IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

Reply to this topicStart new topic
Atatrk'n ocukluu'na Ait Hikayeler
Serdar Yldrm
mesaj 20.04.2008, 08:14:33
leti #1

Grup Simge

Grup: ye
leti: 8
Katlm: 14.04.2008
ye No: 2,807

ATATRK’N OCUKLUU - 1

Mustafa, annesi ve kz kardei ile birlikte daysnn iftliine gitti. Akamst iftlie vardklarnda days onlar ok candan bir ekilde karlad. Hal-hatr sormalardan, iltifatlardan sonra akam yemei yendi. Yemekten sonra bir saat kadar daha sohbet edildi ve ardndan geceyi geirmek zere odalarna ekildiler.
Ertesi sabah sabahn erken saatlerinde days Mustafa’ya iftliin her tarafn gezdirip gsterdi. le vaktine doru bakla tarlasna gittiler. Tarlann kenarna geldiklerinde days parma ile tarlasndaki tohumlar yemekte olan kargalar iaret ederek: “ Bak Mustafa, u kargalar gryor musun? te bunlar bizim ba dmanmz. Ben uraaym, alaym, onlar gelsinler tohumlar yesin bitirsinler. Oh ne ala, ne ala! Kimseye faydas olmaz u karga murdarnn. Yaptklar anca zarar, ziyan. Bir de u korkuluun omuzlarna, kafasna konarlar “ gak gak “ diye terler yzl yzl. Korkuluun sadece ad korkuluk. u hale bak. Drt be karga omuzlarna konmu, yemiler tohumlar, doymular, gneleniyorlar. Gel Mustafa, kovalm unlar “ diye sylendi.

Mustafa ile daysnn geldiklerini gren kargalar uup gittiler. Daha sonra dinlenmek iin bir aacn altna otururlarken Mustafa, daysna: “ Daycm, bu tarla hep byle midir? “ dedi. “ Yani iinde alan, bekleyen olmad zamanlar kargalar tohumlar yerler mi? “
Days:
“ Yerler Mustafa’m yerler. Bunlar sahipsiz bir tarla grmesinler. Onu, yirmisi toplanr gelir. Byle gndzleri tarlada beklemezsen birka haftaya kalmaz toprakta bir tek tane brakmazlar” dedi. Bunun zerine Mustafa konuyu toparlama ihtiyac hissetti: “ Peki daycm, o zaman kargalar tohumlar yiyip bitirmesinler diye sabahtan akama kadar bekilik yapmak zorunda kalyorsunuz. “
“ Aynen dediin gibi oluyor Mustafa. iftlikte yaplacak bir sr i varken, ben buraya gelip karga peinde kouyorum. Ne yaparsn ki, bu bakla tarlas ok nemli. Baklalar olgulanca hem kendimize yemeklik oluyor, hem de arabaya ykleyip pazarda satyorum; iyi de para ediyor. “
“ Demek ki burada bekilik yapmak ileriniz iin byk engel tekil ediyor, sevgili daycm. O halde izin verirseniz yarndan tezi yok kardeim Makbule ile gelip burada bekleriz. Siz de iftlikteki ileri yoluna koyarsnz. Kargalarn tarlanzdan bir tek tohum yemelerine izin vermeyeceimi bilmenizi isterim. “
“ Hay, sen aklnla bin yaa, Mustafa! Bak bu hi aklma gelmemiti. Daha nce defalarca dnp de iinden kamadm bu byk sorunu kolayca zverdin. Bugn akama kadar burada kalrz. Tarla bekilii nasl yaplr iyice renirsin. Zaten zor bir taraf yok canm. Biraz dikkatli olup kargalar kollaman yeterli. Akama iftlie dnnce annene ben sylerim. Onun da rzasn almak lazm. “

