IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sanatilar - nller

Blm Kurallar

Mazimizin sanat ve nlleri hakkndaki yazlar bu balk altna.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Yldz Kenter
ari maya
mesaj 09.08.2007, 13:11:29
leti #1

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 176
Katlm: 24.07.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 308

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

Prof. Dr. Yildiz Kenter (1928 - .... )

Istanbul'da dogdu.Babasi Naci Kenter, Disisleri Bakanligi'nda alisan basarili bir diplomatti. Lozan Konferansi'nda Inn'nn zel Kalem Mdrlg'n yapmisti. Ingiliz asilli Olga Cynthia'ya asik olunca, bu ask nedeniye Bakanlik'taki grevinden ayrilmak zorunda kaldi. Olga Cynthia, Naci Bey'le evlenince Mslman oldu ve Nadide adini aldi. Yildiz Kenter, bu evliligin besinci ocugu olarak 1928 yilinda dnyaya geldi. Yildiz Kenter'in ocuklugu yoksulluk iinde geti ve sanati o yillari hi unutmadi...

Ankara Devlet Konservatuari Yksek Blmn sinif atlayarak bitirdi. Onbir yil Ankara Devlet Tiyatrosunda alisti. Rockefeller bursu kazanarak, American Theatre Winng, Neighbourhood Play House ve Actor's Studio'da oyunculuk ve oyunculuk gretiminde yeni teknikler zerine alismalar yapti. Ankara Devlet Konservatuarina hoca olarak atandi.

'Ankara'Daki Musiki Muallim 1936'da konservatuara dnstrlnce inanilmaz irkin dedikodular ikartilmisti. Bu yzden ailem beni nce oraya vermek istemedi ama kavga dvs girdim. Inanilmaz hirsliydim ve ok alistigim iin de sinif atladim. 9'dan 11'e getim.'

Yildiz Kenter sylemese de, konservatuar tarihinde sinif atlatilan ilk grenci oldu. Ve 12 Aralik 1948'de Shakespeare'in 'On Ikinci Gece'si ile Ankara Devlet Tiyatrosu'nda profesyonel oyunculuga basladi.

'Yasamak benim iin her zaman alismak oldu. Yasamak savasmakti. Savasin en gzelini tiyatroda kesfettim. Dslerim, kalkmalarim, mcadelelerim. 55 yil byle gelip geti. Muhsin Ertugrul isinden yakisiksiz bir sekilde uzaklastirilinca ben de ayrildim Devlet Tiyatrolari'ndan. Istanbul'a geldik ailece. ok zorluklar yasadim. Alti yil Haldun Dormen'le bir arada alistik. it ikmadan, mutlu bir sekilde.'

Kendi tiyatrosunun kurma savasi ise bambaska oldu Yildiz Kenter'in. Iinde, Sleyman Demirel'e yazdigi ask mektubunun da oldugu bir mcadeleydi bu...

'Tiyatromuzu yaparken merhum Kazim Taskent 350 bin lira verdi , faiziyle demek zere. Taksitlerle dyorduk. Kazim Bey vefat edince isler karisti. Baktim, gazetede ilan, bizim tiyatro icra yoluyla satisa ikarilmis. yle korktum, yle panikledim ki. Sleyman Demirel, Basbakan. Ona telefon ettim. Hemen randevu verdi. Ve tiyatromuzu Sleyman Demire sayesinde kurtardik. Sonra yillar geti, devir degisti, 12 Eyll oldu. O iyiligini hiz unutmadim. Bir rportajini okudum 'Hi ask mektubu almadim' demis. Hemen oturup 'Bu bir ask mektubudur' diyerek yazmaya basladim. 'Siz tiyatrom iin sunlari yaptiniz, bu ask duygusu hep duruyor' diyerek yazdim ve yolladim. Sonra, Nazmiye Hanim aradi, tesekkr etti.'

FILMLERI

1951 Vatan Iin
1964 Agalar Ayakta lr
1965 Isyancilar
1966 Pembe Kadin
1967 Yasli Gzler
1971 Anneler Ve Kizlari
1971 Elmaci Kadin
1972 Fatma Baci
1973 Ablam
1974 Kartal Yuvasi
1974 Kizim Ayse
1974 Bir Ana Bir Kiz
1983 Zulm
1988 Hanim
1999 Gle Gle
2001 Byk Adam Kk Ask
2005 Sen Ne Dilersen

