IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

Reply to this topicStart new topic
Kk Bir Hediye
raymond
mesaj 14.09.2007, 11:30:24
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,822
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Ktahya
ye No: 172

Sevgili dostlarim,
Bundan bes ay kadar nce, skntlar eken bir dostuma karalamis oldugum kk bir deneme yazisini burada sizlerle paylasmaya karar verdim...
Hemen herkesin kendisiyle ilgili birseyler bulabilecegini dsndgm, bylelikle ilgiyle okuyabilecegini mit ettigim bu kisa yaziyi asagida sunuyorum... Eksigiyle kusuruyla kabul buyurunuz efendim...

"Zaman" Mefhumu zerine...

"Zaman herseyin ilacidir" diye bir lf vardir. Kaynagini tam olarak bilemesem de, yasanilan bazi acilar zerine tretilmis olabilecegi ihtimalini dsndgm bu ifde, hemen her menfi olayda acaba doga kanunlari gibi kesin ve degismez-genelgeer bir nitelik mi arz eder ? Yoksa olaya ve kisiye gre farklilasir mi ? Yahut... ok da hassas olmayan "adamsendecilerin" bir avuntu vesilesi midir ? Bilemiyorum... Fakat benim bu szckl ve basit gibi grnen ifdeden beklentim "gnler geeeeeer, ben de unutur giderim"ci bir derinlik ve hassasiyet yoksunlugunun aksine, "zihnimdeki ve yregimdeki sizilari dindirecek, paylasacak bir dost (zaman mefhumunu kastediyorum)" inceligini tasiyor ve anlatiyor olmasi ynnde... Zra bu onu daha anlamli, daha degerli kiliyor !
Nedense felsefik-zmlemeli bir giris yapmayi tercih ettim. Bu biraz da sundan kaynaklandi: yaziya baslarken birden kendi yasamimda var olmus, degisik derecelerde fakat yle ya da byle, bir biimde beni etkilemis, zihnimde yer edinmis menfi durumlari dsndm... Kavgalar, grltler, kirginliklar, kayiplar... Farkli aglarimda olmus ve bu sebeple de farkli etkiler birakmis olsalar da yregim ve zihnimin bu olaylarda ugradigi tahrbati bertaraf edebilmek iin beslendigi ok nemli bir kaynak vardi: zaman... Evet... Ne zaman ki olaylar beni derin bir zntye, sikintiya, yrek sizilarina, mide agrilarina, hatt bazen mitsizlige gark etse, bu sihirli forml, bu vefali dost, bu essiz iksir hemen imdada yetisiyor ve sefkatli ellerini bana (ve daha biroklarina) hibir beklenti gzetmeksizin uzatiyordu... Her karanligin bir gnes tarafindan ugurlanisi, ya da firtina bulutlarinin rzgrla yepyeni mecralara dogru akip gitmesi neticesinde -karanliktan ve firtinadan hoslanmayanlar iin- ortaya nasil bir duygu-durum ikiyor ve onlari mutluluga sevk ediyor, yle olmasa bile rahatlatiyor ise, zaman da acilar, sikintilar, dertler zerinde ylesine inceltici / seyreltici bir etkide bulunuyordu, izlerini tam olarak silemese bile !
Ve simdi aklima geliveren bir sz daha: "Hfiza-i beser nisyn ile malldr !" demisler... Bu szde "unutmak" mefhumu, insanoglu iin kainilmaz hastaliklardan biri gibi grlyor, zellikle de iyiliklerin, gzelliklerin unutulmasi noktasinda hi de istenilmeyen, arzulanmayan bir durum... Gerekten de yle... Peki ya menfi durumlari da mi ilk gnk sicakligi ve tazeligiyle zihnimizde tutmak zorundayiz ? yle olsaydi bu yasam nasil olurdu acaba ? Demek ki nisyni malliyet gibi dar bir algilama erevesinde degerlendirmemeliyiz, demek ki onun da kendine gre gzel taraflari var...
Fakaaaaaaaat ! Unutmayi bir hastalik olarak grmemeli, onun faydali olan ynn de grmeliyiz derken, bunun insanoglunun dsnme ve hatirlama inceligini kabalastirmasi ve nasirlastirmasina da izin vermemeliyiz elbette !
Yasamis oldugunuz nahos seyleri unutma, onlarin olasi menfi etkilerinden en saglikli bir biimde siyrilmaniz noktasinda zamanin size vefali bir arkadas, bir yoldas olmasi ve gzel seyleri animsamaniz, bundan sonra da hep gzel seyler yasamaniz temennisiyle,

Selmlar ve sevgiler dostlarim !
raymond

--------------------
Hey gidi gnler heeey !
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
alikusu
mesaj 10.06.2009, 00:29:48
leti #2

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,492
Katlm: 08.07.2007
Nereden: Bakent
ye No: 236

byle gzel ve anlaml bir yaznn bu kadar gerilerde kalmasna gnlm raz olmad iin bu mesaj yazyorum..
sevgili raymond yrein dert grmesin i-m_so_happy.gif

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !

+Quote Post
mavi
mesaj 09.12.2010, 00:39:45
leti #3

Grup Simge

leti: 1,159
Katlm: 19.10.2007
Nereden: Izmir
ye No: 673
Ruh Halim:

ok teekkr ediyorum raymond...

--------------------
mavi

Kaybedeceini bile bile neden mcadele ediyorsun? dedi. leceini bile bile yaadn unutmutu o an...Bozmadm

+Quote Post
ARUZKOLIK
mesaj 09.12.2010, 23:02:32
leti #4

Affan dedeye para saydm, Satt bana ocukluumu
Grup Simge

leti: 1,610
Katlm: 21.07.2007
Nereden: Dzce
ye No: 299
Ruh Halim:

Belki benim karamsarlmn, belkide air kiiliimin bir tezahrdr bilemiyorum ama, sz konusu olan zaman olunca aklma mit Yaar Ouzcan' n u drtl geldi:

Zaman gelir geer, devirler deiir,
Evler deiir, sonra ehirler deiir.
Hep ayndr alemdeki zindancba,
kence kalr, yalnz esirler deiir.

Unutmaya gelince; daha ok zihnin bir savunma mekanizmasym gibi geliyor bana...

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No new Hediye-Promosyon-ekili
17 Mrbom 8,466 25.05.2012 - 16:40:24
G?n: demeter
Closed Hediye in Teekkr
7 november76 3,493 05.01.2008 - 11:22:42
G?n: Editor
Closed nemli: Hediyeli Yarisma Kurallari
0 Editor 1,950 28.08.2007 - 16:44:57
G?n: Editor

RSS Basit Grnm Tarih : 13.11.2019 - 10:00:41
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net