IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Lks Lambas
ember
mesaj 23.08.2009, 11:02:40
leti #1

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

70'li yllardan hatrladm bir detay.. Daha nceleri pompal ocakl modelleri varm ama benim hatrladklarm kk piknik tipine monte edilmi olanlard.. Piknik tpnn stnde cam bir fener, iinde torba eklinde kat ya da ipekten yaplm bir fitili vard.. O yllarda sk sk elektrik kesildii iin nerdeyse her evde bir tane bulunurdu.. Beyaz ve parlak bir k verir, ortal baya iyi aydnlatrd..

pompal ocakl lks lambas..

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

--------------------
I know what it is to be young..
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
okseybilenkiz
mesaj 23.08.2009, 11:08:22
leti #2

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,154
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

evet resmini eklediiniz gibi olanlar varm.ama bende hi grmedim.benim bildiklerimde piknik tpne monte edilmi olanlar idi.ocukken kye gittimizde -ki kymze elektrik 1980 ylnda geldi-idare lambas ile oturmak iime sknt verirdi.halbuki teyzemlerde bir lks lambas vard.iersini a board.fakat biraz masrafl oldugundan herkeste bulunmazd bulunsada misafir gelmezse yaklmazd smile.gif belkide ad o yzden lks lambasdr.kyller iin lks oldugundan smile.gif

--------------------

+Quote Post
pia
mesaj 24.08.2009, 02:30:34
leti #3

Grup Simge

Grup: ye
leti: 29
Katlm: 20.08.2009
ye No: 5,486

Elektriklerin sk kesildii ve benim bundan mutlu olduum dneme ait bir hatra. Hi anlayamazdm bizimkilerin elektriklerin kesilmesine neden bu kadar kzdklarn. Bu lks lambalar da yeterince evi aydnlatrd. Birbirimizi, etrafmz grebiliyorduk. Hem elektrikler olmad zamanlarda byklerin ocuklara hikaye anlatmas gerekmiyor muydu? Eee bunu onlar bana sylemitiler. Onlarn dedeleri byle yaparm. Televizyon mu her eyi bu kadar abuk deitirmiti? Dinledikleri hikayeleri mi unutmutular yoksa? Ya da yorulmu muydular artk her eyden?
ocuklar ise yorulmaya yabancdrlar. Bilmezler nasl bir ey olduunu, anlamazlar da. Her an oyun oynayabilmek isterler ve her koulda da kendilerine bir oyun yaratabilirler.
Mesela; bu karanlk geceleri aydnlatan lambalardan oyun olarak birbirleriyle kavga eden kular, kpekler, tavanlar yansr duvarlara.

--------------------
...
hayr hi yadrgamyorum yokluunu
sarlp gvdesine smsk
bir kadn kendini dourabilir isterse

+Quote Post
ember
mesaj 24.08.2009, 09:19:52
leti #4

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

Lks lambas nda hikayeler ve sohbetler hotu gerekten ama o lamba nda ders te almak zorundaydk.. Aklmda kalan net grebilmek iin lambay kitaplarma gre ayarladm (aynen mum gibi dibine k vermezdi nk) ve bir de fitilin yanarken srekli kard tss sesi..

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
ntetik73
mesaj 30.12.2010, 18:21:48
leti #5

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,010
Katlm: 20.12.2008
Nereden: Denizli
ye No: 4,255
Ruh Halim:

hatrlamaz mym...elektriin ok sk kesildii dnemlerdeki kurtarcmz.banda kimi zaman ders, kimi zaman sohbet, kimi zaman oyunlar oynadmz aydnlatc alet. birkeresinde haberlerde bi dnde lks lambas patlam lenler olmutu. ohaberlerden sonra korka korka kullanrdk.annem kullanmak istemezdi..daha sonra muma gei yaptk.ne gzel bi ylda domuum diye sevinirim.hereyi grdk yokluuda okluuda. sevgiyleee...

--------------------
Beni Tanmla Cmleler inde Kullan,,,,,,,

+Quote Post
sahaf
mesaj 30.12.2010, 20:31:10
leti #6

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,161
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Bu lks lambalarnn piknik tpl olanlarnda yaysn diye kullanlan bir tl vard.bir sre sonra deimesi gerekirdi , evdekilerde bakkala yollar git tl al gel derlerdi.sar zemin zerine siyah harfler ile yazlm Gne marka lamba tl vard.deminden beri grsellerde aratp duruyorum yok onumu demek istediniz, bunumu demek istediniz diyip duruyor tongue.gif malesef bulamadm belki baka bir ad daha vardr.

