IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Dier Kalanlar

Blm Kurallar

Maziden kalan dier hereyi buraya yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Gazilerimiz (Istiklal-Kore-Kbrs)
Okan
mesaj 22.08.2007, 22:21:40
leti #1

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 286
Katlm: 27.07.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 328

90’li yillara dek Kurtulus Savasi gazilerimiz vardi. ok yasli, sakalli, bastonlu ve genellikle niformali kahramanlarin ggslerinde esitli madalyalar olurdu. Baslarina 20’li yillarda kullandiklari kalpaklari takmaya devam eden bu gaziler, belediye otobslerine nden binme ve cretsiz seyahat etme ayricaligina sahiptiler. Otobslerin en ndeki iki sira koltugun, gerektigindeonlara oturma yeri olarak terk edilmesi zorunlulugu vardi. 2004’de sayilarinin 7 adet kaldigi yazildi. Yine de otobslerin n koltuklarinin yanlarinda, -Kore, Kibris ve Gneydogu gazileri iin olsa gerek- uyarici yazilar durmaktadir.

ocuk gzyle bambaskaydi onlar.1970 lerde,daha ozamanlar dinti ihtiyar delikanlilar,canlarim benim.Izmir Gzelyali parkinda yaz tatillerinde aksama kadardeliler gibi oynardik,sonra,, dolasmaya ikmisbir gazi dede bizi yanina agirir,sicacik sesiyle konusurdu bizle.Bylenmis gibi dakikalarca dinlerdik.Bazlilarindaki grnryara izleri nasil bir acima hissi uyandirirdi bizde.....anlatamam.Arkadas olduk,belki bizle konusmak iin gelirdi onlarda parka,bilirlerdi ki biz ordayiz hep,kimbilir,onlarin bize verdigi huzur kadar bizde onlara veriyoduk belki.

Sonra,hergn,hergn TRT de Gazilerimizin son yolculuklarini haber bltenlerinde dinler oldum...Isil isildi hepsinin gzleri.Nur iinde yatsinlar....

--------------------
Son aga kesildiginde, son nehir zehirlendiginde, son balik yakalandiginda, banknotlarinizin karin doyurmayacagini anlayacaksiniz." Sef Seattle (1790-1866)
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
Mrbom
mesaj 22.08.2007, 22:40:52
leti #2

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 4,581
Katlm: 26.05.2007
Nereden: stanbul
ye No: 47
Ruh Halim:

lkemizde 18 mart Sehitler gn,19 eyll'de gaziler gn olarak olarak geer...Bu Vatan onlara ok sey borlu,Allah hepsinden razi olsun...

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post
ember
mesaj 26.08.2007, 12:33:54
leti #3

Grup Simge

leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
ye No: 60
Ruh Halim:

Bugn evlerimizde rahat rahat oturup, zgr yasayabiliyorsak, bunlari o isimsiz kahramanlara borluyuz.. Haklarini deyemeyiz asla.. Btn gazi ve sehitlerimize saygilarimla..

Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsin?
"Gmelim gel seni tarihe" desem, sigmazsin.
Herc merc ettigin edvra da yetmez o kitb...
Seni ancak ebediyyetler eder istib.
"Bu, tasindir" diyerek K'be'yi diksem basina;
Ruhumun vahyini duysam da geirsem tasina;
Sonra gk kubbeyi alsam da rid namiyle,
Kanayan lhdine eksem btn ecrmiyle;
Mor bulutlarla aik trbene atsam da tavan,
Yedi kandilli Sreyy'yi uzatsam oradan;
Sen bu vizenin altinda, brnms kanina;
Uzanirken, gece mehtbi getirsem yanina,
Trbedrin gibi t fecre kadar bekletsem;
Gndzn fecr ile vizeni lebriz etsem;
Tllenen magribi, aksamlari sarsam yarana...
Yine bir sey yapabildim diyemem hatirana.

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
raymond
mesaj 26.08.2007, 13:10:43
leti #4

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,822
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Ktahya
ye No: 172

80'li yillarda hemen her haber blteninde su habere rastlardik: "Istikll Savasi gazilerinden ......., .......'nin ....... ilesinde ld". 15-20 yil ncesine kadar yogunluklu olarak duydugumuz bu haberler bugne varincaya degin gitgide azaldi, o nurlu gazilerimizin sayisi gibi... Bu, yitip giden bir neslin habercisiydi ayni zamanda...
Bizlere dsen, onlara lyik torunlar olabilmek degil mi?..

--------------------
Hey gidi gnler heeey !

+Quote Post
Misafir_*
mesaj 26.08.2007, 20:28:10
leti #5

Misafir Yazar

Simdi askere gitmeyi bir klfet olarak gren bazi erkekler bence su yakin tarihimizi ve sehitlerimizin,gazilerimizin vatanlari ugruna ne zor sartlar altinda askerlik yaptiklarini biryerlerden okusunlarda(Louis De Bernieres 'kanatsiz kuslar'i tavsiye ederim...Bir yabanci gznden bizim yakin tarihimizi anlatan harika bir roman) biraz rnek alsinlar onlari kendilerine...Bu kutsal grevi layikiyla yapmis btn gazi ve sehitlerimize saygilarimla....

+Quote Post
GaLaCTiCa
mesaj 21.09.2007, 22:18:36
leti #6

Grup Simge

leti: 3,587
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 12

19 eyllde yazayim diyordum ama bugne nasipmis. Bu vatanda su anda huzur iinde olmamazi saglayan gazilerimize skranlarimi sunarim. Su anda hayatta olmayanlarin ruhlari sad olsun, mekanlari cennet olsun. Yaptiklari denmez. Canlarini hie sayip bu lke iin mcadale eden insanlar byksnz ok.

