IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Adres&Telefon Defteri, Fihrist
superisi
mesaj 15.02.2012, 11:34:47
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,676
Katlm: 17.09.2007
Nereden: izmir
ye No: 532
Ruh Halim:

Artk telefonlar, cep telefonlarmza, adresleri de outlook'umuza kaydediyoruz. Oysa eskiden kk irin defterlerimiz vard. Bu kk defterlerin A bal genelde dolu; W, X balklar bo olurdu.

Benim ilk fihristim Almanya'dan gelmiti. Kapakl idi. Yandaki engeli istediimiz harfe getirir, ucundaki kntya basnca aradmz sayfa "pt" diye alveriyordu. ok salamd. Arkadalarmn o kadar oynamasna ramen bozulmad hala durur smile.gif

Bir de kk sar, yaldzl defterim var. Bunu niversitede bile kullandm. imdi yanmda gz atyorum.. Unutulmu isimler, telefon numaralar ve son sayfada aldm notlar yazl.. Hemen bu defteri kimsenin bulamayaca bir yere saklamal tongue.gif

Okulun son gn adres ve telefonlar alnrd. Baz adres ve telefonlar arkadalarmn el yazs ile yazlm. Arada bir gz atar, kartrrm. Arkadalarm hala ayn evde oturuyor olabilirler mi diye smile.gif Hani biz eskiden cep telefonsuz ne yapardk diye sorarz ya smile.gif te bu defterler saolsun.. Eskiden herkesin yeri yurdu belli idi.. Ayn ehirde ve hatta ayn evde oturulurdu. Yllarca ayn sokakta geerdi mrmz.. Eskidendi.. ook eskiden smile.gif

--------------------
Geip giden zamanlar bir yerlerde bulsam.. Sonra zlsem.. zldme zlsem..
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
PROTOSS
mesaj 16.02.2012, 00:14:55
leti #2

Grup Simge

leti: 2,194
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

Bizim evde bu defter annem tarafndan doldurulurdu. Belli bir sre sonra da bu telefon numaralar deiir, e haliyle numarann st karalanr ve altna yeni tel numaras yazlrd. Bir de defterin ba ve son ksmlarna o anda telefondan aceleyle alnm telefon numaralar yazlrd. Baka bir yere de isim soyisim yazlr ve bu isim ile telefon numaras bir okla birletirilirdi biggrin.gif Bizim defterde de koskoca sayfay kateden oklar bolca vard. Bir de sayfa aralarna konan kk katlara yazl tel numaralar vard. Bunlar da bir yerlerden alnp eve getirilmi tel nolar olurdu.

+Quote Post
Pawnee
mesaj 16.02.2012, 02:08:31
leti #3

Grup Simge

leti: 856
Katlm: 24.06.2010
Nereden: stanbul
ye No: 8,826
Ruh Halim:

Bizim valide halen 2 tane dolduruyor smile.gif inde telefon numaralarndan T.C. kimlik numaralarna, vergi numaralarndan E-Devlet ifrelerine kadar her eyi bulabiliyorsunuz maallah smile.gif

--------------------
Memleket isterim
Gk mavi, dal yeil, tarla sar olsun;
Kularn ieklerin diyar olsun.

Memleket isterim
Ne bata dert, ne gnlde hasret olsun;
Karde kavgasna bir nihayet olsun.

Memleket isterim
Ne zengin fakir, ne sen ben fark olsun;
K gn herkesin evi bark olsun.

Memleket isterim
Yaamak, sevmek gibi gnlden olsun;
Olursa bir ikayet lmden olsun.

+Quote Post
mjj_ac
mesaj 16.02.2012, 02:45:35
leti #4

Grup Simge

Grup: ye
leti: 16
Katlm: 14.01.2012
Nereden: Ankara
ye No: 111,559

Ben bu tr eyleri saklamay severim. Geenlerde eyalarm kurcalarken ortaokulda kullandm minik telefon defterime rastladm. zerinde de "Hagi" kartmas vard =)

Yaklak 13 yl olmu...

