IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Oyuncaklar - Oyunlar

Blm Kurallar

ocukluumuzun tm anlam oyunlarmz ve oyuncaklarmz bu balk altna.

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Fato Oyuncaklar
ember
mesaj 24.01.2008, 22:31:24
leti #1

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

Ilk yerli pels oyuncaklarimizi o yapmisti bize.. stelik ilk baslarda oyuncaklari bizzat kendisi dikerek.. Pembe panterimi satin aldigimizda inanilmaz mutlu olmustum.. yle imkansiz birseydi ki o yillarda bizler iin.. Hayallerimizi gerege dnstrdg iin binlerce tesekkrler.. O zamanin ocuklari olan bizlere kocaman bir mutluluk bahseden firma sahibi Fatos Inhan kendi agzindan anlatiyor..

"O zamanlar piyasada ok az ve basit oyuncaklar vardi. Evde sikintidan patladigim bir dnem, alismayi dsnyordum. Iste o an bu fikir geldi aklima. Yz glen, ocuklarin sevgiyle yataklarina sokabilecekleri yumusak oyuncaklar yapacaktim.’’

1971 senesiydi. Kanada'dan getirdigi ayi patronlariyla basladi ise. Mteahhit olan esinin kiraladigi ofise nce annesinin dikis makinalarini tasidi, sonra patronlari, pamuklari ve sayisiz kumaslari.. Ama artik ne yazik ki bu firma kapandi..

--------------------
I know what it is to be young..
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
okseybilenkiz
mesaj 25.01.2008, 23:45:59
leti #2

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,128
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

ne gzel oldu hatirlatmaniz.smile.gif bendede pelus oyuncaklarindan vardi ama hi fatos bebegim olmadi.bebekleri zellikle gzeldi. yerli ve siyahi bebeklerini ok begenirdim.hi siyah sali bebegim olmadigi iin(sadece barbie bebegim koyu renk saliydi) vitrinlerdeki bebeklerine zenerek bakardim .ama bebeklerim oldugu iin hi fatos bebeklerinden alinmadi bana. unsure.gif

--------------------

+Quote Post
lifelines
mesaj 29.03.2008, 19:19:15
leti #3

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,387
Katlm: 22.11.2007
Nereden: stanbul
ye No: 1,180
Ruh Halim:

Benim, hi Fato oyuncam olmad fakat kendi ismimle ayn olduu iin ocukken bu marka ile pek gururlanrdm, bir de sahibinin isminin Fato olduunu gazetede okuduumda daha mutlu olmutum.(Demek ki o zamanlar ismimi beeniyormuum.)

Fato oyuncaklar ile kk yzlerde byk mutluluklar.

+Quote Post
Candy
mesaj 28.04.2010, 11:26:31
leti #4

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 3,504
Katlm: 14.12.2007
Nereden: Ankara
ye No: 1,499
Ruh Halim:

Yanmdan asla va asla ayrmadm bir Fato bebeim vard benimde.Yatmaya,yemek yemeye hatta banyoya dahi onunla girdiimden zamanla sa solu yrtld ama o hala benim biricik arkadamd.O yanmda olmadnda uyuyamazdm.smile.gif

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post
sahaf
mesaj 03.02.2011, 11:15:55
leti #5

Grup Simge

leti: 5,985
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Fato nhan'dan,

En sevdii oyunca ay

Tontondu, kavuniiydi, ok gzeldi, minnack, yumuack bir ayyd. Diki makinasnda ekillenmi, kafas, kolu, baca ve nihayet surat biraraya getirilmiti. Tonton, Fato oyuncaklarnn ilk sermayesiydi.

‘‘Olumun birinci ya gnnde babaannesi oyuncak kedi getirmiti. Onu grd zaman korkudan ciyak ciyak alad. O zamanlar piyasada ok az ve basit oyuncaklar vard. Evde skntdan patladm bir dnem, almay dnyordum. te o an bu fikir geldi aklma. Yz glen, ocuklarn sevgiyle yataklarna sokabilecekleri yumuak oyuncaklar yapacaktm.’’

1971 senesiydi. Kanada'dan getirdii ay patronlaryla balad ie. Mteahhit olan einin kiralad ofise nce annesinin diki makinalarn tad, sonra patronlar, pamuklar ve saysz kumalar...

‘‘Eim ‘bu kadar seninle zdeleen bir rne neden senin adn koymuyoruz' dedi. Belki ho oldu ama biraz zor oldu. nk zaman zaman kendi ismimle beraber irketin de ismini tamann ar sorumluluunu tayorum. Fato nhan’n i hayat, oyuncak bebeklerle devam eder.

‘‘Bebekler benim iin hibir zaman yumuak oyuncaklar kadar deerli olmadlar. Benim yaptm yumuak heykeltralkt. ’’Fato nhan neredeyse her cmlenin sonunda einin destei olmasa bu kadar baarl olamayacan anlatyor.

‘‘Ne yazk ki ok uzun srmedi. ortaklmzn on nc ylnda eimi kaybettim. Onunla yaadklarm gelecein kat gibi kullandm. Oyuncaklar yapmama neden olan olum bugn 30 yanda. 24 yanda bir kzm ve 20 yanda bir olum daha var.’’

