IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sairler, Siirler ve Yazarlar

Blm Kurallar

80'ler ve ncesine ait Edebiyat ile ilgili konular bu balk altnda aabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Halide Nusret Zorlutuna
alikusu
mesaj 22.12.2007, 02:32:34
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,492
Katlm: 08.07.2007
Nereden: Bakent
ye No: 236

Roman kahramani degil, gerek alikusu... Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

Yil 1922... Istanbul'da iyi bir grenim gren Feride, Anadolu'nun esitli ky ve kasabalarinda, gretmen olarak egitim isigini yaymanin mcadelesini verir.
Yil 1924... Sirasiyla Kerkk, Bagdat ve Istanbul'da grenim gren Halide, Anadolu'nun esitli ky ve kasabalarinda, gretmen olarak egitim isigini yaymanin mcadelesini verir.

Feride, Resat Nuri Gntekin'in en nl romanlarindan alikusu'nun kahramanidir. Halide ise, kendi yazdigi hatira kitabinin ve 'kk dostlarim' dedigi grencilerinin kahramani.

Gerek bir alikusu olan Halide Nusret Zorlutuna, ilk dersini 1905 yilinda, henz drt yasinda iken, annesi Ayse Nazli Hanim'dan aldi. Seyh'l Matbuat, yani basin mensuplarinin en yaslisi diye anilan amcasi Sleyman Tevfik Zorluoglu'nun Izmir'deki evinde ilk ocukluk dnemini geiren Halide Nusret Zorlutuna, babasinin grevi nedeniyle birok yer grd. Ilk arsafini Kerkk Deyrzor'da, 8 yasinda iken giydi.

Hatiratinda, "mrmn nisan ayini Kerkk'te geirdim" diye anlatan Zorlutuna, Kerkk'te bulundugu sre iinde Sleyman Efendi ile Molla Hidir Efendi'den Arapa ve Farsa ders aldi. Arapa grendigi gnler iin, "Benim kabus gnlerimdi" diyen Halide Nusret Zorlutuna, Farsayi ise ok abuk grendi. Hatta Farsa hocasi Molla Hidir Efendi, dogan kizina Halide Nusret'in adini verdi.

14 yasinda, annesinin verdigi siyah kapli, orta boy defter, bir hatira defteri oldu. Kerkk'ten sonraki durak Bagdat'ti. Bir yillik Bagdat serveni, Istanbul Kiziltoprak'ta bir kskte sona erdi. 15 yasina gelen Zorlutuna, o dneme kadar Farsa Glistan, Mesnevi'den beyitler okudu. Victor Hugo'nun Sefiller'inden sonra okudugu tercmeler nedeniyle annesi Ayse Nazli Hanim, Halide Nusret'e okuma yasagi koydu. Bu yasagi akraba kadinlarin getirdigi kitaplari sakli gizli okuyarak delen Zorlutuna, Birinci Dnya Savasi'yla birlikte Gztepe'ye tasininca, Erenky Inas Sultanisi'ne (Erenky Lisesi) kayit oldu. O yilin sonunda babasini kaybetti. I.. Edebiyat Fakltesi Tarih Blm'ne devam eden Zorlutuna, zel derslerle Ingilizce grendi.

Zorlutuna, 1924'te Edirne Muallim Mektebi'ne gretmen olarak atandi. O gnden itibaren tam 35 yil ortaokullarda, liselerde, gretmen okullarinda gretmenlik grevinde bulundu. Zorlutuna, kitabinda, grencilerin zellikle gen gretmenleri sevdigini belirtiyor:

"Ilkbahar senelerinde gretmenlik pek tatli bir seydir. Bin bir heyecan, biraz da korku ile girdigim bu ilk dersten ikarken, birdenbire Tanri'nin beni gretmen olsun diye yarattigini anladim. Bir anda bu meslege sifasiz bir tutku ile tutulmustum. Bu sevgi, bu tutku, mrm boyunca srp gitmistir."