DIZILER

1990 Ugurlugiller
2002 Ask ve Gurur
2005 Saklamba

DLLERI

1964 Antalya Film Senligi, Agalar Ayakta lr filmi ile En Iyi Yardimci Kadin Oyuncu
1966 Antalya Film Senligi, Isyancilar filmi ile En Iyi Yardimci Kadin Oyuncu
1974 Antalya Film Senligi, Kizim Ayse filmi ile En Iyi Yardimci Kadin Oyuncu
1984 Roma'daki Italyan Kltr Birligince "Adalaide Ristori" dl.
1989 Korsika - Bastia Film Festivalinde "Hanim" filmindeki rolyle "En Iyi Kadin Oyuncu" dl.
1991 Uluslararasi Lions Kulb The Melvin Jones dl
Iki kez Ulvi Uraz "En Iyi Kadin Oyuncu" dl
kez Avni Dilligil "En Iyi Kadin Oyuncu" dl
1994'de "Konken Partisi" oyunundaki Fonsla rol ile "Olaganst Yorum" dln aldi.
Finlandiya Dnya Kadin Kurulusu tarafindan yz yilin en basarili yz kadinindan biri olarak onurlandirildi.
1995'de Kltr Bakanligi, Tiyatro Sanatina katkilarindan tr Onur dlne layik grd.
1995 "Mevlana Kardeslik ve Baris" dl verildi.
1996'da Magazin Gazetecileri Dernegi tarafindan Ramiz ile Jlide'deki Jlide rol iin "En Iyi Kadin Oyuncu" dl
1997'de Uluslararasi Istanbul Festivali tarafindan mr boyu Tiyatro Sanatina katkisindan dolayi dl.
1998'de Ankara Sanat Kurumu "Yilin Kadin Sanatisi" dl
1998 Muhsin Ertugrul yasam boyu tiyatro sanatina katkilarindan dolayi onur dl
1998 Cumhurbaskanligi Byk Kltr ve Sanat dl,

1999 "Marti" adli oyunda Madam Arcadina rolyle Afife Jale - En Iyi Kadin Oyuncu dl.

--------------------
Bilmeden yeilliine dm bir damlaym ben tm dnyann kknde hereyin kayna sen..
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
muratuas
mesaj 09.08.2007, 18:06:09
leti #2

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 971
Katlm: 15.05.2007
ye No: 10

onu ilk necla nazirla oynadigi ,kizim ayse, filminde bir cumartesi aksami TRT ekraninda tanidim..ve oyunculuk gcne hayran kalmistim.. ayrica orhan gencabayla oynadigi zulm adli filmdede ok gzel oynamisti..hatta filmde tecavze ugramisti ve btn kamuoyu ayaga kalkmisti devlet sanatisi nvanli bir oyuncu nasil tecavze ugrar diye.. o zaman olaylara yle bakiliyormus demekki ve
ve tabiki ugurlugillerdeki rolyle 7 den 70 e herkes tarafindan taninmistir..

+Quote Post
elvina
mesaj 09.08.2007, 18:56:05
leti #3

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,123
Katlm: 27.06.2007
ye No: 191

Demirel'i de, ask mektubunu da unutmadi! Trk tiyatrosunun en nemli oyuncularindan birisi olan Yildiz Kenter, sanat hayatinin 55. yilinda ve 75 yasinda... nl sanati, Kenterler Tiyatrosu'nu kurtardigi iin 'ask mektubu' yazdigi Sleyman Demirel'in yaptigi iyiligi ise hi unutmadi...

Babasi Naci Kenter, Disisleri Bakanligi'nda alisan basarili bir diplomatti. Lozan Konferansi'nda Inn'nn zel Kalem Mdrlg'na yapmisti. Ingiliz asilli Olga Cynthia'ya asik olunca, bu ask nedeniye Bakanlik'taki grevinden ayrilmak zorunda kaldi. Olga Cynthia, Naci Bey'le evlenince Mslman oldu ve Nadide adini aldi. Yildiz Kenter, bu evliligin besinci ocugu olarak 1928 yilinda dnyaya geldi. Yildiz Kenter'in ocuklugu yoksulluk iinde geti ve sanati o yillari hi unutmadi...

'Babam grevinden ayrildigi iin epey bir maddi sikinti ekmisiz. Annam, 'Paramiz olmadigi iin seni saracak bezi bulamazdim ve yatak arsaflarini yirtip seni sarardim' derdi. Babam, Ziraat Bankasi'nda is bulunca Ankara'ya tasindik. Annem, sekin ailelerin ocuklarina Ingilizce dersleri vererek aile btesine katkida bulunuyordu. Zor yillardi o yillar ama mutluydum.'

