IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sanatilar - nller

Blm Kurallar

Mazimizin sanat ve nlleri hakkndaki yazlar bu balk altna.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Sheyl Eriboz
soner1971
mesaj 02.07.2007, 16:22:17
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 752
Katlm: 26.06.2007
Nereden: Mersin
ye No: 181

Dayaklari, tekmeleri, yumruklari, tokatlari hep o yerdi basrol kahramanimizdan.

Dayaki kt kadronun sefi diyebiliriz.

Genelde ogu filmde; 100 den fazla filmde rol almistir. (182). Hatta en son 2005 de ekilen Maskeli beslerde bile rol almistir.

Uzun mrler dilerim.

--------------------
Zaman her seyi gtrse de hayallerimizi asla...
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
jetfire77
mesaj 02.07.2007, 16:25:03
leti #2

Grup Simge

leti: 900
Katlm: 17.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 23

Bir zamanlarin karakter oyuncusu yesilamin nemli oyuncularindan hep kt adam rollerinde seyretmisizdir

--------------------
Emekli Yazar

+Quote Post
muratuas
mesaj 03.07.2007, 14:41:43
leti #3

Grup Simge

leti: 971
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 10

evet bir yesiam emektari daha cneyt arkinin yumruklarinin izi hala durur yznde..
kt ve karanlik adam tiplerinde oynamistir ayrica lm sahnelerinde en iyi len bu rol en iyi yapan oyunculardandir.

+Quote Post
sahaf
mesaj 03.07.2007, 15:06:46
leti #4

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,127
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Surda zaten kala kala ka kisi kaldilarki.Hala sesam(sinema eseri sahipleri merkezi) nnde grrm yolum Beyogluna dstke,Yaninda Ihsan Gedik ile birlikte belki bir diziden kisa bir rol teklifi gelir diye sokakta bir ileri bir geri turlarlar.En son Maskeli beslerde grdm ikisini birlikte,ayni zamanda ok iyi arkadastirlar, yedikleri itikleri ayri gitmez(dayaklar,sopalar bile) biggrin.gif
Sheyl abi Basrolde oynamistir.stnn ryasi ve st serilerinde.

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
T.R.T
mesaj 13.08.2008, 01:19:25
leti #5

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 590
Katlm: 10.12.2007
Nereden: stanbul / Bakrky
ye No: 1,439
Ruh Halim:

Sheyl Eriboz, brahim Kurt, Aydn Haberdar gibi isimler Trk Sinemasnda en iyi yardmc kty oynayan karakter oyuncularndandr. Bir Sheyl Eriboz rprtajn buraya kopyalyorum.

DAYAI BZ YEDK PARAYI CNEYT KAZANDI

Bir sinema emekisi o. Yeilamn sevilen kt adamlarndan... Vurdulu krdl filmlerin aranan aktr. 1951 ylnda balayan oyunculuk serveninde figranlktan barole saysz filmde oynad. zleyici onu ismiyle deil de "St" namyla bildi, sevdi. Sheyl Eriboz'dan bahsediyoruz. Sinemamzn nl kt adam bugn 80 yanda.
Kendi ifadesiyle yallktan mtevellit salk sorunlar yaasa da hala din ve fiyakal... Eiyle birlikte Langa'daki evlerinde emekli maana talim ediyor. Mhendis olan iki olu da onu maddi olarak destekliyor. Cneyt Arkn'dan en ok dayak yiyen oyuncu olarak da nam salan Sheyl Eriboz "Davulu biz aldk, parsay bakalar toplad. Daya biz yedik, paray bakalar kazand" diyerek burukluunu ifade ediyor. Kadir nanr' ata ilk kez ben bindirdim, Cneyt Arkn' ben yetitirdim. Bu szleri gururla sylyor. Sheyl Eriboz televizyonda gsterilen filmlerini hznle izlediini ifade ediyor. Bugn hayatta olmayan arkadalarn anlatrken duygulanan Eriboz "Geen gn bir film gsteriliyordu izlerken oturup aladm, o filmde oynayanlardan bir ben kalmm bir de Ahmet Mekin" diyor.