Ertesi sabah erkenden yengesinin hazrlad brekleri bir torbaya koyan Mustafa kz kardei Makbule ile birlikte daysnn bakla tarlasna geldi. Gelir gelmez de, tarlaya inen kargalar kovalamaya baladlar. le vaktine doru ikisi de ok yorulmutu. Bunun sebebi: Bir defa tarla olduka bykt. Bir tarafa be karga tohumlar yemek iin gelseler Mustafa ile Makbule hemen kouyorlar kargalar kovalyorlard. Ayn kargalar uuyorlar, tarlann teki tarafna iniyorlard. Tarlann bir bandan bir bana koup durmak onlar yormutu. in iine baka kargalar da karnca durum iyice ekilmez hal almt. le vakti bir kede oturup yengesinin hazrlad brekleri yerlerken Mustafa Makbule’ye sorunu kknden halledecek bir yntem bulduunu syledi ve unlar ekledi: “ Makbule, kargalarn bize oynad oyunun bilmem farknda msn? Biz bu tarlaya gelir gelmez acemi olduumuzu anladlar. Uygulamak istediim yntem olduka basit. Tarlann ortasnda bulunan kulbenin iinden tarlay enlemesine blen bir izgi ektiimizi farz edelim. Bu izgi tarlay iki eit paraya bler. Yukar tarafta kalan para biraz meyilli, buras benim olsun. Aa tarafta kalan para dmdz, buras da senin olsun. Herkes kendi blgesindeki kargalarn kovalanmasndan sorumlu olacak. Eer kendi blgenin ortalarna yakn bir yerde durmaya zen gsterirsen sabahki yorgunluunun iki kat azaldn fark edeceksin. imdi konuyla ilgili bana sormak istediin bir ey var m? “

“ Ne diyebilirim ki Mustafa abi. Sen yapmamz gerekeni tam olarak anlattn. Burada bana den grev anlattklarn eksiksiz olarak uygulamamdr. “
“ Aferin sana Makbule. Senin gibi sz dinleyen, kavray kuvvetli bir yardmc ile almak benim iin ereftir. Bu baar sadece benim deil, ikimizin baars olacaktr. imdi biraz acele edelim, breklerimizi yiyelim de ie balayalm. Bak kargalara, meydan bo bulunca nasl da oalverdiler. Belki u an iin tarlann stnde umaktan baka bir ey yaptklar yok ama eer acele etmezsek birer ikier tarlaya inmeye balayacaklarna eminim. Dayma, kargalarn tarlanzdan bir tek tohum yemelerine izin vermeyeceim, diyerek sz vermitim. “
Mustafa’nn kendi buluu olan yntem baarl oldu. Akamst hava kararmaya baladnda kargalar geceyi geirmek iin konaklama yerlerine giderlerken a ve yorgundular. iftlikte yenen akam yemeinden sonra Makbule, o gn olanlar ve kargalarn zgn ve perian bir ekilde gidilerini anlatrken, odada bulunanlar kahkahalarla glmekten kendilerini alamyorlard. Annesi Zbeyde Hanm, “ Benim Mustafa’m ok aklldr “ diyerek sar sal, mavi gzl olunu gururla alnndan perken, Mustafa vakur halini hi bozmadan duruyor, sadece glmsemekle yetiniyordu.

ATATRK’N OCUKLUU - 2

Mustafa’nn kz kardei Makbule rahatszland iin iftlikte kalmt. Bugn Mustafa tek bana bakla tarlasnda bekilik yapacakt. u karga kovalama iinin pek bir zorluu kalmamt. Bakla tarlasna gelmeye balad ilk gnlerde kargalar Mustafa’nn ne derece zorlu bir rakip olduunu anlamlar ve onun uygulad yntemi mthi bir mcadele rnei gstermelerine karn boa karamamlar, ekilip gitmilerdi. Mustafa sabah erkenden bakla tarlasna gelince tarlann tam ortasnda bulunan kulbenin nne bir sandalye karp oturdu. Aradan yarm saat gemeden can sklmaya balad. Byle bo oturmak O’na gre deildi. O, bir eylerle megul olsun, bir ie yarasn, faydal olsun isterdi. Daysnn bakla tarlasnda bekilik yapmakla bir ie yaryordu, faydal oluyordu, fakat bunlar yeterli miydi? Hayr, yeterli deildi. Ne yapabilirdi? Kulbede birka tane ders kitab vard. Kitap en iyi arkadat. Okurdun, renirdin, fikirlerin geliirdi. Mustafa bir kitap alp okumaya balad. Bylesi ok daha iyiydi, hem artk can da sklmyordu.

