IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Mekanlar

Blm Kurallar

Bir ou u an tarih olan bazlar ise ayakta durmaya alan mazimizin unutulmaz mekanlar bu balk altna.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Bakrky Divan ve Viyana Restaurant
sahaf
mesaj 02.09.2010, 14:28:07
leti #1

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,121
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Bakrky'de sahildeDivan ve Viyana restaurant vard smerbank'n bitiminde..imdilerde kprl kavak olan yerdi.. yani Taksim,Bakrky dolmularnn sahilden yenimahalle sapana dnd yerde idi ve denize nazrd...

Buras lks bir restaurant't ama tam anlamyla nezih bir yer deildi.nezih olmamasnn sebebebi veliefendi hipodromu ile aralarnda 300 ila 500 metre kadar bir mesafe olmasyd..Atlardan paray bulan buraya yemee gelirmi..o zamanlar bu olay adeta bir gelenek haline gelmi..yani -olum bugn yarlardan paray bulalm ya viyana, ya da Divan restaurant'ta sz sana masa kuracam gibi diyaloglarn bolca konuulduu zamanlar.

Yine bu mekandan hatrladm iki anm daha aktaraym.birincisi bu restaurant'n hemen yannda bulunan kire fabrikas. ve bu kire fabrikasnn giriinin terasnda bulunan iki tane azgn doberman kpei.her geiimizde biey yapmasak bile bize havlarlard bu kpekcikler..bizde onlar iyice kzdrr ve azdrrdk.hayvanlarn azlar kprrd sinirden.

Dier ikinci hatrladm ise restaurant'n yannda bulunan kk Tahan Park idi..park bugn bile varln srdrmekte,karsnda bulunan Tahan otel ile birlikte..oltac Trker biggrin.gif vardr sahilde o da buralarda oturur..biz bu parka taklmay ok severdik.buraya hava kararmaya yakn Ninja'lar gelirdi biggrin.gif her akam 8,9 kii ninja kyafetleri iinde gelir ilerinden biri onlar altrr ve spor yaparlard.

Bizim o zamanlar kendi aramzda kurduumuz bknlar etemiz vard..Bakrky'den arkada olduumuz komu semtin ete mensuplar ile bu parkta buluurduk ve bizi ninja msvettelerine bulamayn diye uyarrlard..bizde genciz kanmz kaynyor tabi ki uyuz olurduk bu ninjalara ve ben cevab yaptrrdm elemanlara '' olum onlar ninja ise,bende shaolin'im,onlara ejder ve kaplan stili ile bir giriir,hem pene atar,hemde havada uan tekme atarak dner dner vururum bunlara'' diye.. laugh.gif eh o zamanlar video kaset dnemleri ya,filmimizde ''Shaolin Ninja'ya Kar''.eee nede olsa tapnakda bymz yani Shaolin Tapnanda.kung-fu ve d sanatnn tm inceliklerini bu tapnakta yani tahan parknda renmitik.

Bakrkyl etecilerin isimlerini ve lakaplarnda yazaym belki googlede aratrlar kendilerini -iko,Boksr Murat,Ceset Nazm,Ziya ve ehzade kardeler ile Luciano Enver hatrladklarm..ben googul abide sorguladm ceset diye beni morga ynlendirdi.. haa unutmadan benim lakabm da Yellow Arap't.smile.gif

Yaknda tm sahil eridine komple girmeyi dnyorum.zeytinburnu ve bakrky sahilinin ehresi son 20 ylda ok deiti.forumda buralarn eski halini bilen dostlar varsa onlarn desteinide bekliyorum.yaknda srada Dalyan restaurant var. ama Zeytinlik mahallesinde bulunan deil,sahilde bulunan Dalyan. wink.gif

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
1980
mesaj 04.09.2010, 01:10:01
leti #2

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,191
Katlm: 17.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 143
Ruh Halim:

Dediin restaurant hatrlyorum...Senin kadar fazla detayl olmasada Sahaf hocam....

