IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Duvar Kağıtları
hale
mesaj 31.07.2007, 11:12:58
leti #1

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 101

sanirim 80 lerin sonlariydi ve duvarlari kagitla kaplamak korkun bir furya halini almisti.. en sahibinin zevkine gre desenini setigi kagitlarla duvarlar kaplanirdi.

bana ok korkun gelir, hi sevmem ama modaydi iste..
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
semavi
mesaj 31.07.2007, 11:20:38
leti #2

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
leti: 542
Katlm: 20.07.2007
ye No: 290

byk salonlarin genis duvarlarina da boydan boya manzara resimleri kaplanirdi. orman manzaralariydi genelde.

trk filmlerinde zengin evinde geen sahnelerde grmek mmkn bu manzaralari

--------------------
Bir zamanlar fkir ama gururlu hayatlar vard hani....

+Quote Post
soner1971
mesaj 31.07.2007, 11:39:56
leti #3

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 752
Katlm: 26.06.2007
Nereden: Mersin
ye No: 181

Biz 82 de kagit kaplatmistik. Ilkokul son siniftaydim.

Sevgili Hale, Seninle hemfikirim , kesinlikle bende sevmezdim.

Bizimkiler , ne zaman kagitlar eskimeye yz tuttu, birde evreden duyulan haberlere gre duvarlar nemi emermis, O yzden kagit kaplanan evde nefes alip vermek daha zor olurmus. Ardindan babam, agabeyim ve ben elimize takimlari aldik. Ben su tuttum , babam ve agabeyim kazidilar.

Ama inanin sklmesi yapilmasindan daha zor. Islatmak sartti.

Iyikide sktrmstk.

Bazi evler de de stne boya yaparlardi. Ne garip bir durum degil mi?

--------------------
Zaman her seyi gtrse de hayallerimizi asla...

+Quote Post
november76
mesaj 31.07.2007, 13:04:36
leti #4

Grup Simge

leti: 1,591
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Giresun
ye No: 170
Ruh Halim:

Evet zellikle belli bir moda desen vardi, eski Trk filmlerinde sika ikar. ok gz yorucu bir seydi o duvar kagitlari, benim de ruhum daralirdi iinde otururken.

Neyseki bizde hi olmadi. smile.gif

--------------------
Biz bydk ve kirlendi dnya...

+Quote Post
ember
mesaj 31.07.2007, 14:23:30
leti #5

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
ye No: 60
Ruh Halim:

Bizde vardi duvar kagidi.. Ama hani o ok bildik iri kahverengi desenli olanlardan degildi.. O iri desenler odalari iyice kk ve esyalari da karmasik ve uyumsuz gsterirdi.. Bizimkiler daha minik desenli ya da kendinden desenliydiler.. Ben o zamanlar begenmezdim de simdi seviyorum.. Ev giyinmis gibi duruyor.. 

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
MisafirMisafir_*
mesaj 31.07.2007, 14:28:41
leti #6

Misafir Yazar

Firmalarin ellerinde 100-150 yapraktan olusan 10x20 cm gibi rnekler katalogu olurdu. Renkleri begenilen kagitlar, bas ve isaret parmaklari yardimiyla tutulur ve kalite testi yapilirdi.

+Quote Post
linea
mesaj 01.08.2007, 08:27:40
leti #7

Grup: Emektar Ynetici
leti: 1,717
Katlm: 19.05.2007
ye No: 36
Ruh Halim:

Simdi yine var duvar kagidi, stelik ok sik olabiliyor dogru seimler dahilinde. O eski duvar kagitalri genelde aik renk zemin zerine koyu renk iekli, hatta dalli gll idi. Evi tmyle kapladiginda skc - bunaltici bir ortam yaratirdi.

--------------------
Nen var kuzum ?

+Quote Post
Misafir_*
mesaj 02.08.2007, 22:56:45
leti #8

Misafir Yazar

Bizimde 1985 yilinda kaplanmisti duvarlarimiz kagitla.beyaz zerine minik pembe iekliydi motifleri.Ben severdim duvar kagidini,yani hep ayni renkli olan ev duvarlarindan farkliydi en azindan.

