IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Yemek Sinileri
mesaj 09.07.2007, 11:26:59
leti #1

Grup:
leti: 0
Katlm: --
ye No: 0

Halenin portatif masalarini okuyunca aklima geldi.. Bizim memlekette kylerde zerinde yemek yemeye yarayan daire biimli, bir nevi yer sofrasi gibi ama yerde durmayan kendinden bagimsiz bir ayakligi olan yemek sofralariydi siniler..

Her yerde ayni isimle mi aniliyor bilemiyorum.. Sandalyede oturulunca alak, yerde oturulunca yksek gelen bu sinilerde yemek yiyebilmek iin iskemlelerde oturmak gerekirdi..

Bizim oralarda her ky evinde sini ve iskemle mutlaka olurdu..

Genelde bakirdan yapilan bu sinilerin bykleri olduka agir olurdu ama ksesi kenari bir seyi olmadigi iin masaya gre daha ok insan az biraz skarak sigabilirdi..
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
hale
mesaj 09.07.2007, 11:31:36
leti #2

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 101

bizde de sini ya da zini denir..

ancak sizinki bizimkinden biraz daha yksek ayakliklar zerine konurmus ki iskemleyle yemek yenebilirmis.. Bizimki ise yer sofrasi olurdu.. Bir gzel yere oturup bagdas kurardin..Altina koyacak ayaklik yoksa kasnak denen halka seklinde yksek , tahtadan yapilmis bir altlik konurdu. Kasnak ta yoksa elek konurdu

+Quote Post
tuana
mesaj 09.07.2007, 11:35:40
leti #3

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 119
ye No: 105

bizim oralardada vardi. halada var. kuzenlerle birlikte gittigimiz zaman herkes bir iskemleyi sahiplenirdi. kimse kimsenin iskemlesine oturamazdi yoksa tatli kavgalar olurdu. sinilerde yedigimiz yemekler ve muhabbetlerini ok zledim.

--------------------
80 li yillari geri istiyorum...

+Quote Post
elvina
mesaj 09.07.2007, 11:40:45
leti #4

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,123
Katlm: 27.06.2007
ye No: 191

bizde ocuklugumda manti yapildigi zaman sinilerde yenirdi...yleside bir baska zevkli oluyor...

+Quote Post
mesaj 09.07.2007, 11:46:25
leti #5

Grup:
leti: 0
Katlm: --
ye No: 0

Bir de bu sinilerin vazgeilmez bir tamamlayicisi vardi bakir sahanlar.. Masada yenecek olsa porselen tabaklari kullanan ev ahalisi sinilerde nedense bu bakir sahanlari kullanirdi..

+Quote Post
GaLaCTiCa
mesaj 26.07.2007, 11:41:39
leti #6

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 3,612
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 12

QUOTE(hale)
bizde de sini ya da zini denir..

ancak sizinki bizimkinden biraz daha yksek ayakliklar zerine konurmus ki iskemleyle yemek yenebilirmis.. Bizimki ise yer sofrasi olurdu.. Bir gzel yere oturup bagdas kurardin..Altina koyacak ayaklik yoksa kasnak denen halka seklinde yksek , tahtadan yapilmis bir altlik konurdu. Kasnak ta yoksa elek konurdu

Off offf ne eziyettir o yer sofrasina oturmak. ocukken aliskin olmayan zor oturur ona. Hale ok iyi anliyordur beni. Ben hayatta oturamazdim hala da yle. Kyde eski evlerde hala kullanilmakta bizde. Yemege gitmeye grn benim gibi yandiniz demektir. Sofra (yemeklerin oldugu altinda ayaklik veya halka olan tepsi) oturulacak ve sirtinizi yaslayacak yakin bir yere kuruldu ise yasadiniz yoksa tam iskence idi benim iin. Ya sedire geerdim elimde tabak ya da altima ufak oturulacak bir sey alirim.