+Quote Post
MMXESEN
mesaj 29.11.2010, 19:47:13
leti #3

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 381
Katlm: 14.11.2009
Nereden: Batum, Gurcistan
ye No: 6,070
Ruh Halim:

Viyana Restaurant'i hatirlayip hatirlamadigima emin degilim inan sahaf. Ancak orada net hatirladigim Buhara Restaurant'ti.
1970'li yillarin sonuna dogru bir kac kez yemege gitmisligimiz vardi. 1980'li Lise ve Universite yillarinda Bakirkoy sahildeki cay bahceleri ve kahvehaneleri ile ara sokaklardaki birahanelere az takilmiyorduk.
Bakirkoy Sahili kisminda sana elimden geldigince yardimci olmak isterim. Cok seyler kayboldu gitti. Degisim kacinilmaz. Benim hatirlamaya cok calistigim yerler var oralarda.

+Quote Post
sahaf
mesaj 29.11.2010, 20:27:01
leti #4

Grup Simge

Ruh Halim:

QUOTE(MMXESEN @ 29.11.2010, 19:47:13) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Viyana Restaurant'i hatirlayip hatirlamadigima emin degilim inan sahaf. Ancak orada net hatirladigim Buhara Restaurant'ti.
1970'li yillarin sonuna dogru bir kac kez yemege gitmisligimiz vardi. 1980'li Lise ve Universite yillarinda Bakirkoy sahildeki cay bahceleri ve kahvehaneleri ile ara sokaklardaki birahanelere az takilmiyorduk.
Bakirkoy Sahili kisminda sana elimden geldigince yardimci olmak isterim. Cok seyler kayboldu gitti. Degisim kacinilmaz. Benim hatirlamaya cok calistigim yerler var oralarda.

Buhara restaurantn olduu yerin hemen yannda bizans dneminden kalma sur kaps gibi bi yer vard.bu sur kapsn andran yer makriky'n ya da daha eski adyla Hebdomon'un kanalizasyon atklarnn denize dkld kanalizasyon azdr.o zamanlar sahil yolu diye biey yok tabiki..bugn hala yerinde duruyor buras ama iini restore edip bar gibi biey yaptlar.ite tarihimize,kltrmze bu kadar sahip kyoruz biz.

Hatrlama amal birde resmini koyalm bu antik yerin.st taraftaki aacn olduu yerde sakz aac mahallesi olarak geiyor..ocukluumda bu mahallenin ismine hep hayranlk duymuumdur.ne kadar naif deilmi sakz aac mahallesi.

ite buhara restaurant'n yanndaki tarihi kalnt diyelim.MMXESEN arkada hatrlattm sana geriye dnk bieyler.belkide damar bile zonklamtr biggrin.gif eh napalm hatralar bazen ac bazende tatl oluveriyor.

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

Dediin gibi deiim kanlmaz gerekten.ara sokaklardaki birahaneler deince aklma hemen Altn F geliverdi.burada ayak st uranp iilen,2,3 bira ile yutulan midye tavalarn ve sohpetlerin tadna doyum olunmazd gerekten..haa unutmadan birde cafe minik ile sohpet vard smile.gif

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
MMXESEN
mesaj 29.11.2010, 22:25:26
leti #5

Grup Simge

Ruh Halim:

Hic hatirlatmaz olurmu? Ben de o sur yaps gibi olan yapiyi yazacaktim ancak nasil anlatayim dedim kendi kendime. Biz Sahil'de Konak Cay Bahcesine takilirdik. Lise sondan Universite bitene zaman zaman orasi bir cok arkadasimizin bulustugu yer olmustu. Ayni zamanda Bakirkoy Spor Klubunun Lokallerinden biriydi. Sabahlari at yariscilar ve universite ogrencileri gelir her iki tarafta bir birbirine benzerdi. Universiteliler yandaki Gaziantep Pastanesinden pogaca alir buyuk cay esliginde ders calisirken, atcilar bultenleri inceler hesap kitap yaparlar, derslerine calisirlardi. Felsefe tartisan insanlar da gorurdun, at yarisi konusunda uzman yorumlarini da. Biz genelde Bric, King ve 3,5,8 vb oyunlari oynardik.

Bilmem hatilarmisin, Galleria yapilmadan once Gelik'in tam yanindan bir yol asagiya inerdi. Atakoy Deniz Klubu ya da Atakoy Yelken Klubu adinda bir spor klubu vardi. Burada genellikle Yelken ve su sporlariyla ilgilenilirdi. Basketbol sahasi da vardi. Atakoy Turizm Komplexi yapilirken oda arada kaynadi gitti.

