IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Sohbet Odas

Blm Kurallar

Bu blmde sohbet edebilir ve geyik yapabilirsiniz. Siyaset, Din, nsanlar krc kelime ve cmle kullanmak yasaktr.

Gzel Paylamlar..

5 Sayfa V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
Ramazan Bayramnz Kutlu Olsun, Ramazan Bayramnz Kutlu Olsun
superisi
mesaj 19.08.2012, 13:36:04
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,669
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

Tum forum dostlarimin mubarek Ramazan Bayramini kutlar, sevdikleriniz ve sevenlerinizle birlikte, seker tadinda bir bayram gecirmenizi dilerim.

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
alibaba
mesaj 19.08.2012, 13:54:13
leti #2

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,626
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

bayramnz mbarek olsun,
ailemize, lkemize, btn insanlk alemine mutluluk getirsin.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
demeter
mesaj 19.08.2012, 14:51:37
leti #3

Grup Simge

leti: 756
Katlm: 09.11.2011
Nereden: EDRNE- STANBUL
ye No: 87,958
Ruh Halim:

Tm anlarm net ailesinin ramazan (eker) bayramn can gnlden kutlarm. nice mutlu ve huzurlu bayramlara. 101wd2.gif 101wd2.gif 101wd2.gif 101wd2.gif 101wd2.gif

+Quote Post
sahaf
mesaj 19.08.2012, 16:45:27
leti #4

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,126
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

iyi bayramlara herkese. Bayram dileklerimi sizlere kanalmdan sevgili Erol Evgin abi sunacak o esiz ve kadife sesi ile.

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
80schild
mesaj 19.08.2012, 22:55:50
leti #5

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 198
Katlm: 13.12.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 1,482

Tm slam aleminin Ramazan bayram kutlu olsun, yreiniz sevgi ve mutlluluk dolsun..

--------------------
Bar bir glmsemeyle balar..

+Quote Post
Mrbom
mesaj 20.08.2012, 00:45:25
leti #6

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 4,581
Katlm: 26.05.2007
Nereden: stanbul
ye No: 47
Ruh Halim:

Cmleten iyi bayramlar arkadalar,eker bayramnz kutlu olsun...

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post
bilgehan
mesaj 20.08.2012, 12:20:04
leti #7

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 425
Katlm: 08.06.2007
ye No: 108
Ruh Halim:

yi bayramlar. Bir noktaya dikkat ekmek istiyorum. eitli ya gruplarndaki insanlarn serzenii ayn "Nerede o eski bayramlar". Bunu otuzlusu da, atmls da seksenlisi de dile getiriyor. Ben artk bunun eski bayramlara zlemden ok, ocukluumuza bir zlem olduuna inanyorum. Belki bizim ocuklarmzda bundan 15-20 yl sonra aynsn diyecektir.

+Quote Post
1980
mesaj 20.08.2012, 19:40:28
leti #8

Grup Simge

leti: 1,191
Katlm: 17.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 143
Ruh Halim:

Ramazan bayramnz mubarek olsun...Daha nice bayramlara...

+Quote Post
GaLaCTiCa
mesaj 20.08.2012, 20:12:43
leti #9

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 3,587
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 12

QUOTE(bilgehan @ 20.08.2012, 13:20:04) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
yi bayramlar. Bir noktaya dikkat ekmek istiyorum. eitli ya gruplarndaki insanlarn serzenii ayn "Nerede o eski bayramlar". Bunu otuzlusu da, atmls da seksenlisi de dile getiriyor. Ben artk bunun eski bayramlara zlemden ok, ocukluumuza bir zlem olduuna inanyorum. Belki bizim ocuklarmzda bundan 15-20 yl sonra aynsn diyecektir.

Sevgili dostum bu sorunun cevabn aratrdm. Kendime sorduum eski bayramlar m zlyorum? ocukluumu mu? Bayramlar m gzeldi? Yoksa ocuk olduum iin mi gzel geliyordu? Cevabn evremde buldum. -drt nesil ocuklarn bayramlar ilikilerini gzlemledim. Kendi ocukluumun bayramlaryla kyasladm. Ben ne yapardm, etrafmdakiler ne yapard. Neden hala eski bayramlar zlyorum. imdilerde eksik olan ne?. Bulduum cevaplar. nesilden yienlerim iin bayram sradan bir gn gibi. Ne bayram ncesi bir heyacan vard nede bayramda gzlerinde bayram sevincini ve mutluluunu grdm. Ne bayram harl verildiinde gzlerinde bir mutluluk lts vard. eker toplama nesildir bizim oralarda yok. Arefe ncesi yeni elbise heyecann sorsam alacam cevab tahmin ettiim iin sormadm bile. nk yeni elbise alnmas iin bayramlar beklenmiyor. Harla ne gerek hemen hemen her istedikleri oluyor. Ne zaman para istediler de verilmedi. Arzu film yapmlar ve Zeki Alasya-Metin Akpnar'n filmleri iin bayramlar beklemelerine gerek yok. TV'de olmassa DVD'si, VCD'si var. Bir dnya zel kanal, sinema kanal var. nterneti var.

