IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Dier Kalanlar

Blm Kurallar

Maziden kalan dier hereyi buraya yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Aids
superisi
mesaj 13.03.2010, 21:54:36
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,647
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

1985 ylnda Rock Hudson'n AIDS'ten lmesiyle gndemimize oturmutu. Herkes amzn vebas olarak tanmlanan aidse yakalanmaktan korkar olmutu. Balangta AIDS olmak, ecinsel olmakla bir tutuluyordu. Sonralar aidsin her trl kan yolu ile de bulaabilecei de anlald.

lmcl olan bu hastalktan korunma yollar hakknda srekli olarak brorler aslyor, ortalkta ehir efsaneleri dolayordu.

Son yllarda poplerlii azalarak yerini Ku gribi, Domuz gribi gibi salgn hastalklara brakt. Her yl 1 Aralk Dnya AIDS gn olarak kutlanr. Biz bu tarihte doan arkadalarmz aka niyetine Dnya AIDS gnn kutlardk laugh.gif

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
nicka
mesaj 13.03.2010, 22:04:51
leti #2

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 416
Katlm: 04.09.2009
Nereden: ANKARA
ye No: 5,597

Ben de Freddie Mercury'yi AIDS'den kaybettiimizde epey etkilenmitim.

Bilgi:
Trkiye AIDS'i Mrteza Elgin'le tand. Sanat ve sahne dnyasnn yakndan tand Murti lakapl Mrteza Elgin'in AIDS virs kapt haberi 1985 ylnn Kasm aynda 'te AIDS'li Trk' balyla manetlerden gnlerce inmedi. nce Elgin'in gzleri bantl resimleri vard. Kimlii ise isminin baharfleri M.E kullanlarak gizleniyordu. Sonra Elgin'le ilgili ayrntlar hatta tm hayat aylarca kamuoyunu megul etti

--------------------
Hatralar ac da olsa;tatl da olsa daima hzn vericidir.

+Quote Post
Mrbom
mesaj 13.03.2010, 22:07:43
leti #3

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 4,581
Katlm: 26.05.2007
Nereden: stanbul
ye No: 47
Ruh Halim:

Yanl hatrlyor olabilirim ama Trkiye'de bu olayn gndeme oturmas brahim Tatlses'in menajeri sayesinde olmutu...Adamn ad Murtaza olmas lazm...

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post
Mrbom
mesaj 13.03.2010, 22:09:42
leti #4

Grup Simge

leti: 4,581
Katlm: 26.05.2007
Nereden: stanbul
ye No: 47
Ruh Halim:

Ben de Freddie Mercury'yi AIDS'den kaybettiimizde epey etkilenmitim.

Bilgi:
Trkiye AIDS'i Mrteza Elgin'le tand. Sanat ve sahne dnyasnn yakndan tand Murti lakapl Mrteza Elgin'in AIDS virs kapt haberi 1985 ylnn Kasm aynda 'te AIDS'li Trk' balyla manetlerden gnlerce inmedi. nce Elgin'in gzleri bantl resimleri vard. Kimlii ise isminin baharfleri M.E kullanlarak gizleniyordu. Sonra Elgin'le ilgili ayrntlar hatta tm hayat aylarca kamuoyunu megul etti

Doru hatrlyormuum demek...Eskiden millet birbirine taklrd ok zayflamn murtaza m oldun diye...

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 14.03.2010, 06:01:48
leti #5

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,128
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

ismini karamadm eski gzellik kralielerinden gen bir kzda aids 'den lmt diye hatrlyorum
bir dizide oynamt galiba.hastalda sevgilisinden kapmt.adn hatrlayamyorum.
aids olmu dedinizmi direk einsel sanlrd insanlar o yllarda lkemizde,imdi en azndan neden oldugu biliniyor.
tercman gazetesi o yllarda ciddi ke yazarlarna bile yazlar yazdrmt aids iin.kyamet haberisi diye yorumlayanlar bile vard hastal .

--------------------

+Quote Post
GaLaCTiCa
mesaj 15.03.2010, 13:36:32
leti #6

Grup Simge

leti: 3,492
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 12

Byk gazetelerin balklarn uzun sre megul ettiini hatrlyorum aids'in. Uzun sre sr manetten verilmiti aids haberleri. Murtaza Elgini hastalnda ziyarete gelenlerin ok az olduunu okuduumu hatrlyorum gazetelerde. Salnda etrafnda pervane olan insanlarn hastalannca yokolduunu vefaszlklarndan bahsediyordu gazeteler.