+Quote Post
ember
mesaj 16.02.2012, 10:17:32
leti #5

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 60
Ruh Halim:

Sayfa yan boyunca yukardan aaya sralanan harfler zamanla deformasyona urar kvrlrd.. Bu defterler antredeki telefonluk zerinde ya da ekmecesinde ve yannda mutlaka bir kalemle birlikte hazr bulundurulurdu.. Ben bir kiinin -ki annemdi bu- elinden km defteri severdim.. Yazlar karmakark olmazd bylece.. Kk katlara aceleyle yazlm telefon numaralarn annem bo bir zamannda o gzel el yazsyla deftere ekerdi..

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
Adore
mesaj 16.02.2012, 10:25:58
leti #6

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

Benim Superisi'nin anlatt trden bir defterim vard..
Hala var ancak, bir kede sakl duruyor.
Dn gece bulup iinde yazlanlar okumay dnyordum..
Sonra cesaret edemedim.

Sadece kapan ap ilk sayfasna baktm..
Tarih yazmm.
14 Mart 1977
Altna da imzam atmm.
Gen ve asi harflerle.

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post
sahaf
mesaj 16.02.2012, 11:07:08
leti #7

Grup Simge

leti: 6,161
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

17, 18 yalarnda iken keten bez karm bir montum vard. Bu montun iki adetde fermuarl olan st cebi vard ve ben bu ceplerden birine koymak sreti ile tardm bu kk defterden. Kolay kolay temize ekmezdim yenisini alp. Benimkini montun cebine soka kara, soka kara keleri katlanr, srt yeri ypranrd ama yinede kolay kolay yenilemezdim defterimi.

Topkap otogar cvarnda ve kale ii giriinde bu defterlerden satlyordu ama bunlarn ya n srt arkasna, ya da arka srt iine kk bir hesap makinas ilave edilmiti byle minicik hatta minnacik smile.gif Bu kk hesap makinal olan ok ie yarard. Semt kahvesinde pisi yedili adl kat oyunu oynandnda yedi misli bitildiinde kolay hesaplanamazd elemann yedii say. Ama birinde bu defterin hesap makinal olan var ise hemencecik hesaplanverirdi wink.gif

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
linea
mesaj 20.03.2012, 23:35:33
leti #8

Grup: Emektar Ynetici
leti: 1,717
Katlm: 19.05.2007
ye No: 36
Ruh Halim:

Annem; zannediyorum halen ayn defteri kullanyor, belki bir kez yenilenmitir yalan olmasn, o kadar eski duruyor ki smile.gif Kasap Ahmet'in gelini Hmeyra : 233 42 43 gibi isimler de grmek mmkn o defterde. Defterin iinden muhakkak pf noktalar veya pasta tarifleri ieren bir iki not kad da kar.

Bundan 6-7 sene evvel, annemin evinde, fi tarihinden kalma ( muhtemelen lise son ve niversite ilk yllar ) telefon ve not defterimi bulmutum. ok tuhaft ona bakmak. simlerini dahi unuttuum ya da yle sandm arkadalarmn yzleri gelivermiti gzmn nne. Baz isimler vefaszlm vurmutu yzme, bazlar ise arkadaln ou zaman uar geer bir ey olduunu.

--------------------
Nen var kuzum ?

+Quote Post
Candy
mesaj 21.03.2012, 11:05:05
leti #9

Grup Simge

leti: 3,601
Katlm: 14.12.2007
Nereden: Ankara
ye No: 1,499
Ruh Halim:

Aynen Linea'nnkine benzer hislerle evirmitim bende bu defterin yapraklarn..isimlerin sadece birka bende iz brakmt..araya bir zamanlar heyecanla tuttuum birka not ve kurumu iek yapraklar dnda - tuhaftr, adres defterimin arasnda dahi var bunlardan smile.gif - iimi titreten bir eye rastlamadm..bir zamanlar kimbilir ne duygularla alnmt o telefon ve adresler..imdi nasl da uzaktlar. Yine de saklarm bir yanyla artk bana dahi yabanc gelen bu eyalar.

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 28.05.2020 - 22:34:53
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net