IPB

Hoşgeldiniz ( Giriş | Kayıt Ol )

> Mekanlar

Blm Kurallar

Bir ou u an tarih olan bazlar ise ayakta durmaya alan mazimizin unutulmaz mekanlar bu balk altna.

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Ankara Akün Sineması
clown
mesaj 02.06.2007, 23:05:01
İleti #1

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
Nereden: Ankara
Üye No: 28

Kendimi bildim bileli hep oradaydı. Sandım ki hep de orada kalacak. Aslında dedikodular vardı, ama tamamen kapanınca anladık onun da zamana yenildiğini. Belki de bizlerdik sebebi. O koca koca alışveriş merkezlerindeki sinemalara gide gele, onu beğenmez, ona uğramaz olmuştuk... Evet, evet kesinlikle bizlerdik yılların koskoca Akün Sineması’nı paraya ezdiren, zamana yendiren.

Annemle beraber Akün'e ilk gidişimi dün gibi hatırlarım. Robert Redfort ve Paul Newman'ın oynadığı Billy The Kid filmini izlemiştik. Ondan sonrasında yıllar yılı kim bilir kaç kez, büyük balkonlu salonunun kapısından kah gülerek, kah ağlayarak çıktım. Hiç unutulur mu o rahat koltuklarına gömülü, büyülü sinema dünyasında geçirilen heyecan dolu saatler. Ya bir kar tatilinde, neredeyse tüm sınıf, karlara bata çıka üstü başı ayakları sırılsıklam olmuş Akün'e koşuşumuz. Sıcak salonunda hem kurumuş, hem film izlemiştik. Vay be gerçekten de mazi oldu yılların sineması...

Film izlemeyecek bile olsak önünde buluşurduk. Geniş basamaklı merdivenlerine oturur, birbirimizi bekler, sohbet ederdik. "Nerede buluşalım?", "Akün'ün önü iyi mi?". Tarife ne gerek var. Kim Ankaralı olup da bilmez ki Akün'ü?

--------------------
Moketubbe'ye, kendisi lmsz, sanki lanetlenmi canlar - felaketini kuran canllar va lanetleniinin unutkan ortaklar olan ller - tarafndan hzla cehennemden geiriliyormu gibi geliyordu.

William Faulkner - Krmz Yapraklar
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye teekkr edenler:
GaLaCTiCa
mesaj 03.06.2007, 12:07:15
İleti #2

Grup Simge

Grup: Administrator
Üye No: 12

Türkiyede akün gibi kadirsinaz, müsterisine deger veren ikinci bir sinema ve isletmecisi varmidir bilmiyorum ama bildigim birisi var o da "Akündür". Hiç unutmam kapanmadan biri yazi asmis ya da duyuru yapmisti kapanisimizi da sinemamizin ilk açildigi filmle kapatiyoruz diye. Ücretsiz göstermislerdi bu filmi de. Akün sinemasi hayatina ilk "Hababam Sinifi" filmi ile baslamis. Açildigini hatirlamiyorum ama kapanisini hatirliyorum.Kapanisini duyunca ne yalan söyliyim çok üzülmüstüm. Lise zamanlari okulu kirdigimda hep sinemaya giderdik. Akünde izledigim maziden aklima gelen ilk film "Roger Rabbit" tir. Yeni sinemacilarla, sinemalarla boy örtüsemedi belki de, belki de mücadale etmek istemedi. Mazide hos seda birakarak ayrilmak istedi aramizdan, yerinde devlet tiyatrosu var artik akünüm. Tiyatrosuna gittigim zaman salonuna baktim baktim baktim ... Içini degistirmisler... Sen gittin adin kaldi yadigar ... Hosçakal...

--------------------

+Quote Post
MisafirMisafir_*
mesaj 27.07.2007, 11:18:26
İleti #3

Misafir Yazar

Bendeki anisida söyledir. Akün sinemasinin oynattigi ilk film Hababam Sinifidir. Bilemedigim bir nedenden dolayi (belki dagitim firmalariyla anlasamadi, belki idari nedenler) bu film sinemada tam 29 hafta oynayip içimizi katiltmisti. Dönemi için bu kadar iddiali bir sinemadan dogal olarak daha fazla atraksiyon bekliyorduk.

+Quote Post
Candy
mesaj 14.07.2008, 14:19:54
İleti #4

Grup Simge

Grup: Forum Demirbaşı
Üye No: 1,499
Ruh Halim:

lk gittiğim sinemadır..diyebilirim ki çoğu filmi o salonda izledim..sonrakilerden hiç o tadı alamadım..sanki orası dışardaki evim gibiydi..o denli benimsemiştim..ve sonra gittiklerimin hepsinde misafir kaldım..film çıkışı binbir değişik duyguyla indiğim o merdivenleri,sonra kızılaya kadar yürüyüşlerimizi,yol boyu yaptığımız film kritiklerini nasıl unuturum..

Akün'ün kapandığını gördüğümde içimde bir yer sızladı..sanki mazime dair sayfalarca anıyı gökyüzüne savurdular..ve diğer evimi dağıttılar..

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post
karakedi
mesaj 17.07.2008, 23:07:05
İleti #5

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
Nereden: Izmir
Üye No: 62
Ruh Halim:

Ankara'ya geldiğim ilk hafta Gremlinleri seyretmiştim Akün'de. Seyretmek istediğim film Akün'de de oynuyorsa, keyifli bir seyir için tek tercihimdi Akün Sineması..

--------------------
Androidler elektrikli koyun dler mi?

