IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Kmr
sister
mesaj 20.08.2007, 09:19:07
leti #1

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 224
Katlm: 10.08.2007
ye No: 388

kis yaklasmadan alinirdi bir kamyon getirip bosaltir kapinin nne..kocaman kayalar esliinde dklr kmrler 2 ton en az...sonra al eline kirici bir alet git kmrn basina...nce o kocaman kayalari klt sonra kmrlge tasi ama yle bir dizmen lazim ki kmrlge kisin ordan alirken zorlanma...mazallah aniden yikilabilir kmrler...ayrica yle kalorisi yksek bir kmr degildi sanirim...ama zor bir kmr tr oldugunu ok iyi biliyorum

--------------------
yine seninle geldi hayat!...
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
soner1971
mesaj 20.08.2007, 09:30:20
leti #2

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 752
Katlm: 26.06.2007
Nereden: Mersin
ye No: 181

Aslinda dediklerin dogru,,
birde onlari tasirken el yz kapkara olurdu.

Geri ben Istanbul da oturdugumda ok daireli bir apartmanda oturuyorduk. Dogal gaz gelmeden nce 80 li yillarda apartman olarak fuel-oil yakarmisiz. Oda pahaliya mal olunca apartman olarak 85 li yillarda kmr yakmaya baslamisiz. Ama nerde 2 ton kmr almak.Alindimi bir partide 50 - 60 tondan asagi kmr alinmazdi. Dag gibi cadde nne yigarlardi. Apartman yneticimiz, 10 tane eleman tutup bodruma tasittirirdi. Kocaman bir bodrum olmasina ragmen tasindiktan sonra geecek yer kalmazdi.

ok skr ki 98 lerde dogalgaza baglandikta kurtulduk.
Hatta gene ok skrki 2000 de Mersin'e tasindim. Istanbul'un izdirabindan kurtuldum.

--------------------
Zaman her seyi gtrse de hayallerimizi asla...

+Quote Post
ARUZKOLIK
mesaj 20.08.2007, 10:41:26
leti #3

Affan dedeye para saydm, Satt bana ocukluumu
Grup Simge

leti: 1,612
Katlm: 21.07.2007
Nereden: Dzce
ye No: 299
Ruh Halim:

Istanbul kmr derdik biz ona nedense...Kamyonla getirilir,bahemize bosaltilirdi.Bahe kendimize ait oldugu iin,babam acele etmez,hafta sonunu beklerdi kuruluga (kmrlge kuruluk denir bizim buralarda.Yakacagin kuru kalabilmesi iin konulacagi yer anlaminda)koymak iin.Btn bir Cumartesi-Pazar ugrasir,kmrlerin byklerini balyozla kirardi.Kese kagitlarinin birakilip,naylon posetlerin yeni yeni kullnilmaya baslandigi yillardi.Babam kilo ile o posetlerden alirdi.O kmrleri kirip kltrken,ben ve kardesimde o posetlere,birer sobalik kmr koyar ve agzini dgmlerdik.Hem kmrlge istif etmesi kolay olurdu,hemde iki gn eziyet ekip btn isi bitirir ama,kisinda kmr gerektike,posetin sapindan tutup elimizi kirletmeden alip kolayca sobaya atardik.Btn gn kmrle ugrastiktan sonra,babam,ben ve kardesim zencilere dner,annemin,"Habesistan'dan misafir geldi" esprilerine maruz kalirdik...

+Quote Post
semavi
mesaj 20.08.2007, 10:58:30
leti #4

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
leti: 542
Katlm: 20.07.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 290

geldigi zaman bizzat kendimiz tasirdik. hatta kis yaklasinca btn mahalle sirayla kmr alir, eve gelip ailemizden bizi kmr tasimak iin isterdi.
tasirken pek hissetmezdik ama aksam olup da yerimiz oturunca birdaha kalkamazdik agrilardan sizilardan

--------------------
Bir zamanlar fkir ama gururlu hayatlar vard hani....

+Quote Post
darko
mesaj 20.08.2007, 13:23:31
leti #5

Grup Simge

leti: 1,159
Katlm: 24.05.2007
ye No: 44

Hele o kmr tasiyan kamyonlar ne yklenirdi yle! Damperli kasanin neredeyse iki kati yklerlerdi o dev gibi kmr paralarini. zellikle kemerburgaz yolunda ok rastlardiniz.Yollarda ok dardi kolay kolay sollayamazdiniz da o yzden arabayla ok fazla kmr kamyonlarinin dibine girmezdik,ogu zaman ufak tefek paralar dserdi de zaten.

