IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sinema Filmleri

Blm Kurallar

80'ler ve ncesine ait aklnzda kalan sinema filmleri hakknda tantc yazlar yazp,fikir al veriinde bulunabilirsiniz.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Ben Hur, 1959
okseybilenkiz
mesaj 04.01.2009, 08:50:34
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

Yn: William Wyler
Oyuncular: Charlton Heston,Jack Hawkins,Haya Harareet,Stephen Boyd,Hugh Griffith ,Martha Scott
mzik:Mikls Rzsa
eser:Lew Wallace 'nin romanndan

soylu bir ailenin olu olan Judah Ben-Hur ve fakir bir marangozun olu olan isa ayn gn doarlar.ben-hur'un yaam isa'ya ogu zaman teet gesede bu film isann deil Judah Ben-Hur'un yksdr.
ocukluklar birlikte gemi karde kadar yakn oldugu arkada Messala ile karlamalar ile filmin hikayesi rayna oturur.ben-hur lkesini igal etmi romallara msamaha gstermiyeeini ak ak syleyine arkada ile arasna ilk sogukluk girer,talihsiz bir kaza ise ben-hur' ile birlikte annesi ve kzkardeinide yakar.iki kadn czzama yakalanacaklar bir hreye atlr.ben-hur ise krek mahkumu olur......bir krek mahkumu ka yl yaarki ?ama o direnecek ve intikamn almak iin geri dnecektir.

filmde bir defa izlensebile asla unutulmayacak sahneler mevcut.rnein ben-hur ve klesi Esther arasnda kzn evlenmek (bu evlilik olmayacaktr)iin gitmesinden bir gece nce gecen sahne,ben-hur'un kle olarak gtrld srada susuzluktan yere yld ve gen bir adamn ona su verdii sahne-bu isadr ve yllar sonra armha gtrlrken ondan suyu esirgemeyen ben-hur olacaktr-ama en unutulmaz gemide bir forsa olarak ile doldururken geminin komutann sava dzenine geildiinde klelerden sorumlu adama ben-hur'u n zinirlerini kilitlememesini syleyip-bu ekilde ben-hur'un yaamn kurtardn dnr ama onun yaamn kurtaran gen adam olur-batan gemiden kurtulan iki kii olarak bir sandalda birden bire efendi -kle ilikilerinin nasl deitiini grdmz sahnedir.

filme kaynaklk eden romann yazar amerikal bir i sava genaralidir.15 milyon dolara malolan filmin sadece tasarlanmas iin bir milyon dolar harcanmtr.film piyasaya kt zaman pek ok yan rn ile desteklenmi(kadnlar iin ben-his,erkekler iin ben-hers havlular )ciddi eletirmenler filme belkide en ok bu yzden ate pskrm .morth salh film iin ''ben taraf iyi ,hur tarafnda i yok ''demi.bence batan aa iyi film.
ve tabi iki erkek arasndaki o dostluk ilikisi smile.gif film hakknda yazpta bunun hakknda yazmamak pek olmuyor.ben-hur'un bir sevdii var Esther, ama Messala'nn pek kadnlara ilgisi yok gibi(kendisine hayran hayran bakan ben-hur'un kzkardei Tirzah' bile yz vermiyor)daha ok ocukluk arkadandan holanyor gibi.zaten 40 (evet krk )tan fazla farkl sona sahip olan filmin bir versiyonu senaristlerden gore vidal'in istei ve katklar ile iki erkek arasndaki ecinsel ilikinin kantlarnn aka belirtildii bir ge ile desteklenmi.
350 oyuncu,50.000 figuran filmde rol alm,film MGM iflastan kurtarm ,Mikls Rzsa(1907-1995)nun film iin yapt mzikler eer krlmad ise film tarihin en uzun film mzii unvann elinde tutuyor,ve son olarak dogruluundan biraz phe duydugum bir bilgi(yinede paylamak istedim tam emin olamasamda)filmin ba kadn oyuncusu israilli Haya Harareet film kariyerini erken bitirip israil ordusuna yazlm.

--------------------
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
Adore
mesaj 05.06.2011, 03:39:13
leti #2

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

Ben Hur'u stanbul'un Nianca semtinde bulunan Nil Sinemas'nda izledim.
Filmi izlemek iin sinemaya girdiimde gndzd, film bittiinde gne batm gece olmutu.
4 saat civarnda bir film olarak hatrlyorum.
Bu filmin zerimde ok byk etkisi olmu, dekorlar, sahneler, mzikler ve senaryo adeta beni o yllara gtrmt.
Gnnmzde olanaklar daha yksek olsa da bu tr filmler ekileceini dnmyorum.
Gerek bir sinema ahaseriydi.

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post
PROTOSS
mesaj 22.01.2012, 19:31:29
leti #3

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,194
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

Filmi dn gece tekrar seyretmek imkan bulabildim. Gzeldi cidden.

ou sahneyi hatrladm. Estherin evlenmeden nce BenHur ile arasnda geen diyalog, Arap at sahibinin atlarn sevdii sahne, yar sahnesi, BenHur'un czzaml maaraya ilk geli sahnesi, bir de sa'nn armha gerili sahnesi, en sonda bir obann ekrann nnden geii.

