IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sairler, Siirler ve Yazarlar

Blm Kurallar

80'ler ve ncesine ait Edebiyat ile ilgili konular bu balk altnda aabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Rabindranath Tagore, Cemil Meri'ten yadigar
alibaba
mesaj 25.04.2008, 22:32:24
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,626
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

Cemil Meri bize bir ok şair, yazar ve fikir adamını tanıtır. Kah ince ayrıntılar verir, kah hayat yksn anlatır. Bizimle dnya arasına bir kpr kurar, ama kpry gemek size kalmış. onun gsteridiği istikamette yrrseniz nice sahipsiz hazineler bulursunuz. Tagore benim iin yle bir şeydir. "sahipsiz hazine." Hintlinin dnya grşn, kendi lkesindeki insanın maruz kaldığı muameleyi bize tm ıplaklığı ile aktarır. zellikle kadınların yaşadıkları zorlukları ok arpıcı bir şekilde anlatır.
Tagore iin şair tanımlaması kullanılır. benim iin ise bir fikir adamı ve yazardır. Bir toplum zerinde kltrel baskı uygulandığında yapılanlar hep aynı. Hindistanda ne yapılmışsa şimdi de Trkiyeye aynı şeyler yapılmaya alışılıyor. bunlar benim anlatabileceklerim.

Biraz daha detaylı bilgiyi herzamanki gibi Wikipediden aktaralım

Rabindranath Tagore, 6 Mayıs 1861'de Kalkta'da doğdu. Atalarının kk 11.yy'a dayanır. Bu soyun kurucusu Kanaj'lı bir Brahman'dı. Babası Maharshi Devendranath Tagore, varlıklı bir din adamıydı. Rabindranath, zel ğretmenlerden ders alarak orta ğrenimini yaptıktan sonra 17 yaşında Londra'ya gnderildi. Londra'da hukuk okudu. Burada edebiyat kltrn geliştirdi. En ok etkisinde kaldığı edebiyatı, doğaya yapıtlarında geniş yer veren İngiliz şair William Wordsworth'tr.

Rabindranath Tagore'un yaşam ve sanat grşlerinin gelişmesinde en byk rol, 19.yzyıl'ın başlarında Bengalli Raca Rammahun Roy oynamıştır. Onun ve babasının etkileri altında şairin dnya grş Hindin geleneksel kast sınırlarını aşarak, panteist bir dnya inanışının yanı sıra, Hindu dininin tekelci ve ok geleneki emberini kıran bir olgunluğa kavuşmuştur. ğretmeni Roy; Hindistan'da dinin oynadığı byk rol bildiği iin, her şeyden nce bu alanda reform yapmak zorunluluğu duymuştu. Kendisi Hindu olduğu iin Hind dininin bozulmasına zlyordu, fakat sosyal gerekleri grecek kadar ileri grşl bir insan olduğundan reform yoluna gitmedi. 1930'da Hindistan'da yeni bir mezhep olan Brahmoizmin temelini attı. Brahmo Samaj adı altında tanınan bu hareket Hinduluk, Mslmanlık ve Hristiyanlığın ortaklaşa değerlerini bir atı altında toplamaktaydı. Bu yeni din, mucize ve kerameti bir yana iter, her şeye egemen mutlak ve yanılmaz bir kuvvet yerine, bilgelik ve aşkın esin kaynağı olan insan ve dnyayı kavrayan, ycelten bir varlığa inanır. Bu Tanrı Upanishad'lardan alınan bir cmleyle tamamlanır: "Tektir ve biimi yoktur, ama binbir amala, binbir şekle girer.."

Brahmo Samaj'ın belli başlı sosyal lkleri kardeşlik, ahlaklılık, insanseverlik, kadınlığın ykseltilmesi, kastların kaldırılmasıdır. Bu noktalarda klasik Hinduizmin karşısındadır. Rammahun Roy tarafından kurulan Brahmo Samaj; Rabindranath Tagore'un babası ile Keshup Shandrasen tarafından geliştirildi. Tagore'un bu yeni oluşturulan mezhepten etkilenmesi; 22 yaşında yazmaya başladığı yıllara denk gelir. Bu yıllarda daha sonradan ilinti kuracağı Avrupa kltrne pek rastlanmaz.