En ok dayak yiyen aktr: "Her yerimde jnlerin izi var"

Sinemamzn iyi kalpli kt adam Sheyl Eriboz, bugn 80 yanda. Kendi deyimiyle yallktan mtevellit salk sorunlar yaasa da hl din, cva gibi... Hafzas prl prl iliyor. Fatih-Langa'daki evinde eiyle birlikte yalln geiriyor. Balkesir Gnen doumlu Eriboz, emekli maa ve iki olunun da maddi desteiyle kimseye muhta olmadan yaayp gidiyor. Kt adam konutu, biz dinledik.

Sizi niye hep kt adam rollerinde izledik?

Seyirci biliyor. Ekmek paras iin rol kestik. Filmlerde oynadm rollerle hayatmn hibir alakas yok. 53 senelik evliyim, karma hl m. 2 ocuuma da niversite okutturdum. Sinemann bana en byk kazanc bu oldu.

Hep yardmc oyuncuyu oynadnz, ama Yeilam'n ok tannan aktrlerinden birisiniz. Bunu barol oynamadan nasl baardnz?

hret olduk. Etiket byk. Ama para yok. Paray da bulsaydk daha iyi olacakt.

Birlikte rol aldnz arkadalarnzn yokluk iinde bir yaadklarn grdk. ounun lm trajik oldu. O dnemde para kazanmadnz m?

yi para kazandk. Benim aldm, arkadalarmn ald aylk, reisicumhur maayd. Cumhurbakan o zaman yaklak 300 lira maa alrd. Biz de gnde 5-10 lira yevmiye alrdk. Ylda 200-300 film ekilirdi. ounda rolm olurdu. Ben paray tuttum. Ama maalesef ou kazandn, geleceini dnmeden harcad. Ben mecburdum. ocuklarm yksek tahsil yapyorlard. Aldm paray hanma gtrr verirdim. Ondan harlk alrdm. Hepsi benim aldm paray ald. Ama tutmasn bilmediler.

Kt adam ilk olarak ne zaman oynadnz?

Ben Fatih Sultan Mehmed'den kalmaym...

Yani...

lk filmim, Sami Ayanolu'nun Fatih Sultan Mehmed'i oynad "stanbul'un Fethi"'dir. Yl 1951.

Rolnz neydi?

Bizans askerini oynadm. Uluabatl Hasan kapy aar. Ben Uluabatl Hasan' okla vururum. Uluabatl lmez... Takip ederim, surlara sanca dikerken tekrar vururum. Rolm bu kadard.

Sinemaya balamam ve devam etmemi Osman F. Seden'e borluyum. Beikta Kulb'nde ben karate alyorum. Osman Seden, orada film ekiyor. Mahir zerdem diye bir arkada barol oynuyor. Atraksiyon bir sahne var filmde. Sahneyi yapamad. Ben gldm. Osman Bey "Niye gldn ?" dedi. "Hocam basit sahne, ben yaparm" dedim. Onun dublr oldum. O zamann parasyla bana Osman Seden on lira para verdi. Byk para... Kartn da verdi. O zaman Pertevniyal Lisesi ikinci snf talebesiyim. Akam geldim, ben on liray babama verdim. Babam "Bu paray nereden buldun ?" diye kt. O zaman babamn ayl 35 lira. "Byle ilere girme, okuluna devam et." dedi. Bir gn Beyolu'na ktm. Elimi cebime attm. Tesadfen Osman aabeyin kart geldi. Onun brosuna uradm. "Senin gibi bir arkadaa ihtiyacmz var." dedi. talyanlarla beraber " Yeil Kpek" diye bir film ekiyorlard. Bana rol verdi. Orada da kiralk katili oynadm. Giri o giri oldu ve bir daha da kamadm sinemadan.

Niye hep kt adam?