Philip K. Dick

+Quote Post
linea
mesaj 17.07.2008, 23:14:36
İleti #6

Grup: Emektar Yönetici
Üye No: 36
Ruh Halim:

QUOTE(karakedi @ 17.07.2008, 23:07:05) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Ankara'ya geldiğim ilk hafta Gremlinleri seyretmiştim Akün'de. Seyretmek istediğim film Akün'de de oynuyorsa, keyifli bir seyir için tek tercihimdi Akün Sineması..

Ben de Gremlinler 2' yi Akün'de seyretmiştim, hatta sanırım orada izlediğim son filmdi blink.gif Yıllar sonra Akün'ün kapandığı haberini başka bir şehirde aldım. Üzerine onlarca sinema salonu koklamış olmama karşın karşın çok büyük bir üzüntü duymuştum, gitmesem de görmesem de orada olduğunu bilmek güzelmiş meğer.

--------------------
Nen var kuzum ?

+Quote Post
mermi98
mesaj 19.07.2008, 20:52:07
İleti #7

Grup Simge

Grup: Üye
Nereden: TRKYE
Üye No: 3,176

Yaşadığımız ilçede de sinemalar vardı ama bu sinemalarda oturduğumuz sandelyeler tahta sandalyeleden ibaretti. Bazen buna bile şükretmek gerekiyordu.Bugünkü bankları hatırlatan sıralarda 6-7 kişi otururduk.

21 yaşımda ilk defa Ankara,ya gittim.Akrabalarım beni bir sinemeya götürdüler.Tıpkı televizyonlarda gördüğüm sinemalara benziyordu.Koltuklar geniş, tek kişilik, yumuşak koltuklar.çerde ses seda yok.nsanı rahatsız eden küfürler ortada hiç duyulmuyor.nsanlar oraya fim seyretmeye gelmişler.Orada bulunan herkes birbirine saygılı.

Hele birde sinemaya girerken aldığımız biletlere göre oturduğumuzu görünce şaşırmış,burasının neresi olduğunu merak etmiştim.ünkü ilçemizde bileti aldığında istediğin yere oturursun....

Fim bittiğinde dışarı çıkarken sinemanın adına çaktırmadan bir gözatmıştım.AKÜN olduğunu o sırada öğrenmiştim.

lçemde de o kadar fazla sinemaya girmeme rağmen eğer gerçekten film seyretmek için gittiğin sinemanın adını söyle deseler o sinemanın adı AKÜN olurdu.

Fakat ihtiyarlıktan mıdır nedir seyrettiğim filmin adını bir türlü hatırlayamadım....

+Quote Post
superisi
mesaj 03.01.2010, 23:13:41
İleti #8

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Nereden: izmir
Üye No: 532
Ruh Halim:

Akün Sineması'nın kapanması beni de üzmüştür.. lk gittiğimde rahat koltuğuma gömülüp, salondaki süslemelere hayran hayran bakmıştım.. Film başlarken perdenin kıvrılarak açılmasına ise bayılmıştım. yi bir filmi diğer sinemaların ufak salonlarından ve perdelerinden izlemektense Akün Sineması'nda izlemeyi hep tercih etmişimdir.
lk seyrettiğim filmi hatırlamıyorum hatırladığım sahne; Bir kış, lapa lapa kar yağarken arkadaşım ve ablamla" My Girl" filmini izlemeye gitmiştik. Film boyunca arkadaşım ve ablam ağlamıştı. ıkışta filmin etkisinde hiç konuşmadan yağan karın altında Kızılay' a doğru yürüdük..

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..

+Quote Post
alikusu
mesaj 04.01.2010, 10:53:37
İleti #9

Grup Simge

Grup: Moderatör
Nereden: Bakent
Üye No: 236

Ghost Busters, Top Gun,E.T ilk anda aklıma gelenler, , ellerimizde kocaman patlamış mısır paketleri ,frigo buz, sinemayı birbirine katan biz, o rahat koltuklar, hangi birini anlatsam ki ..
off off akün sineması sad.gif

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !

+Quote Post
PROTOSS
mesaj 27.08.2011, 00:41:22
İleti #10

Grup Simge

Grup: Mazi Hocası
Nereden: Aiur
Üye No: 4,771
Ruh Halim:

Askerdeyken ben de Akün Sinemasında film seyretme mutluluğu yaşadım yalnız hangi filmdi hatırlamıyorum. Devasa büyüklükte bir sinemaydı, balkonluydu. Oldukça şaşalı süslemeleri vardı. Tavanı oldukça yüksekti. Girişi ama hiç te öyle albenili filan değildi. Dışardan acaba girsem mi yoksa başka sinemaya mı gitsem diye aklımdan geçirmiştim. Sonra bir girdim ki, oho. stanbulda olsa ordan 4 tane cep sineması çıkarırlardı asma kat çekip. Kapandığını nerden okuduğumu hatırlamıyorum ama niyedir bilmem üzülmüştüm.

Edit : Tiyatro olarak hizmet veriyormuş, beğenen var mı tiyatro olarak nasıl ?

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanıcı bu başlığı okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanıcı)
0 üye:

Collapse

> Benzer Balklar

Başlık Yantlar Konuyu Balatan Okunma Son Faaliyet
No new Ankara Gençlik Parkı
27 clown 17,875 15.08.2018 - 21:09:21
Gn: hazan
No new Ankara Buluşması
21 GaLaCTiCa 4,487 26.03.2017 - 12:20:46
Gn: hazan
No New Posts Ankara Ekspresi
6 alphaville 3,507 14.05.2016 - 19:15:20
Gn: 80kua
No New Posts Ankara Batı Sineması
3 alikusu 2,259 28.04.2016 - 10:19:42
Gn: oldkid
No new Sinemasal Mekanlar
47 okseybilenkiz 53,563 08.10.2015 - 19:37:11
Gn: sahaf

RSS Basit Görünüm Tarih : 22.08.2019 - 11:04:32
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net