IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sinema Filmleri

Blm Kurallar

80'ler ve ncesine ait aklnzda kalan sinema filmleri hakknda tantc yazlar yazp,fikir al veriinde bulunabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
1984, Nineteen Eighty Four
alibaba
mesaj 07.06.2009, 00:33:55
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,626
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

Kitaplar blmnde Georges Orwell balnda bu eserden bahsetmitik. Burada filmi ile ilgili dndklerimi yazmak istiyorum. kitabn okuduktan sonra uzun sre aklmdan karamadm. beni rahatsz eden pek ok detay gnlk hayatta gzme batmaya balad. kitabn yazl amac ve yazlma ekli ile ilgili tartmalar, kitabn kendisinden kat kat fazla yer tutar. ben bunlardan bahsetmek istemiyorum. sade bir okur ve izleyici olrak bende brakt izleri buraya aktarmak istiyorum.

1956 ve 1984 ylnda iki kez filmi ekilmi. ben 1956 daki yapm izlemedim. aada bahsettiim konular 1984 ylnda ekilmi olan iin geerlidir.

bu arada bu film bizim televizyonlarda yaynland m bilmiyorum. yaynland ise ka dakikalk blmn yaynlamlardr merak ediyorum.

filmin kutusuna uyar olarak 45 yandan kklerin, 50 yandan byklerin izlemesi sakncal olabilir diye bir uyar konabilir ( bu konuda ciddi deilim)

gemite, sava yllarnda, insanlarn belli korkular olumu. bunlardan biri izlenmek, dieri tannmak. tannmak derken, igal kuvvetlerine kar mcadele veren oluumlarda yer alan kiilerin deifre olma korkusunu kasdediyorum. izlenmek, gece, gndz, yolda, iyerinde, evde heryerde izlenmek. her hareketinin gzleniyor olmasnn verdii bask. Orwell bu ar baskc dnyay hayal ederken, bu gnleri grseydi, tahminlerinin ne kadar hafif olduunu kabul ederdi diye dnyorum.

yle bir duvar yazs vard;

Paranoyak olmam, izlenmediim anlamna gelmez.

filmde ne gryoruz, srekli propaganda, srekli beyin ykama. zorla televizyon izleyen, zorla propaganda izleyen, zorla beden hareketleri yapan insanlar.

Bugn dnya televizyonlarnda, 24 saat durmadan belli konular ileyen tv kanallar var. srekli belli rnlerin tantmn yapan, veya borsalardaki durumu bildiren, vs vs. ideal bir gzellik ve vcut ekli zendiriliyor. nasl daha salkl ve gzel olabilirsiniz, anlatlyor. kibrit kutusu byklnde peynir .... diye balayan diyet tarifleri. paranz u sektrde deerlendirmeniz daha akllca olur diye tavsiyede bulunan uzmanlar. daha nice konu.

ocukluumda televizyon iin "aptal kutusu" diyen yal insanlar grmtm. o zamanlar bana gre ok deerli olan televizyon iin byle bir tanmlama yaplmasn kabul edemiyordum. imdi ise bana sorsalar aptal yerine "szme salak" derdim.

buna yrekten inananlar, heyle yaklaanlar, belli bir ama iin inanm gibi grnenler, bu dzenden faydalanan insanlar. ne olursa olsun oturmu bir sistem var. saat gibi iliyor. o kadar doal ki sanki hep byle yaamlar.

gemite ne olduu nemli deil, otorite ne olduuna inanlmasn istiyorsa, halk onu reniyor. bunu salayabilmek iin gemiteki gazete yazlar deitiriliyor.

filmde dil ile ilgili olan etkiyi ok fazla hissedemedim. kitapta anlatlan, ama filmde gremediim l birimleri deiiklii konusu var ki akllara zarar. onu ben de burda anmayacam.

yine de filmin son ksmlar gerekten ok etkileyici, benim hayal ettiimden bile iyi bir oyunculuk izledim.

--------------------
her mesajm imzamdr
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
80kua
mesaj 23.04.2016, 22:38:29
leti #2

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 403
Katlm: 20.02.2014
ye No: 139,368

Bende 1984 yapm filmi izledim ve ok etkilendim kitabn daha sonra okumama ramen byk biraderin yani byk diktatrn izledii ksmlar beni ok sarsmt ...
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts 1984 ve 1987 yllar arasnda Trt 1de yaynlanan Mini Diziler
9 bilgehan 8,752 29.12.2014 - 17:53:59
G?n: FilmAvcs
Closed 1984-85 Yllarnda Oynayan Bir Dizi
2 melihsah77 1,953 29.11.2012 - 13:19:45
G?n: melihsah77
No New Posts Saba-Tv-Video-1983-1984
0 sahaf 1,063 29.07.2012 - 20:05:42
G?n: sahaf
No New Posts Fenerbahe-AC Fiorentina (Eyll 1984)
0 1980 1,287 24.06.2012 - 20:18:47
G?n: 1980
No New Posts AC Fiorentina-Fenerbahe (Ekim 1984)
0 1980 993 24.06.2012 - 20:16:21
G?n: 1980

RSS Basit Grnm Tarih : 13.11.2019 - 09:06:39
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net