IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Dier Kalanlar

Blm Kurallar

Maziden kalan dier hereyi buraya yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Yolaklama
simeli
mesaj 22.11.2010, 23:58:44
leti #1

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 376
Katlm: 14.12.2009
ye No: 6,322

Merhaba Arkadalar,

Belki ounuz bu "yolaklama" tabirini duymamsnzdr.Bu tabir yresel bir tabir olabilir.Dou anadolu'dan 50'li 60'l yllarda stanbul'a yar g eden ana-babalarmz kullanrd bu tabiri,yaknlarn kylerine yolcu ederken.
Yaknlar derken,sadece akrabalarn deil,belki akrabalar kadar deer verdikleri,kyden kente birlikte g ettikleri,ya da gelip stanbul'da birbirlerini bulduklar,ou zaman bekr evlerinde birlikte kaldklar, gurbet elde garip kalmamak iin birbirlerine arka ktklar kylerindeki ocukluk arkadalarn kasdediyorum.
70'li yllarda hatrlarm,gurbet elde kurulan bu gl dostluklar sayesinde olsa gerek,akraba olsun olmasn bu kiilerden herhangi biri yaz tatillerinde vs.kyne gittiinde,dier arkadalarn pek ou onu "yolak"lard.
Az m babamla bu "yolaklama" lara katlmtm.Tabii benim ocuk halimdeki evk,yolaklama deil,o vesileyle,a olduum trenleri grmek iin Haydarpaa'ya komakt.Bu yar g etmi kiilerin tamam,benim anne ve babam da dahil,avrupa yakasnda olduu iin,nce akam vakti vapura binilir,ki o zamanlar henz lev'ler,suvat'lar hayattayd,daha sonra Haydarpaa'da tren'in hareketi beklenirdi. Saat 22 de,nce anonstan sonra,o bana gre muhteem korna alnnca,o zaman henz btn vagonlar kara olan tren hareket ederdi.Camlara kp yal gzlerle el sallayanlara,ayn ekilde karlk veren biz perondakiler ise,zellikle ben,"ah o gemide ben de olsaydm" misali,hznl bir ekilde son vagonun da nmzden gemesini beklerdik.
Evet "yolaklama" buydu ite.imdi ise,brak arkada,dostu,ou zaman akrabamzn yapaca yolculuklara bile,haberimiz olduu halde elik edip yolaklamyoruz.
Tabii bir de,bu yolaklamann "karlama" fasl da vard.Neyse,bugn ikiside byk lde lm durumda.Tren garlar eski hznl gnlerini aryor,eminim.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 15.09.2019 - 12:02:24
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net