IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sporcular - Takimlar

80'ler ve ncesinin unutulmaz spor olaylarn,takmlar ve sporcularn bu blme yazabilirsiniz.

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Futbol Anlar
Mrbom
mesaj 04.10.2007, 04:11:18
leti #1

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 4,581
Katlm: 26.05.2007
Nereden: stanbul
ye No: 47
Ruh Halim:

Hafizamda kalan bir ka olay...

Amatr kmede bir ma oynaniyor.evsahibi takimin sampiyon olabilmesi mai en az 28 farkla kazanmasi lazim.dolayisiyla rakip takim matan nce ayarlaniyor sike yapmasi iin...ma basliyor...nce 1 sonra 2,3,6,9,18 derken ma 29-0 bitiyor...isin enteresan tarafi kaleci yedigi 26.golden sonra hakeme,goln ofsayt oldugu ynnde itiraz edip biggrin.gif kfr ederek oyundan atiliyor...sampiyonlugun diger adayi olan takim bu sonuca itiraz ediyor...matan sonra hakeme soruyorlar;yav himi sphelenmedin mata sike oldugundan...hakemde;aslinda 27.golden sonra bende biraz sphelenmeye basladim diye kendini savunuyor tongue.gif

Bir BJK-Boluspor mai...Rakip nce ofsayttan bir gol atmis sonra BJK nin bir gol iptal edilmis, rakip bir gol daha atmis... Sari firtina Metin Tekin baslama vurusunda topun basinda bekliyor,hakemde hemen yaninda...Hakem sormus niye baslamiyosun Metin Tekin'in cevabi siz kendi sahaniza gein basliyacam...

Bir fenerbahe sariyer mai...seytan ridvan o sene sariyerde firtina gibi esiyor... fenerbaheli defans oyuncusu erdogan(arica)bir trl ridvani durduramiyor...baktiki olmicak bir pozisyonda ridvana;yeter be oglum git acikta cem'in(pamiroglu)kanadinda oyna,belamisin nesin...ridvanda syle diyor;abi ne kiziyorsun ya zaten cem abi yolladi buraya beni...

--------------------
Play it again,Raphael
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
Wham
mesaj 04.10.2007, 16:33:14
leti #2

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,199
Katlm: 14.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 6

O kadar ok anim varki ama hi unutamadigim ve o zamanki arkadaslarimin bile hala hatirladigi bir anim..

Bir mahalle mai yapiyoruz ve ok nemli resmen derby niteliginde yasim o zamanlar 8 yada 9 neyse 7'serlik 2 takim basladik maa ben her zamanki gibi topu kaleciden aldim basladim alimlara 1 , 2 , 3, 4, 5, 6 ve kaleci ile karsi karsiyayim oraya kadar gelipte gol atmamak olmaz inanin bana karsimdakiler benden fizik olarak ve teknik olarakda ok daha stn topulardi ve kaleciyide geip sol ayagimla gol attim inanin bana hayatimda en byk sevinci o zaman yasamistim btn takim arkadaslarim sevinten uuyorduk karsi takimin kaptaninin bu szn hi unutamam '' Ulan Serhat helal olsun'' mata 2 gol daha attim ve kazanmis resmen sampiyon gibi sevinmistik o matan sonra amatr takima yazdirdi arkadaslar beni ve ilk maimi normal boyutlarda toprak sahada 7 nolu forma ile oynamistim forma beyaz mavi renkteydi iste byle hocalarim benden bu kadar..

+Quote Post
redline
mesaj 05.10.2007, 18:54:17
leti #3

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 274
Katlm: 14.06.2007
ye No: 136

14 sene nce eski oturdugumuz mahallede,kozyatagi bora egtim sahasinda hali saha malari yapardik.Kalede kendime olan asiri gvenim ve takim arkadaslarimin becerisi sayesinde ok rahat malar ikarirdik...Bazen ma sonunda rakip takim forveti gelip " birdaha getirmeyin bu kaleciyi..." gibi laflar slerdi...Aradan yillar geti....Ayni takimda oynadigimiz arkadaslarim beni maa davet etti...Onlari bastan uyardim,eski formumdan uzak oldugumu ve fark yiyecegimizi sledim...Ama inanmadilar...okta nemli bir mamis...O gn 20 tane gol yedim... Birdaha ma iin aramadilar...