Aradan iki saat gemiti. Mustafa ilerdeki tarlalarn arasndaki patika yoldan yal bir adamn geldiini grd. Yal adamn yannda bir kuzu vard. Onun gelip tarlann kenarndaki bir aacn altna oturmasn frsat bilen Mustafa yerinden kalkt, kitab kulbeye brakt ve yal adamn yanna gitti. Mustafa sze yle bir giri yapt: “ Merhaba dede, nereye byle? “
Yal adam:
“ Yolcuyum ben evlat, kasabaya olumun yanna gidiyorum. Bu kuzuyu toruna hediye olarak gtryorum. Geen ay kye gelmilerdi, bir hafta kaldlar. Torun kuzu diye tutturmutu. Ben de, imdi ok kkler, biraz bysnler bir tane sana getiririm dediydim. Alsn kuzuyu besleyip bytsn. Dnyada en nemli ey sevgidir. Sevgisiz kalm bir insan kuru bir aaca benzer. Zamannda onun kalbine sevgi tohumu ekilmemitir, sevmek retilmemitir. Bir bilinmezlik iinde bocalar durur. Yzyllardr sregelen anlamsz kargaay sevgi yoksunu insanlar kardlar. Toplumlar birbirine dman ettiler. Sonuta bunun acsn insanlk ekti. nsanlara sevgiyle yaklamal, onlarn kalplerine sevgi tohumu ekmeliyiz. Sevmek ok gzel bir duygudur ve insan hayata balar. Sevelim, sevilelim, hayatn tadna varalm. “

Yal adam konuurken Mustafa oturmu ve anlattklarn ilgiyle dinlemiti. imdi sz hakk Mustafa’nnd:
“ Dede, baz insanlar nedense vatanlarn sevmiyorlar. Ben vatanm ok seviyorum ve bu vatann evlad olduum iin gurur duyuyorum. imdi vatanlarn sevmeyenler vatann sevmeyi nasl renecek ve ben vatan sevgimi nasl gelitirebilirim. Tavsiyelerin neler olacak? “
Mustafa’ nn coku dolu konumas yal adam artmt. On yalarndaki bir ocuun bu derece bilgili ve kltrl olmas, dncesini korkusuzca syleyebilmesi, rendiklerini yeterli bulmamas, yeni bir eyler daha renmek iin soru sormas akl alr gibi deildi. Hani bu yalardaki ka ocuun aklna gelirdi vatan sevgisi?
Yal adam dncelerinden syrlnca, glmseyerek: “ Evlat, adn demedin bana, neydi adn? “ deyince Mustafa: “ Dede, benim adm Mustafa “ dedi. Bunun zerine yal adam: “ Sana tavsiyem Byk Vatan airi Namk Kemal olacak. Namk Kemal, trl engellemelere karn vatann ok sevdiini haykrmaktan ekinmedi. Bu uurda ok ac ekti, fakat hibir ac O’nu vatanna hizmetten alkoyamad. “
Mustafa:
“ Bundan sonra Namk Kemal’in iirlerini daha bir nem vererek okuyacama sz veriyorum. Dede, mutluluk nedir sence? Ben mutlu olmak insandan insana deiebilir diyorum “ dedi. Yal adamn mutluluk hakknda syledikleri unlar oldu:

“ Mutluluk yaamsal bir gerektir yani yaamda mutluluk vardr ve her insann mutluluu ayrdr. Hakkn olan mutluluu bakalarnn mutluluuna glge drmeden istemek sana kalmtr. Mutlu olmak iin byk eyler istemek gerekmez. nsan isterse bir kelebein uuunu grp mutlu olabilir. Her neyse Mustafa yava yava kalkaym. Hava kararmadan kasabaya varmalym. Anlattklarmn sana bir para faydas olduysa ne mutlu bana. yi gnler dilerim. “
Mustafa:
“ Ne demek dede, hem de ok faydas oldu. Ben de sana iyi gnler dilerim. Yolun ak olsun “ dedi. Mustafa yal adam gittikten sonra kulbeye dnd ve sandalyesine oturarak konuulanlar dnmeye balad.

