IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Ranza
lifelines
mesaj 30.09.2011, 20:56:35
leti #1

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,400
Katlm: 22.11.2007
Nereden: stanbul
ye No: 1,180
Ruh Halim:

imdilerde ssl, eit eit ranzalar var. ocukluumdaki ranzalar ise tahta olurdu.
Kardeimle benim ranzamz olmad. Kardeim yatl okula balaynca mecburen, senelerce o ranzalarda yatt.
Bir de kardeler arasnda "ben stte yatacam" kavgas olurdu, genelde ya kk olan ranzann alt katnda yatmak zorunda kalrd.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
linea
mesaj 30.09.2011, 21:18:18
leti #2

Grup: Emektar Ynetici
leti: 1,717
Katlm: 19.05.2007
ye No: 36
Ruh Halim:

ocukluumda en ok istediim eylerden biriydi ranza, ancak olmad. Karlkl yataklarda yattk hep kardeimle, dmzde ya da korktuumuzda ise ayn yatakta yan yana biggrin.gif

Ranzayla tanklm niversiteye baladm ylda olmutu. lk yl devlet yurdunda kalmtm ve 6 kiilik ( 8 miydi yoksa unsure.gif ) odada ranzalarda yatyorduk. lk balarda altta yattm, mez olduum iin sz hakkm yoktu. Dnem arasnda bir oda arkadamz eve knca onun yatan kaptm, yani st blmde yattm ancak her gecem acep buradan der miyim endiesiyle geti.

Sonra zaten ben de eve ktm, haliyle ranzayla ilikim bitti.

--------------------
Nen var kuzum ?

+Quote Post
ember
mesaj 30.09.2011, 21:26:20
leti #3

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

Linea hikayemiz ok benziyor.. Ben de ocukken hep ranza hayali kurardm ama o zaman olmad.. niversiteye giderken ayn ekilde kredi yurtlar kurumunun yurdunda kaldm ve 3 yl ranzada yatmak mutluluuna eritim.. Fakat ben st katta yattm hep.. O zamanlar deil dme korkusu, fikri bile aklma gelmezdi.. imdi dnyorum da sahi nasl dmemiim ordan aryorum laugh.gif .. Bizim ranzalarmz demirden ve sevimsizdi ama gzeldi yine de.. Yatam dzeltebilmek iin alttaki yataa basmak zorunda kalrdm, bu da atmalara neden olurdu.. Uacak halim yoktu ya tongue.gif

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
superisi
mesaj 30.09.2011, 22:01:13
leti #4

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,676
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

Beni de aln aranza biggrin.gif Ben de istemitim ocukken ranzada yatmay. Malesef olmad. Komumuzun ocuklarnn ranzas vard. Oynamaya gittiimizde acayip heveslenir, stteki ranzaya trmanmak oyun gibi gelir, hayalini kurardm.

Sonra devlet yurtlarnda laugh.gif bu mutlulua eritim 90'larda ancak.. Ben de sevgili ember gibi st ranzada yattm hep. Alt ranzada stteki souk demirli ranzaya bakmak yerine tavana bakmak daha bir iimi rahatlatrd. Sonra alt ranzada yatanlarn yataklarnda yemek yenir, eyalar konurdu. stteki ranzalara kimse dokunmazd. Bir de st ranzada pencereden manzaray seyrederek walkman dinlemek en byk keyfimdi. 4 yl kaldm devlet yurtlarnda.. Ben alttaki yataa basmadan trmanrdm st kata smile.gif tpk ocukluumda aalara nasl trmanyorsam..

Ha dtm m ranzadan dtm biggrin.gif Uyurken deil ama otururken ne fazla eilmiim aniden bolua dverdim de Ortaokuldan beri ayn snfta okuduum ve ayn yurtta kaldm arkadam altma girip beni kurtard. Arkadam ezildi o baka unsure.gif

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..

+Quote Post
Adore
mesaj 30.09.2011, 22:58:50
leti #5

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

Ranza konusunda erkek milletinin hikayesi daha fazladr..

zellikle askerde kou hayat yaayanlar bunun zevkine fazlasyla varmtr..

Yassada gnlerimde ranzada uyumutum rolleyes.gif

Horlama konusundaki ikayetleri deerlendirip bir zm bulmutuk.

Btn horlayanlar tespit edip ayr bir koua topladk..

Koro halinde horluyorlard laugh.gif

Sadece bu kadarn yazmakla yetiniyorum.