--------------------
MAZINDE BIR TARIH YATAR

+Quote Post
hale
mesaj 20.08.2007, 13:40:37
leti #6

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
ye No: 101

benim dogup bydgm yer bir kmr havzasi ve de cenneti oldugundan hi byle skntlarla tanis olmadim

lojmanlarda otururduk ve kmr her hafta kamyonla gelir 5-6 lojmanin rahata kullanabilecegi bi alana dklrd. (inanmayacaksiniz ama bedava smile.gif herkes gider o gnk ihtiyaci olan kmr kovalarina doldurur evine gtrrd (iki adim yani smile.gif sonraciimaaaa odun da yeralti ocaklarinda destek olarak kullanilmis ama artik dayanimini yitirmis kalaslardan kirilip ufalanmis olarak kapimizin nne getirilirdi.. soba tutusturmada da etrafta bolca bulunan am agalarinin kozalaklari ile veya ira ile yapilirdi..

hey gidi heyy.....

+Quote Post
alibaba
mesaj 11.01.2008, 23:02:54
leti #7

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,635
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

bu kmr meselesini bir ka gndr dsnyorum foruma yazayim diye. ben hala sobada kmr yakiyorum. ocuklugumda yilda bir ton kmr alirdik. kmr alabilmek bile bir sevinti bizim iin, bin trl teferruat yerine getirilmis, para denklestirilmis,en sonunda kistan korkumuz kalmamis olurdu. Izmirim canim Izmirim. yumusak geen bir kista bir ton bazen artardi bile. kmrlk gerekten nemliydi. evimiz dzayak zeminde oldugu iin kmr tasimak kolay sayilirdi . drt kardes bir de annem, ogunlukla babam isten henz gelmemis olurdu. ama babam varsa is daha abuk biterdi. her sey gibi kmr tasimak bile ocukken eglenceliydi. is bitince, evin nn sokagi da yikardik. En sonunda biz de yikanir, mis gibi bir uyku ekerdik.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
ember
mesaj 12.01.2008, 13:08:15
leti #8

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
ye No: 60
Ruh Halim:

Bazen alinan kmr iyi ikmaz, kolay yanmazdi.. Makbul olani kaya gibi sert olani degil, kolayca ufalanabilecek kadar yumusak olaniydi.. O yil alinan kmr sansiniza kt ikarsa, kovanin dibinde yanmamis kaya paralari kalirdi.. Bu yzden bizimkiler taskmr yerine linyiti tercih ederlerdi diye hatirliyorum.. Ama onun da kalorisi daha azdi galiba..

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
s.alice
mesaj 12.01.2008, 13:40:16
leti #9

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 241
Katlm: 09.08.2007
ye No: 380

Kmr evimize at arbasinda gelirdi, gzm kmrlerden nce at arabasi zerindeki nakis ve resimleri grrd ama kmrn isinden pisinden pek kirli dururdu araba.Arabada 10-12 tane eski araba lastiginden yapilmis , iki yanlari kulplu kfeler iinde olurdu kmr.Arabaci , atini elektrik diregine bagladiktan sonra o kfeleri odunluga tasir ve bosaltirdi.Adamcagiz sirtinda agir ykle bir kat yukari ikarken yere dsen kmrleri toplayip, merdivenleri temizlemek ablamla bana dserdi.Yaptigi isin sonunda , babamdan nafakasini alan arabacinin , kmr isiyle kirli yznde sakagindan ter akarken '' sagol abi, varolasin '' diyerek parayi alan sesi bana hep asinadir.

+Quote Post
sahaf
mesaj 19.08.2010, 14:27:27
leti #10

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,161
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Bu scakta ne gider dimi biggrin.gif

Bizde kmr yaz aylarnda alnrd.yani austos gibi.tahminim tonu daha hesapl olurdu bu aylarda..kmr kamyonu gelir kapya yaklar ve tad kmr dkerdi kapnn nne..rahmetli peder elinde bir balta kard kmrn tepesine paralara ayrrd..ben ve iki abim yava yava tardk kmrle.

aslnda bu kmr tama ii imee usul olurdu.mahalleli yardm ederdi birbirine.fakat ne hikmetse birine kmr geldiinde mahallede hi ocuk kalmaz hepsi ortadan kaybolurdu biggrin.gif aa kmr diye tabir edilen kmrden alrdk.paralanmas ve yanmas kolay olurdu..bazen kmrn ortasnda sar bir maden grrdk ve arrdk.' aaa altn kt kmrden' diye.

Kmr tama ii biterdi vcudumuz simsiyah olurdu..ilk nce bahedeki emeden souk su ile bir du alnrd ardndan ise uzunca bir kazanl banyo sobamz vard o yaklr ve scak su ile iyice ykanrdk.sonra mahalleye atardk kendimizi kmr tama ii bittiinden btn ocuklar ortaya kard ve onlara hesap sorulurdu.-nerdesiniz len? olum sizede kmr gelecek elbet grrk o zaman diye serzenite bulunurduk.

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Trakya Kmr
2 Adore 1,822 01.08.2011 - 20:00:00
G?n: sahaf
No New Posts Kmrl tler
9 linea 4,957 28.06.2011 - 20:38:41
G?n: loreyeno
No New Posts Kmrlk
12 clown 5,657 25.03.2008 - 22:19:16
G?n: -ufuk cingay dmbll-

RSS Basit Grnm Tarih : 05.06.2020 - 07:38:40
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net