IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Dandanl Saat, Sarkal Duvar Saati
hale
mesaj 24.08.2007, 12:12:23
leti #1

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 101

biz byle derdik, baska adi var miydi bilmiyorum..

ogu evde bulunan bir duvar saatiydi. her saat basi saat ka ise o kadar , buuklarda ise bir kez din dan diye terdi smile.gif gece karanlikta saatin ka oldugunu anlamama yardimci oldugundan pek severdim. ama altindaki sarkai srekli bir ses yapardi evin iinde..

15 gnde bir kelebek basli anahtari ile kurmak gerekirdi yoksa dururdu.alttaki gibi oymali islemeli olmayanlari daha yaygindi.
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
ulashima
mesaj 24.08.2007, 13:19:57
leti #2

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 402
Katlm: 08.08.2007
ye No: 378

benim anneannemde var bir tane bu sarkali saatlerden. ben ok kkken alarmi bozulmustu, almiyordu. kurmak gerekten lazim...nk o saatin simdi kurma fonksiyonu da bozuk oldugundan genellikle ok ileri gidiyor, arada bir durdurmak gerekiyor. hareket vermek iin de sarkaini salliyoruz. bir gn fotosunu buraya atarim ben de.

--------------------
Bir zamanlar maziye bak, ne kadar sendik.

+Quote Post
hale
mesaj 24.08.2007, 13:50:44
leti #3

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
ye No: 101

eger durmussa kurmak ta problem ve zahmetli. nk durmus saati o anki saate ayarlarken yelkovani elinizle eviriyorsunuz ama her saat basina geldiginizde durup , o kadar kere almasini beklemeniz lazim. Tabii buuklarda da.. Yoksa ayari kaar ve saat 10 da 4 kere gibi alakasiz din danlar alabilir smile.gif

+Quote Post
darko
mesaj 24.08.2007, 15:11:46
leti #4

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,159
Katlm: 24.05.2007
ye No: 44

Bizde bu saatlerden yoktu.Bir gece misafir kaldigim bir yerde tamda benim uyudugum yerde vardi bu saatten.Tabi alisikta degiliz heralde her saat basi o dan dan sesiyle uykumdan olmustum.
Bu saatlerin daha byk ayakli olanlarida vardir. Dolmahbahe Sarayi ierisinde de bu tr Antika Saatlerin oldugu bir mze de mevcuttur.

--------------------
MAZINDE BIR TARIH YATAR

+Quote Post
mesaj 24.08.2007, 15:18:44
leti #5

Grup:
leti: 0
Katlm: --
ye No: 0

Gonglu duvar saati diye biliyorum ben adini..

Bizim yoktu..

Lakin ben pek asil bir havasi oldugunu dsnmsmdr hep..

Sonraki yillarda yasadigim bir evde vardi ilk baslarda asil buldugumdan midir bilmem gonglamasi ok hosuma gidiyordu..

Sonra sonra gecenin 12 sinde tam uyurken 12 gong sesi beni canimdan bezdirince asaleti filan kalmadi gzmde

+Quote Post
soner1971
mesaj 24.08.2007, 15:25:02
leti #6

Grup Simge

leti: 752
Katlm: 26.06.2007
Nereden: Mersin
ye No: 181

Izmir Kemalpasa komsularimiz da gece kaliyorduk. O zamanda ilkokul da falandim. nce saat ok hosuma gitmisti. Annem saat 10 da yatmami syledi. Aman Allahim 10 da 12 ye kadar aldi alacak aldi alacak gzlerime uyku girmedi.

Ertesi gece komsumuza saati alin buradan yoksa ben gidiyorum dedim.

Bizde buna ding dong lu saat derdik.

--------------------
Zaman her seyi gtrse de hayallerimizi asla...

+Quote Post
sahaf
mesaj 24.08.2007, 16:09:20
leti #7

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 6,161
Katlm: 30.05.2007
Nereden: Zeytinburnu / Vargeller
ye No: 68
Ruh Halim:

Korku ve gerilim filmlerine iyi malzeme olurdu bu saatler.klt korku filmlerinden rnek verecek olursak Alfred Hitchcock'un filmlerinde gece 24 00 oldumu gong veya dan diye alar gerilimin baslayacagini haber verirdi.

