IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Yiyecek - Iecekler

Blm Kurallar

Eski gnlerden tad damanzda kalan yiyecek ve iecekleri bu balk altnda yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

3 Sayfa V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Aşure
hale
mesaj 03.12.2007, 13:59:27
İleti #1

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
Nereden: Istanbul
Üye No: 101

Asure gününü iple çekerdim.. Annemin yaptigi asure de mükemmel ötesi olur hani..Isin en sikici yani, kapi kapi dolasip komsulara da birer kase asure dagitmakti.. Hayir simdi kabi verip dönüp gitseem, ya bizimki baskasinin tabagi ile karisir ve geri gelmezse diye içim içimi yer, annemin "kizim sakin tabagi geri isteme , ayiptir" tembihlerine ragmen , yüzsüzce "...... teyze, lütfen tabagi bosaltir misiniz, yikamaniz gerekmez" derdim..
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
okseybilenkiz
mesaj 03.12.2007, 14:27:41
İleti #2

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: krklareli
Üye No: 693
Ruh Halim:

asureyi severim ama içindeki misir ,fasulye ve nohutu degil.benim asuremin içinde bolca üzüm,portakal kayisi olmali idi
.anneannem çok yapardi ve mutlaka yapilmali yapamayacak olsa bile insan bir cezvede kaynatim kuslara vermeli derdi

--------------------

+Quote Post
hale
mesaj 03.12.2007, 14:29:37
İleti #3

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
Üye No: 101

ben de bugday, üzüm ve incirlerini yemeye bayilirim

+Quote Post
ilek
mesaj 03.12.2007, 14:55:14
İleti #4

Grup Simge

Grup: Yazar
Nereden: stanbul
Üye No: 1,291

bizim apartmanimiz çok daireli bir binaydi. dolayisiyla muharrem ayinda bir asure enflasyonu yasanirdi. hangi komsu daha güzel yapmis ona bakardik kardesimle. çesnicibasi misali
bana göre makbul olan asure içine incir konulup da karartilmayan, misir taneleri konulup da ziyan edilmeyen asuredir.
içine gül suyu katilmis asureyi de severim.

--------------------

+Quote Post
ember
mesaj 06.12.2007, 17:19:12
İleti #5

Grup Simge

Grup: Administrator
Üye No: 60
Ruh Halim:

QUOTE(hale)
Asure gününü iple çekerdim.. Annemin yaptigi asure de mükemmel ötesi olur hani..Isin en sikici yani, kapi kapi dolasip komsulara da birer kase asure dagitmakti.. Hayir simdi kabi verip dönüp gitseem, ya bizimki baskasinin tabagi ile karisir ve geri gelmezse diye içim içimi yer, annemin "kizim sakin tabagi geri isteme , ayiptir" tembihlerine ragmen , yüzsüzce "...... teyze, lütfen tabagi bosaltir misiniz, yikamaniz gerekmez" derdim..

Bana da annem mutlaka tabagi geri almami söylerdi.. 'Geri almamak bu tabagi bana doldur da getir demek, ayip' derdi.. Bir de daha ilikken dagittirirdi o asureleri, tam donmamis olurdu, merdivenden inerken kasenin içinde saga sola oynardi.. Bir kaç kere parmagimin tabagin içine girmisligi vardir yani rolleyes.gif

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
november76
mesaj 06.12.2007, 19:09:02
İleti #6

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Nereden: Giresun
Üye No: 170
Ruh Halim:

Himm asure. ben de findigi, cevizi, kayisiyi, portakali ve suyunu severdim gerçi hala öyle. Koyu kivamda olanlarini pek sevmem, bugdayi, fasulyesi, baklasi ve nohutunu ben de sevmem sanki tatlidan çok yemege yakisirlarmis gibi gelir bana. Ve çok güzel asure yapan tanidiklarimiz vardi çocukken.

Biz çocukken asureyi daha çok büyükler dagitirdi çünkü büyük çinko kovalara koyup kepçe ile vermeye gittikleri evin tabagina koyarlardi.

--------------------
Biz bydk ve kirlendi dnya...

