IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Yiyecek - Iecekler

Blm Kurallar

Eski gnlerden tad damanzda kalan yiyecek ve iecekleri bu balk altnda yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Msr Patlatmak
PROTOSS
mesaj 16.10.2009, 02:38:33
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,155
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

lk patlam msr sinemaya gittiimde yemitim. Daha sonra evde de yaplabildiini renince ok sevinmitim. Annem kk bir kapakl tencere alm, iine bolca ya ve tuz koyup kzdrm sonra da kuru msr tanelerini ( bunlar nasl yediim beyaz eylere dnecekti ki ilgin ) ekleyip el abukluu marifet ile sallamaya balamt. Pat pat sesleri duyunca ok armtm, neler oluyordu ? smile.gif kapa bir at iinden beyaz msr taneleri kt. Hani bunlar saryd nasl oldu da byle byd, beyazlat. lk balarda tuzun beyazlattn dnmtm ama deilmi smile.gif Uzun yllar evde yapld. Sonralar da msr patlatma makinalar kt. Geri onlar tuzsuz yapyordu ve yerken dilerin arasna kat iin pek zevkli olmuyordu.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
camgz
mesaj 16.10.2009, 19:09:57
leti #2

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 177
Katlm: 26.09.2009
ye No: 5,745

Bizdede yaplrd halada yaplr.Okula bile gtrmlm vardr.
Tencereye ekerde koyarsan ekerlide olur.nce tuzluyu yap sonra ekerliyi.
Tencere yntemini 7-8 yldr kefettim.Ne zordu msr kaplarnda yapmak.Tencere en basitiymi.
Elektiriklisinden daha edinmedim.

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 16.10.2009, 19:23:12
leti #3

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,128
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

annem msr ok sever ama benim aksime yasz vede tuzsuz olaak.
eskiden toprak pekamz vard onun davuluna atard msrlar.yasz tuzsuz olurdu.sonra bir msr patlatma tavas ald(kurukafa arkadamzn bu alet ile ilgili bir bal var)bundada msrlar yavan oluyordu.en iyisi tencere bencede. yal vede tuzlu hele birde patlak msr tam beyaz deilde sar olursa ne nefis olur laugh.gif

konu konuyu ayor 80'lerde minik minik poetlerde patlam msr satarlard,bakkallarda,kuruyemiilerde olurdu.paketi ya be yada 10 lira idi.

birde k geliyor u aklma geldi eskiden kylerde ok yaparlard.msr ama patlak msr deilde dier yazn koan ile yediimiz msr ufalar saklar,kn en souk zamannda bir ggm'e doldurur.su ekler msrlarn lalelenmesini beklerdik.bu msrnda stne isteyen tuz isteyende eker ekeleyebilirdi.

--------------------

+Quote Post
hazan
mesaj 13.06.2017, 18:32:49
leti #4

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,343
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Antalya
ye No: 13

Patlam msr yerli mal gnlerinin de vazgeilmeziydi diye hatrlyorum ocukluumdan kalma okul hatralarnda.. Hala severim kendilerini. Biz tencerede yal tuzlu patlatrdk. Kokusu dolard btn eve..Misafirliklerin de vazgeilmez ikramyd bir zamanlar yaadm Demirta'ta..Patlam msr, kavrulmu yer fst..Özellikle k gnlerinde, ayn yannda ne severdim..Canm istediinde ben yine hazrlar yer, ierim keyfimce..Makinasn da almtm, Ankara'da iken ama yal, tuzlu tencedere patlamnn yeri bir bakadr gnlmde..

--------------------
Herey insanlar iin.. Grmek renmek iin, bazen zor da olsa..Herey insanlar iin.. Umut dourmak iin, hayatla sevitim...F

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 18.10.2017 - 22:05:10
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net