+Quote Post
elvina
mesaj 21.08.2007, 12:17:36
leti #9

Grup Simge

leti: 1,123
Katlm: 27.06.2007
ye No: 191

simdi ok gzeller var ama eskisi gibi degil ...o manzara resimli duvar kagitlarindan bizim evdede vardi...bir duvarda ok gzel su kenari yesillikler iinde bir manzara resmi...ok severdim ben hatta kenarinda piknik yapar oyun oynardim..ocuguz ya iste... smile.gif

+Quote Post
MMXESEN
mesaj 21.12.2009, 03:09:41
leti #10

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 381
Katlm: 14.11.2009
Nereden: Batum, Gurcistan
ye No: 6,070
Ruh Halim:

Tam hatirlamiyorum ya 70 sonu 80 baslarinda evi boyatacagiz. Annem o zamanin modasina uygun olarak salonu duvar kagidiyla kaplayalim diye tutturmustu. Babam da sonunda direnememis annemin begendigi bir duvar kagidi kaplama isine OK demisti. Usta bulunmustu, malzemeler alinmisti. Usta once yagliboya yapilacak mutfaktan baslamis, astari cektikten bir iki gun sonra mutfagi yarim birakip, duvar kagidi kapalanacak salona gecip, boyalari siyirmis ve duvar kagidini kaplamaya basladiktan bir gun sonra da ise gelmemisti. Babam isin basinda durup gormus, nasil yapildigini ogrenmis ve bu isi beraber yapacagimizi soylemisti. Bakarak iki gunde ogrenilen duvar kagidi kaplama sanati facia ile sonuclanmisti smile.gif . Onceleri kagidin sekillerini tutturamiyorduk, annem arada sirada gelip "olmamis, cicekler kaymis, birbirini tutmamis" diye yakiniyordu. Sonrasinda sekilleri tutturmayi ogrendik ama tutkalin ayarini tutturamadik. Kagitlari duvara yapistiriyor, yukardan asagiya dogru bir bezle duvarla arasinda kalan hava kabarciklarini yanlardan cikartiyorduk. Bir sira daha yapmaya baslamisken once yapistirdigimiz caaart diye duvardan ayriliyor, dusuyordu. Bir suru rulo bosa harcadik. Salonu bitiremeden kagit bitti. Babam tekrar kagit aldi. Usta geri geldi ve kalan kisimlari bitirdi. Sonrasinda da mutfagi bitirdi. Tekrar yemek yiyebiliyorduk artik.

Sonbaharla birlikte havalar sogumaya baslayip kaloriferler yandiginda evde dogal bir genlesme olmaya basladi. Aksamlari otururken duvarlardan cit cit diye sesler gelmeye basladi. Babamla beraber dosedigimiz duvar kagitlari yavas yavas yukari kisimlarindan baslayarak duvardan ayrilip, asagi egildiler. salonun icinde palmiye yapraklari gibi sallandilar biggrin.gif . Igrenc bir manzaraydi. Annem cildirmis, baska bir usta bulmadigi icin babama soyleniyor. Babam da kendi yaptigi kagitlar oldugu icin kendi beceriksizligine kiziyordu. Duvardaki eski boyalari iyi siyirmadigimiz icin kagitlar eski boyalara sikica yapisarak duvardan sokulup egilmislerdi. Bir daha kullanilacak halde degillerdi. Allahtan fazla rulo vardi. Ve duvarin boyalari tamamen sokuldugu icin bu sefer cok daha iyi yapismislardi.

Cevremizdeki duvar kagidi kaplama modasina uydugumuz icin annem artik cok mutluydu. Cevredekilerin bazilarinda da ayni duvar kagidi olmasini da artik hic umursamadi.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Duvar Nem, nsan Gam Ykar
5 ember 3,669 07.01.2017 - 08:53:40
G?n: hazan
No New Posts Duvar
1 FilmAvcs 1,487 30.07.2015 - 08:34:46
G?n: sahaf
No New Posts Duvardan Kart Brakma
4 alphaville 2,485 26.06.2013 - 10:27:37
G?n: raymond
No New Posts Duvar Resimleri
3 elvina 2,401 03.08.2012 - 14:17:36
G?n: sahaf
No new Duvar Hallar
23 Mrbom 11,635 30.06.2012 - 13:08:13
G?n: superisi

RSS Basit Grnm Tarih : 01.06.2020 - 14:06:33
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net