IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sanatilar - nller

Blm Kurallar

Mazimizin sanat ve nlleri hakkndaki yazlar bu balk altna.

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Aydemir Akba
Mrbom
mesaj 31.08.2007, 16:24:03
leti #1

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 4,581
Katlm: 26.05.2007
Nereden: stanbul
ye No: 47
Ruh Halim:

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

1936 Istanbul dogumludur.Italyan ve Galatasaray liselerinde tahsilini yapti. Gazetecilik hayatina atildi, Glriz Sururi, Ayfer Feray - Nisa Serezli, Ali Poyrazoglu gibi tiyatro topluluklari ile beraber alisti.

1964'de Atif Yilmaz'in ynettigi "Kesanli Ali Destani" adli film ile oyuncu olarak sinemaya geti.

1974 yilindaki seks filimleri furyasinda ismini duyurarak, basrollerde oynamaya basladi. Daha sonraki yillarda Ibrahim Tatlises ile alisarak senaryo alismalari yapti. Ayrica bir ok TV dizilerinde rol aldi. 1987'de "Ds Yakamdan Osman" filmiyle ynetmenlige basladi...

Kaynak Trk Sinemasi...

--------------------
Play it again,Raphael
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
linea
mesaj 31.08.2007, 17:11:40
leti #2

Grup: Emektar Ynetici
leti: 1,717
Katlm: 19.05.2007
ye No: 36
Ruh Halim:

ok acaip ve komik film isimleri vardi Aydemir Akbas'in. Getigimiz yillarda sadece Trk filmleri gsteren bir kanalda gece 24:00 sulari Akbas filmleri veriyorlardi ( mrbom'un bahsettigi furyadan filmler ) , ayiptir bahsetmesi bir tanesine denk geldim de glmekten gzmden yas gelmisti laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
Nen var kuzum ?

+Quote Post
soner1971
mesaj 31.08.2007, 18:44:45
leti #3

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 752
Katlm: 26.06.2007
Nereden: Mersin
ye No: 181

Bu furyaya dstgn grendikten sonra sevemez oldum. Yanlisim varsa dzeltin, Blent Kayabas da bu tip filmlerde oynadi.
Bir aralar bir paparazzimiydi yoksa bir tartisma programimiydi tam hatirlayamiyacagim. Blent Kayabas ile Erdal zyagcilar bir polemige girdiler bu konu yznden. Erdal zyagcilar, Blent Kayabas'a agzinin payini verdi.

Ayrica Aydemir Akbas kendisinden yasa kk Ibrahim tatlises'in yaninda ok kk ve bayagi sinifina sokuyor kendini. Kanaatim .

--------------------
Zaman her seyi gtrse de hayallerimizi asla...

+Quote Post
elvina
mesaj 01.09.2007, 16:47:11
leti #4

Grup Simge

leti: 1,123
Katlm: 27.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 191

belki yetenekli olabilir ama hakkaten o tip filmler ve son zamanlardaki Ibrahim Tatlises in yaninda ki konumu nedeniyle gzden dst bence...

+Quote Post
muratuas
mesaj 13.09.2007, 10:20:01
leti #5

Grup Simge

leti: 971
Katlm: 15.05.2007
ye No: 10

aydemir akbas ergenlik agimizdan beri sevdigimiz bir sanatidir
ayrica kendisini galatasaray malarindan nce sika iek pasajinda grrdm hasta galatasaraylidir hatta derbilerden nce ibrahim tatlises ile iddaya girdigini sylerdi..
sanat gemisine bakacak olursak...sanati 1974 yilinda baslayan furyanin en revata olan aktrlerindendir..filmleri genellikle italyan komedi filmleri ve amerikan filmlerinin ok ucuz absrt halleridir ..
zellikle ,bionik ali futbolcu ve ARLININ KELEKLERI,filmleri harikadir..o dnem bu furyaya onun disinda katilan erkek sanatilar..ali poyrazoglu,hadi aman,blent kayabas,kazim kartal,baykal kent,salih gney,tamer yigit, gibi oyunculardir..
furya bittikten sonra 1980 den itibaren ibrahim tatlisesin hemen hemen her filminde oynamistir..
ayrica ektigi show da da hsn tiplemesiyle ilgi grmstr..
ogu insanin malum furyada oynadi diye suladigi bu santilar aliktan lmemek iin oynadiklarini sylemislerdir nk o dnem sadece o filmler gisede is yapiyormus..
hatta rahmetli oyuncu kazim kartal,bakkaldan veresiye mal alirken bakkalin birde oyuncu olacaksin veresiye aliyorsun borcunu demiyorsun tarzinda laflarina kizarak furyadaki filmlerde rol almistir..
bazi filmlerde sanat filmi yapiyoruz diyen gnmz ynetmenlerinin bir kismi sanki onlarin yaptiklarindan bir fazlasinimi yapiyorlar..daha yazilacak ok sey var bu furya stne ve sanatilari hakkinda ama su an bu kadar..