+Quote Post
sahaf
mesaj 03.12.2010, 21:36:39
leti #6

Grup Simge

Ruh Halim:

erisine hi girmemekle birlikte Ataky Deniz Klbn hatrlyorum elbette..Gelik'in yanndan inen yolu ok kullandm.gelik'in denizden tam arkasna den ksmda kk bir dalgakran vard.balk barnann tam karsna derdi bu dalga krandan kendimizi denize az atmadk smile.gif

Yine bu blgeden hatrladklarm arasnda bahsettiin gelik'in yanndan inen yoldan inmeyip direk vurduumuz olurdu plaja doru.bu blgedeki en byk zevkim gelik ile plaj arasnda kalan ve kk bir orman andran aalk alanda dolamakt..dnyann aacn katlettiler burada.canm orman yok ettiler..burada eski bir kk gibi bir ev vard metruk saylabilecek.yine bizansn hebdomon dneminden kalan stun veya sarn gibi tarihi eyler vard..yine Atakyden hatrladklarm arasnda Saray disko vard birde Hakan disco vard yine Atakyde.. Saray disco'ya epey takldk zamannda.

istersen biraz daha ilerleyelim yle ispirtohaneye doru smile.gif son zamanlarda satanistler ile gndeme gelmiti buras.psikoljisi bozuk tipler kullanyorlard.kedi falan kesiyorlard angry.gif 1980 li yllarn ortalarnda anap iktidarnn olduu dnemde iftar verilmiti mavi marmara et lokantasnda.babam ile birlikte gitmitik iftara.o zamanlar yaz aylarna denk gelmiti ramazan ay..vakit epey olduundan babamn idare efini tand ataky tatil kyne gitmitik.burann ii bana biraz fantastik gelirdi en okda alttaki resimden grecein yeri sevmitim.resimdeki yerin altndan gemeyi ok severdim.st tarafada kmak istemitim ama izin vermemilerdi. sad.gif

Hala bir uktedir iimde urann st katna kamamak

Birde unu ekliyeyim belki senin ilkokuldur buras smile.gif

Velhasl ocukluuma ve ilk delikanllk yllarmn byk bir blmne tanklk etti buralar.bende u an birou yerinde olmayan bu gzelliklerin yok oluuna tanklk ettim malesef.

imdi nereye gidelim wink.gif

--------------------

+Quote Post
MMXESEN
mesaj 06.12.2010, 19:09:57
leti #7

Grup Simge

Ruh Halim:

erisine hi girmemekle birlikte Ataky Deniz Klbn hatrlyorum elbette..Gelik'in yanndan inen yolu ok kullandm.gelik'in denizden tam arkasna den ksmda kk bir dalgakran vard.balk barnann tam karsna derdi bu dalga krandan kendimizi denize az atmadk smile.gif

Yine bu blgeden hatrladklarm arasnda bahsettiin gelik'in yanndan inen yoldan inmeyip direk vurduumuz olurdu plaja doru.bu blgedeki en byk zevkim gelik ile plaj arasnda kalan ve kk bir orman andran aalk alanda dolamakt..dnyann aacn katlettiler burada.canm orman yok ettiler..burada eski bir kk gibi bir ev vard metruk saylabilecek.yine bizansn hebdomon dneminden kalan stun veya sarn gibi tarihi eyler vard..yine Atakyden hatrladklarm arasnda Saray disko vard birde Hakan disco vard yine Atakyde.. Saray disco'ya epey takldk zamannda.

istersen biraz daha ilerleyelim yle ispirtohaneye doru smile.gif son zamanlarda satanistler ile gndeme gelmiti buras.psikoljisi bozuk tipler kullanyorlard.kedi falan kesiyorlard angry.gif 1980 li yllarn ortalarnda anap iktidarnn olduu dnemde iftar verilmiti mavi marmara et lokantasnda.babam ile birlikte gitmitik iftara.o zamanlar yaz aylarna denk gelmiti ramazan ay..vakit epey olduundan babamn idare efini tand ataky tatil kyne gitmitik.burann ii bana biraz fantastik gelirdi en okda alttaki resimden grecein yeri sevmitim.resimdeki yerin altndan gemeyi ok severdim.st tarafada kmak istemitim ama izin vermemilerdi. sad.gif