ATATRK’N OCUKLUU – 3

Bir akam yemei sonrasnda iftlikteki odada oturulmu ve gndelik olaylar konuuluyordu. Hseyin Aa: “ Yarn erkenden elma bahesini apalayp, yabani otlar ayklamaya gidecektim ama apay bulamadm. Hanm, apay bir yere koymu olmayasn? “
Hseyin Aa’nn kars: “ Efendi, apann alet dolabnda olmas lazm. ki gn nce temizlik yaparken oradayd. “
Hseyin Aa: “ yle de bugn akamst baktm dolapta yoktu. Belki dedim saa sola brakmlardr. Aradm, bulamadm. “
Hseyin Aa’nn ocuklar, Zbeyde Hanm, Mustafa ve Makbule apay almadklarn sylediler. Bunun zerine Hseyin Aa: “ Hanm, son gnlerde iftlie yabanc biri geldi mi? “ diye sordu.
Kars: “ Hayr Efendi, kimse gelmedi. Hep biz bizeyiz. “
Hseyin Aa: “ Desene apa sr olup utu. “
Mustafa fikrini sylemek ihtiyacn hissetmiti: “ Daycm, iftlie hrsz girmi olamaz m? “

Mustafa’nn sorusu odada bulunanlarn zerinde souk du etkisi yapt. Gzler Mustafa’dan yana dnd.
Hseyin Aa: “ Ne hrsz? “ diyebildi.
Mustafa: “ Bir hrsz gelmitir, iftlie girip apay almtr. “
Hseyin Aa: “ ki gndr ben, yengen, annen ve ocuklar iftliin avlusundaydk. Ayrca kpekler var. Onlar geceleri burada ku uurtmazlar. Hani dediin olmaz diyemem ama biraz zor. Hem hrsz neden sadece apay alsn, teki aletleri de alp gtrebilirdi. Brak apay, aletleri, iftlikte daha deerli pek ok eya var. Bunlar dururken neden yalnzca apay ald? “
“ Daycm, hrszn ya apa ok iine yaryor ya da apay satmak kolayna geliyor. Sadece apay almasnn nedeni verecei zararn byk olmasn istemediinden, yani hrsz insafl biri. Gndz gelse gren olurdu. Kimse onu grmediine gre gece geldi. Kpekler hrsz tandklar iin ses karmadlar. Bu da hrszn kyden biri olduunu gsteriyor. “
“ Pes be Mustafa, senin zekna diyecek yok dorusu. Aslnda ben de zeki saylrm ama sen benden ok ilerdesin. Ortada fol yok, yumurta yok , alt taraf bir apa kayboldu. Bana kalsa yarn apay arar dururum. Sana inanyorum Mustafa ve yarn apay aramayacam. Artk geceleri nbet tutacaz. lk nbet benim. Eee, sen ne diyorsun Zbeyde, u hrsz iine? “
“ Mustafa’nn dediklerine katlyorum. O, bouna konumaz. Syledikleri hep doru kar. Daha on yanda ama ok akll. Bambaka bir ocuk. Dars btn ocuklarn bana. “