--------------------
" Bilmeden yeilliine dm birdamlaym ben , tm dnyann kknde hereyin kayna sen..."

+Quote Post
ARUZKOLIK
mesaj 05.10.2007, 21:28:44
leti #4

Affan dedeye para saydm, Satt bana ocukluumu
Grup Simge

leti: 1,610
Katlm: 21.07.2007
Nereden: Dzce
ye No: 299
Ruh Halim:

Beni en fazla etkileyen olay,okul takiminda sag aik oynadigim sene ayagimi kirip 2 ay yesil sahalardan ve tahta siralardan biggrin.gif uzak kalisimdir.Orta 2 ya da 3 d.Az kalsin;yesil sahalardan ve tahta siralardan uzak kalisi,kabus gibi bir sinifta kalisla ssleyecektik.Annemin,btn esofman,forma ve kramponlarimi ortadan yok etmeside ayni tarihlere rastlar...

+Quote Post
darko
mesaj 05.10.2007, 22:50:38
leti #5

Grup Simge

leti: 1,159
Katlm: 24.05.2007
ye No: 44

13-14 yaslarimdayken bizim mahallenin abilerinin maini seyrediyordum,derken ilerinden biri sakatlandi ge oyna dediler. Genelde defansta oynardim yle okta gze batan futbol yeteneklerim yoktu dogrusu.Daha ilk anlarda aldigim bir pasla minyatr kaleye uzaktan ok sik bir gol attim.Bir anda herkes saskinlikla bana bakmisti. Ben tabi o gazla hayatimin maini oynadim. Adeta yryerek herkese alim atabilen bir abiye adim attirmamistim.

Ama eski gnler geride kalmis artik 2 sene nce hali sahada bir ma yaptik ki o gne kadar 7-8 sene ayagim topa degmemisti daha 10 dakka da bittim adeta ,geri kalan sre ierisinde de savunma da tutmakla ykml oldugum henz yeni 20'li yaslarinda olan arkadasi aramakla geti

--------------------
MAZINDE BIR TARIH YATAR

+Quote Post
muratuas
mesaj 06.10.2007, 09:32:41
leti #6

Grup Simge

leti: 971
Katlm: 15.05.2007
ye No: 10

evet benimde bir ok futbol anim var tabiki topicin en iyi msterilerinden olacagim galiba
tabi bizim anilar hem tribnde hem sahada ..sahadakilerden baslayalim..
evet ben top oynadim ok yetenekli fakat ok tembel oldugumdan malum boga burcu futbolcu olamadim tabi genellikle dar gelirli ailelerin ocuklari futbolcu olurdu ben fazla kasmazdim antremanlarda o yzden zamanla ben futbolu degilde futbol beni birakmistir

ama su kadarini syliyeyim gerekten iyiydim ..
mahallede arkadas toplantilarinda ,genlere bile rnek gsterilirdim..murat abiniz ok klas topudur diye.. hatta su an sper ligde top oynayan 1-2 arkadasim vardir isimlerini vermiyeyim bazen telefonda de ve istanbula geldiklerinde konusuruz -sen bizden 2 kat daha iyi oynuyordun ama bak biz futbolcu olduk sen olamadin tarzinda laflarla karsilasirim..
olsun bizde kariyerimizi tribnde yaptik

oynadigim mevkiler sol ve sag aik ve forvet arkasiydi..
hatta kartal hali sahasinda oynarken 15 yasinda falanim
sahanin etrafi dolu okta iyi oynuyorum ..
matan sonra biri geldikartini verdi..benimle iletisime geebilirsin futbolcu olacaksan eger diye..bende o zaman kafalar kim bilir nerde daha yillar sonra onun ok byk yildizlar yetistiren tamer gney oldugunu grendim,gs altyapisinda grev yapiyordu ,emreler ,fatih akyel,okanlari falan a takimina ikarmis tabii ben bunu bilmiyordum

bunu ok yillar sonra grendim ne zaman mi arkadaslar fenerli arkadaslar hatirlar hani lorant kovunca fener ynetimi son 8-10 haftayi alt yapidan bir hocayla tamam lamisti..iste o hoca tamer gneydi onu orda grdgmde sok olmustum tabii artik ok geti 20 li yaslarin sonundaydik

oynadigim dnemde lakabim kosaydi hani su gs li kosecki gerekten hem oyun stili hemde yzm benzerdi hatta bir dnem salari onun tarzinda kestirmis bu lakabi perinlemistim hala -lakabim kosa dir -ama kosanin lakabi rzgarin ogluydu bilenler bilir..

