IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Cival Dereceler(Termometre), Ate ler-Is ler
hazan
mesaj 06.06.2016, 22:31:54
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,370
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Antalya
ye No: 13

Ate lmek iin kullanlan bu dereceler ben kendimi bildim bileli evimizden eksik olmazd.. Olduka nemli bir gereti. Kk kardeim bebekliinde(3 aylk) ateli ar bir havalenin etkisiyle, yine ar bir beyin hasarna maruz kaldndan, aklm erdi ereli korkmuumdur yksek ateten ve atele seyreden hastalklardan.. Kendi evimde de bulundurmuumdur hep..Ben kkken de, ocuklarm kkken de civalyd dereceler. nce bir kalemi andran eklini hatrlyorum ama bana kullanl gelen kaln ve yass ekilde oland..Bir ara evdeki derece krlp yenisini almak istediimde artk cival derecelerin satlmadn rendim eczacdan. Anladm ki, onlarda mazi olmu, mazide kalmlar.. Yerlerini eit eit dijital dereceler alm..

--------------------
Herey insanlar iin.. Grmek renmek iin, bazen zor da olsa..Herey insanlar iin.. Umut dourmak iin, hayatla sevitim...F
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
raymond
mesaj 18.06.2016, 12:44:26
leti #2

Grup Simge

leti: 1,830
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Ktahya
ye No: 172

Ate lmek iin deil belki ama, evimizin iinin scakln gsteren cival termometre vard bizde... Mavi kadifeden kk ve ucu sivri bir terlik grnmnde, incikli boncuklu bir eydi ve krmz civalyd... O dnem pek ok evin muhtelif yerlerinde, genellikle salon ya da hol duvarlarnda termometreler olurdu... Bu bir ihtiya myd, bir moda myd, emin deilim... Sanrm gnmzde duvara asl ev termometresi grmek pek mmkn deil...
Tabi biz termometre tabiri yerine, balkta olduu gibi "derece" diye adlandrrdk bunlar... ocuk yalarda, alt ksmnda civann younlat blmn avucumuzda starak ya da hohlayarak mevcut scakl gsterge zerinde de olsa 3-5 derece ykseltmek gibi minik oyunlara da malzeme olmuluu vardr bu gerecin...

--------------------
Hey gidi gnler heeey !

+Quote Post
hazan
mesaj 21.09.2016, 16:16:32
leti #3

Grup Simge

leti: 1,370
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Antalya
ye No: 13

Aslnda oda ssn lmek iin kullanlan termometreden ocukluumda bizde de vard. Ama bizimki sade ve tahtayd diye hatrlyorum, terlik eklinde ve boncuklulara da rastlardm gittiimiz evlerde. Ve sy ykseltmeye bizde alrdk fakat ates lmek iin kullandklarmzda. Krmz bir iaret izgisi olurdu gsterge olarak. Bir keresinde olum bebekken ve atei ykseldii bir esnada ateini lmeden nce dereceyi 37 nin altna drmek iin sallarken derece elimden frlam duvara arparak dalmt. O gn aslnda benim doum gnmd ve biraz da alkollydm. Oglumun yatt yataktan uzanr bir vaziyette bam yere sarktm ve boncuk boncuk dalan civalar toplamaya alyor ama bir trl baarl olamyordum malum(her ne kadar toplanverecek minik metal bilyeciklere benzeseler de, sv olduklarndan yamulup elimden kayveriyorlard).Hangi akla hizmet o zehirli civalara dokunup toplamaya alyordumsa. Neyse ki eim glme krizleri arasnda beni kaldrm, toplamamaya ikna etmiti.. Ha o srada oteldeydik. Doum gnm olduu iin otelin barnda eim ve arkadalar epey kokteyl, votka limon ve bira smarlamlard. Onlar midede karnca benim kafa da epey karm olmal..Bu da cival dereceyle unutamayacam bir an olarak yerini almtr hafzamda..

Bu dereceler ocuklarm belirli yaa gelene kadar hep tanmtr antamda gittiim yerlere. Ev iin ayr, antam iin ayr bulunurdu.. Ve bu gerelerin genel ismi termometre diye geiyor sanrm. Oda iin olan da, ates lmek iin kullanlanda.. Fakat biz derece derdik ate lmek iin kullandmza. Odadaki hava ssn lene de termometre..

--------------------
Herey insanlar iin.. Grmek renmek iin, bazen zor da olsa..Herey insanlar iin.. Umut dourmak iin, hayatla sevitim...F

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

RSS Basit Grnm Tarih : 28.05.2020 - 23:01:58
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net