IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

Reply to this topicStart new topic
Mustafa Kemal Atatrk'n Liderlik Srlar
superisi
mesaj 03.05.2012, 21:39:44
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,669
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

Kaynak: Mustafa Kemal Atatrk'n Liderlik Srlar Sistem Yaynclk A..

Adam Yetitirme

"Herkesin kendine gre bir zevki var. Kimi bahe ile uramak, gzel iekler yetitirmek ister. Baz insanlar da adam yetitirmekten holanr. Bahesinde iek yetitiren adam iekten bir ey bekler mi? Adam yetitiren adam da, iek yetitirendeki duygularla hareket edebilmelidir. Ancak bu biimde dnen ve alan adamlar ki; memleketlerine ve milletlerine ve bunlarn geleceine faydal olabilirler". M.Kemal Atatrk

"Atatrk'e bir gn yabanc sermayeli bankalarn milli konularda kredi vermekteki zorluklar naklediliyor. O da bir milli banka kurulmasna karar veriyor. Bu i iin bir adam dnyor, yaknlarndan birisini aryor:

- Ben bu kuracam bankann bana getirmek iin ktisat Vekili Celal Bey'i dnyorum. Acaba kendisi ne der? diyor. Muhatab:
- Efendim, Celal Bey siz ne emrederseniz gzn krpmadan yapacak kadar size baldr, cevabn veriyor. Atatrk:
- Benim onun ahlakna ok itimadm vardr. Fakat sen benden bahsetmeden bir nabz yokla diyor. Bu zat Celal Bey'i buluyor. O vakit ktisat Vekillii gibi bir vazifeyi brakp yeni kurulacak ve be odal bir binada ie balayacak bir bankaya mdr olmak biraz tuhaf grnse bile, Celal Bey muhatabna:
- Ben onun emrinde bir neferim, nerede emrederse orada vazife grrm, cevabn veriyor.

Aradan bir zaman geiyor. Atatrk Celal Bey'i aryor ve bu sefer ona dorudan doruya konuyu ayor. Celal Bey yine her ne emrederse yapacan tekrarlyor. Bu sefer Atatrk:
- Ama Vekillii terk etmek lazm gelecek, diyor.
Atatrk bu sefer daha ileri gidiyor:
- Mebusluu da brakman lazm gelecek.
- Brakrm Paam...

O vakit Atatrk, Celal Bey'in omzunu tutuyor:
- Haydi ie bala, greceksin muvaffak olacaksn, diyor ve u szleri ilave ediyor:
- Bu i iin lazm gelen btn kaliteler sende vardr. Ben senin namusuna ve ahlakna kaytsz itimat ederim."

Alnacak Dersler

* Kendinizden verdiiniz hibir ey sizden bir ey eksiltmez.
* alanlar tevik edin, destekleyin, rehberlik edin ve baarszla uradklarnda savunun.
* alanlar, "mteebbis" olarak gelitirin ve destekleyin; zekice risk almalarn tevik edin.
* alanlara dncelerini ve tavsiyelerini sorun. Bu onlarn perspektiflerini geniletir ve genellikle yararl fikirlerin domasna yol aar.

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
superisi
mesaj 22.06.2012, 17:21:18
leti #2

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,669
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

Bilgi ve Tecrbe Sahibi Olma

"Kltr, okumak, anlamak, grebilmek, grebildiinden mana karmak, intibah olmak, dnmek, zekay terbiye etmektir." Mustafa Kemal Atatrk

"Anzak Kolordusu'nun komutan General Birdwood 1915'te Arburnu'nda ayn yln Austosunda yine o blge ile Conkbayr'nda Mustafa Kemal'e kar savam ve malup olmutu.

Mtarekeden sonra General Birdwood stanbul'a gelir, Perapalas Oteli'ne yerleir. anakkale'den dnm olan Mustafa Kemal de ayn oteldedir. Birdwood, Mustafa Kemal'den bir grme talep eder.

Grmede ngiliz generali son derece saygl davranr ve bir ka nezaket sznden sonra aralarnda yle bir konuma geer:

- Ekselans bizi nasl yendiniz?
- Sizin de, bizim de tarih tutanaklarmz var; tarih yazar.
- Sizin aznzdan renmek istiyorum.

Bunun zerine Mustafa Kemal, kat ve kalem ister. Mustafa Kemal bir kroki izer ve onu gstererek yle der:

- u tarihte karaya ktnz, filanca saate kadar siz u, biz bu durumda idik. Her ey lehinizde idi. Neden u izgide durdunuz, ilerlemediniz?
- Askerlerimiz ok yorulmutu.

Bundan sonra Conkbayr'nn krokisini izen Mustafa Kemal:

- Siz filan gn u istikamette hareket ettiniz ve u durumu aldnz. Niin ilerlemediniz?
- Biz ilerledike arkadan su yetimedi. Askerlerimiz susuz kald ve durdu.
- Gryorsunuz ki ben bir ey yapmadm; nce yorgunluk, sonra susuzluk ordunuzu durdurdu.

Ayaa kalkan Birdwood, giderken:

- Msaade ederseniz bu katla bu kalemi hatra olarak saklayaym, der."

Alnacak Dersler

* Bilgi uygulamaya konunca gerek bilgi olur ve insan tecrbe sahibi yapar.
* altnz alandaki baarl kiilerin bilgilerinden faydalann, bunlar kendi realitelerinizle karlatrn ve yararl olacak bilgileri uygulamaya koyun.
* Yeni bir beceriyi benimsemek iin sk sk bu beceriyi uygulayn.

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No new Kemal Sunal
49 soner1971 31,433 03.07.2017 - 09:10:11
G?n: sahaf
No New Posts Mustafa Erturul
Topu Subay
1 alibaba 1,684 29.03.2017 - 23:26:13
G?n: hazan
No new Kemalettin Tucu Kitaplar
30 heaven 15,568 03.09.2016 - 10:29:15
G?n: hazan
No New Posts Mustafa Geceyatmaz
1 alibaba 1,863 15.07.2011 - 09:43:55
G?n: loreyeno
No New Posts Kemal Sunal Belgeseli
0 T.R.T 1,444 04.07.2011 - 23:00:04
G?n: T.R.T

RSS Basit Grnm Tarih : 15.09.2019 - 08:05:48
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net