Simdilerde salona gzel bir dekor olur ancak.

--------------------
Titresin bir mum alevinde o eski gnler, bir gm ereveden seyret yine maziyi, bir nezaketli ince sz duyar da belki, o sararm resmin hayat bulur yeniden.

+Quote Post
ember
mesaj 24.08.2007, 16:15:00
leti #8

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
ye No: 60
Ruh Halim:

QUOTE(darko)
Bizde bu saatlerden yoktu.Bir gece misafir kaldigim bir yerde tamda benim uyudugum yerde vardi bu saatten.Tabi alisikta degiliz heralde her saat basi o dan dan sesiyle uykumdan olmustum.
Bu saatlerin daha byk ayakli olanlarida vardir. Dolmahbahe Sarayi ierisinde de bu tr Antika Saatlerin oldugu bir mze de mevcuttur.

Ayni dertten muzdaripmisiz demek ki.. Bizde de yoktu da, sik sik misafirlige gittigimiz evde yattigimiz odada vardi bir tane.. Zaten saat sesiyle basim hi hos degildir, bir de bu dan dun lar olunca uyku filan mmkn olmuyordu.. Ben de saati yerinden ikarip, salondaki masaya koyup, zerine de bilumum rtleri yastiklari filan kapatiyordum ki bogulsun da sesi gelmesin.. Bana kalsa camdan atardim ya neyse biggrin.gif

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
Misafir_*
mesaj 24.08.2007, 16:31:12
leti #9

Misafir Yazar

ember hocam ok yasayin emi.. smile.gif ...ben rahatsiz olmamda kardesimde ayni sizin gibi.Malesef bizde hala var bu gonglu saatten kardesim ne zaman onun oldugu odada kalsa hemen o sallanan kismi tutup durdurur saati.sabah tekrar kurulur....hatta yattigi odada pilli saat bile olsa ya pillerini ikarir yada odadan baska odaya sevk eder...

+Quote Post
PROTOSS
mesaj 17.11.2012, 09:19:38
leti #10

Grup Simge

leti: 2,194
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

Bu saati ben duvar saati olarak biliyorum. Sitede yok grnyor. Bizimkinin altta sallanan bir gongu var, saat balarnda saatin gsterdii rakam kadar alar, buuklarda ise bir kere alar. Uzun zaman nce bozuldu, tamire gtrdm ama saat ustas yapamad. Baka bir saatiye gstermek lazma ama hi vakit bulamadm gtrmeye. Hala duvarda duruyor ve ylece bir gn tamir olaca gn bekliyor sad.gif

Bir gn bana hatrlatn da baka bir tamirciye gtrp gsterteyim.

Ha bir de kocaman bir kurma anahtar vardr. Bunu saati gsteren yerdeki yerine sokup evirirdik. trik trik trik diye ses kard. Tabi bu ii o zamanlar evin babas yapard. Tabi saat durmusa da bunu haber vermek bize derdi. smile.gif

Bizimki aadakine ok benziyor.

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Saat 9'u 5 Gee..
11 Adore 4,148 10.11.2018 - 13:07:25
G?n: Candy
No New Posts Saat Sabahn Dokuzu
7 muratuas 8,519 26.04.2016 - 23:53:36
G?n: 80kua
No new Saatli Maarif Takvimi
17 Mrbom 5,521 20.02.2012 - 13:16:35
G?n: Adore
No New Posts Saat Sabahn Dokuzu
0 alpino 1,686 02.01.2010 - 02:58:21
G?n: alpino
No New Posts Saatli Kalemler...
Metalden Olup, Dnemin Haval Kalemlerindendi...
3 redline 2,235 21.08.2008 - 16:52:36
G?n: hale

RSS Basit Grnm Tarih : 04.06.2020 - 09:12:22
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net