IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sinema Filmleri

Blm Kurallar

80'ler ve ncesine ait aklnzda kalan sinema filmleri hakknda tantc yazlar yazp,fikir al veriinde bulunabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Aslan Yrekli avu, 1941
okseybilenkiz
mesaj 17.04.2008, 22:27:20
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

orjinal ad:Sergeant York (1941)
yn:Howard Hawks
oyuncular:Gary Cooper,Joan Leslie,Margaret Wycherly,Walter Brennan

gercek bir ykye dayanan film, amerikann gney eyaletlerinden tennessee''nin yzyl bandaki grnmn iziyor.york adnda bir anti -kahramanmz var.
bu gen adam kasabann huzurunu bozmak konusunda ok mahir.iiyor,avlanyor bol bol kavga ediyor.ama bir gn din ile tanyor. hidayete eriyor.iyi bir insan oluyor ama sava kapda.york'un yeni dnesine gre savamak ve birini ldrmek byk gnah yine de savaa (zorla)gidiyor ve kahraman olup dnyor.
gary cooper sinemada kendisi ile zdeleecek hafif alayc,kaytsz,ama grndnden farkl olarak duygulu ve drst kahraman tipini bu filmde iyice perinliyor.filmin senaryo yazarlar arasnda ise ilerde hawks'n yolundan gidecek olan john huston var.film,:en iyi film,en iyi senaryo,'en iyi ynetim,en iyi mzik,en iyi yardmc oyuncu(Walter Brennan)en iyi yardm kadn oyuncu(Margaret Wycherly) ve en iyi erkek oyuncu(Gary Cooper)dallarnda oscara aday olmu dl bir tek Gary Cooper kazanmtr.
134 dakika-siyah-beyaz

--------------------
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
PROTOSS
mesaj 03.04.2010, 22:03:12
leti #2

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,194
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

Olduka gzel bir filmdir. Ne de olsa Gary Cooper oynuyor. 1941 ylnda ekildiini dnnce filmin belli bir misyonu yerine getirmesi amacyla ekildiini insan anlayabiliyor. Dinimiz (ekenlerin dinine gre hristiyanlik) ldrmeyi yasaklar ama zorunluluk hali olunca grev neyse yapmak gerekir dncesi baarl bir ekilde anlatlm. Filme getirebileceim tek eletiri, York'a dindar olmadan nce tam bir kazma, dncesiz adam profili izdirilirken, dindar olduktan sonra erdeme boulmu, akll, akl banda bir profil sergilemesi bana gre filmin srtan tek yan. Dindar oldu diye kimse akl stn tutmaya balamaz, aksine tam tersi durum sz konusu olabilir insanlar iin. Hadi bunu belli bir misyonu gerekletirme amacna balayalm diyelim ve bu gzel filmi ve zellikle dada tek bana kald (ki manzara vs. ok gzel ekilmitir) ve kutsal kitab okuduu sahneyle, son sahnede sevdii hatunla hayallerindeki evi grdkleri sahneyi hatrlayarak cmlemizi bitirelim...

+Quote Post
aspirin
mesaj 11.12.2011, 18:52:11
leti #3

Grup Simge

Grup: ye
leti: 61
Katlm: 05.02.2008
Nereden: Ankara
ye No: 2,271

Ben filmin lkemizde ilk olarak ne zaman vizyona girdiini merak ediyorum dorusu.
Ancak ilk televizyon sahibi olduumuz 1976 ylnda TRT'de bir akam Trke dublajla izlediimi ok iyi hatrlyorum. Tabii beni bir ocuk olarak en fazla elendiren sahne hindi av sahnesi idi. te o sahne ve daha fazlas:

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Aslan kr
9 alpino 5,480 26.02.2013 - 23:38:51
G?n: PROTOSS
No New Posts Aslan Bacanak
13 semavi 4,720 02.01.2012 - 13:28:48
G?n: murat ile nazl
No New Posts Aslan Karde
2 okseybilenkiz 1,685 30.06.2011 - 16:03:00
G?n: loreyeno
No New Posts Aslan Ba
1 ember 1,808 08.08.2007 - 21:57:01
G?n: -Guest-

RSS Basit Grnm Tarih : 15.09.2019 - 12:33:39
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net