O oyunla girdim seyircinin kafasna. Rejisrler de ayn rolleri bana bitiler. Hep ayn izgide devam ettim. Baka trl roller oynamam.

zleyiciler Sheyl Eriboz olarak deil de "St" olarak bilir. St ismi nereden geliyor? Stlk yaptnz da syleniyor.

Hi stlk yapmadm. St serisinde barol oynadm diye bu isim takld bana. 1978-80 aras "St'nn Ryas", "St Kbrs'ta", "St ve Eei" ile "St'nn ocuklar" diye drt film ektik. Komedi avantr... St filmleri ok tuttu. Devam ekildi. Sonra sinemada seks furyas balad. ocuklarm niversitede okuyordu. Kabul etmedim. Seks furyasna girmedim. Benim jnlk ld. O sektre girseydim ke olmutum. yi ki girmemiim diyorum. oluk ocuk ne derlerdi?

Ka filmde oynadnz?

Saysn tam bilemiyorum. 200'den fazla filmde oynadm. Bir o kadar filmde de figranlk yaptm. Role bakmyordum. nk para lazm. in uzun olmas nemli. Rejisrle konuurdum. Mesela Atf Ylmaz'a "Abi bana uzun rol ver." derdim. ete adamn oynadm zaman genellikle rol uzard.

Sizin iin, Trk sinemasnn en iyi dven adam deniyor. Sizi altran biri var myd?

Kendi kendimi yetitirdim. Karate ve tekvando eitimi almtm. Trambol Trkiye'de yoktu. Ben trambol yaptm kendime. Zplama aleti... Havada yumruk atma, tekme atma. Trl atraksiyonlar alrdm. Cneyt Arkn' ben yetitirdim. Beni fersah fersah geti. Kadir nanr ata binemezdi. lk ata ben bindirdim.

Kendi kendinizi nasl yetitirdiniz? rnek aldnz birileri var myd?

Red Kit mecmualar vard, onlar takip ederdik. O resimdeki hareketleri yapardk. Doru drst ata binmeyi de Charles Bronson, Tony Curtis, Fikret Hakan, Salih Gney'in oynad Trk-ngiliz ve talyan ortak yapm "Paral Askerler" filminde rendim. Atlar ngiltere'den gelmiti. Hocamz John Wayne'nin hocas. Biz usta olarak gittik. Adam bize "Siz ata binmesini deil, atn stnde durmasn bile bilmiyorsunuz." dedi. Bizi ata binme konusunda eitti.

Cneyt Arkn'dan en ok dayak yiyen aktr namnz var. yle mi gerekten?

Bir akoturumda sylemitim. Cneyt de vard. Dedim ki: Cneyt Bey yumruu uzatr, camdan dar ben karm. Ondan sonra helal olsun herife derler. Bir yumruk att, adam camdan darya frlatt. Gel bir de camdan kana sor. Byle syleyince Cneyt'le aramz bozuldu. Birka sene konumadk. Hakikaten Cneyt ne yapard ? 20 kiiyi klla ldrrd. Sen asl attan dene sor.

Yeilam'da rol aldnz barol oyuncular iyi para kazand. Sizler kt adam kaldnz.

Davulu biz alarz, parsay onlar toplar. Yani daya, yumruu biz yedik, paray onlar topladlar. Bir hatram nakledeyim. Charles Bronson'la Yeil Kpek filminde oynuyorum. Tarabya otelinde i paydos oldu. "Sheyl, arabay getir de bir dolaalm." dedi. "Arabam yok" demeye utandm. "Arabay tamire ektim." dedim... Adam demez mi; "Senin bir tane mi araban var ?"

Televizyon dizilerini takip ediyor musunuz?

Bugn para, teknik var. Kameralar otomatik. Ama hibirini beenmiyorum. Ara ara Kurtlar Vadisi'ne bakmlm vardr. Kurtlar Vadisi'nden teklif almtm. yi de para veriyorlard. Ama kendime yediremedim. almadm. Adamlar kamerann karsnda durmasn bilmiyorlar. Bodyguard rol teklif edilmiti. Filmde Polat'la kavgamz vard. "Ben bu adamla kavga etmem." dedim. "Benimle kavga edecek duruma gelmedi. lerlesin ondan sonra..."

