IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Yiyecek - Iecekler

Blm Kurallar

Eski gnlerden tad damanzda kalan yiyecek ve iecekleri bu balk altnda yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Zahter
superisi
mesaj 15.12.2010, 13:48:59
İleti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Nereden: izmir
Üye No: 532
Ruh Halim:

Zahter, Güneydoğu Anadolu bölgesine ait olup, kavun, karpuz çekirdeklerinin ezilmesi ile yapılır. Arkadaşımın annesi çok yapardı. Susam, kırmızı biber, ceviz gibi 100 çeşit katılırmış bu çekirdek ezmesinin içine. Yanında mutlaka zeytinyağı tabağı da konulur. Ekmeğimizi önce zeytinyağına sonra da zahtere banıp yerdik. Kahvaltıda yemeye doymazdık hiç.

Benim ninem de buna benzer bir karışım yapardı. Adını ne koyacağımı bilemediğim için ona benzeyen Zahter başlığını açtım. Ninem önce kıyma makinesinde kırmızı biberleri çekerdi. Ev acı biberle kokar ve devamlı hapşururduk. Sonra yere oturur düz bir taş üzerine ceviz, susam koyar başka bir taş ile ezerdi. taşın böyle iki yanında tutacak yerleri vardı. Rengi de siyahtı. Ceviz, susamdan başka şeyler de koyardı ama hatırlamıyorum. Bu karışımı, çekilmiş biber ile karıştırırdı. Kahvaltıda tereyağ sürülmüş ekmeğimizi bu katkılı acı pul bibere banıp yerdik. Deneyin derim wink.gif

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
Candy
mesaj 15.12.2010, 15:31:47
İleti #2

Grup Simge

Grup: Forum Demirbaşı
Nereden: Ankara
Üye No: 1,499
Ruh Halim:

Hımmm..daha önce duymamıştım ama hoş bir şeye benziyor.Bizim acıka'nın akrabası galiba. tongue.gif

Dikkatinizi çektimi bilmem lezzetli şeyler genellikle acı olur.

En son bir yerde okumuştum biber acı çekmemek için acılaşıyormuş.Yani bu biberin düşmanlarına karşı geliştirdiği bir çeşit savunma mekanizmasıymış.Ve kendini korumak için kullandığı bu kalkan şimdi bizi mutlu ediyor.

Acıları zevk edindim tabiri bu acılı yiyeceklere mi dayanıyor yoksa? tongue.gif

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post
Adore
mesaj 25.11.2011, 18:35:58
İleti #3

Grup Simge

Üye No: 54,831
Ruh Halim:

Merak edip baktım, Zahter Güneydoğu'da yetişen yabani bir bitkiymiş.

http://www.mailce.com/zahter-nedir-faydalari-nelerdir.html

Acıyla aram iyi olmadığı için sadece bakmakla yetineceğim.

Siteye bakarsanız göreceksiniz..

yi gelmediği hastalık neredeyse yok gibi..

Bana sormayın cevabım belli..

Öleceğimi bilsem yine yemem rolleyes.gif

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post
superisi
mesaj 25.11.2011, 18:51:07
İleti #4

Grup Simge

Ruh Halim:

Ben bu karışımı kendim de yapıyorum. Malzemeler çok basit her yerden kolaylıkla bulabilirsiniz. Lor peynir veya tulum peyniri de olur. Kırmızı pul biber, haşhaş, keten tohumu, tarçın, ceviz içi, badem, fındık da olur, susam.. 100 çeşide tamamlamaya uğraşmayın..Evinizde hangi baharatlar, çerezler var ise ezip karıştırın. Ekmeğinizin tülü tarafını zeytinyağına banıp banıp yiyin smile.gif Ya da kızartın ekmeğinizi sürün üstüne tereyağını, sonra ekmeğinizi daldırın karışım tabağına laugh.gif

--------------------

+Quote Post
PROTOSS
mesaj 26.11.2011, 18:35:11
İleti #5

Grup Simge

Nereden: Aiur
Üye No: 4,771
Ruh Halim:

Bu iştah açıcı bir şeye benziyor. Marketlerde cevizli ezme denilen bir şey var, acılısı da oluyor onun benzeri bir şey ama daha çok karışımlısı. Tarhananın sürülebilir hali desek yeridir. lginçmiş. Bence güneydoğu gözükse de kökeni, orta asya kökenli olabilir çünkü göçebe toplumuna uygun bir yemek gibi duruyor. Pastırma gibi. Güneydoğuya geldiğinde de acı katılmış olabilir içine. Bu dünyadan her şeyi yemeden ayrılmamak lazım. O yüzden kenara yazıyorum yenecekler listesine. smile.gif teşekkürler Su Perisi, ve afiyetler olsun.

+Quote Post
superisi
mesaj 26.11.2011, 19:03:50
İleti #6

Grup Simge

Ruh Halim:

Bu karışım sürülemez ama, böyle salça veya acuka gibi bir şey değil.. Pul biberi düşünün. Katkılı.. dereotlu çökelek, ya da lor peyniri karıştırılınca acısı azalıyor. Peynir koymasanız da olur.. Evde bulunan malzemelerle, kafanıza göre takılın. Ninem mesela darı patlattığımızda dipte kalan patlamamış, darıları da eziyordu bu karışıma ilave ediyordu.

Acı, kırmızı pul biber, ezilmiş ceviz içi, susam, haşhaş.. Bunlar olursa güzel olur bence smile.gif Ben tarçını da sevdiğimden ilave ediyorum. Zeytinyağına da kekik koyuyorum. Bizim zeytinyağımız yazlıktaki zeytinlerden yapılıyor. Kekik de dağlardan toplanmış geliyor bize.. smile.gif Olsun kırmayın hevesinizi marketten aldıklarınızla deneyin derim pişman olmayacaksınız wink.gif

Ben de ne kadar uğraşırsam uğraşayım. Ninemin hazırladığı karışımın tadını tutturamıyorum. Yine de kıyısından ucundan az da olsa çocukluğumdaki tadına ulaşıyorum.

--------------------

+Quote Post
Adore
mesaj 26.11.2011, 19:38:17
İleti #7

Grup Simge

Üye No: 54,831
Ruh Halim:

Galiba sözü fazla uzatmaya gerek yok.
En iyisi, bu tadı Superisi'nin hazırladığı sofrada tadmak rolleyes.gif
Superisi'nin elinden yapılmış Zahter eminim çok lezzetli olacaktır. 8.gif

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

RSS Basit Görünüm Tarih : 25.08.2019 - 17:29:49
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net