su anki durum artik samyeli olan bir kosa

+Quote Post
Mrbom
mesaj 19.10.2007, 02:02:38
leti #7

Grup Simge

Ruh Halim:

Buda bir yerlerden alinti... biggrin.gif

1970-71 sezonunda yasananlar....
1970-71 sezonu; Ligin son haftasina Galatasaray 40, Fenerbahe 39 puanla
giriyor...Son hafta Galatasaray Ankara' da PTT ile karsilasirken,Fenerbahe
Istanbul' da Besiktas ile karsilasiyor...Ankara' dan gelecek iyi bir
haberin hayali ile Fenerbahe' liler Mithat Pasa stadi tribnlerini
dolduruyor...

Tarih 6 Haziran 1971... Ligde hi bir amaci kalmamis Besiktas her seye
ragmen onurluca direniyor Fenerbahe'ye... Ilk devre golsz kapaniyor...Ancak
nemli bir sorun var...TRT radyo baglantisinda giderilemeyen bir ariza
var... Bir trl Ankara ile baglanti kurulamiyor...Ikinci devre, main 80.
dakikasina kadar durum 0-0... Bu dakikada FB' li Ogn Altiparmak gol
atiyor... Fenerbahe 1-0 ne geiyor...Fenerbaheli idareciler Seref tribnnde
goln sevincini yasarken bir haber ulasiyor kendilerine... Galatasaray
Ankara' da PTT karsisinda 2-0 maglup...Sevinten ne yapacaklarini
sasiriyorlar... Baskan Faruk ILGAZ heyecandan yerinde duramiyor,
dayanamiyor saha kenarina iniyor... Futbolcularina sesleniyor:

''Dayanin...Iki dakika kaldi...Galatasaray 2-0 maglup....Dayanin
ocuklar...''...

Ma 1-0 sona eriyor... Fenerbahe sampiyonlugu kutluyor...Tribnlerden
atlayan taraftarlar sahaya iniyorlar... Fenerbaheli oyuncular, Ziya, Nedim,
Ogn, Fuat, Serkan omuzlarda... Tribnler ''Sampiyon...Sampiyon''
tezahratlari ile inliyor... Sampiyonlugu kutlamak iin soyunma odasina iniyor
Fenerbaheliler... Aradan dakikalar getikten sonra TRT hatlarindaki ariza
gideriliyor... Ve Ankara' dan ma sonucu geliyor... Galatasaray 7-1
galip...

Fenerbahe soyunma odasinda sampiyonlugu kutlayan idareciler ve
futbolcularda lm sessizligi... Bylece 6 Haziran 1971 tarihi, lig tarihimize
''Fenerbahe'nin Sampiyon olmadan Sampiyonluk Turu attigi'' mstesna bir
tarih olarak geiyor...!

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 15.03.2008, 20:51:52
leti #8

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

SAT !SAT! ULLUKLARA BAK!

fenerbahe ile galatasaray''ezeli rakipler olarak bilinir.ancak bu konuda bilinen bir baka ey de,zaman zaman bu iki klbn sporcular arasnda grlen ''ezeli dostluktur''.

malardaki rekabet,oyun alanlar dndaki dostlugu glgelememitir.bunun en ho rneklerinden biri 1913 ylnda futbol ma srasnda cerayan eden bir olaydr.olayn kahramanlar da sporumuzun nl isimlerinden sait selahattin cihanolu ile galatasarayl adnan ibrahim.biri takmn hcumdaki g,dieri takmnn savunmasnn belkemii.
sait selahattin cihanoglu komple sporcu.yelken,krek,sutopu,yzme,tenis hatta hokey oynuyor.bunlardada ampiyonluklar var.ancak en byk merak avclk.afrikada aslan kaplan avlam.adnan ibrahimde tannm avclardan
sait selahattin ile adnan ibrahim 1913ylnn yagmurlu bir gnnde yaplacak maa birlikte gelirler.yol boyunca tabi konutuklar konu av olur.zellikle mevsimi gelen ulluk avndan sz edip dururlar.stada geline iki arkada ayrlr.giyinir ve kendi takmlarnn yerlerini alrlar.ma balar sahada amansz bir ekime dir gider.
sait selahattin chanolu gzel bir pas alr.basar alm.adnan ibrahimide geer.n bombotur.hzla kaleye ynelir.
adnan ibrahim iin yapacak bir ey kalmamtr.o anda aklna bir kurnazlk gelir ve var gcyle cihanoluna seslenir.
-sait,sait ulluklara bak!
av .ulluk szkleri cihanolu'na futbol macnda oldugunu unutturuverir. ve elinde olmadan durup kafasnn kaldrr ve ulluk srsn aramaya balar.cihanolunun durmasndan yararlanan adnan ibrahim yetiip arkadann ayagndan topu alr ve takmn bir golden kurtarr.