O yıllarda Bengal Hindistan'ın her bakımdan canlı ve ileri blgesiydi. Din, edebiyat, politika alanlarında yeni grşler beliriyordu. Kendisinden nce edebiyatta yenilik yapmış olanlar olmasına rağmen, kendisini tutuculuktan kurtaran ilk şair ve yazar olarak bilinir. İlk yazdığı "Sabah Şarkısı" adlı şiiri yznden şiddetli eleştirilere maruz kalmıştır. Doğa ve insan sevgisinin yoğun olduğu Kitan Jali'nin n dnyaya yayılmıştır. Eserlerinde ince bir lirizmle, mistisizm harmanlanır.

Hindistan'ın İngiliz Emperyalizminin boyunduruğundan kurtulması iin byk abalar sarfetmiş ve bunu ılımlı bir slupla yapmıştır. Edebiyat alanında ki başkaldırısını yeterli bulmayıp genliğin milliyeti bir eğitimle yetiştirilmesi amacıyla 1901'de Kalkta yakınlarında ki Balpur'da Skun Barınağı anlamına gelen Santiniketan adını verdiği bir okul kurdu. Bundan başka Bangadorshan adıyla edebiyat dergisinin başyazarı oldu. 1924'de Batı ve Hint geleneklerini kaynaştıran Vishna-Bharati niversitesi'nin oluşumuna yol atı.

Bengali dilinde yazdığı yapıtlarınının, hemen hemen hepsini kendisi ingilizceye evirdiği iin, dnyanın onu hızlı tanıması kaınılmaz oldu. 1913'te Romain Rolland'ın ok vdğ Gora adlı romanıyla Nobel Edebiyat dln aldı. Kitapta Gora adlı bir gencin hayatından kesit sunulur. 1915 yılında İngiltere "Sir" unvanını verdi. 1919, Hindistan tarihinde bir dnm noktasıdır. Amritsar kıyımı, Gandhi'nin ulusal nder olarak belirmesi bu yıl iinde olmuştur. Gandhi ve Tagore iki yakın dosttur. 21 Mart 1919'da ıkarılan bir yasayla, ynetimin savaş dneminde kullanabildiği zel yetkileri barış dneminde de elinde tutması sağlanıyordu. Irkılık temellerine dayanılarak ıkarılmış bir yasaydı. Gandhi pasif direnişi gndeme getirdi. Kısa sre sonra, 13 Nisan'da Amritsar'da halktan 400 kişi ldrld, 2 bin kişi de yaralandı. Altın Tapınak'a girilip Sihler'in zerine ateş aıldı. Pencap'ta sıkıynetim ilan edildi. Tagore bir şeyler yapmak gerektiğine inanıyordu. Genel Vali Lord Chelmsford'a bir mektup yazarak Sir unvanını geri verip, Gandhi'ye destek oldu.

67 yaşında resim yapmaya başlamasıyla, kast ve emperyalist sistemlere karşıtlığı ve stn yeteneğiyle dnyanın sayılı şairleri arasına girmiştir. 7 ağustos 1941'de doğduğu şehir Kalkta'da lr.

--------------------
her mesajm imzamdr
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
hazan
mesaj 22.05.2016, 14:00:22
leti #2

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,362
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Antalya
ye No: 13

Gitanjali- Tanr'ya Adanm iirler isimli kitabn ilk sayfasnda kendisi ile ilgili yazy(bilgiyi) aktaraym ben de ve iki iirini paylaaym izninizle,(yine sahafta gz krpmt bana ve almtm kitab..)

