IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

2 Sayfa V  < 1 2  
Closed TopicStart new topic
2011 Oscar dlleri
alpino
mesaj 12.09.2011, 22:39:11
leti #11

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,589
Katlm: 21.05.2007
Nereden: Eternia/Castle Grayskull
ye No: 41
Ruh Halim:

QUOTE(PROTOSS @ 12.09.2011, 20:35:29) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Ben bir ey soracam, aklm yllardr kurcalayan bir soru aslnda. Bundan yllar nce de bir gazete yazarnn kesinde de okumutum. Bu tr film dllendirmede en iyi ynetmen ile en iyi film farkl filmlere de verildii olur. Ben bunu anlamyorum, yani adam en iyi filmi ynetmise en iyi ynetmen dln almas gerekmez mi ?

Tamam en iyi aktr, aktrist farkl olabilir anlarm kiisel bir performans vardr ve azlar akta brakr. Ama en iyi ynetmen ile en iyi film seimi yle deil. Yani en iyi film dln kapm bir film iyi ekilmi ki byle bir dl alm diye bir mantk yrtmemiz gerekmez mi ? Biri bana bunu aklasn. ohmy.gif

Yonetmenden cok senaryo film ile cok baglantili bence. Yani mesela harika bir senaryo cok iyi film olabilir. Filmi iyi yapan yonetmenidir, oyuncusudur ama asil senaryosudur. Harika bir senaryo cok kotu bir film halinede gelebilir bunun sebebi yonetmeni veya oyuncularidir.

Simdi diyeceksiniz ki, eh tamam iste en iyi senaryo en iyi film ise o filmide yoneten en iyisidir. Yok bence senaristtir filmi kotu yonetmene ve oyunculara ragmen kurtaran diyip siyrilmaya calisayim konudan tongue.gif

--------------------

Islerimin yogunlugundan ve bazi ozel sorunlar sebebi ile her turlu gorsel paylasimlarima suresiz ara verdigimden dolayi forum uzerinden veya ozel mesaj sistemi ile talepte bulunulmamasini rica ediyorum.

Anlayisiniz icin tesekkur ederim.

http://kingofcollectors.blogspot.com/ http://turkcevideomuzik.blogspot.com/

http://cokcomix.blogspot.com/ http://tvdizisi.blogspot.com/

http://anilarimnetvideokulubu.blogspot.com/

Ilkokul: Sehremini - Istanbul Ibrahim Alaettin Govsa, 1979-1984 Donemi ( Sinif Ogretmeni: Yurdanur Deniz )
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
okseybilenkiz
mesaj 13.09.2011, 05:39:01
leti #12

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

QUOTE(alpino @ 12.09.2011, 23:39:11) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Yonetmenden cok senaryo film ile cok baglantili bence. Yani mesela harika bir senaryo cok iyi film olabilir. Filmi iyi yapan yonetmenidir, oyuncusudur ama asil senaryosudur. Harika bir senaryo cok kotu bir film halinede gelebilir bunun sebebi yonetmeni veya oyuncularidir.

Simdi diyeceksiniz ki, eh tamam iste en iyi senaryo en iyi film ise o filmide yoneten en iyisidir. Yok bence senaristtir filmi kotu yonetmene ve oyunculara ragmen kurtaran diyip siyrilmaya calisayim konudan tongue.gif

hatta yle bir sz vardr.nl bir eletirmenimiz sylemi galiba ''kt senaryodan iyi film olmaz,ama iyi senaryodan kt bir film olur'' diye. smile.gif

yinede bu en iyi film en iyi ynetmen dllerinin baka baka filmlere verilmesini aklamyor.yllardr eletirmenlerde bunu sorup duruyorlar.acaba sebeb daha fazla kii ve irkete dl gitsin diye yaplan bir ey mi bu.nk en iyi film dl ynetmene deil yapmcya veriliyor.film irketlerine yani.

