IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Yiyecek - Iecekler

Blm Kurallar

Eski gnlerden tad damanzda kalan yiyecek ve iecekleri bu balk altnda yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
İğde
lifelines
mesaj 13.06.2011, 16:03:06
İleti #1

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: stanbul
Üye No: 1,180
Ruh Halim:

70'li yıllarda en çok yediğim yemişlerin başında iğde gelirdi. Başka semtlerde durum nasıldı bilmiyorum ama biz Bakırköy çocukları kuruyemişçiden devamlı iğde alır genelde parkta oturur diğer kızlarla birlikte yerdik. ğde'nin unumsu meyvesini çok severdim. Diğer favori yiyeceklerimiz; çekirdek, açık gofret, gazoz ve kola idi.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
sahaf
mesaj 13.06.2011, 16:28:14
İleti #2

Grup Simge

Grup: Forum Demirbaşı
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
Üye No: 68
Ruh Halim:

Evet ya süper olurdu. ocukluğumdan kalan bir iğde ağacı vardır hala inatla durur yerli yerinde. Zeytinburnu sahilinde balıkçılar derneği vardır, hemen orada dernek girişindedir. 1970 li yılların sonlarında mahalleden çocuklarla birlikte hem denize girer, hem ağacından iğde toplar yerdik, dalları oldukça yakın olurdu. Öyle bir yerdik ki ardından kana kana su içerdik.

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
Adore
mesaj 13.06.2011, 16:31:52
İleti #3

Grup Simge

Grup: Forum Demirbaşı
Üye No: 54,831
Ruh Halim:

ğde ağacı hiç görmedim ama kabuğunu açıp çekirdeğin üzerinde hiç bir şey kalmayana kadar eme eme suyunu çıkardığımı hatırlıyorum.
ğdeyi çocukluğumuzda sokak satıcılarından alırdık.
Leblebi ve leblebi unu ile iğde almak için annemizden para koparmak zorundaydık.
Nasıl da canım çekti..
Yaşlanıyor muyuz ne?

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 13.06.2011, 20:22:58
İleti #4

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: krklareli
Üye No: 693
Ruh Halim:

QUOTE(loreyeno @ 13.06.2011, 17:31:52) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
ğde ağacı hiç görmedim

iğde ağacı çok güzel kokar smile.gif bahçemizde bir tane var.iğdeler açmadan önce ortalığı mis gibi bir koku kaplar.en güzel kokulu çiçekten güzel kokar bence
çocukkende iğde yemişini çok severdim.kabuğunu soyup yemeyi adet edinmişim halada öyle yerim

--------------------

+Quote Post
oklitus
mesaj 18.06.2011, 03:53:39
İleti #5

Grup Simge

Grup: Yazar
Üye No: 43,545

iğde ağacından ve yemişinden bahsetmeyeceğim ben, azıcık kulvar değiştireceğim;

çorum'da, adı "iğde"li gelin" olan bir yöre halk oyunu vardır . bu halk oyunu, adını da aynı adlı türküden alır. oyun, el ele tutuşmuş eşit sayıda kız ve erkeğin bir çember oluşturması ve yine oyuncuların hep birlikte söylediği türkü eşliğinde çok ta teferruatlı olmayan hareketlerin yapılması esasına dayanır. hareket serisi, türkü bittiğinde tamamlanmış olur.

türkünün sözlerinden bir kuble ekleyeyim;

"kız pınar başında testi doldurur yar
testinin kulpuna şahin kondurur
kız senin bakışın beni öldürür yar
derdimin dermanı iğdeli gelin
iğdesin'aldırmış sevdalı gelin."

iğde sevmem.

--------------------

bir dnya buldum;
yokmu...

