IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Toprak Frnlar, Toprak Frnlar
demeter
mesaj 19.02.2012, 20:50:58
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 756
Katlm: 09.11.2011
Nereden: EDRNE- STANBUL
ye No: 87,958
Ruh Halim:

eskiden kylerde evlerin nne ekmek piirmek iin killi topraktan ekmek piirme frnlar yaplrd.
bu frnlarn ii gndnd saplar ve al rpiyla stlr. mayalanm ekmekler frn krei ile frnlara verilirdi. pien ekmekler tekrar frn krei ile geri alnr ve mis gibi kokan ekmekler tepsilere konur zerlerine taze kalmas iin tlbentler ve bezler koyulurdu .
deerli arkadalar dilim dndnce size toprak frnlar anlattm. ok deerli moderatrmz okeybilenkz size toprak frnlar daha iyi anlatacana eminim. imdiden kendisine buradan teekkr ediyorum.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
okseybilenkiz
mesaj 19.02.2012, 21:12:11
leti #2

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 8,154
Katlm: 20.10.2007
Nereden: krklareli
ye No: 693
Ruh Halim:

demek toprak frnlar iin balmz yokmu
tabiki bende dilim dndnce anlatmaya alrm demeter kardeim.
ncelikle bu frnlar yapmak kolay deildir.ykldklar zaman hemen yaplamazlar.o yzden ok sk korunurlar.yamura kar zerleri eer kapal deilse sk sk naylonlar ile sarlr.nk frn yapmasn usulnce bilen ok az insan vardr.en iyi gmenler bilir.eski tip kiremitler kk kk krlp frnn iskeleti yaplr sonrada toprak ile svanr.
az yaklsa olmaz ekmek i kalr,ok kzdrlrsa bu sefer ekmekler halanr,frn yakmakta usulnce olmaldr o yzden.
orman kylerinde odun yakarlar biz gndnd sobas yakarz iki demet kafi gelir sonra biraz bekleriz ki atein har gesin. kimisi tepsileri(biz kara sini deriz nk yllarca frna girmekten kapkara olurlar) dorudan atein stne yerletirir kimiside saaya deriz (bu konuda balmz var ) onun stne koyar ekmeini.frnlar 4 ile 6 ekmek alacak kadar genitir.kimisi ok mahirdir ekmekleri frna koydumu alana kadar bir daha bakmaz.ama acemiler devaml frnn kapan aar sonuta bu ekmein daha ge pimesine sebeb olur
son olarak biz hala ekmeimizi kendimiz yaptmz iin frnmz hala durur smile.gif

--------------------

+Quote Post
Adore
mesaj 19.02.2012, 21:12:26
leti #3

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

QUOTE(demeter @ 19.02.2012, 19:50:58) Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.
eskiden kylerde evlerin nne ekmek piirmek iin killi topraktan ekmek piirme frnlar yaplrd.
bu frnlarn ii gndnd saplar ve al rpiyla stlr. mayalanm ekmekler frn krei ile frnlara verilirdi. pien ekmekler tekrar frn krei ile geri alnr ve mis gibi kokan ekmekler tepsilere konur zerlerine taze kalmas iin tlbentler ve bezler koyulurdu .
deerli arkadalar dilim dndnce size toprak frnlar anlattm. ok deerli moderatrmz okeybilenkz size toprak frnlar daha iyi anlatacana eminim. imdiden kendisine buradan teekkr ediyorum.

O frnlarda sadece ekmek piirilmezdi rolleyes.gif
Ekmein yansra toprak kp iine konulmu kuzu paralar, defne yapra..
Buyrun size mkemmel lezzette bir kp kebab..

Ben en ok yengemin piirdii patriyot breini severdim.
Bol soanl ve yemeye doyulmaz bir brek diyebiliriz.
O'nun piirilme yntemi yleydi:

Tepsiyi rtecek byklkte, konik eklinde bir sa ve o san zerine frndan alnp yerletirilmi kzgn kll kz ate.
imdi olsa, tepsinin tamamn yemek gibi bir lgnca dnceye kaplabilirdim ama..
Can ekenlere birer para vermeden de olmaz rolleyes.gif

Kalan da ben yerim, n'apalm.

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Toprak Sergen
TRT - He-Man'in Sesi
4 GaLaCTiCa 3,393 19.02.2012 - 19:54:04
G?n: le_ali
No New Posts Topraktan Frn (Terle Frnm)
0 raymond 1,350 04.09.2007 - 21:47:01
G?n: raymond

RSS Basit Grnm Tarih : 04.06.2020 - 08:54:01
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net