Evden sokaa kmyorlar ki bayramda akranlaryla tanp, kaynasnlar, bayramn tadn karsnlar. nsan ilikilerinde byklerde kabuuna ekilmeye balad. ocuklar ne yapsn. Eskiden bayram ziyaretleri yaadm ky iin rnek vererek anlataym. Bir batan dier baa her ev atlanmadan ziyaret edilir bayramlalrd. Kymzde drt mahalle vardr. Drt mahalle bayramn gnne blnr. Her gn bir mahallenin bayram olurdu. Hangi gn hangi mahallenin bayram ise lenleyin o mahallenin ky odasnda mahalle insanlar imece sulu ile yemek hazrlar gelenler arlanr. Ahali orda rlen yemeini yer ve etrafta ki evlere girerek bayramlar. Bugn aksaklklar olsa da devam ediyor.

imdilerde odalardan yemek adedini kaldralm demeye baland. Bayram ziyaretleri de kld. Hemen herkes artk ok yakn e, dost akrabasn ziyaret edip kesine ekilmeye balad. Birbirleriyle bayram vesiliesiyle grmeye frsat bulan insanlar bunu da tepti. Haliyle araya souklar girdi. likilerde kopmalar balad. ehirlere hi deyinmiyorum bile. Sanayileme ve liberal ekonomin getirileriyle bencilleen ehirdeki insanlar. Trafik emekei, arlaan hayat koullar (ocuklarn snav, dersleri, evde yaplmas gereken iler v.s.), yaam dzeyinin artmas vs. etkenler ve elbette kalabalk toplum. Bunun komuluk ilikilerine yansmas. Yan komusunu tanmayan insanlar v.s.

zetle gemile yukarda saydklarm ocukluumdan gnmze dein mukayese ettiimde. yiden ktye doru inen bir grafik erisi kt ortaya. Bunu yllarla mukayese ettiimde grafikten elde ettiim veride doksanl yllarn ortalarndan itibaren bu eri iyden ktye iniyor. Doksanl balarnda kayda deer bir deiiklik yok. Seksenli yllarn ortalarna deinde deien Trkiye Ekonomisiyle beraber insanoluna yansmas haliyle bayramlar da etkilediini gzlemledim.

Aslnda yllarla beraber deien Trkiyede (ekonomi ve siyasi olaylar gibi) bayramlara yansyor haliyle. Misal seksenlerin sonuna kadar Trkiyede ki yaamda ok byk deiiklikler gzlemlemessiniz. En azndan ekonominin getirisi ynnde. Belki Seksenlerin ortalarndan itibaren zal'l yllarla deiim ba gstersede bunun gstergesi seksenlerin ortalarnda balasa da ana deiim seksenlerin sonunu bulur kanmca. Bence de en byk deiim doksanl yllarla beraber balar. Gerel libaralizmin iyice oturmas, alan zel tv kanallar, deien bir genlik, nesil. Darbe sonras toplumun geldii nokta. Deien iktidar ve siyaset vs. Bunlarn getirisi haliyle bayrama da yansd. Neler olmaya balad hayatmza derseniz. Bunu en iyi zetleyen bir web sitesini rnek veririm size. imizde ki seksenler zlemini anlatan bir Trkiyenin ilk web sayfas. Tarih 1999-2000. "80ler.hypermart.net" adl yayn hayat bir veya iki yl gibi ok ksa olan bir sitesi iimizde ki zlemleri anlatt gibi neden zlediimizi cevaplar barndyordu. Anilarim.net'de olduu gibi. zlenen ocukluk olsa da aslnda zlenen ocukluumuzda ki hayatt da. O dnem biz ocukken mutlu olsak da o dnem ebeyvenlerinizi hatrlarnz. Onlarn da imdiye dein daha mutlu olduunu greceksiniz.

unu da belirteyim seksenli yllarn zlemi neden on yl sonra oldu. lk alan seksenli yllar sitesi 1999 ylnda aldna gre aradan 10 yl gemi demek. Deerler maalesef kaybettiimizde anlalyor. Yaarken neyin ne kadar deerini biliyoruz veya bilebiliriz? Baarsak ne kadarn baarabiliriz? Baar olsa da kaybettiimizde anlamamzn nne geemiyoruz. te seksenler zlemi de doksanlarn bitimine doru balad. Seksenleri zlemek iin yitirmemiz gerekecekmi meerse. 2012'de bile halen bir seksenler zlemi var. Gemie ynelik nostalji kavramnda dier on yllardan doksanlar ve yetmilerin zlemi olsa da. Bunlardan yetmilerin ve seksenlerin zlemi kadar veya getirisi kadar olmad. Seksenler de yetmilerin bir ok gesini de barndrd iin yetmilerin ikiz kardei gibidir. Bu en kt seksenlerin sonuna dein byledir. Seksenler de bir gei dnemi olduu iin farkl aslnda. Gerek darbe gerekse zall yllardan tr ve bunun topluma yansylar. Hissedilmesi de en fazla seksenlerin sonu doksanlarn ba.