Polat' nasl buluyorsunuz?

Para kendisinin, senaryo kendisinin... Necati'ye neden baka teklif gelmiyor? O imkanlarla biz film ekseydik Avrupa apnda olurduk. Onlarn patlatt mermilerin parasyla biz bir film bitirirdik. Ben Polat'n oyunculuunu tutmuyorum. Tek tarafl jn. Kadir nanr da yledir. Daima serttir. Ben Polat' Hseyin Peyda'ya benzetiyorum. O kamerada ejderha gibi gzkrd. Bir gn galada seyircinin karsna kt. Adam snd. Bir metrelik adam.

Ama Kurtlar Vadisi ok izleniyor.

Kurtlar Vadisi, senaryonun ve parann baars bana gre.

Birok filmde rol aldnz. O gnlerden kalma yaralarnz var m?

Dokuz on krk var. kklarn haddi hesab yok. Alnmda, burnumda ve boazmda jnlerin izleri var. "Aslan Bey" diye bir film ekiyoruz. Sahnede benim kafam kopacak. Ylmaz Gney, tahta klc boynuma vurdu. Boynumdaki iz oradan kald. Kafamda bira iesi patlad. Burnumdaki krk da Ylmaz Kksal'dan hatra. Kafa atarken oldu. Burnumun kemii krld.

Neredeyse her gn bir kanalda sizin rol aldnz bir film gsteriliyor. zliyor musunuz?

Denk gelirsem izlerim. Keke yle yapsaydm hi demedim. nk ben yaptm hareketleri defalarca almmdr. Oynadm rollerden memnunum. Eksik yoktur. Ne duruta, ne yryte, ne konumada bir aksaklk olamaz. 1965'ten sonra bulamazsnz.

Nasl bir duygu? Genliinizi izlemek...

Hznleniyorum... Geen gn bir filmim televizyonda gsteriliyordu. O filmde birlikte oynadmz arkadalarn ou bugn yok. Oturup aladm. Bir benle Ahmet Mekin kalmz.

Seyirci sizi en son Maskeli Beler'de grd. Yeniden sizi izleyebilecek miyiz?

Maskeli Beler'de oynadm. Ksa bir rolm var ama. Aklda kalacak bir oyun kardm. Havada afak Sezer'e kafa attm. afak yere dt. Zevkten on numara oldum, "Bu sahneyi bir daha ekelim abi diyor!" Ben de "olum bir daha zplayamam yle" dedim. Yeni film iin teklif gelmiyor. Gelse de ben ehir dna kamyorum. ekilen televizyon filmleri de aile irketi. Aralarna yabanc sokmuyorlar. ok kr Allah'a, emekli aylna talim ediyoruz.

Rahmetli Erol Ta, oynad kt adam rolleri sebebiyle bir film festivalinde halkn kendisini taladn anlatmt. Siz de benzer olay yaadnz m?

Sene 1971, "Hz. mer'in Adaleti" filmini ektik. Ben Hz. mer karakterini namaz klarken ldryorum. Bu film Dzce'nin Konuralp nahiyesinde oynam. Biz de Ramazan Bayram'nn ikinci gn Konuralp'e gidiyoruz. Arabadan indim. antam elimde. Yusuf ismindeki bir arkadamla yryorum. drt kii nm kesti. "Ulan Hazreti mer'i ldrrsn haaa" diyerek stme ullandlar. Kafama da bir odun parasyla vurdular. zmit 305 numaral askeri hastanede kendime geldim. 18 diki atld kafama. Drt be gn hastanede yattm. Haa bir de ilk zamanlar hanmla sokaa kamazdm. Sokakta insanlar, "Bak gene drm bir kadn gtryor" derlerdi...

