IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Tra Fras
MMXESEN
mesaj 15.03.2010, 20:56:03
leti #1

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 381
Katlm: 14.11.2009
Nereden: Batum, Gurcistan
ye No: 6,070
Ruh Halim:

Jilet/Ustura + Tra sabunu/kremi + Tra Fras.. Eskinin degismez uclusuydu. Frann killarinin kalitesi cok onemliydi. Kalitesiz fircalarda killar cabuk yerlerinden cikip, dagilirdi. Killar cok sert olursa, sabunun kopurmesine yardimci olmazdi. Uclari dagilan fircalara bir makas yardimiyla bicim verilir, kullanilmaya devam edilirdi. Bir hayat boyu ayni bir ya da iki firca kullanmis insanlar vardi.
Teknolojik gelisme ile fra artik islevselligini yitirdi ve ortadan yavas yavas kalkti. Zevkli bir tiras icin en onemli etkenlerden biriydi.

Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
portakal
mesaj 15.03.2010, 21:15:13
leti #2

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,192
Katlm: 26.10.2007
Nereden: Thundera
ye No: 774
Ruh Halim:

baba gelir akla.. smile.gif

--------------------
orda kal!

+Quote Post
okseybilenkiz
mesaj 18.04.2010, 13:43:54
leti #3

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,154
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

benimde aklma bykbaba geldi.
bykbaba babaannemin babas (aslnda days idi ocuu olmad iin babaannemi evlatlk almt)'yd.birbirimizi sevdiimize iddia edemem.o beni sevmez her yaptm gzne batard,bende sevilmediimin bilininde(aslnda hissederdim-btn ocuklar ve hayvanlar gibi) olarak onu sevmezdim.
yinede birbirimize yaknlatmz anlar vard ki bunlardan biri bykbabann tra gnleri idi.tra olaca zaman bunu banyoda deil salondaki yemek masasnda yapard.iki tane byk metal kutu masann stne konur,kutularn iinden havlu karlr,bu arada tra cezvesi ile su snmaktadr.havlunun biri masann stne,biri dizlerine,sonuncusu nne konulur.bende hemen karsna kurulurum ki tra yakndan izleyeyim.o ise hi acele etmez,tra kremi,tra fras,jilet kutusu ve tra ban karr.iki tane olan su kabnda nne koyar,jilet kutusundan bir nceki trata kulland jileti karr bu arada dedeme
-''bak bu jiletle **keredir tra oldum,bundan nceki ilede ** u kadar der''
bunlar bilirdi nk her tratan sonra kulland jileti kadna sararken kada bir entik atard.bense konumay kessede traa gese diye sabrszlanrdm.hi abartmyorum bu tren gibi tra 45 dakika srerdi.tra bitine malzemelerini yine byk bir itina ile toplar ve bana iki kelime sylemeye tenezzl ederdi.
''oldumu iyi''
''ok gzel oldu muzu dede shhatler olsun''
ben ona bir defasnda bakrkyde otururken bana getirdii muzdan dolay lene kadar hep muzu dede dedim.btn mr boyunca bana verdii sayl hediyeden biri olan muzlarn hatrna allah rahmet eylesin

--------------------

+Quote Post
raymond
mesaj 18.04.2010, 15:05:14
leti #4

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,830
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Ktahya
ye No: 172

QUOTE(okseybilenkiz @ 18.04.2010, 14:43:54) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
...bunlardan biri bykbabann tra gnleri idi.tra olaca zaman bunu banyoda deil salondaki yemek masasnda yapard.iki tane byk metal kutu masann stne konur,kutularn iinden havlu karlr,bu arada tra cezvesi ile su snmaktadr.havlunun biri masann stne,biri dizlerine,sonuncusu nne konulur.bende hemen karsna kurulurum ki tra yakndan izleyeyim.o ise hi acele etmez,tra kremi,tra fras,jilet kutusu ve tra ban karr.iki tane olan su kabnda nne koyar,jilet kutusundan bir nceki trata kulland jileti karr bu arada dedeme
-''bak bu jiletle **keredir tra oldum,bundan nceki ilede ** u kadar der''
bunlar bilirdi nk her tratan sonra kulland jileti kadna sararken kada bir entik atard.bense konumay kessede traa gese diye sabrszlanrdm.hi abartmyorum bu tren gibi tra 45 dakika srerdi...