ALINTI:TERCMAN OCUK DERGS 29 UBAT 1980

--------------------

+Quote Post
Mrbom
mesaj 13.03.2009, 09:15:58
leti #9

Grup Simge

Ruh Halim:

byklerin Rapid malar ya da sava gnlerinde futbol...

Herkes 1999-2000 sezonunda ampiyonlar Ligi’nde, Galatasaray’n Milan’la oynad ve son dakika penaltsyla 3-2 kazand ma hatrlad nedense, Sabri Sarolu Bordeaux’ya son dakikada o gol atnca.

Oysa ki Galatasaray, bundan tam 34 sene nce UEFA Kupas’ndaki ilk yolculuuna da bir son dakika golyle balamt. Sene 1975’ti. Galatasaray’n tarihinde ilk kez katlaca UEFA Kupas’ndaki rakibi Avusturya temsilcisi Rapid Wien’di. Viyana’daki Prater Stad’nda oynanan ma Galatasaray 1-0 kaybetmi, stanbul’a mitli dnmt ama.

Bu man rvan 10 Ekim 1975, aramba gecesi oynand nn Stad’nda. Galatasaray man ilk yarsnda Gkmen zdenak ve rahmetli evki enlen’in golyle 2-0 ne gemiti. kinci yarnn ortalarnda Avusturya takmn efsanevi santrforu Hans Krankl ine deliinden topu geirerek ma 2-1’e getirmi, Galatasaray’n midini de neredeyse sndrmt.

Bir gol daha lazmd Galatasaray’a turu gemesi iin. te o gol man sonunda geldi. Bordeaux manda olduu gibi Galatasaray yine bir l top kazanmt. “Byk” Mehmet Ouz, topu kalecinin uzanamayaca alana mthi kesmiti. Top, eski bir tezahrattaki gibi “dne dne gelirken”, Gkmen zdenak o mthi sraylarndan birini yapp klasik kafa gollerinden birini atmt. Bylece ma 3-1 kazanarak tarihinde ilk defa katld bu kupada bir st tura kmt Galatasaray.

1975’te UEFA macerasna bir son dakika golyle balayan Galatasaray’da deien bir ey yok. Yine son dakika golyle devam ediyor yolculuuna. Deien tek ey, UEFA Kupas’nn 2000’de Galatasaray Mzesi’ne gelmesi. Onun dnda her ey ayn.

Alayarak Kur’an- Kerim okuyan Fenerbaheli

Madem sz Bordeaux’dan alp Viyana’nn Rapid takmna geldi, Fenerbahe’nin ayn Rapid Wien’le 1951’de oynad olaanst ma anmadan olmaz. imdilerde unutuldu, Avusturya o dnemde Orta Avrupa futbolunun nemli temsilcisiydi Macaristan’la birlikte. te o Avusturya’nn yeil-beyazl Rapid Wien’i, zel malar yapmak iin gelmiti Aralk aynn son gnlerinde stanbul’a.

Kalburst oyuncular vard Rapid’in, Happel, Hanappi, Krner gibi. te bu efsane takm ilk karlamasn Galatasaray’la oynamt ve ma 6-1 kazanarak, mer Besim Koalay’n yorumuyla, “bize ders veren bir oyun gstermiti.”

Srada Fenerbahe vard ertesi gn. ou insan Rapid’in Fenerbahe’yi de kolayca spreceini sanyordu. Nitekim matan nce Halit Kvan, Fenerbahe adna mitsizliini gazetesindeki satrlara tamaktan saknmamt: “Orta Avrupa’nn hretli Rapid’inden dnkne benzer mkemmel bir futbol bekliyoruz. Bu mkemmel futbolun rakkamla ifadesi de birka goll bir galibiyetten aa olmayacaktr sanrz.”