Hseyin Aa gece yarsna kadar iftliin avlusunda nbet tuttu. Daha sonra nbeti Mustafa devrald. Mustafa avluyu en iyi grebilecei yer olan iftlik evinin birinci kat merdiveninin orta srasna oturdu. Alet dolabnn bulunduu kulbe yan taraftayd. Eer hrsz gelirse nnden geecek ve onu rahata grecekti. Aradan bir saat gemiti ki, Mustafa kardaki aalktan hzl admlarla yryerek gelen bir glgenin alet dolabnn bulunduu kulbeye girdiini grd. Glge, o kadar rahat hareket ediyordu ki, hayret edersin. Sanki babann iftlii, gel gir hi korkmadan, dimdik yr, kazma, krek, apa eline ne gelirse al git. Mustafa kyden olan bu adam ay altnda tanmt. Onun mert, drst biri olduunu biliyordu. Konumuluklar, tanmlklar vard. Brak Hseyin Aa’y, brak ifti-ubuu, benim kk dostum, sen bymsn klmsn ama yine byyorsun ve sonsuza dek byyeceksin diyen birinin yani bu adamn, kendisini hie saymasn, kendisinin de bulunduu iftlikten bir eyler almasn onuruna yediremedi. Mustafa kzgn bir ekilde yerinden kalkt, gitti kulbenin kapsnn drt-be metre gerisinde durdu, ellerini beline dayad, bekledi. Biraz sonra kulbeden kan adam kapy kapad. ki adm att, Mustafa’y grd, elindeki krek yere dt. Adamn gzleri yaard, belli alyordu. Adam elinin tersiyle gzyalarn sildikten sonra ban saa-sola birka kere sallad ve krei yerden alarak Mustafa’nn yanndan yrd, gitti. Mustafa o gece sabaha kadar nbet tuttu. Aslnda Mustafa’dan sonra nbet sras amcasnn oluna geliyordu ama Mustafa amcasnn olunun yerine de nbet tutmutu. nk O, yarn yapaca giriimleri bir plan dahilinde belirlemek istiyordu. Adam apay, krei almt ama bunun bir nedeni olmalyd. Kimse durup dururken bakasnn maln izinsiz almazd. Bu bir sutu fakat suluyu su ilemeye iten nedenler vard. Nedenlerin sebepleri vard.

Mustafa ertesi gn le vakitleri adamn evine gitti. Kapy dokuz yandaki Ahmet at.
Mustafa: “ Vay Ahmet, canm kardeim. Naslsn, iyi misin? Ben geldim. “
Ahmet: “ Ho geldin, Mustafa abi. Sa ol, iyiyim. “
Mustafa: “ Aye nerede? Neden buraya gelmiyor? “
Ahmet: “ Mustafa abi, Aye annemin yannda. Annem bir haftadr hasta. Babam annem lmesin diye dn kasabaya yryerek gitti. Birisi apa vermi dn diye, onu rehin brakp ila alm. lac anneme iirdik. Bu sabah babam yine kasabaya gitti. Elindeki krei rehin brakp ila alacakm. Daha sonra babam apayla krei parasn deyip geri alacak ve sahibine teslim edecekmi. Babamn getirecei ila annemi iyiletirecekmi. Sence annem iyileir mi Mustafa abi? “ nsann ta yrekli olmas lazmd bu durum karsnda alamamas iin. Mustafa gzyalarn tutamad. Birka dakika sonra Mustafa ile Ahmet ieri girdiler. Aye yatakta yatan annesinin baucundaki sandalyede oturuyordu. Mustafa’y grnce ayaa kalkt. Hasta kadn kollarn iki yana aarak Mustafa’nn sarlmasn bekledi. Mustafa sandalyeye oturdu ama bu davrannn sebebini aklamas gerekti.

“ Yengeciim iyileince birbirimize sarlrz. Yine eskisi gibi gzel gnlerimiz olacak. Bundan sonra daha fazla evinize geleceim. Yanl bir hareketiniz hastalnzn artmasna yol aabilir. Bunun iin size sarlmadm. “ Hasta kadn zorlukla konutu: “ Olur Mustafa. Dediin gibi olsun. Ben de en ksa zamanda iyilemeye bakarm. “ Daha sonra iftlie dnen Mustafa olanlardan kimseye sz etmedi. Yeni gelen ilalar ien kadn on be gn iinde iyileti. Adam bakasnn tarlasnda alarak kazand parayla apay ve krei rehinden kurtard. Bir gece yars son defa iftlie girerek apayla krei yerine brakt. Son sz Mustafa syledi:
“ Akl ve mantk izgisinden ayrlmayan insan olmann bilincine varr. nsan iradesini kullanarak gerekleri grr. Yanlta bile olsan doru gznn nndedir. Gznn nndekini grmek iin gz kapaklarn aralarsn yani okuyup renirsin.