+Quote Post
alibaba
mesaj 08.12.2007, 01:45:59
İleti #7

Grup Simge

Nereden: Izmir
Üye No: 438
Ruh Halim:

Bazen asüreyi yapar yapmaz dagitirlar, sicak sicak eve gelir. ben de tatlilari sicak sevmem. illa ki soguyacak, kivamina gelecek. bir de üstüne konulan süslemesi tam olacak, nar olmazsa asüre tam olmaz benim için.
simdi pek çok kisi plastik kaplarla dagiyor asüreyi. tabak derdi kalmadi yani.
asure sevilen bir tatli olmani yaninda yardimlasma ve bir töre geregi olarak yapilir. Aslinda kutsal bir yiyecektir. forum sinirlarini asmamak için daha detayli yazmak istemem.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
alikusu
mesaj 08.12.2007, 01:53:46
İleti #8

Grup Simge

Nereden: Bakent
Üye No: 236

Kurban bayramindan bir ay sonra muharrem ayina özel pisirilir asure..
Kurban kesenlerin pisirmesi dahada bir sevaptir der canim annecigim..Ilk asurem biraz acemi isi olmustu ama sonrakileri pek bir begenir komsucagizlarim söölemesi ayip laugh.gif ..
Asureyi nedense bi bu ay disinda pisirmek aklima gelmez pek kimseninde gelmiyo zaten niyeyse..
ama o ay geldimi miss gibi , üzeri tarçinli, findik ,fistik ,cevizli helede bir kaç nar taneleriyle süslü caanim asure kokusu 1 ay evlerimizden çikmaz..
apartmana girince himm bugün kim pisirdi acaba asureyi diye koklaya koklaya çikarim merdivenleri..
küçükken abartmiyorum su asevi kazanlari vardirya içine insan sigar hani
aynende onun gibi bir tencerede pisirilirdi bizim evde ev kalabalik birde mahalle , komsu hatta babamlarin isyeride o mahallede oldugu için mahalledeki komsu esnaflara dahii giderdi asureler ..
kalabalik ailelere bir küçük tencere içinde yollarda babannecigim ..
asure pistimi aksama herkes bizde toplanirdi ,babannnem ve dedemle birlikte oturdugumuz için diger aile efradi, amcalar, halalar da gelirdi.. bir anda dügün evi gibi olurdu evin içi..
Asure dyince , bu neseli ve kalabalik aksam yemegi sofralari gelir gözümün önüne..

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !

+Quote Post
mavi
mesaj 15.12.2007, 12:50:42
İleti #9

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Nereden: Izmir
Üye No: 673
Ruh Halim:

asureyi bende çok severim heleki üzerine dökülen ceviz ve badem ezmesi himmm çok güzel olur bizim köyde kazanlarla pisirilir ve bütün köylüye kovalar içinde dagitilir hala, genç kizlar o güne özel giyinir ve özellikle onlar dagitir asureyi.Olsada yesek.

--------------------
mavi

Kaybedeceini bile bile neden mcadele ediyorsun? dedi. leceini bile bile yaadn unutmutu o an...Bozmadm

+Quote Post
linea
mesaj 28.01.2009, 05:36:11
İleti #10

Grup: Emektar Yönetici
Üye No: 36
Ruh Halim:

ocukken hiç sevmezdim çok karışık ve tuhaf gelirdi bana. imdilerde ayıla bayıla yiyorum. Geçtiğimiz günlerde aşure gününde bol bol yeme fırsatı da buldum ancak bir şey dikkatimi çekti. Bir üst jenerasyon halen aşure yapıyor ve dağıtıyor ancak yaşıtlarım, benden birazcık daha büyükler ve elbette küçükler yapmıyor sanki. Ben ve benim gibi aşureyi sadece yemeyi bilenler bu geleneği öldrecek mi ne ? O günden beri aklımda bir aşure denemesi yapmak var. Yardım eder misiniz bana, iyi aşure yapan ablalarım, kardeşlerim size sesleniyorum biggrin.gif

--------------------
Nen var kuzum ?

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

3 Sayfa V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

RSS Basit Görünüm Tarih : 18.08.2019 - 04:34:01
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net