Bu satrlar bana rahmetli dedemin tra seremonisini hatrlatt... 8-10 yalarmdayken birkana benim de denk geldiim tralarn aynen sevgili Dilek'in de syledii gibi salonda yapard dedem (lavabo yerine salonun kullanlmas konusunda eski kuaklar arasnda bir kltr birlii olsa gerek, bu belki de lavabo ve unsurlarnn eski kuaklarn yaamlarna ne zaman girdiiyle de alkal olabilir zannmca)...
Dedem, yukarda anlatlandan biraz daha farkl olarak yere melerek telden bklm ift ayakl yuvarlak aynay (bu ayna da eskiyi karakterize eden eyalardan biri, acaba forumumuzda bir balk var m bununla ilgili ?..) divann kenarna koyar, gazete, havlu gibi gerelerle bir "tra sahas" oluturur, kdndan zenle kard jileti o klsik alr-kapanr ekipmann iine koyarak tra ban hazrlam olur, bu srada kaynatlarak hazr hale gelen suya frann ucunu yle bir dedirerek stick eklindeki tra sabununu iyice kprtr ve o sevimli yzne srerdi... Daha sonra zenle, yavaa ve dikkatlice traa balar, belli bir dzen dahilinde tran tamamlar, ara ara jiletini gazeteden hazrlad bir baka parayla temizler, mutlaka kenarda duran scak suya birka kez batrmak suretiyle trana devam ederdi ve gerekten de btn bu ilemler dakikalar srerdi... En son havlusuyla gzelce temizledii yzn de biz torunlar sraya girerek pcklere boardk...
Bu betimlemeler aslnda biraz "eski zaman tralar"n tarif eder nitelikte oldu ama olsun, tra fras da bu tralarn en nemli elemanlarndan biri...
Dedemi 18 yl nce kaybedince, ldnde kolunda olan saatiyle tra frasn (evet, tra frasn) ve onunla btnlemi birka eyasn daha ben aldm, buna kimse itiraz edemedi, nk ona ne kadar dkn olduumu biliyorlard... Saati ve fray yllarca kullandm... Hatt fray daha 8-10 yl ncesine kadar kullanmaya devam ettim... imdi hl saklyorum (olduka da salam)... Zamanla alkal bir skntmn olmad gnlerde kullanyor ve rahmetli dedeciimi yd ediyorum...

--------------------
Hey gidi gnler heeey !

+Quote Post
Adore
mesaj 04.08.2011, 04:31:23
leti #5

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

Dedemin nasl tra olduunu hatrlamyorum ama rahmetli pos byklyd.

Yani eski Osmanl by.

Tra frasnda dikkat edilmesi gereken tylerin yumuak ve uzun olmasdr.

nce scak suya koyarak fra yumuatlr, arko tra sabununa srterek kprtlr ve yze srlr.

Bu ilemin uzun srmesi sakaln yumuayp kolaylkla kesilebilmesi iindir.

Ancak yallar bu ii uzatmasa da olur, nk sakallar ok yumuaktr aslnda.

Anlatlan tralar byk ihtimalle 10 dakika srmtr ama izleyen ocuk olunca bu sre daha uzunmu gibi alglanabilir.

Tra olurken beni izleyen ocuklar varsa, bahsedildii gibi dikkatle baktklarn farkederim.

Daima "Keserken acyor mu?" diye sormalarna bir trl alamadm tongue.gif

Niye acsn ki???

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 25.05.2020 - 20:36:02
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net