ATATRK’N OCUKLUU - 4

Baz gnler Mustafa Makbule’yi bakla tarlasnda yalnz brakp evrede gezmeye kyordu. Bir gn Mustafa gezerken bir kaval sesi duydu. Bu kaval kimin aldn merak edip kaval sesinin geldii tarafa doru yrd. Biraz gidince bakt ilerdeki bir aacn altnda on yalarnda bir oban kaval alyor, etrafnda da koyunlar otluyordu. Mustafa bu ocuun kavalyla yaratt sihirli dnyasn bozmak istemedi. “ Varsn alsn garip “ diye dnd. “ Ben de o kaval almay brakncaya kadar burada oturur, beklerim. “ Aradan yarm saat geti. ocuk, trkler, oyun havalar aldktan sonra kavaln aaca yaslad ve azk torbasn ap yannda getirdii yiyecekleri yemeye balad. Mustafa oturduu yerden kalkt, ocuun yanna doru yrmeye balad. Kardan birisinin gelmekte olduunu otlarn hrtsndan duyan ocuk ban kaldrd. Geleni tanmyordu. “ Acaba kim ki? “ diye dnd. Mustafa ocuun yanna gelince glmseyerek:

“ Merhaba arkada, afiyet olsun “ dedi. “ Benim adm Mustafa. zin verirsen yanna oturmak istiyorum. “
oban ocuk:
“ Tabii gel gel, buyur yle “ dedi. “ Hem bak acktysan hi ekinme ye bir eyler karnn doyur. Yemezsen, darlrm. “
Mustafa ocuun yanna oturdu. Sessizce ikisi birlikte yemeklerini yediler. Daha sonra Mustafa: “ Arkada, ok gzel kaval alyorsun. Kendi kendine mi rendin yoksa bir reten mi oldu? “ diye sordu.
oban ocuk:
“ Kylk yerde byle eften pften ileri reten olmaz “ dedi. “ Benim dedem de oban, babam da oban, eh, ben de oban. Be yana bastmda babam, haydi bakalm Ali, al gt u koyunlar, deyip on tane koyun verdi bana. O gnden bu yana oban olup ktk ite. Dedemi, babam kaval alarken dinledimdi. Bir gn canm skld, bu kaval yaptm. yle byle derken rendim almasn. Gzel aldm az nce sen dediydin. Sa olasn. “

“ Peki, arkada, oban olarak yaamn srdreceini sylyorsun. Tabiatla i iesin, koyunlarn gdyorsun, dilediince kavaln alyorsun. ine pek karan olmaz. zgrsn, belki mutlusun da. Fakat senden ncekilerden grdn, onlarn yaad yaam tarznn dna karak, darya taarak, daha aktif bir hayat yaamay arzulamaz msn? Kendine bir hedef seersin ve hedefine varmak iin yeterli bilgiyi renmeye okula gidersin. Bu n bilgiyi rendike, rendiklerinin nda fikirlerini gelitirirsin. Eer isterse kii vatanna, milletine faydal olabilecek pek ok i baarr. “

“ Ne yalan syleyeyim, sylediklerinin baz yerlerini tam olarak anlayamadysam da ounu anladm. yi gzel diyorsun da bizim kyde okul yok ki. ehirdeki okula gitmeye kalksam, hi tandmz yok orada, kalacak yerim yok. Zaten babamlar brakmazlar gideyim. Belki onlar da isterler Ali amir-memur olsun ama u grdn koyunlarn bana bir oban lazm. Herkes amir-memur olsa, obanl kim yapacak? Bo ver beni be, dnme beni be, brak ben oban kalaym. Sen asl kendinden haber ver, buralarda kimlere misafir geldin ki? Hem senin geldiin ehir byk m? Sizin okulda ok ocuk var m okula giden? “

