IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Zincirli Sifonlar
Adore
mesaj 19.07.2011, 23:53:16
leti #1

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

Bazen ok gereksiz eyler yazyormu gibi hissediyorum..
Eskilerde kullanlm, tedavlden kalkm bir sr ey.
Belki de daha az ve bilgilendirici konulara girmek gerekiyor.
Bunu ayrca dneceim..

Eskiden tuvaletlerde zincirli sifonlar vard.
stisnasz..
En modern binalarda bile sifonlar aynyd.
Alaturka tuvalet, duvarda ii su dolu pisuar ve yannda aa sarkan bir zincir.
iniz bittiinde zinciri eker, suyun akmasn salardnz.
Belki hala baz tuvaletlerde ayn sistem uygulanyordur.

NALLAH SAMALAMIYORUMDUR tongue.gif

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
alpino
mesaj 20.07.2011, 04:11:48
leti #2

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,589
Katlm: 21.05.2007
Nereden: Eternia/Castle Grayskull
ye No: 41
Ruh Halim:

Olurmu hocam, unutulmakta olan bir aparat bence ama kullananlarin hafizalarindan silinmez.

Eskiden sifonlar simdiki gibi klozet arkasi veya klozet ile birlesik dizayn edilmediginden boy ustu sayabilecegimiz mesafelerde olurdu. Dogal olarak mekanizmayi calistirmak icinde bu zincirler olurdu.

Asil bu zincirler kopunca facia baslardi. Cunku zaten malum ihtiyac giderilmis, zinciri cekmisiz birden tak diye zincir kopar. Haydi isin yoksa birsey bul yukari uzan zincirin kalan kismindan asagi cek ki su aksin. Tam iskence olurdu.

Birde daha sonraki yillarda bu zincirin yerini zincir gorunumlu plastikler aldi ki o ayri bir facia idi. Neyseki tarihin tozlu sayfalarinda yerini aldi diye dusunuyorum ( halen kullanilan yerler varsa sabir dilerim kendilerine ).

--------------------

Islerimin yogunlugundan ve bazi ozel sorunlar sebebi ile her turlu gorsel paylasimlarima suresiz ara verdigimden dolayi forum uzerinden veya ozel mesaj sistemi ile talepte bulunulmamasini rica ediyorum.

Anlayisiniz icin tesekkur ederim.

http://kingofcollectors.blogspot.com/ http://turkcevideomuzik.blogspot.com/

http://cokcomix.blogspot.com/ http://tvdizisi.blogspot.com/

http://anilarimnetvideokulubu.blogspot.com/

Ilkokul: Sehremini - Istanbul Ibrahim Alaettin Govsa, 1979-1984 Donemi ( Sinif Ogretmeni: Yurdanur Deniz )

+Quote Post
RENK
mesaj 20.07.2011, 07:57:42
leti #3

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 824
Katlm: 17.03.2008
Nereden: izmit
ye No: 2,505

Bundan 10 sene nce , niversite arkadalarmdan biri Kocamustafapaa'da olduka eski bir evde kalyordu.Ve evinde bu sifondan vard...

Sonradan bu zincirli sifonlar biraz daha boyumuza yakn yerlerde bulunan krmz vana eklinde yaplarak kendi apnda gelime kaydetti...

--------------------
Ah ne kahraman ne cesur ne gzel ocuklardk
Her yeni gn mitle nasl kucaklardk
Ah kaldrmlar biliyor bi devir muhteemdik
Gz gneinden hznl ilk yazdan endik

+Quote Post
sahaf
mesaj 20.07.2011, 08:19:59
leti #4

Grup Simge

leti: 6,161
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Zamanla o zincirler pas iinde olurdu. Ayrca kopan zinciri tamir etme giriimlerinde bulunurdu ebeveynimiz. Esas misafirlie gitmi iseniz ve zinciri orada koparttysanz rezil olma durumu vard. Ya da hi umursamayp Spartacus'un klelie kar ayakland gibi elinde zincir ile evin salonuna gelip ''ben spartacus. zincirlerimden baka kaybedecek bireyim yok! titreyin ulen'' diyip olay makarayada balayabilirsiniz... Off ne diyorum sabah sabah ben yahu dry.gif

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
Candy
mesaj 20.07.2011, 10:15:55
leti #5

Grup Simge

leti: 3,601
Katlm: 14.12.2007
Nereden: Ankara
ye No: 1,499
Ruh Halim:

En iyi yolst lokantas olarak Susurluk'ta arz- endam eden Yrsan tesislerinde halen bu zincirli sifonlardan mevcut.Bu hususta nostalji yaamak isteyenlere duyurulur. laugh.gif

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post
november76
mesaj 20.07.2011, 10:28:01
leti #6

Grup Simge

leti: 1,591
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Giresun
ye No: 170
Ruh Halim:

O ii su dolu pisuvarlar da hep su damlatrd, tam bir ikenceydi gerekten.

--------------------
Biz bydk ve kirlendi dnya...

+Quote Post
PROTOSS
mesaj 20.09.2016, 20:08:55
leti #7

Grup Simge

leti: 2,194
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

QUOTE(alpino @ 20.07.2011, 05:11:48) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
......
Birde daha sonraki yillarda bu zincirin yerini zincir gorunumlu plastikler aldi ki o ayri bir facia idi. Neyseki tarihin tozlu sayfalarinda yerini aldi diye dusunuyorum ( halen kullanilan yerler varsa sabir dilerim kendilerine ).

Sevgili Alpino byle yazm da, kendimi bir an aresiz hissettim, nk bizim evde hala bu plastik zincirli kullanlyor, ve gayet memnunuz. rolleyes.gif Hi kopmad. Eskiden bunun metal olanndan vard ama o eskiyince plastik olanla deitirmiti babam.

Yoksa siz klozet arkasna eklemlenmi basmal sifonlardan m kullanyorsunuz ? basarsn geri gelmez, taklr, su basnl gelmez pislii gtrmez, tekrar basmak iin dolmasn beklersin tey tey tey zor i. laugh.gif

+Quote Post
hazan
mesaj 21.09.2016, 13:24:14
leti #8

Grup Simge

leti: 1,370
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Antalya
ye No: 13

QUOTE(PROTOSS @ 20.09.2016, 21:08:55) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Yoksa siz klozet arkasna eklemlenmi basmal sifonlardan m kullanyorsunuz ? basarsn geri gelmez, taklr, su basnl gelmez pislii gtrmez, tekrar basmak iin dolmasn beklersin tey tey tey zor i. laugh.gif

imdi oturmakta olduum evde bakyorum da onlar bile mazi olmu. smile.gif Klozetin olduu yerde biraz yukarsnda, duvara byle ereve ya da ince bir kapak grnmnde drtgen bir zmbrt monte edilmi. Onun ortasnda da yine baslacak byk ve kk olmak zere iki zmbrt yine.. Yani ne deniyor bilemedim de..

Bu zincirli sifonlarla zamannda ben de har neirdim tabii.. Zincir koptuu zamanlarda atal ine kullanarak bir birine ekliyorduk kopan paralar gibisinden bir ey hatrladm imdi..

--------------------
Herey insanlar iin.. Grmek renmek iin, bazen zor da olsa..Herey insanlar iin.. Umut dourmak iin, hayatla sevitim...F

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Zincirli Czdan
3 Wham 2,101 22.03.2011 - 10:43:02
G?n: sahaf

RSS Basit Grnm Tarih : 02.06.2020 - 22:47:28
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net