IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sairler, Siirler ve Yazarlar

Blm Kurallar

80'ler ve ncesine ait Edebiyat ile ilgili konular bu balk altnda aabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
S. Pearl Buck, Ana, Sar esirler (good earth), orkide
alibaba
mesaj 09.04.2008, 22:38:58
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,628
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

in deyince aklma gelen yazarlardan biri S. P. Buck. Misyoner bir ailenin kz olarak inde bulunmu. Oradaki hayat yakndan inceleme frsat bulmu. vs. vs. olaylar incelemesi ve aktarmas, alldk WASP ( White, Anglo-Saxon Protestan) tarzndan biraz farkldr. Ben bunu olumlu bir zellik olarak gryorum. inde yaad toplumu, doru yola getirilmesi gereken ilkel canllar kitlesi olarak grmekten vazgeince, ne kadar ok eyin farkna varlabileceine gzel bir rnek. Bu hanm yazardan da adet kitab okuma mutluluuna erdim. lk olarak bizmi mehur Sabah yaynlar Nobel serisindeki Ana isimli roman.

Ana, klasik bir inli ailede, yeni evli bir kadndan yal bir nineye kadar olan hayat mcadelesinde kadnn yaad olaylar ve bunlara kar gsterdii tepki, deyip zetleyelim. Bu kadncazn da evliliinin ilk yllarnda birlikte yaamak durumunda olduu kaynvalidesi ile olan ilikileri ok yumuakken, kendisi kaynvalidelik makamna geldiinde gelinine kar tavrlar ok sert oluyor. tatl bir ihtiyar olmay baaramyor malesef. Geri bu konu romanda ok kk bir yer tutuyor. asl konu ei kendisini terkettikten sonra kadnn srdrd mcadele.

Sar esirler adyla Trkeye evirilen romann ingilizce ad good eart. Bu romanda ise ba kiimiz bir erkek, ne ok iyi, ne ok kt, sradan bir adam. fakat alkan, iyinin ve dorunun tarafnda olmaya alyor. hayatn kendisine verdii imkanlar kullanmasn biliyor. Ekmeini topraktan kazanmann kutsall fonu oluturuyor. fakirlikten orta hallilie, daha sonra da zenginlie adm atan bu adam, bir ara elencede izgiyi asa da tekrar durulup doru yolu bulabiliyor. bu romanda bana hatra kalan ey bireyin zenginletike geirdii deiimlerdir. daha fazla detayl yazmak istemem.

nc kitabmz Orkide. Bu romanda Saraya adm atyoruz. En alltan balayp tek bana saltanat srmeye varan macerada bir bir kadnn yksn okuyoruz.Dou toplumlarnda tiyatronun yeri ile ilgili ip ular gzmze iliiyor. Dnya ka kez kuruluyor, itaat ne kadar gerekli ilh.

--------------------
her mesajm imzamdr
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
okseybilenkiz
mesaj 02.09.2009, 20:34:40
leti #2

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,154
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

QUOTE(kurukafa @ 09.04.2008, 23:38:58) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Sar esirler adyla Trkeye evirilen romann ingilizce ad good eart. Bu romanda ise ba kiimiz bir erkek, ne ok iyi, ne ok kt, sradan bir adam. fakat alkan, iyinin ve dorunun tarafnda olmaya alyor. hayatn kendisine verdii imkanlar kullanmasn biliyor. Ekmeini topraktan kazanmann kutsall fonu oluturuyor. fakirlikten orta hallilie, daha sonra da zenginlie adm atan bu adam, bir ara elencede izgiyi asa da tekrar durulup doru yolu bulabiliyor. bu romanda bana hatra kalan ey bireyin zenginletike geirdii deiimlerdir. daha fazla detayl yazmak istemem.

sar esirlerin 1937 yapm bir evrimi vardr.zamannda trt tvsindede oynamt. The Good Earth isimli bu filmde mthi bir oyuncu kadrosu vardr.Paul Muni ve ei rolnde Luise Rainer.zamannn en pahal filmlerinden biri imi. roman okumadm ama filmin finaline dogru bir ekirge saldrs vard diye hatrlyorum. unuda eklemeliyim yazarn hi bir kitabn daha okumadm

--------------------

+Quote Post
PROTOSS
mesaj 02.09.2009, 21:18:04
leti #3

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,194
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

Sar Esirler 1940 Remzi Yaynevi basm 2 cilt olarak baslm. Trkeye eviren ise brahim Hoyi diye bir zat. Nereden mi biliyorum u an elimde tutuyorum smile.gif Malesef sararm kitaplar. 69 yl dile kolay. lk sayfalarnda yle bir yaz var.
Bu eser 1932de Pulitzer mkafatn, 1933de be sene iinde yazlm olan en gzel Amerikan romanna verilen Howells madalyasn, ve nihayet 1938de de NOBEL Edebiyat Mkafatn kazanmtr.
Pearl teyze nerdeyse tm dlleri alm bu roman sayesinde.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 19.01.2020 - 16:07:07
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net