--------------------

+Quote Post
hale
mesaj 26.07.2007, 23:40:49
leti #7

Grup Simge

altinda ayaklik oldu mu ne ala.. ocuklara zel izin verilirdi, alttan, sofra bezinin altindan ayaklarini uzatsin diye biggrin.gif yoksaa hasaa yemekte ayak uzatilmazdi..

biz sadece yazin babaannemlere gittigimizde yer sofrasina oturmak zorunda kalirdik ama dedim ya torpilliydik ocuk oldugumuzdan

+Quote Post
karakedi
mesaj 24.08.2007, 20:21:29
leti #8

Grup Simge

leti: 1,555
Katlm: 29.05.2007
Nereden: Izmir
ye No: 62
Ruh Halim:

Bizim oralarda hala kullaniliyor hatta en gzel dgn hediyesi sayiliyor..

Demir, bakir, inko ve paslanmaz gibi esitleri vardir.. Demir ve bakir olanlar pek gsterisli olmaz, inko kaplama olanlar renkli ve desenli olur, paslanmaz sinilerin orta yerinde de dairesel figrler bulunur..

Sininin kullanildigi yerde mutlaka sofra bezi ve kasnak da vardir..

Sofra bezinin her seferin de ayni yz yere gelsin diye ortasina renkli bir bez ile isaret dikilir

Kasnaklar da esit esittir.. daire seklinde olanlara daha sik rastlanir ama aga oymaciligi ile ailip kapanabilen ok hos kasnaklar da kullanilir.. Kasnak kirildiginda, kayboldugunda elek veya genis tencereler de kullanilir..

Yemek iin sofra kurulurken nce odanin ortasina (kisin sobaya daha yakin bir sekilde) sofra bezi serilir, bezin tam ortasina kasnak konur, kasnagin zerine de ii yemek dolu anaklarin oldugu agir sini yerlestirilir.. Amman dikkat!! siniyi kasnagin zerine yerlestirirken iyi ortala, yoksa dengesiz koyuldugunda sini devrilebilir, o gzelim yemekler de heba olabilir..

--------------------
Androidler elektrikli koyun dler mi?

Philip K. Dick

+Quote Post
hale
mesaj 25.08.2007, 09:39:27
leti #9

Grup Simge

QUOTE(karakedi)
Sofra bezinin her seferin de ayni yz yere gelsin diye ortasina renkli bir bez ile isaret dikilir.

ayyy demek o para o anlama mi gelirdiiii?? huh.gif

ben de yama yapmislar sanirdim walla yaw...

+Quote Post
Last Tango
mesaj 25.08.2007, 10:01:34
leti #10

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 193
Katlm: 15.08.2007
ye No: 418

Sini ve yer sofrasi, ocuklugumda babamin yaz tatillerinde kye amcama yolladigi yillarin kriz hatiralaridir.
Abimle yazlari kye amcama yardima gnderilirdik.Amcam kyn saygin kisiliklerindendi.Ogullarini okuttu(kizi yoktu).Terziydi ayni zamanda renberliginin yanisira.Yemekler yer sofrasinda ve ayni kaptan yenirdi.Abim hibir zaman yere oturmazdi.Ayni kaptan yememek iin.Ben kk oldugum iin pek itiraz edemezdim.Aileyle yemek neyse de bazen konuk olurdu ve tanimadigim biriyle ayni kaptan yemek iskenceydi benim iin.
Birgn uzak bir kyden iriyari bir misafir geldi.Misafir geldiginde yemekler sinide gelirdi.Misafirimiz iriyari adam, yemek buldun giris felsefesinden yola ikmis olmali ki hamur humur giristi yemeklere.Netekim beklenen tehlike gecikmeden vuku buldu.
Iriyari a ve grgsz adam ekmegi yemek tabagina yle bir bandirdi ki sini alabora oldu ve iriyari adam trl iriyari adamdi artik. biggrin.gif

--------------------
Hzn ki En ok Yakisandir Bize...

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Yemek Buldun Ye Dayak Buldun Ka
1 sahaf 1,271 22.06.2016 - 11:19:21
G?n: hazan
No New Posts Yemekten Sonra
4 Adore 2,246 14.02.2012 - 10:41:22
G?n: ntetik73

RSS Basit Grnm Tarih : 06.06.2020 - 13:37:44
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net