Yasayan tek bir istiklal savasi gazimiz kalmis arkadaslar.Eskisehirde yasayan 110 yasinda kiYakup Satar.

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

--------------------

+Quote Post
alikusu
mesaj 22.09.2007, 01:28:34
leti #7

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,492
Katlm: 08.07.2007
Nereden: Bakent
ye No: 236

Hayal meyal hatirladigim bir gazi dedemiz vardi. her milli bayramda kiyafetini giyer madalyalarini takar okul trenlerinde bulunurdu..gn boyu o kiyafetiyle dimdik gururla dolasirdi mahallede herkes ona saygiyla ve sevgiyle yaklasirdi kimse hrmette kusur etmezdi simdiki aklim olsa onunla uzun uzun sohbet etmek isterdim kimbilir neler anlatirdi..
Aklimda kalan o isil isil parlayan madalyalariydi...
Allah bu vatan topraklarini bizlere sunan btn sehit ve gazilerimizden razi olsun.......

anakkale Sehitlerini ve o yillari anlatan bir dkmanda okudugum yaziyi buraya aynen aktariyorum..

1991 yilinda Londra'da yapilan anzak trenlerine katilan,Gazi dedemiz 76 yil nce arpistigi ,ingiliz, avusturalya ve yeni zellanda'lilarla tanisma firsati bulmustu..Hazirlanan tren programi erevesinde yaklasik 100 metre bir mesafeyi yrmesi gerekiyordu..
savasa katilan diger tm gaziler gibi kendisinede tekerlekli sandalye ile alandan gemesi istenmisti..
Ancak gazimiz '' ben galip bir devletin askeriyim ,Mustafa Kemal'in askeriyim diyerek'' buna karsi ikmis , geis sirasinda bastonuyla izleyenleri selamlamis ve ayakta alkislanmisti..
Aksam yapilan trende kendisine konusma firsati verildi..Gazimiz tercmandan syleyeceklerinin harfiyen evrilmesini istedi;
''Siz ingilizler yle bir milletsinizki ; Yine yapacaginizi yaptiniz .Analarimizin ,bacilarimizin altinlariyla, gzyasi gznuru dkerek yaptiklariyla bedelini dedigi iki gemimizi bize teslim etmediniz.bunun yerine o gemilerle arkadaslarinizi anakkale ye gnderdiniz ve onlar anakkkalenin derin sularina gmldler. Sayet bizim gemilerimizi verseydiniz simdi onlarda burda sizlerle beraber oturuyor olacakti.Siz yine yapacaginizi yaptiniz.ama ilahi adaletten kaamadiniz '' szleriyle konusmasini bitirdi..
bu samimi ve temiz yigidimizi ayakta alkislarlar..O'na bir seyler vermek O'nun iin bir seyler yapmak isterler..Gazimiz hi bir maddi teklifi kabul etmez ama biri ok israrcidir hi olmazsa bunu kabul et diyerek 10 paund uzatir .O canim dedemiz kabul etmez ama karsisindakinide kirmak istemez..10 pound u alir ortadan ikiye yirtarak '' Al diger yarisi sende hatira kalsin'' der.....
Byle bir milletin evladi olmaktan kim gurur duymaz...
ahh yeni nesilde bu paha biilmez degerlerin kiymetini anlayabilse, ........

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !

+Quote Post
alibaba
mesaj 29.11.2007, 18:33:25
leti #8

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,625
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

Sanirim her ilde bulunurdu bir kore gazisi. Genelde lakap olarak koreli denirdi bu kisilere. Koreli Hasan, Koreli Mehmet vs.
Korede savasmis askerlerimiz hakkinda anlatilan yzlerce hikaye dinledim. Bazilari efsane denebilecek kadar inanmasi g seylerdi. Ancak bir ok tarihi belgeye gemis bu kahramanliklari. Hem savas sirasinda hem de esir dstklerinde sergiledikleri davranislar dost dsman herkesi hayran birakmis. Orada neden bulunduklarini sorgulamadan verilen emirleri lm pahasina yerine getirmisler.
Koreye giden askerlerimizle ilgili bir film de seyretmistim. Simal Yildizi idi yanlis hatirlamiyorsam.
Birka yil nce eve dnmek iin otobs duraginda beklerken yasli bir amcayla havadan sudan konusmaya basladik. Otobs geldi, binerken farkettim gazi karti var. sordum nerede savastiniz diye Korede demez mi. ben hemen aklimdaki sorulari siralamaya basladim. Dnyanin br ucuna savasmaya giderken hi tereddt etmediniz mi diye sordum. Amcanin hayata bakisi o kadar yalin ki cevap ok basit.
-Git dediler gittik evlat.
Buradan tm Kore gazilerine sevgi ve saygilarimi sunarim. Hayatta olanlara saglik, vefat emis olanlara Allahtan rahmet dilerim

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
ember
mesaj 29.11.2007, 18:43:26
leti #9

Grup Simge

leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
ye No: 60
Ruh Halim:

Kkken Kore gazisi ne demek hi anlamazdim..  Bak bu Kore gazisi dedikleri yasli amcalari hatirliyorum.. Bir de Muharipler Dernegi vardi.. Orda grrdm onlari.. O dernekler de kapandi galiba..

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
s.alice
mesaj 29.11.2007, 18:51:18
leti #10

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 241
Katlm: 09.08.2007
ye No: 380

Kurukafa, bu konuyu atiginiz iin ok tesekkr ederim.Yazdiklarinizi okuyunca hatirladim. Kayinpederimin samimi bir arkadasi vardi.Koreli Hasan...ne oldu bilinmez adamcagiz birka sene evvel intihar etti.
Malesef yakin tarihimizi ve gazilerimizi genlerimize layikiyle anlatamiyoruz.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 15.09.2019 - 11:57:38
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net