IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Atl Balya Makineleri
Adore
mesaj 28.07.2011, 02:08:25
leti #1

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

60'l yllarda tarla srmek, rn tamak, komu kye ailece yaplan seyahatlerde atlar kullanlrd.

imdiki neslin asla bilemeyecei ve anlamakta zorlanaca gnlerdir o gnler.

Ben sadece ho gzellikleri deil o zor gnleri de sk sk hatrlamay bir erdem sayyorum.

Anlayanlar na demek istediimi ok iyi bilirler.

Kylerde hasad zaman ekinler biilir, arpa-buday taneleri satlrd.

Geriye kalan samanlar ise inekler ve atlara yem olarak saklanmak zere balyalar haline gettirilir, ihtiya fazlas da uygun fiyata isteyenlere verilirdi.

Balya makineleri o zamanlar traktrler veya elektrikli motorlarla deil, atlarn ayn daire iinde hareket ederek makinenin kaylarn dndrmesiyle alrd.

Gnde 200-250 civarnda balya yaplabiliyordu.

Ben atlar izlerken onlara zlyor, dinlenme molas verilince gidip yzlerini okuyordum.

Ve onlar hep ayn yerde dnmeyi srdryorlard.

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
oklitus
mesaj 28.07.2011, 03:10:21
leti #2

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 100
Katlm: 07.03.2011
ye No: 43,545

atla ekilen ya da itilen tarm makineleri grdm ama balya makinesini bilmiyordum. bu makinenin bir fotoraf varsa ulaabileceim bir yerde ve bulabilirsem yle bir resim, tarayp ekleyeceim buraya.

hayvanlara zlmek konusunda ise; geenlerde kpekleri dndm. insanlar onlarn zgrlklerini ellerinden alyorlar m, yoksa onlara daha iyi bir yaama alan m sunuyorlar diye. u sonuca vardm, ahsi fikrimdir; kendine ait bir evi, avlusu, srs, sahibi olan kpekler daha gl ve cesurlar. sokak kpekleri ise, dnp elini sallasan kaacak delik aryorlar.

atlara zlen bir ocuk dndm imdi; aklma kk kzm geldi, bir de siz. ocuk olmak byle ite,, kendi gereklii ierisinde kendi gerekleriyle gzel.

oysa atlarda yorulma hissi yoktur. bu yzden atlayp lrler bir durduran olmazsa.

--------------------

bir dnya buldum;
yokmu...

+Quote Post
Adore
mesaj 28.07.2011, 03:29:21
leti #3

Grup Simge

Ruh Halim:

QUOTE(oklitus @ 28.07.2011, 03:10:21) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
atla ekilen ya da itilen tarm makineleri grdm ama balya makinesini bilmiyordum. bu makinenin bir fotoraf varsa ulaabileceim bir yerde ve bulabilirsem yle bir resim, tarayp ekleyeceim buraya.

hayvanlara zlmek konusunda ise; geenlerde kpekleri dndm. insanlar onlarn zgrlklerini ellerinden alyorlar m, yoksa onlara daha iyi bir yaama alan m sunuyorlar diye. u sonuca vardm, ahsi fikrimdir; kendine ait bir evi, avlusu, srs, sahibi olan kpekler daha gl ve cesurlar. sokak kpekleri ise, dnp elini sallasan kaacak delik aryorlar.

atlara zlen bir ocuk dndm imdi; aklma kk kzm geldi, bir de siz. ocuk olmak byle ite,, kendi gereklii ierisinde kendi gerekleriyle gzel.

oysa atlarda yorulma hissi yoktur. bu yzden atlayp lrler bir durduran olmazsa.

Sn. Oklitus..
Dnya tm canllarn yaayabilecei bir dzene sahip oldduuna gre, bunun hikmetini anlamak gerekiyor diye dnyorum.
O ata zlmemizin nedeni, kendimizi onun yerine koymaktan ibarettir.
Zaten dnyay anlamann bir yolu da budur..
nsanlar birbirini anlayamyorsa, hayvanlar veya kainat anlamas da pek beklenemez.
Sindirilmi, korkutulmu, aalanm bir hayvann cinsi ne olursa olsun, onlara bu ezay layk grenler, insanln yzkarasdr..
Yaratlm tm mahlukat insanlarn hizmetine verilmiken bu emanete ihanet etmenin insanlkla ilgisi yoktur.
Hayvanlar da kendi z ocuklarmz gibi korumal ve kollamalyz.
Benim ahsi dncem budur.

Teekkr ederim.

--------------------

+Quote Post
oklitus
mesaj 31.07.2011, 03:14:31
leti #4

Grup Simge

iki gndr tarm ve hayvanclk zerine yazlm ulaabildiim btn kaynaklar kartrdm ama atla ekilen balya makinesi resmi bulamadm. sonunda pes ettim ve internetten bir resimle yetinmek zorunda kaldm.

yukardaki ilk resim internetten alntdr ve olduka modern bir makineye benziyor. zira, 60'l ya da 70'li yllardaki bir balya makinesinin en azndan tekerlekleri farkl olmalyd. zaten renklerden ve znrlkten de anlald zere eski bir resim olmad belli, yanlyor olabilirim. yine de; konuya ilikin bir balya makinemiz olsun istedim. ekliyorum resmi.

atla ekilen balya makinesi ressmi bulamadm fakat, envai eit kitap ve dergileri kartrken ok ilgin bir makine ile karlatm; atla itilen sne makinas. ekiliyor deil de, itiliyor olmas, snelerin yere dklmeden toplanmas iin gayet mantkl bir uygulama. ama yine de bana komik geldi.

kitapk 40 sayfa kadar var. makinenin llerinden kapasitesine, fotoraflarndan alma planna dein her tr bilgi mevcut. yukardaki 2. resim kitabn kapa, 3. resim ise kitabn i sayfalarndan birine ait.

15 dakika nce tarand sayfalar; duman stnde... rolleyes.gif

.

--------------------

bir dnya buldum;
yokmu...

+Quote Post
Adore
mesaj 31.07.2011, 08:50:19
leti #5

Grup Simge

Ruh Halim:

Sn. Oklitus..

Atlar nde de olsa arkada da olsa aslnda her iki halkarda da itmektedir.

Atlarn bandan geirilerek taklan hamuda bal kaylar, her nereye balysa onu eker.

At veya atlar ise hamudu iter.

Dolaysyla hareket ettirme eylemin mant aslnda ayndr, at hamudu iter, kayla balanlan ara ekilir, ubukla bal ara ise itilmi gibi grnr.

Benim bahsettiim makinede atlar, su kuyusundan su ekildii gibi, yani belirli bir alanda dnmek suretiyle makineyi altryorlard.

--------------------

+Quote Post
oklitus
mesaj 31.07.2011, 10:22:46
leti #6

Grup Simge

QUOTE(loreyeno @ 31.07.2011, 09:50:19) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
Sn. Oklitus..

yazlarmda ve eklediim resimlerde iddiada bulunmu deilim.

sayyorum; 2 oldu.

--------------------

bir dnya buldum;
yokmu...

+Quote Post
Adore
mesaj 03.06.2013, 13:23:17
leti #7

Grup Simge

Ruh Halim:

Atl balya makinelerinin hala kullanldn grmeyi dorusu hi ummuyordum.
Bir ok eidini izlediim bu makinelerle ilgili ok sayda videoya rastladm.
Gnmzde biraz daha modernize edilmekle birlikte, sistemin at gcyle alyor olmas beni yllar ncesine gtrd.

--------------------

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 05.06.2020 - 07:05:33
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net