23 Aralk 1951, Pazar gn oynanan mata o dnemki adyla “Mithatpaa Stadyomu” btn ykn alm, hkim tepeler bile tklm tklm dolmutu. (O dnemde Yeni Ak Trib’n yoktu. Bu yzden bele tepelerin hem yekn fazla, hem de seyircisi.) Herkes Rapid’den gol beklerken Fahir’in olaanst abasyla mthi bir gol att Fenerbahe.

Bu golden sonra Rapid inanlmaz gayret gsterse de gol atmay baaramad. Fenerbahe bu ma 1-0 kazanarak yabanc takmlarla oynanan malar bahsine Galatasarayl Haluk San’n ertesi gn dedii gibi “altn bir sayfa” daha eklemi oldu.

Bu ma, Trkiye futbol tarihine, Fenerbahe’nin bir Avusturya takmn yenmesinin dnda o gne dek sahalarda rastlanmayan bir duygu gsterisiyle de geti: Ak tribnde (yani bugnk eski ak) bir Fenerbahe taraftar man oynand 90 dakika boyunca, hi susmadan yksek sesle Kur’an- Kerim okumutu. Kur’an okurken zaman zaman da alayan ama btn tribnlerden duyulan bu taraftarn tek kiilik sesi, o gne dek tribnlerin duyduu en duygulu tezahratt.

Rapid ma iin gkyznden ilan yayor

Sz Rapid’den alnca Beikta’n da Trkiye futbol tarihinde yerini alm zel bir uygulamasn unutmamak gerek. Sene 1942. Harp dnemi. Her ne kadar Trkiye katlmam da olsa 2. Dnya Sava’na, yokluktan, yoksunluktan tm millet etkileniyordu ister istemez. Elbette kulpler de.

Kulpler iin o gnlerde en nemli gelir kaps, mehur yabanc takmlar lkeye davet ederek ma yapmakt. Yabanc takmlar sayesinde ligde -be bini gemeyen seyirci says bu zel malarda birden 15-20 bine ulayor, kulpler de bylece finansal olarak ayakta kalabiliyorlard.

te bu sava dneminde Fenerbahe ve Galatasaray birer ma yapmak iin Avusturya’nn Admira takmn getirmeye karar vermilerdi. (Bu konuda lkeyi ynetenlerin yol gstermi olmas da sz konusuydu muhtemelen. nk Admira Hitler’in takm olarak biliniyordu ve tarafsz lkelerde Almanya’nn propagandasn yapmak iin zel malar yapmasyla tannyordu. O Admira’nn bandaki teknik direktr ise 1954’te Almanya’ya Dnya Kupas’n kazandran Sepp Hepberger’di. Yani Helmuth Schn’n ustas.) Ne ki Beikta da ok istiyordu Admira’yla ma yapmay. Ancak iki ezeli rakibi kazanacaklar paray blmek istemedikleri iin, buna pek de scak bakmyorlard.

Bunun zerine Beikta ma yapmak iin baka bir takm aramak zorunda kalmt. Madem ki ezeli rakipleri bu yola bavurmutu, Beikta’n getirecei takm Admira’dan daha haval olmalyd. Bu takm da Rapid’di. Ne ki bu Rapid Avusturya’nn deil Romanya’nn Rapid’iydi. Ama o da Avusturyal ada gibi iyi bir takmd. Mehur bir takm, stad dolduracak bir takmd.

Beikta, Admira’y sadece kendi aralarnda paylaan Galatasaray ve Fenerbahe’ye Rapid’le misillemede bulunacakt. Bunun iin de Rapid’i btn stanbul’a anl anl ekilde duyurmak zorundayd. te tam bu anda baz insanlarn aklna gelmiti, gkyznden el ilanlar atarak Rapid’i duyurmak. Hemen ziraat ua kiraland ve btn stanbul’a “Mehur Rapid geliyor” yazl el ilanlar atld.

Hemen ses getirmiti bu kampanya. lanlarn gkyznden szld gnn akam Fenerbahe’den bir telefon gelmiti o dnemki adyla Beikta Genlik Kulb’ne: “Rapid’le biz de oynamak istiyoruz” demiti Fenerbahe adna konuan ynetici. Dnemin Beikta yneticisi rahmetli Nazmi ktem, “o halde biz de Admira’yla oynayacaz” diye yantlad Fenerbahe yneticisini.