zetle bayramlarda yukarda saydm yllarn getirisiyle deien insan ve toplum yaam, beeniler, zevkler, dnce, elence tarz, nesil, ocuklar ve genlerlden nasibini alyor haliyle. "Nerde o eski bayramlar" serzeniinde asl kopma da yukarda anlattm grafikte belirginleiyor. En yaknmda ki nesil yienlerimde "bayram" kavram yerleik deil, olumam. Bunda elbette ebeyvenlerinin de getirisi byk. "Ben yaayamadm ocuum yaasn, ben grmedim ocuum grmesin, ben ektim ocuum ekmesin" etkisinin de sebebi ok byk. Misal fazla param olmazd, ocuum bunu yaamasn. Hemen her istedii alnan ocuk. Rahat yaayan, yokluk grmeyen, bilmeyen bir ocuk. Daha dorusunu olanaklarn maximume edilmesiyle. Olan neyse en fazlasyla zorlamas. Tabiri caizse her aladnda memesinin verilmesi. Eee peki byle yetien ocuun bayramn nemi olur mu? Bayram ka iin ne kadar ne ifade eder. Byklerimizde ve bizlerde de deien toplumun yansmas bizde de var. Hantallaan insan ilikiler, bencillikler, her geen gn daha rahatlaan yaammz, gelien teknolijinin getirdii rahatlkla beraber daha tembelleen ve bencilleen insanolu. Bu da bayramlara yansyor haliyle. Bayramlarn da neminin kalmamasyla tatil olarak grlmesi de cabas. Byklerde tatil olarak grr, ocuuna vermesse ocuk ne yapsn.

Her zaman kendimi olmasa da inandrmaya alsamda bu sene pes ettim. Her zaman derdim ki "bayram tadnda daha nice bayramlara". Yaanmayacan bildiim iin kendi evremden bahsediyorum elbette. Bu senede iimden demek gelmedi dorusu. zc gerek ki yanlmadm.

Evli deilim bir ocuum yok ama evlenirsem ocuum olursa elbette bir "seksenler ocuu" gibi yetitirmek en byk arzum. Bizler istesek de evre, iinde olduumuz yaam ok kstlayacak eminim ne kadar baarl olurum ama gayem bu. Elbette yaadm koullardan soyutlamak gibi niyetim yok. yiyi ve kty yaama gre de ekillendireceim. Fast Food da yiyecek ama ll. zerine ya srlm ekmek zerine toz ekerin tadnn da keyfini bilecek. Bayram ncesi elbise'nin mutluluunu da bilecek. Zagoru Manrakeyi de sevecek gnmzde izgi romanlar da. Uan Kaz, Heidi ve Galactica'y da izleyecek. Gnmzde ne poplerse onlar da bilecek ilerinden hangisi iyiyse de onu takip edecek. Teknolojiyi esiri olmadan ve yararnda kullanacak. En nemlisi yaay ve ahlaknda olacak. ocukluumuzda bize retildii gibi vatanna milletine yararl birey olacak. Asl konumuzda olduu gibi bayramn neminde ve bilincinde olacak. Bayram sevincini gzlerinde greceim. ocukluumun bayram ocuunu onda grebileceim bylece. te bylece hayflandm bayram yitikleri canlanmaya balayacak bylece. topya, hayal ama. nsan da hayal ettii mddete yaar dimi. Urarz olmassa da yapabilecek de bir ey yok dimi. En azndan iimizde uhte olmaz. Uratk, ettik ama baaramadk deriz.

Neyse dostlar her eye ramen, her eye inat bayram tadnda nice bayramlara dileklerimle Ramazan Bayramn Kutlu Olsun.

--------------------

+Quote Post
Adore
mesaj 20.08.2012, 22:18:09
leti #10

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

Yllardr bir umutla..
Anneciimin uyandrmasn beklerim bayram sabahlarnda..
Olur da, ryadr belki hayatm..
Belki de hl 9 yandaym..
Baucumda ilk kez giyeceim ayakkablarm rolleyes.gif
Ve zenle tlenmi keten pantalonum.

Bu da benim bayram tesellim..
Gnl bu ya, kanar bir teselliye de, yllarca mid eder.

Tm gnl dostlarna hayrl bayramlar..

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

5 Sayfa V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Ramazan rei/Poaas
Yine tahinli
0 hazan 734 30.03.2016 - 11:12:19
G?n: hazan
No New Posts Kutlu Payasl
3 ember 4,995 21.02.2014 - 18:55:06
G?n: Pawnee
No new Ramazan- erif Kutlu Olsun
Ramazan- erif Kutlu Olsun
19 Adore 5,312 18.07.2013 - 10:19:44
G?n: Candy
No new Ramazan Davulcusu
14 elvina 4,723 30.01.2009 - 12:50:28
G?n: mrbom
No New Posts Ramazan Sebebi le :)
2 okseybilenkiz 1,504 08.03.2008 - 23:02:29
G?n: cember

RSS Basit Grnm Tarih : 20.10.2019 - 14:36:59
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net