--------------------

+Quote Post
Candy
mesaj 15.03.2010, 15:09:07
leti #7

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 3,493
Katlm: 14.12.2007
Nereden: Ankara
ye No: 1,499
Ruh Halim:

Bu sevimsiz hastalkla ilgili aklmda kalan en sevimli ey,anneannemin dili dnmeyerek bu hastala "adidas" demesi olmutur. wacko.gif laugh.gif

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post
MMXESEN
mesaj 15.03.2010, 15:20:17
leti #8

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 381
Katlm: 14.11.2009
Nereden: Batum, Gurcistan
ye No: 6,070
Ruh Halim:

AIDS'in aslinda ABD'deki homoseksuelleri oldurecek bir virus yaratmak icin gizlice calisan CIA laboratuarlarinda uretildigi komplo teorisi de vardir. Bu komplo teorisi biyoloji, genetik tip bilimleri hakkinda en ufak bilgisi olmayan insan kitlelerine cok mantikli gelmistir. Zaman icinde virusun yanlizca escinselleri degil, kadin, erkek, coluk cocuk her insani hasta ettigi goruldu. Yine de komplo teorileri yine de durmadi. Sonralarinda escinsellerin hedef olmaktan ciktigi belirtilen teorilerde CIA laboratuarlarinda uretilen AIDS virusunun test icin Afrika'da hayvanlar ve insanlarda denenirken yanlislikla kontrolden ciktigi soylenmeye basladi.

+Quote Post
Adore
mesaj 28.06.2011, 16:41:24
leti #9

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,579
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

Trkiye'de ilk AIDS'li haberini Hafta Sonu Gazetesi'nin yaynladn hatrlyorum.

lk yaynlarda adnn ba harfinin "M" olduu duyurulmu, merak uyandrlmt.

Gazeteler olay tabiri caizse "gdm gdm" verdiler.

Tirajlar patlamt.

Rock Hudson'n AIDS'ten lmesi tm kadnlar hayal krklna uratmt.

Zavall adamn hastalktan lmesinden ok, cinsel tercihleri tartlmt.

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post
hazan
mesaj 14.06.2017, 22:45:45
leti #10

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,329
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Antalya
ye No: 13

Ben Murtaza olayn hatrlamyorum. Rock Hudson'un lmyle AIDS hastalnn farkndalna vardm anmsyorum. Annem ok olmutu adeta. Bu nedenle unutmuyorum.. İlk zamanlar inanlmaz rktc ve korkun bir hastalkt bizler iin.. Aids olan kiinin yannda olmay, yedii itii malzemeleri kullanmay dnmek bile inanlmaz korkun bir hissiyat oluturuyordu.. Bu arada bazlar tv de "atn lm arpadan olsun" gibi cmleler de kurabiliyordu..Trajikomik halimiz her ekilde kendini yanstyordu ne diyeyim.. Önce cinsellikle bulatn duyduk. Sonra bilumum kan yoluyla..Diiye gitmeye, kan verip almaya korkar olduk.. Kzlay da verilen kanlardan bulaan Aids vakalar duyduk. Kontrolsz kan verme sebebiyle anne karnnda aids olan bebekler iimizi actt.. Eini aldatan erkeklerin kapt aids virslerini yine elerine bulatrdklarn duyduk... Afrika'da maymunlardan yayld sylentisi oldu .. Sonu olarak bir dneme damgasn vurdu Aids olay ve olduka rktcyd.. Yllar iinde daha fazla bilgimiz olmaya balad..Hv denen bir virsn sebep olduunu ve elisa denen bir testle tesbit edildiini, ldrclnn hastalktan deil de, hastaln sebep olduu baklk sisteminin gmesinden kaynaklandn rendik..Zamanla hastalk kontrol altna alnd.. Ankara'da zel bir hastanede refakat eleman olarak altm yllarda(2011 Ocak-2013 Temmuz) verilen bir eitimde Hepatit trlerinin zellikle Hepatit C'nin Aids den ok daha tehlikeli bir hastalk olduunu renmitim..Biz alanlarn da Hepatit as olmamz gerekiyordu..Aids kontrol altna alnabiliyordu ancak Hepatit trlerinden C'nin as olmad, dierleri gibi bulac ancak tedavisi olmad ve ldrc olduu sylenmiti o zamanlar ve Aids ten ok Hepatit C rktc grnmt gzme.

-Artk hastanelerde kan tahlili iin kan verdiimizde elisa testi yapldn da tecrbe ederek renmi bulunuyorum..Bacaklarmda, kollarmda ve vcudumun baz blgelerinde oluan ve stres kaynakl olduu sonucuna varlan dkntler iin yaptrdm test sonucunu elime aldmda, elisa testinin de yapldn grm ve armtm. Baz kan testlerinde rutin olarak elisa testinin de yapldn renmi oldum bylece..

--------------------
Herey insanlar iin.. Grmek renmek iin, bazen zor da olsa..Herey insanlar iin.. Umut dourmak iin, hayatla sevitim...F

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 20.08.2017 - 21:21:32
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net