“ Bak arkada, hayatta insann eline birtakm frsatlar geer. nemli olan ele geen bu frsatlar en iyi ekilde deerlendirebilmektir. Bunun iin de gayret gereklidir. Eer biz setiimiz hedefe ulamak iin yeterli gayreti gstermezsek, zaman iinde, hedefimize gittike yaklatmz deil, bilakis hedefimizden giderek uzaklatmz fark ederiz. Kimsenin kimseye zorla meslek setirmesine taraftar deilim. Severek yaplmayan bir i, bir ura, kiiye hayat anlamsz klar. Byle biri de, eer k yolu bulamazsa yani hayatn anlamszlktan kurtaramazsa vatanna, milletine gerektii ekilde faydal olamaz. imdi arkada, sen ehirdeki okula gitmeye kalksan orada yatl bir okula girerdin ve kalacak yer diye bir sorunun olmazd. Az nceki szlerinden bunun iin birtakm engeller kabileceinden ekindiini anladm. Ayrca da, senin buradaki yaantndan pek ikayeti olmadn fark ettim. Fakat okuma-yazma istei ile yanp tututuun belli. Benim okuduum okulda okuyan ocuklar merak etmen bunu gsteriyor. Ben, annem ve kz kardeimle birlikte Selanik’ten daym Hseyin Aa’nn yanna geldik. Kz kardeimle birlikte daymn bakla tarlasnda bekilik yapyoruz. Frsat bulduka evrede gezintiye kyorum. te byle bir gezinti annda seni grdm, yanna geldim, oturduk, konuuyoruz. ki ay kadar daymn iftliinde kalacaz. Yani iki ay seninle bir arada olabiliriz demek istiyorum. Arkada, eer istersen sana okuma-yazma retmek istiyorum. Biz buradan giderken sen okuma-yazma renmi olursun ve sana brakacam ders kitaplarn okuyup iyice renirsin. Bu arada bo durmayp arkadalarna da okuma-yazma retmek iin aba sarf edersin. Yakn bir gelecekte sizin kyn retmeni olursun. Ne dersin arkada, ister misin okuma-yazma renmek? “

“ Tabii ki, isterim istemesine de, becerebilir miyim dersin okuma-yazma renmeyi? “
“ Becerirsin, becerirsin. Sen istedikten, biraz da gayret gsterdikten sonra baarl olmaman iin hibir neden gremiyorum. “

Mustafa daha sonra konumasnn bir blmnde Selanik’te emsi Efendi’nin lkokulunda okuduunu fakat babas Ali Rza Efendi’nin lm zerine, annesi ve kz kardeiyle daysnn yanna geldiklerini anlatt. lkokulu bitirdikten sonraki amacnn Askeri Rdiye’nin imtihanlarn kazanarak oraya girmek, Rdiye’yi bitirdikten sonra yksek renimine devam ederek sonunda subay olmak olduunu belirtti. Mustafa ile Ali bir sre daha konumalarna devam ettiler ve yarn ayn yerde bulumak zere birbirlerinden ayrldlar. Mustafa frsat bulduka oban Ali ile bir araya geldi; ona okuma-yazma retebilmek iin rpnp durdu. Mustafa’nn bu iyi niyetli abalar boa gitmedi. Bir sre sonra Ali, okuma-yazma renmeye muvaffak oldu. Aradan birka hafta getikten sonra Mustafa:
“ Arkada, annem beni Selanik’e teyzemin yanna gnderiyor. Yarn gidiyorum. Selanik’te okumaya devam edeceim. te ders kitaplarm getirdim. lk tantmz gnk konutuklarmz unutmadn sanrm. Bu kitaplar iyice oku, ren. Fakat rendiklerin sende kalmasn. rendiklerini arkadalarna da ret, onlara da okuma-yazma ret. Bir lkede cahiller ne kadar oksa, o lke, o kadar geri kalm demektir. lkemizin medeni milletler seviyesine eriebilmesi, her ferdin, zerine den grevi yapmasyla gerekleir. Sadece ben okuma-yazma biliyorum, ben bilgiliyim demekle olmaz. Bakalarna da okuma-yazma retmedike, eitmedike, bilgilendirmedike grevin tamamlanm saylmaz, yarm kalr. Bunu sakn aklndan karma. En gzel gnler senin olsun arkada, hoa kal…” dedi ve elini uzatt. oban Ali, kendisine uzatlan dost eli sevgiyle sktktan sonra:

“ Seni subay olmu yrrken grr gibi oluyorum, Mustafa. nallah vatana, millete yararl olursun. Mustafa adn hi unutmayacam, sen de, oban Ali adn unutma. Subay olunca frsat bulursan gel gr beni, ben hep buralardaym, olur mu Mustafa? “ derken, gz pnarlarndan akan yalar silmek gereini duymuyordu.
SON
Yazan: Serdar Yldrm

Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 07.12.2019 - 19:31:37
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net