IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
El Sprgesi
RENK
mesaj 21.01.2011, 17:43:50
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 824
Katlm: 17.03.2008
Nereden: izmit
ye No: 2,505

Hangimizin evinde hala mevcut bilmiyorum ama bir zamanlar evlerin olmazsa olmaz idi ...Bir tane sokak kapsnn nnde darnn temizlii iin bir tanede evin iinde kullnmak iin herevde 2 tane olurdu...

Kankas fara ile sarma dola ho bir grnt verirlerdi..

Bana bu konu balm amama sebep olan ise TO VZYON dergisinin ocak 2011 saysnda '' kaybolan meslek'' olarak tarif edilen sprgeciliin olduunu belirtmem gerekiyor.

Sprge ustalar bu meslei babalarndan rendiklerini ancak kendi ocuklarna retmeyeceklerini sylemiler zlerek sad.gif

--------------------
Ah ne kahraman ne cesur ne gzel ocuklardk
Her yeni gn mitle nasl kucaklardk
Ah kaldrmlar biliyor bi devir muhteemdik
Gz gneinden hznl ilk yazdan endik
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
okseybilenkiz
mesaj 21.01.2011, 20:28:41
leti #2

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,154
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

sprgei dkkanlarnn birde kedileri olur mutlaka smile.gif
nk kemirgenler sprge tohumuna fena musallattr,o sebebten sprgeiler kedileri sever.

birde mehur bilmecesi vardr:at orada at burada birde baktm kap arkasnda
nk yeri hep kap arkasdr el sprgesinin smile.gif

--------------------

+Quote Post
superisi
mesaj 21.01.2011, 21:31:29
leti #3

Grup Simge

leti: 2,676
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

Bizim evde hala var sprge smile.gif Balkonda durur garip garip smile.gif Annem geldiinde balkonu onunla ykar. yle ustalkla kullanr ki sprgeyi sular hi karmadan toparlar ve delie doru aktr.

Pazarda satlrd. Annem ustalkla her sprgeyi eline alr ve sallayarak kaliteli olup olmadn anlard. Eskidiinde bu sprgeler iyice yanlara alr, ie yaramaz olurdu.

Ben de ocukken camide ok har neir olmuumdur sprge ile. Her yaz gittiim Kuran kursunda Hocamz Cuma'ya hazrlk Perembe gnleri byklere camlar sildirirken, biz kkler de bo durmaz Cami'yi batan aa sprrdk. Hzl olan grgrlar kapard. ou kez sprge elime kalrd. Bazlarnn telleri km olurdu. te o zaman elim ok acrd. Sprmekten elim su toplard. ou kez Cami'den kaardk. Zaten iin ounu byk ablalarmz yapard biggrin.gif

El sprgesi sprmekten baka ilere de yarard. Annemin uyarmasna ramen tozlu olup olmamasna bakmadan elime alr oynardm. Atm olurdu. Deh dldl biggrin.gif tellerini rer, koparr.. ne bileyim bebek gibi oynardm. Bazen de ok yaramazlk yaptmda annem sprgeyi eline alr beni kovalard. tongue.gif

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..

+Quote Post
mavi
mesaj 21.01.2011, 22:21:09
leti #4

Grup Simge

leti: 1,165
Katlm: 19.10.2007
Nereden: Izmir
ye No: 673
Ruh Halim:

Bizim evdede var hala el sprgesi...Bizim komu yapard sprge...Sprge otu denilen bir ot var onlar toplar amatr sprgeler yapard, o sprgeleri daha ok avlu sprmek iin kullanrdk...Meslek olarak artk bitiyor olmas zc tabi sad.gif

--------------------
mavi

Kaybedeceini bile bile neden mcadele ediyorsun? dedi. leceini bile bile yaadn unutmutu o an...Bozmadm

+Quote Post
sahaf
mesaj 04.05.2011, 08:45:23
leti #5

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,161
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Bizim semt pazarnda yal bir amca amca vard. onu geen seneden beri grmez oldum kaybettik galiba. bu amcam pazarda imal ederdi sar sar renteki sprgeleri smile.gif . iki eitti. biri evin iini sprmek iin topuzlu olan, dieri ise tutma yeri ve topuzu olmayan, uzun sopa girme yeri olan sprgeydi ve ebat olarak dierinden byk olurdu. pazardaki amcann topuz dediimiz tutma yerini tel ile sardn grr, ularnda byke bir makas ile kesip dzlediini grrdm bazen denk geldiimde. amca peynir ekmek gibi satard sprgeleri. alnan sprgelerin zamanla saplar dklr, anr ve ufack kalrd.

ocuklua yansmalarndan bazlar ise anneyi kzdrdmzda sprgenin topuzunu yani tutma yerini kafaya yediimiz olurdu. birde bazen sprgeyi gitar gibi tutup solo ekerdim biggrin.gif en dehetengiz eylemim ise evdekileri hastaym diye kandrmak iin sprgenin sapndan bi tane eker, sapn ince olan ucunu burnumun iinde yava yava gezdirirdim biggrin.gif ardndan seri halde haprklar balard en az 6, 7 kere pepee haprrdm. ''anne neyin var olum hastamsn'' dediinde ise '' ok hastaym bugn okula gitmek istemiyorum'' diye szlanp okul krlrd.. biraz iren oldu tarifi ama sonuta vard bu sprge eylemide smile.gif

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
1980
mesaj 04.05.2011, 10:08:25
leti #6

Grup Simge

leti: 1,191
Katlm: 17.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 143
Ruh Halim:

Gzel bir belgeseli

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 06.06.2020 - 18:17:31
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net