25 ylda 150 metrekareden 6 bin metrekarede retime geen Fato Oyuncaklar ihrac ediliyor. Fato nhan, en son Turkcell'in sinyal bebei projesini iki boyutlu olarak hayata geirmekten ok memnun.

‘‘Oyuncakta da moda var. Ama en ok satan oyuncak hi deimedi: Ay!’’

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
sahaf
mesaj 11.09.2011, 13:57:55
leti #6

Grup Simge

Ruh Halim:

Modelini kendi izdii 28 tip bebek eidi olan Fato nhan Dnya Oyuncak Fuarnda lkemiz adna ayrlan fuar alannda sergiledii oyuncaklar ile byk ilgi grm fuar gezenler tarafndan.
Hayat Dergisinden

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

Dergiden reklam

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
saliha kovuk
mesaj 11.09.2011, 15:12:07
leti #7

Grup: Yasakl ye
leti: 608
Katlm: 18.03.2009
ye No: 4,743
Ruh Halim:

benim fato oyuncaktan bir pembe panterim vard. onu kirlendike ykyordum. zaten fato oyuncaklarn sala zararl bir madden retilmi malzeme yoktu ve amar makinesinde ykanabiliniyordu.

+Quote Post
sahaf
mesaj 14.06.2012, 22:07:24
leti #8

Grup Simge

Ruh Halim:

Fato Oyuncaklarnn 1977 yl takviminden

--------------------

+Quote Post
GaLaCTiCa
mesaj 15.06.2012, 11:09:15
leti #9

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 3,505
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 12

Fato nhan'dan,

En sevdii oyunca ay

‘‘Oyuncakta da moda var. Ama en ok satan oyuncak hi deimedi: Ay!’’

O aydan en byk yienime de almt ablam. 1985-1986 gibiydi galiba. Yumu reklamnda ki aycn mehur olduu dnemlerde veya ona yakn bir tarih olmal. Yienimde o reklamda ki ayc ok sevdiinden bu oyuncak alnmt. stelik ad da vard o aycn. Etiketinde yazan adn hi unutmadm "Kocaolan" idi ay'nn ad. Fato'un oyuncaklarnn hepsine halk diline yerlemi isimler veriliyormuydu ki acaba? Yoksa bu ayck istisna m idi?

Fato firmasndan kan Kurbaa Kermit'ten tandmzn evinde vard. Seksenlerin balaryd galiba onu alp oynamay ok severdim. Fato'un Pembe Panter ve bir ka oyunca daha eczane vitirinlerini sslediini hatrlyorum seksenlerin banda.

--------------------

+Quote Post
one of the 80's
mesaj 15.06.2012, 23:15:42
leti #10

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 178
Katlm: 24.12.2011
Nereden: stanbul
ye No: 103,448

Babamn bir akam st elinde byke bir oyuncak bebek kutusuyla eve giriini dn gibi hatrlarm. Pembe bir kutusu vard, babam poetinden kard prl prl pembe kutuyu "En gzelini setim kzma" diyerek kollarma brakmt. Kocaman bir oyuncak bebekti o bana gre, ben ise ok kktm, smad sanki o pembe kutu kollarmn arasna. Belki sevinten byyen gzlerimde o daha da bymtr.

Sene 1985 olsa gerek, pazardan annemle aldmz naylon bebeklerden sonra ilk kaliteli oyuncak bebeim Fato bebekti. Salar omuzlarna kadard, dier bebekler gibi dz sar deildi salar, rfleli gibiydi, uzun siyah kirpiklerinin arasndan akmak akmak gzleri bakard. Yatrdnda gzlerini kapatr, kaldrdnda aard ve artk sonunda oyunlarmda gerekten uyutabileceim bir bebeim olmutu.Dileri ise dudaklar arasndan ok az grnrd, ama o akam evdekiler baban sana dilek bebek alm diye bana taklmlard biggrin.gif . Babam da "Babas kzna kt bir ey almaz." demiti.

Kollarn ve bacaklarn hareket ettirebilir ve de sklabilirdiniz, et bebek de diyorlard bu bebeklere. Gzel de bir elbisesi ile ayakkablar vard.
Fato oyuncaklarndan bu bebeklerin ad Hlya bebekti diye hatrlyorum, benim de sanrm tek Fato marka oyuncamd bu bebek.

Pembe Panter ile pelu aylar aslnda Fato oyuncaklarnn en bilindikleridir ve bu tr oyuncak retiminde de ok iyiydi bence. Ancak yurt dndan size gelen bir hediye bebek yoksa eer yerli mal alnabilinecek en iyi bebek yine Fato bebeklerdi.

--------------------
Umut, uyankken grlen ryadr.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Topic has attachmentsFato
11 linea 4,370 10.01.2013 - 15:47:42
G?n: oldkid
No New Posts Fato Sezer
2 sahaf 1,514 03.08.2011 - 21:52:51
G?n: loreyeno
No New Posts Fato Balkr
6 jetfire77 3,496 29.06.2009 - 11:19:38
G?n: Fosforlu
No New Posts Fato - Ya stiklal Ya lm
1949, 1969
0 okseybilenkiz 957 10.02.2008 - 13:11:47
G?n: okseybilenkiz

RSS Basit Grnm Tarih : 13.12.2017 - 03:48:19
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net