IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
At Arabas
alibaba
mesaj 05.04.2008, 14:37:31
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,634
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

Eskiden kamyonet yerine at arabas kullanlrd. ocukluumda ok kullanan bir arat. En bata stler, sonra seyyar manavlar, oduncular, inaatlar ve daha bir ok esnaf. Sokaktan gelen sesler deeeh brrrss, . Nal sesleri, at arabasnn tekerleklerinden kan deiik ses. atlarn koum takmlarna yerletirilmi kk anlarn sesleri. Yeni olanlar prl prl parlard. stlerinde rengarenk resimler motifler olurdu. Ortaokul Trke kitabmzda Sanat ve Zanaat diye bir okuma parasnda, bu at arabalarn boyanmas ile ilgili bir blm vard.
Herhalde bu arabalarn artk kullanmdan kalkmasna sevinen yegane insanlar plerdir. At arabasnn getii gzergaha at tarafndan braklan malum eyleri temizlemek onlarn grevi idi.

Fayton ise hala zamana direnen bir tat. turistik amalarla kullanlyor imdi. bir de motorlu tat trafiine kapal yerlerde kullanldn biliyorum. faytona bindiimi hi hatrlamyorum. Bizim oturduumuz semtte, ocukluumda fayton olmazd, Tepecik (imdiki ad Yeniehir) Basmane tarafnda grrdm. imdi Karyakada hala alyorlar.

--------------------
her mesajm imzamdr
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
okseybilenkiz
mesaj 05.04.2008, 15:32:58
leti #2

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,154
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

at arabamz ve 2 atmz vard.adlar ''aslan '' ve biraz daha kk olann ad ise ''kapland''.motor alnca at arabasn kullanmaz olduk.kaplan ld ama aslana yllarca baktk.o konuda iim rahat suyunu ,yemini eksik etmedik lneye kadar.arabay ise avlu diplerinde rmeye braktk.yakmak bile aklmza gelmedi.
paytona ok bindim .halada ylda bir defa ehrimizde yaplan enliklerde faytonlar olur onlara bineriz arkadalarla. ylda bir defada olsa ayamza gelen bu neeli geziyi karmayz.

--------------------

+Quote Post
ember
mesaj 05.04.2008, 20:52:08
leti #3

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

Benim ocukluumda zellikle sahil boylarnda keyifli bir ulam arac olarak kullanlrd.. Geen gnlerde zmir fuarn yazmtk, benim iin fuar demek ayn zamanda fayton da demekti.. Efes Oteli'nin nndeki faytonlara binip Kordon'da bir tur atmadan dnmezdik zmir'den.. Adalara o kadar hevesle gitmemin sebebi de faytondu.. Nallarn kard tkr tkr sesleri ve kabinin nazl nazl sallanmasn ok severdim..
yi ki baz yerlerde nostaljik bir ara olarak da olsa hala var.. Adalardaki u gzellie bakar msnz..

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
Fosforlu
mesaj 28.05.2009, 14:13:44
leti #4

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 437
Katlm: 25.05.2009
Nereden: yeilam
ye No: 5,042

Bizim semtimize Kamber abi diye biri gelirdi.mahallemizin zerzevats idi.kaliteli sebze ve meyve satard.hergn ayn saat'de geerdi.ok gzel bir at vard mavi boncuklar,kk ziller ve dier aksesuarlar ile sslemiti.ayrca atnn altna uval balard yollar pislemesin diye.yine mahallemizde odun ve kmr depolar olduundan 3,4 tane arabac durak yapmt buray odun falan alan olursa tarlard evlerine kadar.yalnz ilerinden biri ok acmaszd fena dverdi atlarn ve bizde acrdk onlara.birde bazen mahalleden ocuklar at arabasnn arkasna taklrd dier ispiyoncu ocuklar'da arabacya barrlard ''arkaya taklan vaarrr'' diye..imdi birde aklma ''umut'' ve ''arabac cabbar'' geldi.

--------------------
''...Korkulu gnler bunlar.Kimse tek k yakmyor.Bu gidile,gemilerin klar grnnceye kadar da yakacaklar yok..Gemileri bekliyoruz...''