+Quote Post
sahaf
mesaj 13.09.2007, 12:50:34
leti #6

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,165
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Ayni zamanda iyi Altili kovalardi Aydemir abi.Veliefendi hipodromunda eski tribnde sika grr ve ''aydemir abi,tek versene'' diye takilirdik verdigi cevap ise''Tek veremem benim tek ift takintim var'' seklinde olurdu.

Sinema dnyasinda ise aslinda ok ynl biridir.oyunculugunun yani sira iyi bir senaristtir.Kemal sunal'in Atla gel saban filminin senaryosunu o yazmistir.Altili sevdasi bu senaryodan belli zaten.

Ayrica sinemaya girdigi kesanli ali destani disinda Yilmaz Gney ile oynadiklari Hudutlarin kanunu,Esrefpasali,kozanoglu,irkin kral gibi filmlerle oyunculugunu pekistirmistir.

Erotik furya dneminde oynadigi filmler ise,Dnemin nemli yabanci filmlerinin senaryolarini ekrisi nl ynetmen ve senarist Aram Glyz ile birlikte degistirip izleyiciye sunmuslardi.

Bu filmlerden rnek vermek gerekirse Bazilari cacik sever(bazilari sicak sever) Balkonetti Haydar(Falkonetti) arli'nin kelekleri(melekleri) bu byle uzar gider..Sper selami ve apkinlar krali favorilerim arasindadir.

Ibrahim Tatlises olmasaydi bugn ne halde olurdu bilinmez.

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
ARUZKOLIK
mesaj 13.09.2007, 13:30:04
leti #7

Affan dedeye para saydm, Satt bana ocukluumu
Grup Simge

leti: 1,612
Katlm: 21.07.2007
Nereden: Dzce
ye No: 299
Ruh Halim:

Galatasarayliligindan dolayi,sevgili Murat'in konuya duygusal yaklastigi dsnlebilir ama,aslinda birde onlarin gznden bakmak gerekir diye dsnyorum.Murat'in,Kazim Kartal hakkinda anlattiklari,bildiginiz gibi,pekok isimsiz Yesilam emektari iin geerli...Sosyal gvenceden yoksun,alisip,filmlerde iyi yada kt bir rol alabildiginde para kazanabilen kimseler bu insanlar.Pek ogunun nasil bir hayat srdgn ve hangi sartlarda aramizdan ayrildiklarini duymuyor muyuz?
Sirf,karinlarini doyurabilmek iin bu tr filmlerde rol almak zorunda kalanlar,bu duruma kilif arayacaklarina,bence direkt olarak ikip, " KARDESIM,KARNIMI DOYURABILMEK IIN O FILMDE OYNAMAYA MECBURDUM " diyebilmelidirler bence.Bylece gereksiz polemikler ve tartismalar da ortadan kalkar,ayni son gnlerde Levent KIRCA ile Ali POYRAZOGLU arasindaki tartismalar gibi.
  Bu arada Aydemir AKBAS'in bir tiplemeside LODOS ZHT dr.

+Quote Post
muratuas
mesaj 13.09.2007, 21:31:09
leti #8

Grup Simge

leti: 971
Katlm: 15.05.2007
ye No: 10

QUOTE(ARUZKOLIK)
Galatasarayliligindan dolayi,sevgili Murat'in konuya duygusal yaklastigi dsnlebilir ama,aslinda birde onlarin gznden bakmak gerekir diye dsnyorum.Murat'in,Kazim Kartal hakkinda anlattiklari,bildiginiz gibi,pekok isimsiz Yesilam emektari iin geerli...Sosyal gvenceden yoksun,alisip,filmlerde iyi yada kt bir rol alabildiginde para kazanabilen kimseler bu insanlar.Pek ogunun nasil bir hayat srdgn ve hangi sartlarda aramizdan ayrildiklarini duymuyor muyuz?
  Sirf,karinlarini doyurabilmek iin bu tr filmlerde rol almak zorunda kalanlar,bu duruma kilif arayacaklarina,bence direkt olarak ikip, " KARDESIM,KARNIMI DOYURABILMEK IIN O FILMDE OYNAMAYA MECBURDUM " diyebilmelidirler bence.Bylece gereksiz polemikler ve tartismalar da ortadan kalkar,ayni son gnlerde Levent KIRCA ile Ali POYRAZOGLU arasindaki tartismalar gibi.
  Bu arada Aydemir AKBAS'in bir tiplemeside LODOS ZHT dr.

