IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Sairler, Siirler ve Yazarlar

Blm Kurallar

80'ler ve ncesine ait Edebiyat ile ilgili konular bu balk altnda aabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
S. Pearl Buck, Ana, Sar esirler (good earth), orkide
alibaba
mesaj 09.04.2008, 22:38:58
İleti #1

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: Izmir
Üye No: 438
Ruh Halim:

in deyince aklıma gelen yazarlardan biri S. P. Buck. Misyoner bir ailenin kızı olarak çinde bulunmuş. Oradaki hayatı yakından inceleme fırsatı bulmuş. vs. vs. olayları incelemesi ve aktarması, alışıldık WASP ( White, Anglo-Saxon Protestan) tarzından biraz farklıdır. Ben bunu olumlu bir özellik olarak görüyorum. çinde yaşadığı toplumu, doğru yola getirilmesi gereken ilkel canlılar kitlesi olarak görmekten vazgeçince, ne kadar çok şeyin farkına varılabileceğine güzel bir örnek. Bu hanım yazardan da üç adet kitabı okuma mutluluğuna erdim. lk olarak bizmi meşhur Sabah yayınları Nobel serisindeki Ana isimli roman.

Ana, klasik bir çinli ailede, yeni evli bir kadından yaşlı bir nineye kadar olan hayat mücadelesinde kadının yaşadığı olaylar ve bunlara karşı gösterdiği tepki, deyip özetleyelim. Bu kadıncağızın da evliliğinin ilk yıllarında birlikte yaşamak durumunda olduğu kayınvalidesi ile olan ilişkileri çok yumuşakken, kendisi kayınvalidelik makamına geldiğinde gelinine karşı tavırları çok sert oluyor. tatlı bir ihtiyar olmayı başaramıyor malesef. Gerçi bu konu romanda çok küçük bir yer tutuyor. asıl konu eşi kendisini terkettikten sonra kadının sürdürdüğü mücadele.

Sarı esirler adıyla Türkçeye çevirilen romanın ingilizce adı good eart. Bu romanda ise baş kişimiz bir erkek, ne çok iyi, ne çok kötü, sıradan bir adam. fakat çalışkan, iyinin ve doğrunun tarafında olmaya çalışıyor. hayatın kendisine verdiği imkanları kullanmasını biliyor. Ekmeğini topraktan kazanmanın kutsallığı fonu oluşturuyor. fakirlikten orta halliliğe, daha sonra da zenginliğe adım atan bu adam, bir ara eğlencede çizgiyi aşsa da tekrar durulup doğru yolu bulabiliyor. bu romanda bana hatıra kalan şey bireyin zenginleştikçe geçirdiği değişimlerdir. daha fazla detaylı yazmak istemem.

Üçüncü kitabımız Orkide. Bu romanda Saraya adım atıyoruz. En alltan başlayıp tek başına saltanat sürmeye varan macerada bir bir kadının öyküsünü okuyoruz.Doğu toplumlarında tiyatronun yeri ile ilgili ip uçları gözümüze ilişiyor. Dünya kaç kez kuruluyor, itaat ne kadar gerekli ilh.

--------------------
her mesajm imzamdr
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
okseybilenkiz
mesaj 02.09.2009, 20:34:40
İleti #2

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: krklareli
Üye No: 693
Ruh Halim:

QUOTE(kurukafa @ 09.04.2008, 23:38:58) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Sarı esirler adıyla Türkçeye çevirilen romanın ingilizce adı good eart. Bu romanda ise baş kişimiz bir erkek, ne çok iyi, ne çok kötü, sıradan bir adam. fakat çalışkan, iyinin ve doğrunun tarafında olmaya çalışıyor. hayatın kendisine verdiği imkanları kullanmasını biliyor. Ekmeğini topraktan kazanmanın kutsallığı fonu oluşturuyor. fakirlikten orta halliliğe, daha sonra da zenginliğe adım atan bu adam, bir ara eğlencede çizgiyi aşsa da tekrar durulup doğru yolu bulabiliyor. bu romanda bana hatıra kalan şey bireyin zenginleştikçe geçirdiği değişimlerdir. daha fazla detaylı yazmak istemem.

sarı esirlerin 1937 yapımı bir çevrimi vardır.zamanında trt tvsindede oynamıştı. The Good Earth isimli bu filmde müthiş bir oyuncu kadrosu vardır.Paul Muni ve eşi rolünde Luise Rainer.zamanının en pahalı filmlerinden biri imiş. romanı okumadım ama filmin finaline dogru bir çekirge saldırısı vardı diye hatırlıyorum. şunuda eklemeliyim yazarın hiç bir kitabını daha okumadım

--------------------

+Quote Post
PROTOSS
mesaj 02.09.2009, 21:18:04
İleti #3

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Nereden: Aiur
Üye No: 4,771
Ruh Halim:

Sarı Esirler 1940 Remzi Yayınevi basımı 2 cilt olarak basılmış. Türkçeye çeviren ise brahim Hoyi diye bir zat. Nereden mi biliyorum şu an elimde tutuyorum smile.gif Malesef sararmış kitaplar. 69 yıl dile kolay. lk sayfalarında şöyle bir yazı var.
Bu eser 1932de Pulitzer mükafatını, 1933de beş sene içinde yazılmış olan en güzel Amerikan romanına verilen Howells madalyasını, ve nihayet 1938de de NOBEL Edebiyat Mükafatını kazanmıştır.
Pearl teyze nerdeyse tüm ödülleri almış bu roman sayesinde.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

RSS Basit Görünüm Tarih : 24.08.2019 - 06:21:21
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net