Ertesi gn matan alnacak yzde konusunda bir dizi pazarlk yapld bykler arasnda. nce yzde 20’yle kapy at Fenerbahe ve Galatasaray. Ama dnemin Beikta Bakan Abdullah Kozanolu, o mehur Beiktal duruuyla direnmi ve elde edilecek gelirin kulp arasnda eit paylalmasn kabul ettirmiti dier iki kulbn temsilcisine.

Elbette oynanan bu malarn ka ka bittii pek nemli deil. nemli olan iki ey var, bugne kalan. lki Beikta’n Rapid man duyurmak iin btn stanbul’da uaklarla el ilan atmasyd gkyznden. (Oysa ki o gnlerde savaan lkelerdeki halklarn zerine kurun ve bomba yadryordu “dman” uaklarndan.)

kinci nemli ey ise byk kulplerimizin para kazanmak iin Naziler’in “propaganda” takmyla ma yapmaya can atmasyd. Hem de niin? Finansal olarak ayakta kalmak iin.

Alntdr...

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post
Mrbom
mesaj 13.03.2009, 09:24:18
leti #10

Grup Simge

Ruh Halim:

Yedi kiiyle “Fenar bae”ye yedi gol...

Bu tarihteki ilk Galatasaray-Fenerbahe mann fotosu. 17 Ocak 1909'da ekildi. Bu matan yaklak iki yl sonra ayn sahada oynand "yedi kiiyle yedi sfr"lk ma. Saha biraz amurluydu sadece. Bir de arkada grlen tribnler tamamlanmt.

Bugn 12 ubat 2009. Bundan tam 98 yl nce Galatasaray, Union Club sahasnda, o dnemki adyla “Fenar bae”yi* 7-0 yenmiti. Bu maa Galatasaray 6 kii, Fenerbahe ise 10 kii balamt. lerleyen dakikalarda Galatasaray’a bir futbolcu eklendi, Fenerbahe’den ise bir futbolcu eksildi. Yani ma 7’ye 9 tamamland ve bu yedi kii, kendisinden iki futbolcu fazla oynayan Fenerbahe’ye tam 7 gol att.

Niin takmlar eksiktiler 1911’in o ubat gn? Lodos yznden eksiktiler. Elbette lodostan daha ok etkilenen takm da Galatasaray’d. nk oyuncularn bir ksm stanbul’un Avrupa yakasnda oturduu iin Anadolu yakasna geememilerdi o gn, vapurlar lodoston dolay glkle alt iin. Fenerbahe ise bir Anadolu yakas takmyd ve futbolcularnn Boaz’ geme sorunu yoktu. ki takmn da eksik olmasnn nedeni bu ite.

Peki bu 7 gol kimler att “Fenar bae” kalesine? Drdn, Galatasaray’n drt numaral kurucusu Celal brahim atmt o gn. kisini ise iki numaral kurucu Emin Blend. Bir gol de bir numaral kurucu Ali Sami Yen atm olsa mthi bir ifresi daha olacakt man, ama o tek gol dris’ten geldi.

Takmlar sahaya hangi kadrolarla kmtlar? Bununla ilgili iki farkl anlatm var spor tarihinde. Birisi spor tarihisi merhum Haluk San’a ait bu aktarmlarn, dieri ise halen Galatasaray Mzesi’nin Mdr olan Ali Oralolu’na.

Merhum Haluk San’n verdii listeye gre Galatasaray’n kalesinde Ahmet Robenson oynamt. Onun nnde de Ali Sami (Yen), Kk Ali (Tamay), Bekir Hoca (Stk Bircan), Celal (brahim), dris ve Emin Blend (Serdarolu). Merhum Haluk San’n verdii listeyle, spor tarihiliinin duayeni Cem Atabeyolu’nun verdii listenin ayn olduunu belirtelim.

Galatasaray Mzesi Mdr Ali Oralolu’nun verdii listede ise kalede Ali Sami Yen grnyor. Dier alt oyuncusu ise Ali (Tamay), Bekir Bircan, Horace Armitage, Celal (brahim), dris ve Emin Blend.

Ben bu iki liste arasnda Sayn Ali Oralolu’nun verdii listenin doru olduunu dnyorum. nk listede yer alan baz unsurlar, bu tarihi oynayan ve yllar sonra kendisiyle yaplan bir syleide bu ma da anlatan Bekir Stk Bircan’n anlatmyla rtyor.