Asil mutlulugu konservatuara geinde yasadi Yildiz Kenter...
'Ankara'Daki Musiki Muallim 1936'da konservatuara dnstrlnce inanilmaz irkin dedikodular ikartilmisti. Bu yzden ailem beni nce oraya vermek istemedi ama kavga dvs girdim. Inanilmaz hirsliydim ve ok alistigim iin de sinif atladim. 9'dan 11'e getim.'

Yildiz Kenter sylemese de, konservatuar tarihinde sinif atlatilan ilk grenci oldu. Ve 12 Aralik 1948'de Shakespeare'in 'On Ikinci Gece'si ile Ankara Devlet Tiyatrosu'nda profesyonel oyunculuga basladi.

'Yasamak benim iin her zaman alismak oldu. Yasamak savasmakti. Savasin en gzelini tiyatroda kesfettim. Dslerim, kalkmalarim, mcadelelerim. 55 yil byle gelip geti. Muhsin Ertugrul isinden yakisiksiz bir sekilde uzaklastirilinca ben de ayrildim Devlet Tiyatrolari'ndan. Istanbul'a geldik ailece. ok zorluklar yasadim. Alti yil Haldun Dormen'le bir arad alistik. it ikmadan, mutlu bir sekilde.'

Kendi tiyatrosunun kurma savasi ise bambaska oldu Yildiz Kenter'in. Iinde, Sleyman Demirel'e yazdigi ask mektubunun da oldugu bir mcadeleydi bu...

'Tiyatromuzu yaparken merhum Kazim Taskent 350 bin lira verdi , faiziyle demek zere. Taksitlerle dyorduk. Kazim Bey vefat edince isler karisti. Baktim, gazetede ilan, bizim tiyatro icra yoluyla satisa ikarilmis. yle korktum, yle panikledim ki. Sleyman Demirel, Basbakan. Ona telefon ettim. Hemen randevu verdi. Ve tiyatromuzu Sleyman Demire sayesinde kurtardik. Sonra yillar geti, devir degisti, 12 Eyll oldu. O iyiligini hiz unutmadim. Bir rportajini okudum 'Hi ask mektubu almadim' demis. Hemen oturup 'Bu bir ask mektubudur' diyerek yazmaya basladim. 'Siz tiyatromu iin sunlari yaptiniz, bu ask duygusu hep duruyor' diyerek yazdim ve yolladim. Sonra, Nazmiye Hanim aradi, tesekkr etti.'

+Quote Post
hale
mesaj 19.08.2007, 09:15:24
leti #4

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
ye No: 101

Ben liseye gidiyordum, sanirim 1984 yili falan olmali.. Yildiz Kenter AKM de (Izmir) Ben Anadolu isimli tek kisilik bir oyun oynayacakmis diye duymamla bilet almaya kosmam bir oldu.. 60 li yaslarin sonunda olmasina meydan okurcasina muhtesem bir performans sergilemisti ve ben soluksuz izlemistim..

Geen gn Ege turnesinde oldugunu grdm afislerde..Inanilmaz yaa.. Aradan 20 ksur yil gemis, ben artik yaslaniyorum tripleri yapiyorum, ama o byk insan ayni performansi sergilemeye devam ediyor. Kendisini ayakta alkisliyorum smile.gif

+Quote Post
leventveziroglu
mesaj 08.01.2008, 14:41:05
leti #5

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 1,005
Katlm: 06.01.2008
Nereden: Izmir
ye No: 1,854