Halide Nusret Zorlutuna, amcasinin oglu Mustafa Necati ile henz iki aylikken besik kertmesi yapilmisti. Ancak, iki ailenin nerede oturacagi konusunda anlasma saglanamayinca 18 yillik szllk sona erdi.

Celal Sahir, Halit Fahri, Orhan Seyfi, Faruk Nafiz, Skfe Nihal ile arkadaslik eden Zorlutuna, 1926'ta Drdnc Svari Alayi Binbasisi Aziz Vecihi Zorlutuna ile evlendi.

35 yillik gretmenlik hayati boyunca bakanliktan hi yolluk parasi almadi. nk bakanlik, gidecegi yeri kendi belirleyen gretmenlere o dnem yolluk vermiyordu. Bazi kisilerin gitmemek iin istifayi gze aldiklari yerlerden, kendi deyimiyle, 'Piyer Loti ahi' ekip gemiyordu. Gittigi yerde yillarca kalip, yre halkinin dertlerine ortak oldu.

Iki ocuk annesi Halide Nusret Zorlutuna, gretmenliginin yani sira sair ve romanci kimligini de korudu

1901'de istanbul'da dogdu, ocuklugu Izmir'de geti
Erenky Kiz Lisesi'ni bitirdi
Istanbul niversitesi'nde Tarih okudu
Ingilizce'nin disinda Arapa ve Farsa biliyordu
35 yil gretmenlik yapti
2 ocuk annesi
1984'te Ankara'da vefat etti
Nilfer KAS

ESERLERI:

SIIR:

Geceden Tasan Dertler (1930)
Yayla Trks (1943)
Yurdumun Drt Bucagi (1950)
Ellerim Bombos (1967)

ROMAN:
Kller (1921)
Sisli Geceler (1922)

YK:
Beyaz Selvi (1945)
Byk Anne (1971)
Aydinlik Kapi (1974)

(Alintidir)

KUM SAATI

Bir kum saatinde erimis gibi,
Zaman para, an para para.
Hangi zalim oktur delen bu kalbi?
Ggsmden dklen kan para para.

Benim degil artik, yasamiyor dn.
Dogar mi dogmazmi bekledigim gn? ...
Bu yalan dnyada ne var ki btn,
Huzur para para, can para para.

Yasanmamis mre yan para para! ...

---------------------------------------------------
INSANLAR
Seviyorum insanlari zaman zaman
Bakiyorum yregi gnes dolu alni ak
Biri var;
Ne dilinde igne ne avucunda taslar
Ne gzlerinde yalan
Gerekten insan!
Glsleri gzyaslari sicak
Canimdan yakin, yildizdan uzak
Biri var... byle biri var
Ne gzel bu inanis, bu kutlu an!
Seviyorum insanlari ben her zaman.

-----------------------------------------------

GIT BAHAR
ekil bu glgeli yolda gezinme,
Bahar bakislarin yine pek sarhos.
Yanilip gnlme misafir inme.
Kapisi kilitli, mihrabi bombos
Mabettir orasi, meyhane degil...

Isiklar, kokular, sesler, iekler...
mrnn her gn bir baska dgn,
Blbller koynunda ati iekler
Gller dklrler ggsne btn!..

Gerekten gzelsin, efsane degil:
Altinli basinda papatya niin?
Sari salarina pembe gl takin
Git bahar...Gnlmde ibadet iin,
Diz ken kizlari rktme sakin,

Kalbime girme, o kasane degil!..

Git bahar, git bahar ! Uzaklarda gl,
Denize renginden birak hediye,
Ufuklarda gezin, semaya szl...
Kalbime sokulma "Peymane!" diye,

Grdklerin kandil, peymane degil!

Halide Nusret Zorlutuna

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !
Go to the top of the pagePM

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Nusret Mayn Gemisi
0 okseybilenkiz 1,133 20.03.2010 - 08:48:19
G?n: okseybilenkiz

RSS Basit Grnm Tarih : 27.01.2020 - 12:16:45
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net