Galatasaray’n be numaral kurucusu Bekir Stk Bircan, Gven Sayn’n kendisiyle yapt syleide bu ma aynen yle anlatyor:

“… Bir frtnal havada Fener’le Kadky’de mamz vard. Vapurlar glkle iliyordu. ayra vardmzda takmda sadece yedi kiinin orada mevcut olduunu grdk. Fener’e bu ma tehir etmemizi rica ettik; kabul etmediler. “Oynamazsanz biz galibiyet seremonimizi (trenini) yaparz” dediler. Kaptan Emin Blend yedi kiilik takm kurdu. O gn sakat olan Ali Sami’yi kaleye aldk. Saha amurlu ve berbatt. Fakat bu mhim ma, top kalemize bir kere gelmemek zere 7-0 gibi ak bir farkla kazandk…”

zellikle yllar yllar sonra yaplan szl aktarmlarda byk tarihsel yanllklarn yapld sr deil. Yllar kartrlr, kiiler kartrlr, olaylar kartrlr. nk insan hafzas unutmakla zedeli. Ancak Bekir Stk Bircan’n bu nemli matan yllar yllar sonraki szl anlatm dier tarihi kaynaklarla da rtt, zellikle de Ali Oralolu’nun verdii listeyi destekledii iin kymetli.

Kalede kim vard?

O gn kaleye Galatasaray’n bir numaral kurucusu Ali Sami Yen’in gemesi ok mantkl. nk ilk takmn hafbeki (bugnk anlamda orta saha) Ali Sami Yen mzmin sakatt. Kronik sakatlnn nedeni de, 1907 ylnda Kadky’le oynanan ve Galatasaray’n 3-1 kazand mata ayann krlmasyd. Ali Sami Yen bu nemli sakatlktan sonra bir daha futbol oynamad. Takm eksik olduu iin kaleye gemesi bu yzden ok mantkl ite. (Tabi bunu sylerken Ali Sami’nin kalede, takmn asl kalecisi Ahmet Robenson’un ise savunma ya da orta sahada oynam olabilecei ihtimalini dlyor deiliz.)

Galatasaray’dan bu mata yedi gol yiyen Fenerbahe’nin o gnk ma kadrosu konusunda ise hibir tartma yok. Spor tarihilerimize gre Fenerbahe o gnk maa u kadroyla kt: Ali Sait, Galip, Sabri, Heanny, zzi, Fethi, efkati, Memi, Tevfik ve Yahya. Kaleci Ali Sait ma oynanrken sakatland iin sahay terkediyor. Bu nedenle Fenerbahe de 10 kii balad ma 9 kii tamamlyor. Kaleye de srayla geiyor sahada kalan futbolcular.

Eer Ali Sami’nin Galatasaray kalesine getii doruysa, her iki takmn da ma asl kalecileriyle tamamlamadn sylemek gerek. Ancak hemen u da eklenmeli ki, bu mata Fenerbahe’nin 7 gol yemesini tek bana kalecisinin sakatlanmasna balamak hi de doru deil. 7 kiiden yenen 7 goln temel nedeni iki takm arasndaki mthi g fark aslnda.

Evet o gnk Galatasaray gerekten ok glyd. Fenerbahe ise ayn oranda zayf. Galatasaray, Konstantinopolis Futbol Ligi’nin son ampiyonuydu ve bu unvana, bir nceki sezon btn malarn kazanarak ve sadece iki gol yiyerek ulamt. Rakiplerine oranla gerekten ok kuvvetli bir kadrosu vard. Fenerbahe’nin kadrosu ise olduka zayft. Fenerbahe kadrosu iin bir anlamda eski bir Galatasarayl olan “Kulakszzade Galip ve arkadalar” deyimini kullanmak hi de yanl olmaz. Evet, Galip ve arkadalar. nk o takmn en iyi futbolcusu gerekten Galip’ti (Kulakszolu).

Bu tarihi man oynand sezonda Fenerbahe’nin btn malarn kaybederek ligi sonuncu bitirmesi de destekliyor “zayf takm” tezini. Kald ki ayn Fenerbahe, yine ayn sezon, ligde yer alan Galatasaray’n ikinci takmna da 5-0 yenilmiti.