2007 Yilinin yazinda Karsiyaka Suat Taser Aik Hava Tiyatrosunda,gene Yildiz Kenteri ayakta alkisladik..80 nine merdiven dayamis bu Tiyatro Hocasinin bitmez tkenmez enerjisini takdirle grdk..Yildiz Hanim aslinda benim hayatimda dnm noktam olmustur;6 Ekim 1964 gn kimseye sylemeden(torpil olmasin diye)Istanbul Konservatuari Tiyatro Blmnn sinavina girdim..Hocalar geri rahmetli annemi Tiyatrodan taniyorlardi ama soyadlarimiz tutmadigi iin beni taniyamazlardi..Sansimada beni Dormen Tiyatrosunun Kulisinden taniyabilecek tekhoca Yildiz Kenter o gn sinava gelmemisti..2 tirad 1 siiri okuyup sinavi kazandim..Aslinda bayram yapiyordum..Evdekilerde sevindi tabii.Tabii ilk derste desifre olduk..Ne yalan syliyeyim pekde disiplinki bir talebe olmadigim gibi,Yildiz Hanimi rnek alarakda oynamiyordum maalesef....Dik kafaliydim..Birgn Dormen Tiyatrosundaki soyunma odasinda Yildiz Hanimin PEMBE KADIN kimligi iinde fotografini ektim..Resmini grdg zaman:Levent sen fotografi ol! dedi bana..Galibada hakliydi..1ci senenin sonunda konservatuarda sinavlar vardi gene..1965 Nisan ayi olacak.Ben S.Somer isimli sinif arkadasimla ,annemin hocaliginda,2 oyun hazirlamistik..Birincisi Euridice(romanti bir oyun),digeri Borusunu ttren isimli bir komedi..Sira bize geldiginde sinav odasina girdik Sabite ile..Sahne nnde hocalar dizilmisler ve bekliyorlardi..Ilk oyunumuz Euridice yi oynarken salondan Yildiz hanim seslendi:Levent sesini ykselt! Konsantrem bozulmustu,cevap verdim:Hocam,bylesine romantik szckler bagirarak sylenmezki..Bence ip orda kopmustu..2ci oyun olan komediyi biz oynarken,Yildiz hanimin disindaki hocalar kahkahalarla glyorlardi..Oyunu bitirdik salondan oktik.Garip birsey oldu..Birka dakika iinde siradaki grenciler alinmasi gerekirken ok uzun bir sre kimse alinmadi ieri..Bazi tersliklerin oldugunu hissettik..O aksam aiklanan sinav sonunda ben kalmis,Sabite gemisti..Birka gn sonra hocalarimdan Melih Cevdet Anday anneme rastlamis ve :Nisacigim biz btn hocalar Leventin gemesini istedik ama Yildiz hanim israrla birakti,son szde onundu tabii..Bylece Tiyatro Istikbalim sonlanmisti..Almanyaya yollandim,orda F.H.Design-Krefeld de Grafike bagli film ve fotograf yksek okulundan mezun oldum.Memlekete dndm hemen ve Reklam filmciligi,Tiyatro ve Reklam fotografiligi yaptim.Sene 1984 d yanilmiyorsam,rahmetli Haldun Taner iin AKM de bir onur gecesi dzenlenecekti,evinde ki alisma odasinda bazi dia larin ekilmesi gerekiyordu,beni yolladilar..Haldun Taner beni hemen tanidi,1965 yilinda amatr olarak onun Kesanli Ali Destaninda oynamistim ve beni ok sevdigini iletmisti..Aradan 20 yil gemesine ragmen :Tiyatroyu neden biraktin?diye sordu..Anlattim..Durdu,dsnd,daldi..sonra:Eeeee oda o zamanlar ok genti tabiii,kabiliyetli bir oyuncu sirf disiplinsiz diye okuldan atilmaz..Bgn olsa yapmazdi...diyerek gnlm aldi..Simdi emekliyim ve Trkiyenin en batili sehrinde Izmirde esimle mutlu bir hayat srmekteyim..

--------------------

+Quote Post
Adore
mesaj 18.11.2012, 02:50:15
leti #6

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

Yldz Kenter, ses hafzama kaznm ilk seslerden biriydi.
ok kkken, radyo programlarnda duymutum sesini.

Kenter ailesinin tm bireyleri, kendilerine has sesleriyle bir fark yaratmtr diye dnyorum.
Belki de ok vardr ama, bir Yldz Kenter gibi, ka sanatyla bu kadar btnleebilir insan.

Kiilerin ses kodu, onlar sevmemiz iin balbana bir temel oluturabilir..
Ben, sesin insan ruhunu yansttna inanan bir kiiyim..
Ancak bu ses, bir ark veya text okuma ile deil, o anda, iten gelen bir ses olmaldr.

Yldz Kenter'in sanatlnn yansra; anne, abla, teyze gibi smscak bir yaknlkla konumasn ok seviyorum.
Tm gzel insanlara olduu gibi, kendisine salkl uzun mrler diliyorum.

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post
sahaf
mesaj 17.11.2019, 21:03:39
leti #7

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,132
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Kaybettik sad.gif

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
80kua
mesaj 17.11.2019, 23:26:34
leti #8

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 406
Katlm: 20.02.2014
ye No: 139,368

ok zgnm byk bir deeri yitirdik ... Haberi de aada :
Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

+Quote Post
Iron
mesaj 25.11.2019, 03:23:40
leti #9

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 353
Katlm: 24.03.2008
ye No: 2,589

Allah rahmet eylesin

--------------------
Hayat ryalarla Hayaller arasinda yasanandir.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 15.12.2019 - 18:39:24
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net