+Quote Post
ntetik73
mesaj 18.06.2011, 09:12:51
İleti #6

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Nereden: Denizli
Üye No: 4,255
Ruh Halim:

Başlığı okur okumaz aklıma Zeki Alasya Metin Akpınar'ın Yasaklar oyunundan bir dörtlük geldi:

u Ağaç iğde midir?
Dalları yerde midir ?
Her gördüğünü seversin
Sendeki mide midir? laugh.gif

Bende çocukluğum da yerdim ama şimdi hiç yiyemiyorum.

--------------------
Beni Tanmla Cmleler inde Kullan,,,,,,,

+Quote Post
superisi
mesaj 18.06.2011, 09:24:51
İleti #7

Grup Simge

Nereden: izmir
Üye No: 532
Ruh Halim:

ğdeyi yemek çok zevklidir. Kabuklarını soyarsınız içindekini ağzınıza atarsınız. O unumsu beyaz kısmını çekirdeği kalana kadar yersiniz. Aaaa bak canım çekti.. Neden bu lezzetli yiyecek de mazide kaldı ki?

Bir bilmece de benden smile.gif

Üç katlı bir dükkanım var:
Altı oduncu,
Ortası uncu,
Üstü kadifeci smile.gif

Bir tane daha bugün keyifliyim smile.gif

Bir küçücük al yastık,
çine biz un bastık smile.gif

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..

+Quote Post
raymond
mesaj 18.06.2011, 18:32:32
İleti #8

Grup Simge

Nereden: Ktahya
Üye No: 172

ğde ile ilgili olarak aklıma gelen ilk üç şey:

1) ğde ağaçlarının bulunduğu alanları kaplayan enfes koku,
2) Bu ağaçların lezzetli meyvesi,
3) Genellikle yaşlılarımızın kullandıkları "iğde çiçeği" esanslı kokular ya da aynı adlı esansla zenginleştirilen kolonyalar...

Bizim buralarda iğde ağacına sıkça rastlanır... Fakat ağaçtan iğde yemişliğim yoktur, belki tek tük, o da yetişkinlik zamanlarımda arkadaşlarımla dolanırken denk geldiğimizde sanırım... Beni asıl cezbeden bu ağaçların bulunduğu alanları kaplayan o tarifsiz koku olmuştur... Mütemadiyen ciğerlerinize doldurasınız gelir... Böylelikle, çam ağaçlarıyla kaplı bir alana yayılan koku ve hafif yağmur sonrası oluşan toprak kokusuyla birlikte sevdiğim kokuların başında gelir iğde ağaçlarının kokusu...
imdi yitip gitmiş o eski adamların ceplerinde taşıdıkları, hani şu köstekli saat boyutundaki kapaklı metal kutucuklar içindeki pamuklara şırınga ile zerk ettirdikleri esanslar vardır ya, işte o esansların başında gelirdi iğde çiçeği esansları... ocuk yaşlarımızda büyüklerimizin bitmekte olan limon kolonyalarını tazelemek için çarşıya yollandığımızda da "aman haa evldım şişenin içine biraz iğde çiçeği esansı koyduruver" diye tembihlendiğimizi de hiç unutmam...
Meyvesi ile ilgili düşüncelerimi ise sona sakladım... Zra yukarıda sıraladıklarımdan en çok öznesi olduğum konu, bu nefis meyveyi yemek olmuştur... lçemizin haftalık pazarında mevsiminde kolaylıkla bulunabilen bu meyvelerden yüklü miktarda alır, hemen o akşamdan başlayarak evde iğde şölenleri yaşardık, ortalığı toza bulayarak...
Son yıllarda bu güzel meyve ile olan irtibatım azaldı ama bitmedi... Dükknlarda görüp aldıklarımın çok büyük bir bölümü ise "geçkin" iğdeler... ğde çiçeği esanslı kolonyalar ve metal kutucuklar içinde taşınan kokular ise o elleri öpülesi nesille birlikte yitip gitti...

--------------------
Hey gidi gnler heeey !

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

RSS Basit Görünüm Tarih : 18.08.2019 - 05:17:29
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net