IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sinema Filmleri

Blm Kurallar

80'ler ve ncesine ait aklnzda kalan sinema filmleri hakknda tantc yazlar yazp,fikir al veriinde bulunabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Ah Gzel stanbul
alikusu
mesaj 24.07.2007, 01:07:59
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,492
Katlm: 08.07.2007
Nereden: Bakent
ye No: 236

Yapim yili 1966 olan basrollarini Sadri Alisik ve Ayla Alganin paylastigi sinema salonunda seyretme zevkinden mahrum kaldigim ama tv dede olsa seyredipte etkisinden kurtulamadigim nadir ve zel bir film.
Konusu miras yedi Istanbul beyefendisi seyyar fografi Hasmet ile artist olma sevdasiyla kyden kaan ama bu san shret lks hayatlarin gzkamastiriciligina kapilip nerdeyse bataga srklenmek zere olan saf kyl kizi Aysenin hikayesi.
Aileden kalan btn mali mlk bitirip sonrada sokaklarda seyyar fotografilik yapan Hasmet bir tesadif sonucu kyl kizi Ayse ile tanisir onun meshur olma sevdasinin ne kadar nne gemeye alissada buna engel olamaz ama Ayse gerek sevginin ve mutlulugunun nerde oldugunu gete olsa anlayacaktir filmin sonunda.
Mutlaka arsivlerde olmasi gereken bir film istanbulu o yillarda olanca gzelligi ile gsterir ynetmen. Ayla Alganin syledigi trk ben bir kk cezveyim ise ocuk hafizama islenmis hos ve unutulmayan bir enstantenedir..

Ayrica Sadri Alisik bu film ile katildigi Sanremo Bodrig Hera Gldr Filmleri Senligi - Gms Aga Plakasi zel dl n kazanmistir..

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

Ynetmen:

Atif Yilmaz

Oyuncular:

SADRI ALISIK Hasmet

Oyuncular:

SADRI ALISIK Hasmet

Ayla Algan Ayse

Feridun lgeen

Danyal Topatan

Diclehan Baban

Ihsan Yce

Handan Adali

Bilge Zobu

Muzaffer Yenen

Gngr Denizasan

Ahmet Turgutlu

Asim Nipton

Erdal zyagcilar

Hakki Haktan

Ltf Engin

Saadet Eliaik

Ugur Say

Yusuf agatay

Ben Bir Kk Cezveyim

ben bir kk cezveyim
kse bucak gezmeyim
ben bir kk cezveyim
elden ele gezmeyim

verin benim yarimi
boynu bkk gezmeyim

glen az, glen az
aglayan ok, glen az

ben asik sevme beni
dertlere salma beni
gtr sarrafa gster
ktysem alma beni

glen az, glen az
aglayan ok, glen az ....

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
okseybilenkiz
mesaj 22.11.2007, 16:49:26
leti #2

Grup Simge

leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

grms geirmis hasmet bey(isme dikkat)grkemli bir gemisin anilariyla yetinecek kadar tokgzl hasmet bey.ne yazik sizin gibiler hi kalmadi.ne gzel bir filmdir.tamda sinemamizdaki ulusal sinema -halk sinemasi kavgasi gnlerinde yapilmis gercekten eskimiyen bir basyapittir.

--------------------

+Quote Post
mavi
mesaj 22.11.2007, 17:11:31
leti #3

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,159
Katlm: 19.10.2007
Nereden: Izmir
ye No: 673
Ruh Halim:

izleyeli birhayli zaman oldu ama hatirladigim kadariyla olduka gzel bir filmdi zellikle Ayla Alganin geliginde nekadar gzel bir bayan oldugunu gryoruz filmde.

--------------------
mavi

Kaybedeceini bile bile neden mcadele ediyorsun? dedi. leceini bile bile yaadn unutmutu o an...Bozmadm

+Quote Post
Fosforlu
mesaj 25.05.2009, 14:50:50
leti #4

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 437
Katlm: 25.05.2009
Nereden: yeilam
ye No: 5,042

Alt snfa ait olan Aye'nin st snfa geme abasnn yannda Sadri Alk'n duygu ykl oyunculuuyla harmanlanm ve eski istanbul'un nefis grntleri eliinde seyirciyi muhteem bir zaman yolculuuna karyor bu film.
Hamet kendisi ile hesaplatnda ''Aah gzel istanbul,nasl da bozulmam o bin yllk gzelliin,canm boazii dedelerimizde ilenmi bu gzelliin karsnda.dur bakaym nasld o bin meyzenin bestesi;atalarmz da gemi bu sulardan marur ve aknc,nerde orta asya nerde viyana kaplar.ah hamet,miskin hamet bak yan 40 oldu hala akntya krek ekiyorsun'' demiti.Aye ise hastanede isyan edercesine ''sahte bunlar hepsi sahte,bu salar bu kirpikler,fabrikada iiydim ben fakiriz biz,abim ii,babam ii'' ksacas trk sinemasnn yz ak filmlerinden ve muhakkak arivlenmeli ama tv ekim deil orjinali bulunup arivlenmeli.