--------------------

+Quote Post
portakal
mesaj 13.09.2011, 08:57:45
leti #13

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,192
Katlm: 26.10.2007
Nereden: Thundera
ye No: 774
Ruh Halim:

Evvela unu syliyeyim beyin frtnas yaparken iki kriteri darda tutuyorum. birincisi en iyi filmin kiiye gre deiebilmesi (rnein 2005 senesi kazanan arpma filmi ama adaylarda iyi geceler iyi anslar var) ikincisi de politik karar verilebilmesi. (bknz: The Hurt Locker)

Ben de aslnda sizinle benzer dncelere sahibim ama nedense hep futbolla ilikilendiriyorum. rnein en iyi takm u anda barcelona ama guardiola en iyi teknik direktr m? deil elbette. ama muhakkak en iyi dizili ve oyun taktii ile onlar oynuyor bu da kuvvetle guardiolann eseridir. imdi burada film barcelona oluyor ynetmen guardiola senaryo da 4 3 3 ile taktik varyasyonlar. aktrler messi xavi, yapmc da bakan filan.. bunlarn hepsini iyi ilersen btn oscarlar toplayabilirsin. oscarlar da kupa oluyor. amma samaladm yav smile.gif)))

Asl konumuza gelirsek populer kltrde herey muhakkak bir gn biter. oscarc abilerimiz de olaya heyecan katmak iin giderek eitlendirme yapyorlar ki hakllar. heyecan ne kadar st dzeyde tutarsanz sizi o kadar ok severler. tabi hak verdiim konu da var. elbette ynetmenin iyi oldugu bir film iyi film demek olmayabilir. ynetmen sper iler karmtr ama baka bir filmde ynetmenin ok da birey yapmasna gerek kalmamtr elemanlar senaryo hersey tkrndadr ve baka bir filme en iyi film dl szkonusu olamaz.

bir de yle birey var; kii kendine gre yorumlarsa bu tip eknlar hep bi aknlk sorgulama doar. mesela 1989 ylnda benim fikrim btn dlleri ya field of dreams ya da my left foot almalyd. noldu? olmad smile.gif

f toparlayarak bireyler yazmak isterdim de bir yandan i yapyorum imdi silemem anladnz demek istediimi, olabiliyor yani byle eyler biggrin.gif

ha bir de bunlarn hepsi benim fikrimdir..

film sinema gzeldir dller alnsn filan kurcalamaya gerek yok tongue.gif

--------------------
orda kal!

+Quote Post
PROTOSS
mesaj 13.09.2011, 21:30:13
leti #14

Grup Simge

leti: 2,194
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

QUOTE(alpino @ 12.09.2011, 23:39:11) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Yonetmenden cok senaryo film ile cok baglantili bence.

Senaryo konusu tabi ki ok nemli Sevgili Alpino, herey senaryoda balyor aslnda. Ama senaryonun yle ters bir anlam var, bir filme en iyi senaryo oscar veriliyor, ve baka hi bir dl yok filmin, imdi o filmin ynetmeninin psikolojik durumunu dnsenize. Oscarlk bir senaryo ka ylda bir elinize ulaabilir ki ? eline oscarlk senaryo gemi ama filmi pi etmi, tkreyim ynetmenliine demezler mi ? ok riskli ok... laugh.gif

QUOTE(okseybilenkiz @ 13.09.2011, 06:39:01) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

nk en iyi film dl ynetmene deil yapmcya veriliyor.film irketlerine yani.

Sevgili okeybilenkz nemli bir konuya deinmi. Ama ayet bu dl film irketlerine veriliyorsa, o zaman irketlerin o filmin arkasnda ne kadar durduklar, reklam harcamalar, ynetmene ve ekim ekibine verdii destek, kulland pazarlama, ve sat yntemleri, tantm vs. iin yapt almalar da deerlendiriyor demektir bu. E peki jri yeleri gerekten bunu mu deerlendiriyorlar ? deerlendirme yaparken bu kriterler mi gz nne alnyor, eer yleyse cevab bulmu oluyoruz. Yalnz bu sadece filmin deerlendirilmesi olmaktan kyor. Ha yok byle bir ey yoksa ve sadece filmi seyredip filmi deerlendiriyorlarsa yine en baa dnm oluyoruz.

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 13.09.2011, 22:07:06
leti #15

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,152
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

QUOTE(PROTOSS @ 13.09.2011, 22:30:13) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Ama ayet bu dl film irketlerine veriliyorsa, o zaman irketlerin o filmin arkasnda ne kadar durduklar, reklam harcamalar, ynetmene ve ekim ekibine verdii destek, kulland pazarlama, ve sat yntemleri, tantm vs. iin yapt almalar da deerlendiriyor demektir bu. E peki jri yeleri gerekten bunu mu deerlendiriyorlar ? deerlendirme yaparken bu kriterler mi gz nne alnyor, eer yleyse cevab bulmu oluyoruz. Yalnz bu sadece filmin deerlendirilmesi olmaktan kyor. Ha yok byle bir ey yoksa ve sadece filmi seyredip filmi deerlendiriyorlarsa yine en baa dnm oluyoruz.