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post
ntetik73
mesaj 01.10.2011, 09:52:31
leti #6

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,010
Katlm: 20.12.2008
Nereden: Denizli
ye No: 4,255
Ruh Halim:

Kzlarr bende sizdenim.Ben de ocukluumda imrenerek bakardm ranzalara.Ama ancak vitrinde bakabilirdim..Etrafmzda kimsede yoktu biggrin.gif 91 ylnda yurt-kur da oldu tanmamz. 4 kiilik odalardaydk. Kayt srasnda ranzamn numarasn vermilerdi ansma st ranza kt.lk bata tedirgin olmutum ama st katta olmann avantajn sonralar daha iyi anladm.Sonra yurdumuz tand bu odada 8 kiiydik ben deneyimli olarak hemen st kat tercih ettim.Yoksa alt katta kzlar yemek yiyor,gelen giden oturuyor, ekmek kr oluyor diye istemedim.
Ranzann ocuk geliiminde ters etkileri olduunu duymutum bir zamanlar ama ne kadar doru bilemiyorum..

--------------------
Beni Tanmla Cmleler inde Kullan,,,,,,,

+Quote Post
Candy
mesaj 01.10.2011, 13:19:04
leti #7

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 3,601
Katlm: 14.12.2007
Nereden: Ankara
ye No: 1,499
Ruh Halim:

Ben de geldim. tongue.gif

Annemin arkadann ikiz kzlar vard. Birgn akam onlara gittiimizde ilk defa ranza kavramyla tanm oldum. Ya 6 bilemedin 7.

Beni elimden tutup odalarna gtrdkleri andan itibaren ranzann st katna ulaan kk merdivene dikmitim gzm. O kadar sevimli gelmiti ki! Kzlarla sonrasnda st katna kp oyun onamtk. O ykseklikten dnya bir baka gzkmt gzme. tongue.gif Yol boyu bizimkilere "o merdivenli yataktan istiyorum" diye mzldanp durdum. Alt katnda yatacak kimsenin olmamas gerekesiyle geitirdiler durumu. Bir ikizim yoksa su benim miydi yani? niversiteyi de ayn ehirde kazandmdan yurt hayatm da olmad sizler gibi. Ve bilmem sylememe gerek var m askerlikte yapmadm. laugh.gif Sonu olarak bir ranzam olmad hi. crying.gif Yoo alamyorum, gzme birey kat. tongue.gif

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post
oklitus
mesaj 01.10.2011, 17:57:31
leti #8

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 100
Katlm: 07.03.2011
ye No: 43,545

bir ranza hikayesi anlataym ksaca;

yatl lise yllar,, kendimize bir kurban seer, gece hi ses kartmadan ranzann st ksmn alt ksmndan ayrr, kurban uyandrmadan ranzas ile gtrrdk. nereye mi? fark etmez ki; tuvaletler olur, banyo olur ya da ok maharetli iseniz yatakhanenin dnda ssz bir ke bile olur. uyandnda kurbann tepkisi, tand yere gre ekillenirdi. cami ok uzakt ama kendini gece vakti mescitin karanlnda bulanlar ok oldu. ok kt ama ok zevkliydi.

bir tane de askerlikten anlataym;

yataklarn, yatakhaneden ayrlmadan nce sabah nasl dzeltilecei hakknda yzba aklamalar yapacak. bu aklamalar iin yatakhaneye gidilmesi gerektii dnlr ilk etapta. ama yle deil; iki kii gider, bir ranzay alr gelirler eitim alanna. eitim alan dediim yeri yatakhanenin hemen karsnda dnmeyin sakn. ama askerde mesafeler sorun olmaz. 10 kilometre bile tanr o ranza, forumun erkekleri bilir. yzba yata datp gzelce anlatarak bak gibi yeniden katlar, gerer araf, nevresimi. ranza bir eitim aracdr o an ve ii bitince yine yatakhaneye gtrlr.

bir dedim iki anlattm. aslnda o kadar ok ki, saymakla bitmez ranza anlar. hele yatakhanede ranzalar arasnda yaplan yastk savalarn ve uzun eek oyunlarn, nevresim deime gnlerindeki curcunay anlatsam,,,

sonsz: otobste koridor, ranzada alt kat tercih ederim.

--------------------

bir dnya buldum;
yokmu...

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 01.06.2020 - 14:56:56
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net