IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Lambal Radyolar
soner1971
mesaj 01.08.2007, 17:08:32
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 752
Katlm: 26.06.2007
Nereden: Mersin
ye No: 181

Her ne kadar o dneme yetisemediysem de evimizde bir tane babamin genliginden kalma bir lambali radyomuz vardi.

Nerdeyse simdiki 51 ekran tvler kadar ve st yuvarlakti. Dgmesini atigimiz zaman nce 2 - 3 dakika isinmasi gerekirdi. ok tatli bir grnm vardi. Ilk zamanlar zerinde bataryalari varmis. Daha sonralari bataryasini piyasada bulamadigimizdan bir Tv tamircisine vererek elektrikliye evirttik. Sonralari teknoloji ilerledike 80 lerin basinda babam bir eskiciye verdi.
Aslinda vermeseydi daha iyiydi.
Tamamen nostalji kaynagi idi..

--------------------
Zaman her seyi gtrse de hayallerimizi asla...
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
redline
mesaj 01.08.2007, 20:40:11
leti #2

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 274
Katlm: 14.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 136

Bizde de vardi lambali radyo...Markasi condor diye hatirliyorum.n bezden yapilmisti.Radyo ailinca 5 dakka kadar beklerdik.Arkasi sunta dan ince bir kapakla kapaliydi.Arka kapagin zerindeki deliklerden ieri bakardim.Iersini sanki gece alisan bir fabrika gibi dsnrdm.Yanan isiklar...Sanki ayidinlanmis bir sehir gibiydi...Simdiki teknoloji ile radyolar  kirbit kutusundan kkler...

--------------------
" Bilmeden yeilliine dm birdamlaym ben , tm dnyann kknde hereyin kayna sen..."

+Quote Post
hale
mesaj 02.08.2007, 09:36:26
leti #3

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
ye No: 101

bir de o radyolarin istasyon arama dgmesini hizlica evirdiginizde, agulugigolsf.... seklinde sesler ikardi ki ok hosuma giderdi. simdiki gibi bi basip bi sonraki istasyona geecek teknoloji nerdeee

+Quote Post
Misafir_*
mesaj 24.08.2007, 19:04:58
leti #4

Misafir Yazar

Bizimde sari renkli ikiyaninda ses ve ayar dgmeleri nndede 4 tane sanirim dalga ayar tuslari olan byk bir radyomuz vardi...Ama her seyi kurcalamaya ve bozmaya merakli abim onunda iini aip yanlarina koydugu iki hoparlr baglamisti...ilgin bir grnts olmustu ...sonra yeni teyp gelince oda eskiciye gitmisti....

+Quote Post
darko
mesaj 24.08.2007, 19:15:13
leti #5

Grup Simge

leti: 1,159
Katlm: 24.05.2007
ye No: 44

Bizde de dev gibi bir tane vardi.85 yilindaki fransadaki Fenerbahenin Bordeux zaferinde babamin yasadigi heyecan ve sevin esnasinda zarar grmst
ok byk oldugu iin hatira diye saklamamiz mmkn olmadi.Babaannemden gizli bir sekilde eskiciye gitti

--------------------
MAZINDE BIR TARIH YATAR

+Quote Post
alibaba
mesaj 30.08.2007, 00:19:04
leti #6

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,635
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

QUOTE(hale)
bir de o radyolarin istasyon arama dgmesini hizlica evirdiginizde, agulugigolsf.... seklinde sesler ikardi ki ok hosuma giderdi. simdiki gibi bi basip bi sonraki istasyona geecek teknoloji nerdeee

o zamanlar bu tip ayarlamalar mekanik olarak yapilabiliyordu. Nitekim arabalar iin yapilmis radyolarda 5 yada 6 adet tus olurdu. bu tuslara basarak zaten sayilari sinirli olan istasyonlar arasinda tercih yapilabiliyordu. mekanik olarak gelismis radyolarda ise yeni bir istasyonu "simdiki tabirle" hafizaya almak iin hangi tusa isteniyora, tutup ekilir. tus bir miktar disari ikar. ogunlukla sagda olan istasyon ayar dgmesi evirilerek ayarlama yapldiktan sonra bu tusa bastirilir. Tus tam yerine oturunca mekanik olarak kayit gereklestirilirdi. Bu tusa basilinca ibre ve diger paralar gerekli yere gelip arzu edilen istasyon dinlenebilirdi.

Lise aglarinda 1985-88 arasi genel olarak bir elektronik meraki beni sarmisti. Sonradan ok pisman oldum ama o zamanki merakla ve cehaletle bu lambali radyolardan 3-4 tanesini skp paraladim. Aklimsira elektronigin gizemini zecegim. Bana faydasi dokundu ama o lambali radyolarin sonu kadavra olarak kullanilmaktan teye geemedi.

lambal radyolar kullanld yllarda TRT vericilerinin gc ve says her yere yayn yapmaya yeterli olmadndan, uzak mesafelerden yaynlar dinleyebilmek iin harici antenler de kullanlrd. ben bunlarn atl vaziyette atlarda, binalarn arasnda gerili olarak durduklar zamanlar hatrlyorum. Uzun bir tel, porselen izolatrler yardm ile askda tutulurdu. bu antenden gelen kablo nce bir ayrc anahtara girer, seenee gre ya topraklamaya, ya da radyoya giderdi. bunun nedeni frtnal yada yamurlu havalarda yldrm dme tehlikesine kar radyoyu korumakt. ok eski ders kitaplarnda bu ayrc anahtarn resmi vardr.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
oldkid
mesaj 13.11.2009, 00:53:59
leti #7

Grup Simge

leti: 1,244
Katlm: 25.07.2007
ye No: 318

Babaannemdeki Philips markayd. n st taraflar cam kapaklyd. Arkasnda plastik bir plaka vard. Orada eitli avrupa ve asya lkelerinin bakentleri frekanslarna gre yazard.(hesapa) Arar tarar, bir yerlerden abuk bir ses duyduumuzda, hemen listeyi okur "vay, Bkre radyosunu, ya da Atina radyosunu yakaladk" diye sevinirdik...

Hatra olarak saklyorum ve halen almakta...

--------------------
What we do in life, echoes in eternity...

+Quote Post
Adore
mesaj 23.10.2013, 15:06:03
leti #8

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 4,581
Katlm: 02.06.2011
ye No: 54,831
Ruh Halim:

ocukluumun k gnleri lambal radyonun banda geerdi..
Darda yamur yaarken radyoyu kurcalar, bir eyler bulmaya alrdm..
Radyonun st kesinde izgi halinde yeil bir k olurdu..
Bu izginin parlakl ve uzunluu, istasyonun yayn gcn gsteriyordu.
Zaman zaman "uzun dalga" ve "ksa dalga" blmlerine girer, farkl istasyonlara ulardm..

Bu radyolar, lambalar yeterli sya ulamadan almad gibi, yksek sya ulatnda da susard.
te o anlarda rahmetli babamdan rendiim yntemi uygulardm.. rolleyes.gif
Olabildiince sert bir yumrukla susan radyo yeniden altrmay baarrdm.

--------------------
Doduum gn yzme bakp glmseyen melek, seni hi unutmadm

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Radyolar
0 ember 1,391 31.03.2008 - 18:32:43
G?n: cember

RSS Basit Grnm Tarih : 06.06.2020 - 12:32:29
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net