--------------------
Trkiye Radyo ve Televizyon Kurumu Sunar.

+Quote Post
GaLaCTiCa
mesaj 05.03.2010, 11:03:13
leti #6

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 3,588
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 12

Dnya Sinemas nasldr bilmiyorum ama bildiim Trk Sinemasnda seyircisi oyuncusu ile btnlemitir. Ben bunu oyuncunun roln ok iyi yapmasna, oyunculuk gcne de balyorum.Trk zleyicisi, iyi roldeki oyuncuyu sever, kollar. Sinemada kt rol oyuncusu iseniz ise yandnz. Hele ki kt rol zerinize yapm olsun; biggrin.gif Sokakta, darda, caddede, al-veri merkezinde halkla karlamaya grn. Hakaretler mi iitmessiniz, sopalar m yemezsiniz. biggrin.gif Sheyl Eriboz da bunu ska yaayanlardan birisi. Mesut Kara'nn "Artizler Kahvesi" kitabnda okumutum. Sheyl Eriboz sokakta hanmyla yrrken arkada ki hanmlarn " Pis herif, kadn drm gtryor" dediklerini duyunca haliyle ok bozulmu, kzarm ama bir ey demeden uzaklam. Elbette sokakta yedikleri dayaklarn haddi hesab yok.

Kanmca Sheyl Eriboz da Hollywood sinemasnda boy gsterecek, oynayacak insanlardan biriydi. Yukarda ki Rportajda Charles Bronson'un, Sheyl Eriboz'a hadi arabanla gezelim demesi de bunu bir rnei bence. Sanm ki bu adam burda ok iyi para kazanyor nk ok iyi oyuncu. Doru ok iyi yardmc rol oyuncusu ama onlar kadar kazanamyordu o ayr. yi para kazanyormu bunu da biriktirmi fakat roportajda anlattna gre geimine anca yetmi.

imdilerde televizyonda ki bir ou ie yaramayan dizi furyas sayesinde Trk Sinemas da nasibini alarak kprdanmaya balad ama die dokunur bir ka film ya kt ya kmad. Bu filmlerde oynayan bir Sheyl Eriboz gibi bir oyuncu kt m, yerini dolduracak biri var m? Cevabm koca bir hayr. Uzun mrler diliyorum Sheyl Eriboz sana. Diliyorum hayattasndr.

--------------------

+Quote Post
Mrbom
mesaj 05.03.2010, 15:23:15
leti #7

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 4,581
Katlm: 26.05.2007
Nereden: stanbul
ye No: 47
Ruh Halim:

Yeilcamdaki figranlarla ilgilibir tv programnda izlemitim kendisini...Katlan tm oyuncular imdiki hallerinden ikayet edince st sinirlenmiti...'Gnde 6-7 sete gidiyordunuz,artlara gre iyide para alyordunuz...Ne yaptnz o paralar?' demiti

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post
Adore
mesaj 08.06.2011, 13:30:42
leti #8

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

Sheyl Eriboz, "St" lakabyla tannan Trk Sinemas'nn tescilli "kt adam"larndan biridir.
Her trl insanlk d olaya balklama dalan bu karakter sayesinde, seyirci yava yava doldurulur, gerdirilir ve ilerleyen saatlerde de filmin jn tarafndan feci ekilde dvlerek, seyircinin rahatlamas salanr.
Filmin ilk saatlerinde sinirleri bozulan, dilerini skp iinden kfreden seyirci, film bittiinde evine rahatlam olarak dner.
Sheyl Eriboz'un oynad karakterler, genelde dvlerek dersi verilmesi gereken tiplerdir.
Sheyl Eriboz, bu rol oynadktan sonra, dayak yemeyeceini mi dnyordu?
Eer Cneyt Arkn tarafndan feci ekilde dvlerek cezasn ekmeseydi, sinirleri gerilen sinema seyircisini kim rahatlatacakt?

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 13.11.2019 - 11:39:53
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net