--------------------
''...Korkulu gnler bunlar.Kimse tek k yakmyor.Bu gidile,gemilerin klar grnnceye kadar da yakacaklar yok..Gemileri bekliyoruz...''

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 12.03.2010, 23:20:31
leti #5

Grup Simge

leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

eski bir dergide vefa bozer imzal bir yaz buldum,ok houma gitti sizlerle paylamak istedim smile.gif

''al sazn sen sevdieim en hevesle,
al syle benim arkm sevdal sesinle,
ben dinleyeyim,alayaym gizlie byle,
al syle benim arkm sevdal sesinle,
sen syle benim nalelerim hep sana ait,
mzrabn vur kesme benmn de niyaz et,
ben dinleyeyim alayaym halime byle,
al syle benim arkm sevdal sesinle''

Bimen en'in senginsemai usul sultaniyegahyla balyor film(bir de emin ongan versiyonu var bu arknn ,ama o ederaban makam)
huzurlarnzda istanbul yksek tabakasnn son adamlarndan,elebiillerden hamet!
yani ,elbette,her zaman:sadri alk
kederli ama ekerli slubunu sultaniyegahla takviye eden esas adam.
keyif ehli bir yerli o:dudaklarndan,parmaklarnda sipahi oca cigaras.
fakirhanesi bogaziinde.maiet motorunu dndrd yerse sultanahmet.
seyyar fotoraflktr vazifesi ama iki koltuk-bir sepha srekli hazr ve nazr durur(bekleme salonu vaziyetleri!)
yank gidilen dilberimizse ayla algan.
ayla algan trlnn farknda.lakin breki edas yok onda
saf bir trk kz-ama hayatta saflar sk ve dzgn tutulmuyor.
hizay bozan kt mihraklar hayat sinemasna ge girenlere yer gstermekle vazifeli klm kendilerini.
ayla algan yani elbette,her zaman aye assolistlik derdinde.
mehur olmak istiyor.gayet tabi bu.zikredildii gibi o gzel mi gzel.
resimler ektiriyor hamete,mecmualarda yaynlatacak!
aye'yle varolan bir trk...filmin sakz....
belliki sinema k mrldanlan bir ey olsun istenmi ve ylede olmu:''ben bir kk cezveyim''
dier rollerde:diclehan baban,ferudun lgeen,danyal topatan.
san remo-bordighera gldr filmleri enlii gm plaka dl(1967)
senaryoda imza kime ait?bu hususta rivayet muhtelif aah zg trk filmleri szlnde safa nal diyor.
giovanni scognamillo'ysa trk sinema tarihinde aye asa!
hakikat u ki,filmin hikayesi safa nal'a ait,hikayeyi senaryo haline sokan ve diyaloglar yazansa aye asa.
rejisr cephesi temiz,eliki yok:atf ylmaz

--------------------

+Quote Post
80kua
mesaj 23.04.2016, 22:52:14
leti #6

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 398
Katlm: 20.02.2014
ye No: 139,368

Benimde en sevdiim yaptlardan biridir . Ayla Algan bizim 9 eyll gzel sanatlar fakltesine geldiinde anlatmt anlar arasnda kalmasn aktarayaym ... Sadri bana ilk filmlerimden biri olduu iin hep gzlerinle oyna ayla cm derdi ben tiyatroda byk byk oynadm iin tecrbesizdim tabi o nedenle ok etkisi olmutur bu filmin sanat yaammda demiti...Benim filmden hatrladklarm ben bir kk cezveyim arks ve ayla algan n istanbul hatras afiinin nnde verdii absrd pozlar sinema yldz olmak istedii iin vesikalk deilde afiin nnde poz vermesi ilginti ve o evreye ait bir kzn ykselme srecini anlatyordu...Ama sadece eski istanbul resimleri iin bile izlenmeye deer ynetmeni ve oyuncular saymyorum bile ...

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 15.09.2019 - 07:40:52
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net