Filmin mziklerini yapan Mikls Rzsa ayn zamanda El Cid filminin mziklerini de yapm. El Cid filminin mzikleriyle benzerlik tar. Ki El Cid'in mziklerini biz Cneyt Abimizin Battal Gazi filmlerinin mzii olarak tanyoruz.

Filmin btesi yaklak 16 milyon dolarm. 1989 itibariyle tm dnyada elde ettii gelir ise 90 milyon dolar. Olduka karl.

Filmin kadn barol oyuncusu Haya Harareet Haifa doumluymu. 1974den sonra film ekmemi grnyor IMDB de. Ben Hurdan sonra da toplam 6 yapmda rol alm.

Messala olarak tandmz aktr Stephen Boyd 1977 ylnda 45 yanda vefat etmi.

Ben Hur'un hayatn kurtard Konsl canlandran aktr Jack Hawkins ise bir ok nl yapmda rol alm. Kwai Kprs, Arabistanl Lawrence ve Zulu. Oyunculuk olarak ta Ben Hur ve Konsln olduu sahneler daha bir iyi geldi gzme.

Ynetmen ise tabi ki en beendiim ynetmenlerden William Wyler.

Filmde ecinsel bir anlatm varmyd hi dikkatimi ekmedi ak syleyeyim. Ama tabi Messala'nn Ben Hur'un kardeine ilgi gstermemesi ilginti. Filmdeki tek gzel kadnd bence smile.gif

Esther roln oynayan aktrist bana kalrsa oyunculuk ynnden biraz zayf kalm.

ktidarn insanlar nasl deitirdiine en gzel rnek ise Messala.

En sonda Ben Hur'un annesiyle kzkardeinin iyiletii sahnede bence yamurun altnda kalsalard biraz daha iyi olurdu gibime geliyor. Halbuki maaraya sndlar. yilemeleri hadi fantastik diyelim de bence yamurun suyuyla ya da sann kannn kart suda yrselerdi daha bir mantkl olurdu. O suyla temas etmediler halbuki.

Tabi bir de yar sahnesi var en mehur sahne diyebiliriz herhalde. Ben bu sahneyi en sonda ve Romada geiyor diye hatrlyordum ama deilmi.

Charlton Heston abimiz zaten balbana bir ikon. Oynad tarihi filmlere bakar msnz. On Emir, El Cid, Ben Hur, Hartum, Pekinde 55 Gn.

Ve tabi ki Maymunlar Cehennemi bizim iin apayr.

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 25.01.2012, 20:51:39
leti #4

Grup Simge

leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

ben hur'un birde parodisi varm smile.gif
amerikallar deilde franszlar yapm
Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
1982 yapm Deux heures moins le quart avant Jsus-Christ (sa'dan nce ikiye eyrek kala)
Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

--------------------

+Quote Post
sahaf
mesaj 16.05.2012, 13:32:56
leti #5

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,121
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

QUOTE(okseybilenkiz @ 04.01.2009, 09:50:34) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Yn: William Wyler
Oyuncular: Charlton Heston,Jack Hawkins,Haya Harareet,Stephen Boyd,Hugh Griffith ,Martha Scott
mzik:Mikls Rzsa
eser:Lew Wallace 'nin romanndan

filme kaynaklk eden romann yazar amerikal bir i sava genaralidir .

Evet bu general daha sonralar istanbul'a gelip amerika'nn osmanl bykelisi olarakta grev yapm biridir. kinci Abdlhamit dnemine denk gelir bykelilik grevi ve ikinci abdlhamit ile sk bir dostluklar olduu sylenir nk abdlhamit bu yazarn kitaplarn severek okurmu ve yazar sk sk yldz saraynda arlarm. Filmin roman iin sylenenlerden biride fena halde masonik mesajlar ierdiidir.

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
alibaba
mesaj 12.05.2017, 23:45:10
leti #6

Grup Simge

leti: 2,625
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

Roma imparatorluunun hikayesi fon olutursa da, ben bu filmi Hristiyanln ilk yllarna yakn bak olarak deerlendiriyorum. Defalarca lmden dnen Ben Hur, o dnem iin uzun bir yolculuk yapar. En tepeden en alta iner, yine kaderin bir cilvesi ile hem en tepeye tekrar kar, hem de intikamn alr. fakat kaybedilenleri geri getirmek imkanszdr.

2016 ylnda tekrar evirildi, Haluk Bilginer kadroda

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
F
mesaj 13.05.2017, 13:53:52
leti #7

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
leti: 626
Katlm: 21.12.2007
ye No: 1,604

TRT 2'de izlemitim ben; 89-90 gibiydi; saat 20'de sinema kuandayd.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 18.09.2019 - 11:19:49
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net