RABINDRANATH TAGORE

Rabndranath Tagore, 1861'de Kalkta'da, Bengal'in en saygn ailelerinden birinin on drdnc ocuu olarak dnyaya geldi. Babas, Hindu reform hareketi, Brahmo Sarnaj'n lideriydi. Evleri, Kalkta'daki kltrel, entelektel hayatn odayd. Tagore, ocukluunda ve genliinde zel hocalardan eitim ald. Erken yalarda iir yazmaya balad ve sonraki yllarda yazdklar hem kendi lkesinde, hem de Avrupa'da fark edilmeye balad. Eserlerinin ounu ngilizceye kendisi evirdi. 1913'te Nobel Edebiyat dln ald. 1920-1930 aras Amerika'da, Avrupa'da ve Uzak Dou'da konferanslar verdi, okuma turneleri yapt. Benglade'te, Santiniketan'da bir kolej ve uluslar aras bir niversite kurdu. 1919'da, ngiliz glerinin Amritsar'da yapt katliam protesto etmek iin, 1915'te kendisine verilmi bulunan Kraliyet valye unvann iade etti. Mahatma Gandi'nin yakn dostuydu, fakat aktif politikadan uzak durdu. Yirmi dokuz oylumlu ciltten oluan edebi miras; altm kadar iir kitabn, Gora, Yurt ve Dnya; Veda arks gibi romanlarn, Postane, Krmz Zakkumlar, Kurban gibi tiyatro oyunlarn ve eitli konularda deneme kitaplarn iermektedir. Mzikle ocukluundan beri ili dlyd. Besteledii iki binin stnde ark, hem Benglade'in, hem Hindistan'n milli zenginlii ve vn kayna oldu. Hayatnn son yllarnda resim yapmaya balad ve Moskova, Berlin; Paris, Londra ve New York'ta resim sergileri at. Uzun bir hastalk dneminden sonra, 1941'de Kalkta'da ld.

Baz szlerine rastlardm ve ilgimi ekerdi benim de. Sahafta iir kitabn grnce almak istemitim bu yzden..Alibaba'nn paylat bilgiler ve bir sre nce okumaya baladm elimdeki kitaptaki bilgi ve iirleri dorultusunda kendisini daha iyi tanmaya alyorum ben de..Alibaba'nn deyimiyle "nsanln maruz kald muameleyi tm plaklyla bize aktaran" bu deerli insann aktardklar insanlara ne derece tesir ediyor acaba diye dnyorum dnyamzn genel hal ve gidiatna bakarak..Yine de byle deerli insanlarn var olmuluu mutluluk ve mit verici.. Braktklar eserlerin ilhamyla ve aktardklaryla dokunduklar ve dokunacaklar bir ok yrek olduuna inanmak istiyorum..Amaladklar, hedef edindikleri, mit baladklar "insanla" kavuur dnya kimbilir belki bir gn..(topyam nasl ama?..)

Tanr'ya Adanm iirler'inden,

LXIII

Daha nce tanmadm dostlar kazandrdn bana.
Bana ait olmayan evlerde barndrdn beni.
uza yakn, yabancy karde kldn bana.

Ama altm barna braktm zaman,
iim daralyor, benim;
Yeninin iinde eskinin, onun iinde de
senin oturduunu unutuyorum

Bu dnyada olsun, baka dnyalarda olsun,
Nereye alp gtrsen beni, hep sensin, hep sen,
Sonu olmayan hayatmda, gnlm sevgi
ve nee bayla
Yabanc olana balayan, hep o ayn yol arkada...

nsan seni tand zaman, artk hi kimse yabanc,
hi bir kap da kapal kalmyor ona.
Ah, duam kabul et ki, ok olann oyununda
Hep tek olann dokunuundaki ltfu yitirmeyeyim!

CII

Seni tanyorum diye,
vnyorum, insanlarn arasnda.
Yaptm her resimde,
Yazdm her iirde, insanlar,
senin suretini gryorlar.
Ve bana gelip, gelip,
"Bu da kim?" diye sorup duruyorlar.

Onlara ne diyeyim, bilmiyorum.
"Dorusu, syleyemem," diyorum.
Beni knyorlar ve sylenerek
uzaklayorlar benden.
Ve sen glerek oturuyorsun orada.

Unutulmaz arklarmla anlatyorum seni.
Sr fkryor benim kalbimden.
"arklarn neyi anlatyor?" diye
Gelip soruyorlar bana.

Bilemiyorum, onlara ne diyeceimi.
"Kim bilebilir, arklarn ne anlattn?
diyorum.
Glyorlar ve sylenerek uzaklayorlar
yanmdan.
Ve sen glerek oturuyorsun orada.

--------------------
Herey insanlar iin.. Grmek renmek iin, bazen zor da olsa..Herey insanlar iin.. Umut dourmak iin, hayatla sevitim...F
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 15.12.2019 - 23:50:18
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net