Hala bir uktedir iimde urann st katna kamamak

Birde unu ekliyeyim belki senin ilkokuldur buras smile.gif

Velhasl ocukluuma ve ilk delikanllk yllarmn byk bir blmne tanklk etti buralar.bende u an birou yerinde olmayan bu gzelliklerin yok oluuna tanklk ettim malesef.

imdi nereye gidelim wink.gif

O ilkokul evime 100 metre uzaktaki benim, kizkardesimin ve annemin ilkokulu. Annem o ilkokulda 1969 - 1995 yillari arasinda ilkokul ogretmeniydi.
Mavimarmara Et Lokantasinin oldugu alan aslinda D Moteller de denilen Kamping alaniydi. 1970'li yillarda yerli ve ozellikle yabanci turistler karavan ya da cadirlariyla gelirlerdi. 1970'li yillarda ozellikle Polonya'li turistler plastik malzemeler, elektrikli aletler getirip satarlardi.
Plaja direkt gittiginiz yerlerde 1970'li yillarin basinda yazlik sinema vardi. Hayal meyal hatirliyorum. Aksamlari giderdik. Oradaki agaclarin ve ormanlarin icindeki sutunlar bir kismi halen duruyor. Nerede biliyormusunuz? Galleria ile dunya Goz hastanesi arasindaki Doga Cay Bahcesinde. Yani ben en son 2000 senesinde oraya gittigimde gormustum. Sarnici hatirlamiyorum.
Peki Araba kullanmasini ogrenenenlerin talimalaniyla Kennedy Caddesi arasinda dev bir dunya oldugunu hatirliyormusunuz.? O dunyanin uzerinde Emlak Kredi Bankasi'nin reklami vardi sanirim.
Ancelo Restaurant'i, Gorgulu Pastanesini, Migros'un Satis Kamyonlarini, 1. Kisim Carsisindaki Emlak Bankasi'nin bahcesindeki beyaz taslarla yapilmis Emlak Bankasi'nin simgesinini, Atakoy plajina 1970'li yillarin ortalarinda tamir edilmek yerine kuma cekilerek cocuklarin oyun alani olan tramplenli dubayi, plajin sonunda bir iskele uzerinde yapilmis soyunma kabinlerini, Gelik'in bulundugu binanin catisinda restaurant olmadan onceden Aroma Meyve Sularinin Neon tabelalari oldugunu hatirliyormusunuz?

+Quote Post
sahaf
mesaj 11.05.2011, 13:03:45
leti #8

Grup Simge

Ruh Halim:

Balk bu aralar biraz ksz kald farkndaym ama birileri olmaynca tevik alamyorum ne yapaym. belki konuya cevap gelince mesaj ile uyar alr Mehmet arkadamz smile.gif

Hemen karsnda denize girdiimiz Viyana restaurant'n 1977 ylnda kurulduunu rendim. buray aanlar bugn bakrkyde yamur trk evi ad ile hizmet veren mekannda sahipleriymi. sahilde bulunan restaurantlar iinde gzde olarak adlandrabileceimiz mekanlar arasnda kendine her zaman yer bulmu bu restaurant. Viyana restaurant dnda tercih edilen dier restaurantlar ise, Gelik, Buhara ve Dalyan restaurantlarym.

Viyana restaurant'n yannda bulunan smerbank'ta babam yaklak 28 yl alp emekli olmutu pamuklu dokuma blmnden. yine arkadalar ile ataky plajna veya bakrky sahiline yzmeye gittiimizde '' u saat'de fabrikann ordan gein size yiyecek vereceim der bende o saat'de geerdim ordan. babam tel rgden konserve ekmek verirdi bize tel rgden uzatarak. genelde barbunya pilaki olurdu. ayet yaprak sarma vermi ise ortalk enlenirdi. bazende fabrika iinde bulunan meyva aalarndan eitli meyvalar verirdi smile.gif Geriye dnp baktmda sadece gzel hatralar kald buralarn. smerbank'ta kapand kimbilir kimlere peke ekilecek o arazi. cumhuriyetin ilk sanayi kurulularndan biri olan smerbank fabrikasn MZE yapmak var iken birileri biraz daha zengin olacak ite.

--------------------

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No new Divan
24 linea 9,301 06.06.2012 - 15:16:27
G?n: Adore

RSS Basit Grnm Tarih : 15.09.2019 - 07:53:11
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net