IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Yiyecek - Iecekler

Blm Kurallar

Eski gnlerden tad damanzda kalan yiyecek ve iecekleri bu balk altnda yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

3 Sayfa V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Aure
hale
mesaj 03.12.2007, 13:59:27
leti #1

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 101

Asure gnn iple ekerdim.. Annemin yaptigi asure de mkemmel tesi olur hani..Isin en sikici yani, kapi kapi dolasip komsulara da birer kase asure dagitmakti.. Hayir simdi kabi verip dnp gitseem, ya bizimki baskasinin tabagi ile karisir ve geri gelmezse diye iim iimi yer, annemin "kizim sakin tabagi geri isteme , ayiptir" tembihlerine ragmen , yzszce "...... teyze, ltfen tabagi bosaltir misiniz, yikamaniz gerekmez" derdim..
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
okseybilenkiz
mesaj 03.12.2007, 14:27:41
leti #2

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

asureyi severim ama iindeki misir ,fasulye ve nohutu degil.benim asuremin iinde bolca zm,portakal kayisi olmali idi
.anneannem ok yapardi ve mutlaka yapilmali yapamayacak olsa bile insan bir cezvede kaynatim kuslara vermeli derdi

--------------------

+Quote Post
hale
mesaj 03.12.2007, 14:29:37
leti #3

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
ye No: 101

ben de bugday, zm ve incirlerini yemeye bayilirim

+Quote Post
ilek
mesaj 03.12.2007, 14:55:14
leti #4

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 139
Katlm: 28.11.2007
Nereden: stanbul
ye No: 1,291

bizim apartmanimiz ok daireli bir binaydi. dolayisiyla muharrem ayinda bir asure enflasyonu yasanirdi. hangi komsu daha gzel yapmis ona bakardik kardesimle. esnicibasi misali
bana gre makbul olan asure iine incir konulup da karartilmayan, misir taneleri konulup da ziyan edilmeyen asuredir.
iine gl suyu katilmis asureyi de severim.

--------------------

+Quote Post
ember
mesaj 06.12.2007, 17:19:12
leti #5

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
ye No: 60
Ruh Halim:

QUOTE(hale)
Asure gnn iple ekerdim.. Annemin yaptigi asure de mkemmel tesi olur hani..Isin en sikici yani, kapi kapi dolasip komsulara da birer kase asure dagitmakti.. Hayir simdi kabi verip dnp gitseem, ya bizimki baskasinin tabagi ile karisir ve geri gelmezse diye iim iimi yer, annemin "kizim sakin tabagi geri isteme , ayiptir" tembihlerine ragmen , yzszce "...... teyze, ltfen tabagi bosaltir misiniz, yikamaniz gerekmez" derdim..

Bana da annem mutlaka tabagi geri almami sylerdi.. 'Geri almamak bu tabagi bana doldur da getir demek, ayip' derdi.. Bir de daha ilikken dagittirirdi o asureleri, tam donmamis olurdu, merdivenden inerken kasenin iinde saga sola oynardi.. Bir ka kere parmagimin tabagin iine girmisligi vardir yani rolleyes.gif

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
november76
mesaj 06.12.2007, 19:09:02
leti #6

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,591
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Giresun
ye No: 170
Ruh Halim:

Himm asure. ben de findigi, cevizi, kayisiyi, portakali ve suyunu severdim geri hala yle. Koyu kivamda olanlarini pek sevmem, bugdayi, fasulyesi, baklasi ve nohutunu ben de sevmem sanki tatlidan ok yemege yakisirlarmis gibi gelir bana. Ve ok gzel asure yapan tanidiklarimiz vardi ocukken.

Biz ocukken asureyi daha ok bykler dagitirdi nk byk inko kovalara koyup kepe ile vermeye gittikleri evin tabagina koyarlardi.

--------------------
Biz bydk ve kirlendi dnya...

