm piyasaya kt. Bu albmde Ajda Pekkan'n eski arklarnn yeni yorumlarnn yan sra, "Mutlu Btn arklar" ve "Aka nanma" gibi iki yeni ark ve kardei Semiramis Pekkan'n eski arklarndan "Dert Ortam" ile "Bu Ne Biim Hayat"n da Ajda Pekkan yorumlar yer ald. 2003 yazna sz ve mzii ehrazat'a ait "Sen ste" isimli single almasyla bomba gibi giren Ajda Pekkan, halen yaz banda piyasaya verilmesi beklenen yeni albmnn hazrlklarn srdrmektedir. Kariyeri Trk pop mziiyle yat olan Ajda Pekkan, bugne dek -13' LP, 6's CD formatnda- 19 tane albm, 56 tane 45'lik, 1 tane single almas yapm, 1998 ve 2000 yllarndaki yeniden yorumlad arklar ve remixleri haricinde, plak ve CD'lerinde 221 tane ark seslendirmitir.

--------------------
Bilmeden yeilliine dm bir damlaym ben tm dnyann kknde hereyin kayna sen..

+Quote Post
sister
mesaj 11.08.2007, 19:56:47
leti #9

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 224
Katlm: 10.08.2007
ye No: 388

her ne kadar ajda pekkan sarkilarinin mkemmeligi tartisilmaz olsa da benim iin ayri bir yeri vardir bu sarkinin...BAKSANA TALIHE..

gel bana sor bana sevgi bu mu diye
girsene kalbime dsmsken elime
bosveren bos gezen olsan da bana ne
ben sevemem kimseyi senin yerine

baksana talihe mal verip kimine
seni vermis benim gibi birine

askta hatir gibisin ya hani bana
gel bu gece kalmasin yarina
sar beni sarmala verme baskasina
kr dgm ol benimle sakin ama

baksana halime glme deli diye
akil ermez bu gnl isine
akil ermez bu gnl isine

yandi yandi iim yandi iti aski kanmadi
kalbimin istedigini almak nasip olmadi

gel bana sor bana sevgi bu mu diye
girsene kalbime dsmsken elime

akil ermez bu gnl isine
akil ermez bu gnl isine

szlerini de yazdim tam oldu:)

--------------------
yine seninle geldi hayat!...

+Quote Post
emrahuytun
mesaj 29.08.2007, 18:37:22
leti #10

Grup: Emektar Ynetici
leti: 2,734
Katlm: 02.06.2007
Nereden: Ankara
ye No: 76

Sper Star'n eski kartpostal resimleri...

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz. Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz. Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

--------------------

te dndm, burdaym;
Ben bu ite ustaym :)

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

3 Sayfa V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No new Ajda Pekkan
32 Editor 8,693 25.04.2017 - 19:38:17
G?n: hazan
No new Ajda Pekkan Nevresimleri
14 ember 5,774 19.02.2012 - 21:38:27
G?n: okseybilenkiz
No New Posts Ajda Pekkan
2 ember 1,466 07.07.2011 - 09:13:19
G?n: mavi
Closed Ajda Pekkan'li Reklam
5 clown 2,079 28.06.2007 - 14:15:40
G?n: clown

RSS Basit Grnm Tarih : 18.12.2018 - 13:58:24
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net