(Burada baz spor tarihilerinin Fenerbahe’yi 5-0 yenen ekibin, Galatasaray’n ikinci takm deil Progrs adl baka bir takm olduunu ileri srerler. Ne ki bu tez doru deildir. nk Galatasaray’n ikinci takm Progrs adn bir sonraki sezonda ald. (Franszca “ilerleme”, Osmanlca ise “terakki” anlamna gelen Progrs ad, dorudan ttihat ve Terakki’den esinlenerek konulmutur. Nitekim bu takmn ad daha sonra Altnordu olarak deiecek, kulbn fahri bakanlna da Dnemin Babakan ve ttihat ve Terakki’nin liderinden birisi olan Talat Paa getirilicekti.)

Zaten Fenerbahe tarihisi merhum Rt Dalarolu da, “Fenerbahe Spor Kulb Tarihi 1907-1957” adl kitabnda, Fenerbahe’yi 20 Kasm 1910 tarihinde 5-0 yenen takmn Galatasaray olduunu belirterek bu konuda hibir tartmaya mahal brakmaz.

Bu “yedi kiiyle yedi sfrlk” ma, 100 yllk rekabet tarihinin hi kukusuz ahikas, yani zirvesidir. Esizdir, biriciktir. Bir matan daha ok, bir darbmesel, bir menkbedir. Efsanedir.

Her iki takm da bu matan sonra altar goll galibiyetler almalarna ramen (evet, 4 Mays 1913’te Galatasaray Fenerbahe’yi 6-0 yenmiti), hibir zaman yedi gollk bir galibiyete ulaamadlar. “Yedi kiiyle yedi sfr” efsaneletiren de biraz budur.

Galatasaray kendi mtevazl iinde bu ma hibir zaman ne karmad, karmyor. Ama bu, “yedi kiiyle yedi sfr”n unutulduu anlamna gelmesin. “Yedi kiiyle yedi sfr”, camiann kollektif belleinde ok nemli bir an ve miras durumunda. Hi unutulmad. Unutulmayacak da.

Nereden biliyoruz bunu? 23 ubat 1936’da oynanan ve Fenerbahe’nin 6-1 galibiyetiyle biten mata Aslan Nihat’n henz ok toy olan 18 yandaki Gndz Kl’a grlemesinden. O man sonlarnda, Galatasaray 6-1 gerideyken elleri belinde ma seyreden gen Gndz Kl’a sormutu Aslan Nihat, “niin komuyorsun” diye. Ve Gndz Kl’tan duyduu “galibiyet iin midimiz yoktur” yant karsnda da ok kzmt Aslan Nihat. “Abilerimizin rekorunu onlara krdrmayacaz” diye kkremiti gen futbolcuya.

Aslan Nihat’n “krdrmayacaz” dedii rekor bu rekordu ite. Yedi kiiyle yedi gol rekoru. “Abilerimiz” dedii ise Celal brahimler, Emin Blentler, drisler, Bekirler, Aliler’di.

te o rekor bundan tam 98 yl nce bugn krld. O halde sylemenin vaktidir gr bir sesle, o “abilerimizi” rahmet ve saygyla anarak: Bugn bayram ocuklar.

* Fenerbahe’nin ilk isminin ve okunuunun “Fener bae” olduu sr deildir. Ancak “Fener” diye bilinen kelimenin aslnda “Fenar” diye yazldna dikkatimi Prof. Dr. Sait Naderi ekti. “Fenar bae”nin ne zaman “Fenerbahe”ye dnt gzel bir inceleme konusu aslnda. Okumadm ama belki bu sorunun yant “Asr- Fener”de veriliyordur.

Alntdr...

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Futbol Oyunu
10 sea1764 4,189 19.03.2013 - 22:23:38
G?n: mehmet yelolu
No New Posts Futbol Balesi
4 sea1764 2,843 20.08.2011 - 01:38:06
G?n: loreyeno
No New Posts Futbol Topunun Geliimi
0 alpino 1,297 21.03.2011 - 02:41:24
G?n: alpino
No New Posts Futbol Balesi
0 alpino 1,390 15.03.2011 - 04:35:49
G?n: alpino
No New Posts Futbolcu kartmalar
Figurine Panini
7 darko 4,006 03.02.2011 - 11:23:59
G?n: sahaf

RSS Basit Grnm Tarih : 11.12.2019 - 19:37:30
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net