IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Yiyecek - Iecekler

Blm Kurallar

Eski gnlerden tad damanzda kalan yiyecek ve iecekleri bu balk altnda yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Kıkırdak
sahaf
mesaj 13.07.2012, 15:26:27
İleti #1

Grup Simge

Grup: Forum Demirbaşı
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
Üye No: 68
Ruh Halim:

Bilirmisiniz bu lezzeti veya hiç tattınızmı smile.gif ? Babam gücü yettiğinde kurban bayramında çift kurban alırdı. Kurban eti ve diğer işe yarar kısımları içinde koyunun kuyruk kısmı çok önemliydi. Kuyruk kısmında bulunan yağlı kısım alınır ve bir tava içine et sote büyüklüğünde keser gibi kesilir ve ardından tava içinde kavrulurdu. Tava içinde kavurduğun kıkırdaktan çok yoğun bir yağ çözülecektir ve bu yağ kokusu sizi belki bu lezzetten soğutacaktır. Fakat piştikten sonra en azından ertesi güne kadar bekletilirse inanılmaz bir lezzet sunacaktır size. Valla bizim evde sabah kahvaltıda bile afiyet ile yenirdi kıkırdak denilen lezzetli şey wink.gif

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
GaLaCTiCa
mesaj 14.07.2012, 00:14:57
İleti #2

Grup Simge

Grup: Administrator
Nereden: Ankara
Üye No: 12

ocukluğumda annem yaptığı lokumların (bizim yörede hamurdan yapılan bir nevi çörek ve ekmeğe benzeyen yiyeceğe verilen ad. Bildiğimiz tatlı lokumdan değil yani smile.gif ) içine koyardı. Babam özellikle isterdi kakırdak konulmasını. Güzel bir tad ve koku katardı Sahaf'ın söylediği gibi. Piştikten sonra tane tane yenilmesi de çok güzeldi. Sahi yav yemeyeli nerden baksan rahat 15-20 sene olmuştur heralde.

--------------------

+Quote Post
superisi
mesaj 14.07.2012, 23:04:31
İleti #3

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Nereden: izmir
Üye No: 532
Ruh Halim:

Ben de bilirim bu lezzeti smile.gif ne zamandir yemedim. kurban kesildiginde annem kavururdu. Karnim aciktiginda buzdolabindan cikarir taze sicak ekmegin icine koyar yerdim. damaginizda muthis bir tat birakir.

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..

+Quote Post
alikusu
mesaj 23.07.2012, 02:11:49
İleti #4

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: Bakent
Üye No: 236

Hay allah bende sadece bizim oralara mahsus bir şey sanırdım,kıkırdağı laugh.gif . anneannemin söyleyişiyle
'' Hakırdah'' biggrin.gif
su periciğimin dediği gibi kahvaltıda mutlaka olurdu çerez gibi yerdik, galactica 'nın bahsettiği lokum bizde kete denir, ve zaten ketede kıkırdak yoksa tadı olmaz ki, tuzlu tuzlu, çıtıtr çıtır , en son ne zaman yedim.
hımm rolleyes.gif sanırım bir kaç bayram önce halam yapmıştı , hatta kıkırdağı tazelemek için birazcık tavada ısıtırlardı, . taze, sıcak, tuzlu kıkırdak .. eneem canım çekti yaa huh.gif

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !

+Quote Post
ntetik73
mesaj 23.07.2012, 13:37:47
İleti #5

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Nereden: Denizli
Üye No: 4,255
Ruh Halim:

Kurbanda mutlaka yapılırdı bizde de.Babam bayılırdı bıraksan tek başına bitirirdi.Yağını süzerdi annem sadece kıkırdağı kalırdı.Ben yiyemezdim yağ diye ama sevenler afiyetle yerdi.Süzülen yağda yemeklerde sarmalarda dolmalarda kullanılırdı.Dedem rahmetlik kahvaltıda ekmeğine dürer dürer yerdi.Eski insanlar o kadar işi yaparken sanırım böyle yiyecekler sayesinde dinç ve ayakta kalabiliyormuş...

--------------------
Beni Tanmla Cmleler inde Kullan,,,,,,,

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

RSS Basit Görünüm Tarih : 17.08.2019 - 15:31:13
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net