+Quote Post
mavi
mesaj 28.06.2010, 14:22:15
leti #5

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,165
Katlm: 19.10.2007
Nereden: Izmir
ye No: 673
Ruh Halim:

Komumuzun vard at arabas onunla tarlasna gider gelirdi. ocukluumuz bu at arabasnn stnde geti desem yeri vardr. Bu gn hala anadoluda var at arabas bu ok gzel...

--------------------
mavi

Kaybedeceini bile bile neden mcadele ediyorsun? dedi. leceini bile bile yaadn unutmutu o an...Bozmadm

+Quote Post
november76
mesaj 28.06.2010, 14:40:19
leti #6

Grup Simge

leti: 1,591
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Giresun
ye No: 170
Ruh Halim:

Bizim ilede sal gnleri ana cadde boyunca pazar kurulurdu . Caddenin bir banda da at arabalar sralanrd, pazar alverii ykl olanlarn eyalarn tamak iin. Genellikle bu arabalar kullananlar Roman vatandalarmzd.

--------------------
Biz bydk ve kirlendi dnya...

+Quote Post
Mrbom
mesaj 28.06.2010, 14:46:36
leti #7

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 4,581
Katlm: 26.05.2007
Nereden: stanbul
ye No: 47
Ruh Halim:

Gnmzde hala kullanlyor...2009 senesi Avrupann gbei Kean'dan bir pazar manzaras biggrin.gif

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

--------------------
Play it again,Raphael

+Quote Post
Pawnee
mesaj 28.06.2010, 15:18:15
leti #8

Grup Simge

leti: 856
Katlm: 24.06.2010
Nereden: stanbul
ye No: 8,826
Ruh Halim:

ocukluumda okca grrdm. zellikle at arabas ile karpuz-kavun satan amcalarmz unutmak ne mmkn smile.gif

--------------------
Memleket isterim
Gk mavi, dal yeil, tarla sar olsun;
Kularn ieklerin diyar olsun.

Memleket isterim
Ne bata dert, ne gnlde hasret olsun;
Karde kavgasna bir nihayet olsun.

Memleket isterim
Ne zengin fakir, ne sen ben fark olsun;
K gn herkesin evi bark olsun.

Memleket isterim
Yaamak, sevmek gibi gnlden olsun;
Olursa bir ikayet lmden olsun.

+Quote Post
ntetik73
mesaj 03.03.2011, 13:53:09
leti #9

Grup Simge

leti: 1,010
Katlm: 20.12.2008
Nereden: Denizli
ye No: 4,255
Ruh Halim:

benim dedem faytoncuymu.onu grmem nasip olmad nk ldnde ben 11 aylkmm.babam hep anlatr.bildiimiz taksiciliin eski versiyonu.hanlarda srann gelmesini bekleyip yolcu tarm.o yzden hi atlar eksik olmam babamlarn.dedemden sonra byk amcam devam etmi o ie.ocukluumda fayton deildi ama at arabas vard.yk tard.bize gelirlerdi.giderlerken hemen atlardm stne.keye kadar onlarla gider inerdim.uzun sre at arabasyla iini yrtt daha sonra ise triportr alp at arabasna veda etti.nakilye babam tarafnda genlerden geliyor sanrm.babamsa kk amcamla kamyonculuk yapp daha sonra kendi nakliye irketini kurmu.bakalm bizim ocuklar ne yapacak.aa gre uak yada gemi tamaclm olur bilmiyorum artk biggrin.gif

--------------------
Beni Tanmla Cmleler inde Kullan,,,,,,,

+Quote Post
sahaf
mesaj 03.03.2011, 15:35:30
leti #10

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,161
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Birde western filmlerinde grdmz at arabalar vard. aslnda bunlar posta arabasyd ve genelde saldrya urard john wayne abimiz ise arabadaki gzel hatunu korumaya alrd ate ederek. baknz nasl ate am 0024.gif . yine gladytr konulu filmlerde at arabas grlrd, teker ksmna bak taklr gladytr doranmaya allrd arena ortasnda. smile.gif

gnmzde at arabalarn ise roman vatandalarmzda grrz. ocukluumun at arabalarnda ise parke ta deli yollarda giderken kard takadak tukadak sesleri ile hatrlarm. yine bizim ilede eskiden sebze ve meyve hali olduundan her trl zerzevatn hal'den yklenip semt pazarlarnn yolunu tuttuu olurdu at arabalarnn.

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 31.05.2020 - 08:44:16
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net