+Quote Post
alibaba
mesaj 08.12.2007, 01:45:59
leti #7

Grup Simge

leti: 2,626
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

Bazen asreyi yapar yapmaz dagitirlar, sicak sicak eve gelir. ben de tatlilari sicak sevmem. illa ki soguyacak, kivamina gelecek. bir de stne konulan sslemesi tam olacak, nar olmazsa asre tam olmaz benim iin.
simdi pek ok kisi plastik kaplarla dagiyor asreyi. tabak derdi kalmadi yani.
asure sevilen bir tatli olmani yaninda yardimlasma ve bir tre geregi olarak yapilir. Aslinda kutsal bir yiyecektir. forum sinirlarini asmamak iin daha detayli yazmak istemem.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
alikusu
mesaj 08.12.2007, 01:53:46
leti #8

Grup Simge

leti: 2,492
Katlm: 08.07.2007
Nereden: Bakent
ye No: 236

Kurban bayramindan bir ay sonra muharrem ayina zel pisirilir asure..
Kurban kesenlerin pisirmesi dahada bir sevaptir der canim annecigim..Ilk asurem biraz acemi isi olmustu ama sonrakileri pek bir begenir komsucagizlarim slemesi ayip laugh.gif ..
Asureyi nedense bi bu ay disinda pisirmek aklima gelmez pek kimseninde gelmiyo zaten niyeyse..
ama o ay geldimi miss gibi , zeri tarinli, findik ,fistik ,cevizli helede bir ka nar taneleriyle ssl caanim asure kokusu 1 ay evlerimizden ikmaz..
apartmana girince himm bugn kim pisirdi acaba asureyi diye koklaya koklaya ikarim merdivenleri..
kkken abartmiyorum su asevi kazanlari vardirya iine insan sigar hani
aynende onun gibi bir tencerede pisirilirdi bizim evde ev kalabalik birde mahalle , komsu hatta babamlarin isyeride o mahallede oldugu iin mahalledeki komsu esnaflara dahii giderdi asureler ..
kalabalik ailelere bir kk tencere iinde yollarda babannecigim ..
asure pistimi aksama herkes bizde toplanirdi ,babannnem ve dedemle birlikte oturdugumuz iin diger aile efradi, amcalar, halalar da gelirdi.. bir anda dgn evi gibi olurdu evin ii..
Asure dyince , bu neseli ve kalabalik aksam yemegi sofralari gelir gzmn nne..

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !

+Quote Post
mavi
mesaj 15.12.2007, 12:50:42
leti #9

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,159
Katlm: 19.10.2007
Nereden: Izmir
ye No: 673
Ruh Halim:

asureyi bende ok severim heleki zerine dklen ceviz ve badem ezmesi himmm ok gzel olur bizim kyde kazanlarla pisirilir ve btn kylye kovalar iinde dagitilir hala, gen kizlar o gne zel giyinir ve zellikle onlar dagitir asureyi.Olsada yesek.

--------------------
mavi

Kaybedeceini bile bile neden mcadele ediyorsun? dedi. leceini bile bile yaadn unutmutu o an...Bozmadm

+Quote Post
linea
mesaj 28.01.2009, 05:36:11
leti #10

Grup: Emektar Ynetici
leti: 1,717
Katlm: 19.05.2007
ye No: 36
Ruh Halim:

ocukken hi sevmezdim ok kark ve tuhaf gelirdi bana. imdilerde ayla bayla yiyorum. Getiimiz gnlerde aure gnnde bol bol yeme frsat da buldum ancak bir ey dikkatimi ekti. Bir st jenerasyon halen aure yapyor ve datyor ancak yatlarm, benden birazck daha bykler ve elbette kkler yapmyor sanki. Ben ve benim gibi aureyi sadece yemeyi bilenler bu gelenei ldrecek mi ne ? O gnden beri aklmda bir aure denemesi yapmak var. Yardm eder misiniz bana, iyi aure yapan ablalarm, kardelerim size sesleniyorum biggrin.gif

--------------------
Nen var kuzum ?

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

3 Sayfa V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 09.12.2019 - 10:29:20
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net