bi gzel yazmisssin gerekten.. ben geri byle konularda takim konusunu mevzu yapmam ama
son olan polemik herkesin canini sikti bu millet herkesin ne oldugunu biliyor..
LODOS ZHT ye gelince bu film furyadan sonra 1980 lerin basinda oynamistir sinemada seyrettigim bir filmdi babamla gitmistim ok glmstm..
1 milyon fidyenmi,1 milyon midyemi ok girgir filmdi yaa
aydemir akbasi sevmemin gs liligimla ilgisi yoktur forum ahalisinin dikkatine

+Quote Post
Misafironly_you_gs_*
mesaj 16.09.2007, 11:29:36
leti #9

Misafir Yazar

evet bende grrdm iek pasajinda

zellikle futboliye ve amigo hsn filmleri ok komiktir

ibrahim tatlises ile okyakin doslugu vardir.
ektikleri glm benim filmi ok gzeldir

+Quote Post
leventveziroglu
mesaj 14.01.2008, 23:30:26
leti #10

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 1,005
Katlm: 06.01.2008
Nereden: Izmir
ye No: 1,854

KOFOSIS-Bu adla tanimistim Aydemir Akbasi..50 li yillarda Beyoglunun arka sokaklarinda bir apartmanin 2 yada 3 c katinda siradan bir eski daire Tiyatro haline getirilmis adinada CEP TIYATROSU denmisti..Ben o yillarda Astim hastaligina yakalanmis bir ocuk olarak ankara TED de yatili okuyordum..Hafta sonlari anneanneme ikiyordum..Yazlari 1 ay yilbaslarindada 15 gn annem Nisa ERSAN(Serezli) nin yanina Istanbula gidiyordum..Cep Tiyatrosunda amatr olarak oynuyordu..Rejisr ve Tiyatronun kurucusu,Amerikada Yale de Tiyatro okuduktan sonra yeni yurda dnms Haldun Dormen idi..Cep Tiyatrosunda annem 2 oyunda oynuyordu ve daha Metinle evlenmemisti..Bir tanesi Eugene Oneil in Kahvaltidan nce idi,tek kisilik bir oyundu..br ise Dilsiz Kadin isimli bir komedi idi..Kocasi kendisine asik olan ve tek problemi karisinin dilsizligi olan bir oyun..Adam napar yapar doktorlar tutar ve karisinin dilini zer..Amaaa bu seferde kadin bir konusmaya baslar bu sefer pisman ve perisan olup kendisini sagar ettirir ve rahatlar...Burda tahmin edebileceginiz gibi Dilsiz Kadin annem idi..Doktorda Aydemir Akbas..Aydemirin uyguladigi tedavinin adida KOFOSIS ve byle tanidim Aydemir Agbeyi..O hep benim iin KOFOSIS kaldi..Annemin ve Metin Serezlinin evli kaldiklari yillarda hergn grdkleri ok yakin dostlari idi.Aydemir Akbas in Tiyatroculugu dneminde en yakin arkadaslarindan biride rahmetli Ayfer Feraydi..Tiyatro yazarligida vardir..Tiyatrolarin kapandigi dnemde mecburen erotik-komedi filmlerinde (Kendi deyimi ile IGRENEREK)rol almistir..Su anda Tatlisesin yaninda grev almasini elestirmek bana dsmez..Aydemir ok sevdim..hayatimda nemli anilari vardir ve okadar okturki buralara sigmaz.. Birde benim delikanlilik dnemimin en yakin arkadaslarimdan biride Aydemir in kardesi Erdinc Akbas idi..Onun adinada baslik acilirsa biraz birseyler yazarim..

--------------------

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Akbank
6 -Misafir- 4,997 01.03.2017 - 09:36:55
G?n: sahaf
No New Posts Akbabann Gn
6 alibaba 2,743 09.09.2016 - 16:46:32
G?n: vergilius
No New Posts Aydemir Akba - lgn berber filmi
arkcnn ad ve ark ad
2 Smoke 1,659 18.12.2015 - 09:39:46
G?n: Smoke
No New Posts Akbank'n Melamin Tabaklar
3 okseybilenkiz 1,980 16.08.2013 - 07:59:15
G?n: GaLaCTiCa
No New Posts Akbank Reklamlar
3 lifelines 1,976 11.02.2013 - 19:04:08
G?n: lifelines

RSS Basit Grnm Tarih : 06.07.2020 - 07:10:56
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net