eer okuduklarm doru ise oscar iin yaran filmler,aday oyuncu ve ynetmenler hepsi birden stdyonun desteindeler.
yleki ben A irketinin patronuyum. bu sene iin akademide dl iin yaran bir filmim var. filmim ayn zamanda kadn oyuncu,ses ve kurgu dallarndada aday.imdi akademi yeleri vikipediye gre 2007 ylnda 5830 kiiymi.ben bu 5830 kiiden filmimi deerlendirecek olanlara ,ayrca kadn oyuncuma oy vermeleri iin yine akedemi yesi oyunculara ,yine ye olup oy kulanacak kurgu ve ses teknisyenlerine ortalama diyelim 2000 kusur kiiye ki evlerinde rahat rahat filmimi izleyim karar versinler diye filmimin birer kopyasn hazrlyorum.yani 2000 kusur kopya (sadece bu bile bir servet tutar) ayrca ikrammz olan birer ie iyi kalite ampanya(aka deil gerek ) baz ufak tefek hediyeler (mesala bir rolex saat ) evet drst deil kabul ediyorum ama yasakta deil ve ben zengin bir yapmym smile.gif
iin asl bu iler byle yryor ve irket sizi ne kadar desteklerse ansnz o kadar artyor anlarsnz ya wink.gif

--------------------

+Quote Post
PROTOSS
mesaj 13.09.2011, 22:14:59
leti #16

Grup Simge

leti: 2,194
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

QUOTE(okseybilenkiz @ 13.09.2011, 23:07:06) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
..... ve ben zengin bir yapmym smile.gif
iin asl bu iler byle yryor ve irket sizi ne kadar desteklerse ansnz o kadar artyor anlarsnz ya wink.gif

Money Talks yani smile.gif anlald.

Ama o zaman da eer biz bilinli seyirci isek en iyi filme deil, en iyi ynetmen dln alan filmlere ncelik vermeliyiz seyrederken. nk bu sanata daha fazla deer veren bir bak as diye dnyorum. Bir de bu ekilde filmleri deerlendirmek lazm, acaba gerekten en iyi ynetmen dll filmler halka daha m fazla tutulmu merak ettim istatistiksel olarak. Neyse bo bir vaktimde aratrrm.

+Quote Post
alpino
mesaj 13.09.2011, 23:05:30
leti #17

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,589
Katlm: 21.05.2007
Nereden: Eternia/Castle Grayskull
ye No: 41
Ruh Halim:

Peki bunlarin yaninda Oscar almis en iyi film, yonetme, senaryo vs. diye giderken bu cok odullu filmlerde ayni zamanda basrolunude oynamis kisiler neden odullendirimezler? Clint Eastwood ve Mel Gibson'in gunahi neydi yahu sleep.gif

--------------------

Islerimin yogunlugundan ve bazi ozel sorunlar sebebi ile her turlu gorsel paylasimlarima suresiz ara verdigimden dolayi forum uzerinden veya ozel mesaj sistemi ile talepte bulunulmamasini rica ediyorum.

Anlayisiniz icin tesekkur ederim.

http://kingofcollectors.blogspot.com/ http://turkcevideomuzik.blogspot.com/

http://cokcomix.blogspot.com/ http://tvdizisi.blogspot.com/

http://anilarimnetvideokulubu.blogspot.com/

Ilkokul: Sehremini - Istanbul Ibrahim Alaettin Govsa, 1979-1984 Donemi ( Sinif Ogretmeni: Yurdanur Deniz )

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V  < 1 2
Closed TopicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
Closed 2011'de Neler Oldu?
4 superisi 2,026 28.01.2012 - 04:42:15
G?n: 1980
No new 2011 Geleneksel Anlarm.Net Tetris ampiyonas
17 PROTOSS 5,611 01.01.2012 - 11:55:59
G?n: superisi
No New Posts Oscar Wilde
linea nn yorumu zerine aklma gelenler
8 alibaba 3,185 06.12.2011 - 15:26:27
G?n: slope
Closed 2011 Temmuz Aynn lginlii...
13 oldkid 4,586 12.11.2011 - 12:55:12
G?n: PROTOSS
Closed 2011 Eurovision arkmz
9 Candy 3,402 07.04.2011 - 20:42:08
G?n: nese

RSS Basit Grnm Tarih : 20.10.2019 - 13:27:29
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net