IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Yiyecek - Iecekler

Blm Kurallar

Eski gnlerden tad damanzda kalan yiyecek ve iecekleri bu balk altnda yazabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
de
lifelines
mesaj 13.06.2011, 16:03:06
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,400
Katlm: 22.11.2007
Nereden: stanbul
ye No: 1,180
Ruh Halim:

70'li yllarda en ok yediim yemilerin banda ide gelirdi. Baka semtlerde durum nasld bilmiyorum ama biz Bakrky ocuklar kuruyemiiden devaml ide alr genelde parkta oturur dier kzlarla birlikte yerdik. de'nin unumsu meyvesini ok severdim. Dier favori yiyeceklerimiz; ekirdek, ak gofret, gazoz ve kola idi.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
sahaf
mesaj 13.06.2011, 16:28:14
leti #2

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,131
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Evet ya sper olurdu. ocukluumdan kalan bir ide aac vardr hala inatla durur yerli yerinde. Zeytinburnu sahilinde balklar dernei vardr, hemen orada dernek giriindedir. 1970 li yllarn sonlarnda mahalleden ocuklarla birlikte hem denize girer, hem aacndan ide toplar yerdik, dallar olduka yakn olurdu. yle bir yerdik ki ardndan kana kana su ierdik.

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
Adore
mesaj 13.06.2011, 16:31:52
leti #3

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

de aac hi grmedim ama kabuunu ap ekirdein zerinde hi bir ey kalmayana kadar eme eme suyunu kardm hatrlyorum.
deyi ocukluumuzda sokak satclarndan alrdk.
Leblebi ve leblebi unu ile ide almak iin annemizden para koparmak zorundaydk.
Nasl da canm ekti..
Yalanyor muyuz ne?

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 13.06.2011, 20:22:58
leti #4

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

QUOTE(loreyeno @ 13.06.2011, 17:31:52) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
de aac hi grmedim

ide aac ok gzel kokar smile.gif bahemizde bir tane var.ideler amadan nce ortal mis gibi bir koku kaplar.en gzel kokulu iekten gzel kokar bence
ocukkende ide yemiini ok severdim.kabuunu soyup yemeyi adet edinmiim halada yle yerim

--------------------

+Quote Post
oklitus
mesaj 18.06.2011, 03:53:39
leti #5

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 100
Katlm: 07.03.2011
ye No: 43,545

ide aacndan ve yemiinden bahsetmeyeceim ben, azck kulvar deitireceim;

orum'da, ad "ide"li gelin" olan bir yre halk oyunu vardr . bu halk oyunu, adn da ayn adl trkden alr. oyun, el ele tutumu eit sayda kz ve erkein bir ember oluturmas ve yine oyuncularn hep birlikte syledii trk eliinde ok ta teferruatl olmayan hareketlerin yaplmas esasna dayanr. hareket serisi, trk bittiinde tamamlanm olur.

trknn szlerinden bir kuble ekleyeyim;

"kz pnar banda testi doldurur yar
testinin kulpuna ahin kondurur
kz senin bakn beni ldrr yar
derdimin derman ideli gelin
idesin'aldrm sevdal gelin."

ide sevmem.

--------------------

bir dnya buldum;
yokmu...

+Quote Post
ntetik73
mesaj 18.06.2011, 09:12:51
leti #6

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,010
Katlm: 20.12.2008
Nereden: Denizli
ye No: 4,255
Ruh Halim:

Bal okur okumaz aklma Zeki Alasya Metin Akpnar'n Yasaklar oyunundan bir drtlk geldi:

u Aa ide midir?
Dallar yerde midir ?
Her grdn seversin
Sendeki mide midir? laugh.gif

Bende ocukluum da yerdim ama imdi hi yiyemiyorum.

--------------------
Beni Tanmla Cmleler inde Kullan,,,,,,,

+Quote Post
superisi
mesaj 18.06.2011, 09:24:51
leti #7

Grup Simge

leti: 2,669
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

deyi yemek ok zevklidir. Kabuklarn soyarsnz iindekini aznza atarsnz. O unumsu beyaz ksmn ekirdei kalana kadar yersiniz. Aaaa bak canm ekti.. Neden bu lezzetli yiyecek de mazide kald ki?

Bir bilmece de benden smile.gif

katl bir dkkanm var:
Alt oduncu,
Ortas uncu,
st kadifeci smile.gif

Bir tane daha bugn keyifliyim smile.gif

Bir kck al yastk,
ine biz un bastk smile.gif

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..

+Quote Post
raymond
mesaj 18.06.2011, 18:32:32
leti #8

Grup Simge

leti: 1,822
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Ktahya
ye No: 172

de ile ilgili olarak aklma gelen ilk ey:

1) de aalarnn bulunduu alanlar kaplayan enfes koku,
2) Bu aalarn lezzetli meyvesi,
3) Genellikle yallarmzn kullandklar "ide iei" esansl kokular ya da ayn adl esansla zenginletirilen kolonyalar...

Bizim buralarda ide aacna ska rastlanr... Fakat aatan ide yemiliim yoktur, belki tek tk, o da yetikinlik zamanlarmda arkadalarmla dolanrken denk geldiimizde sanrm... Beni asl cezbeden bu aalarn bulunduu alanlar kaplayan o tarifsiz koku olmutur... Mtemadiyen cierlerinize doldurasnz gelir... Bylelikle, am aalaryla kapl bir alana yaylan koku ve hafif yamur sonras oluan toprak kokusuyla birlikte sevdiim kokularn banda gelir ide aalarnn kokusu...
imdi yitip gitmi o eski adamlarn ceplerinde tadklar, hani u kstekli saat boyutundaki kapakl metal kutucuklar iindeki pamuklara rnga ile zerk ettirdikleri esanslar vardr ya, ite o esanslarn banda gelirdi ide iei esanslar... ocuk yalarmzda byklerimizin bitmekte olan limon kolonyalarn tazelemek iin arya yollandmzda da "aman haa evldm ienin iine biraz ide iei esans koyduruver" diye tembihlendiimizi de hi unutmam...
Meyvesi ile ilgili dncelerimi ise sona sakladm... Zra yukarda sraladklarmdan en ok znesi olduum konu, bu nefis meyveyi yemek olmutur... lemizin haftalk pazarnda mevsiminde kolaylkla bulunabilen bu meyvelerden ykl miktarda alr, hemen o akamdan balayarak evde ide lenleri yaardk, ortal toza bulayarak...
Son yllarda bu gzel meyve ile olan irtibatm azald ama bitmedi... Dkknlarda grp aldklarmn ok byk bir blm ise "gekin" ideler... de iei esansl kolonyalar ve metal kutucuklar iinde tanan kokular ise o elleri plesi nesille birlikte yitip gitti...

--------------------
Hey gidi gnler heeey !

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 07.12.2019 - 21:59:58
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net