Bu lks lambalarn imdilerde geceleri pilavclar kullanyor biggrin.gif

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
bilgehan
mesaj 30.12.2010, 21:29:34
leti #7

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 425
Katlm: 08.06.2007
ye No: 108
Ruh Halim:

ocukken yaz aylarnda yaylaya tanrdk.Elektirik bir gn varsa alt gn yok.Akam oldumu yaklrd.Rahmetli abim ile ablam ve ben hemen bana geerdik.Hepimizde kitap okuma tutkusu vard.Farketmezdi ne olduu.izgi roman,ya da tarihi ne olursa artk.Annem lks derdi.Lks ksldka dahada yaklardk kitab okumak iin.Daha sonra elektirik geldi, elektirikler kesildiinde jeneratrler geldi.Elektirik olmayan yayla kasabaya dnd ama nce abim sonrada babam vefat etti.imdi (anemin deyiiyle) lksl ama birarada olduumuz mutlu gnlerimizi ok zlyorum.

+Quote Post
raymond
mesaj 30.12.2010, 22:40:49
leti #8

Grup Simge

leti: 1,830
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Ktahya
ye No: 172

Bizim oralarda yallarmzn (ki o neslin ou yitip gitti artk sad.gif) "lkz lambas" veya "lkz" dedikleri bu dzenek, ocukluuma ait, dolaysyla maziyi karakterize eden en belirgin nesnelerden biri... Mumdan daha parlak k vermesi mnasebetiyle elektrik kesintilerinde, zellikle de rahmetli dedemin evinde toplandmz akamlardan biri idiyse ayet, kesinlikle kullanlan bir lambayd, ta ki yerini ldak tr arjl aydnlatma aralarna brakana dek...
Lks lambasyla ilgili gzlemlerim sonucu ocuk aklmla ulatm en net fikir, bu lambay yakmann byk bir cesaret gerektirdii idi... yle ki rahmetli dedem bazen gaz aar fakat kibritin alev almas gecikir, bu beni ne kadar telaa ve heyecana (hatt korkuya) srklerse srklesin, dedeciim gayet soukkanl bir biimde ilemi kazasz belasz gerekletirirdi...
Aydnlatma fonksiyonunun dnda bir ie yarayp yaramadna ilikin hafzamda tazeliini koruyan bir grnt var... 70'lerin sonlar olsa gerek, ilkokul 1 veya 2'deyim... Yine elektriksiz kalnan bir akam ve yine dedemlerdeyken, lks lambasnn hani o ay tabandan biraz daha hallice grnen tepesine -epeyce kzgn olmal ki- 3-5 slatlm nohut koydular... Birka dakika sonra odaya yaylan ho kokular eliinde elime verilen sa solu tlenmi nohut tanesini -leblebi kadar farkllam bir tada sahip olmasa da- kemirdiimi anmsyorum...
Bir ara bir dn evindeki elence srasnda patlayan lks lambasnn (daha dorusu patlayan piknik tpnn) ciddi biimde lme ve yaralanmaya sebebiyet verdiini duymu ve o haber sonras lks lambasyla ilgili alglamalarm kkl bir biimde deimiti...
Fakat u balk altna birka dakikadr bireyler karalamaya alrken aklma neler geldi neler, u balk bana maziye ilikin neler anmsatt neler, bir bilseniz sad.gif...

--------------------
Hey gidi gnler heeey !

+Quote Post
ntetik73
mesaj 26.01.2011, 18:57:55
leti #9

Grup Simge

leti: 1,010
Katlm: 20.12.2008
Nereden: Denizli
ye No: 4,255
Ruh Halim:

bu patlayan lamba olayn uur dndarn haber programnda izlediimi hatrlyorum.dn evinden grntler vard elinde mikrofonla oda oda dolatn hatrlyorum.o olaydan sonra annem ok korkmu ve babam kullanaca zaman hep engel olmutu..

--------------------
Beni Tanmla Cmleler inde Kullan,,,,,,,

+Quote Post
sahaf
mesaj 22.08.2012, 20:14:25
leti #10

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,161
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

ite o tl veya gmlek ten bir rnek. markas Gne deil ama bu markada bilinen bir marka idi.
en azndan ejderhay hatrlarsnz wink.gif

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 01.06.2020 - 15:22:50
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net