IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

Reply to this topicStart new topic
Ocak akmaklar
GaLaCTiCa
mesaj 02.09.2007, 14:25:55
leti #1

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 3,612
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 12

Seksenlerde ocaklarimiz bu akmaklarla yakilirdi. Simdilerdeki gibi ocaklarin kendi zerinde akmagi yoktu. Ocagin dgmesini evirir gaz gelince akmagi yaklastirir dgmesine basinca mavi bir kivilcim ikar ocagi yakardi. Geri simdilerde hala kullaniliyor ama ocaklarin zerinde fabrikasyon kendi akmaklari da geldiginden yavas yavas evlerimizden kalkmaya basladilar.

--------------------
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
hale
mesaj 13.09.2007, 17:59:01
leti #2

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 101

ok eksantrik bi ses ikarirdi yanarken..sirf bu sesi duymak iin uzun sre basili tutardim parmagimi biggrin.gif ve taa ierden anneannemin sesi gelirdi.

"bozulacaaaaaaaaak, basma o kadar uzunn"

+Quote Post
elvina
mesaj 13.09.2007, 18:29:35
leti #3

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,123
Katlm: 27.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 191

firinin akmagi bozulunca gene o eski akmaklara muhta oluyoruz ama...tecrbeyle sabit tamda bugn bozuldu...evde bir tane bulundurmakta fayda var... 

+Quote Post
alibaba
mesaj 21.05.2008, 01:12:13
leti #4

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,635
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

tpl ocaklar yakmak iin ilk zamanlar kibrit kullanlrd tabi. hem yank yaralanmalarndan kanmak hem de paradan tasarruf iin akmak kullanmak daha pratik olurdu. Benim hatrladm ilk akmaklar akmakta ile alan bir trd. yass dikdrgen eklinde bir basma yeri ve ince bir sap vard.

sonra elektrikli olanlar kt, ilk grdklerimin basma dmesi yoktu. akmak dik olarak ocan yaknndaki bir iviye aslr, oradan alp aa doru ttutulunca ucundan kvlcm kmaya balard. bu sayede ocak yaklrd.

bunun bir gmlek st Galacticann bahsettii manyetolu akmakt. elektrie ihtiya duymaz, iindeki manyeto sayesinde kvlcm karr ve oca yakard.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
karakedi
mesaj 21.05.2008, 07:51:39
leti #5

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,555
Katlm: 29.05.2007
Nereden: Izmir
ye No: 62
Ruh Halim:

Ben bu akmaklarn kilidine sinir olurdum. Tam gaz amm hemen oca yakacam ama akmak kilitli angry.gif bir iki deneyip yakamaynca ve akman kilitli olduunu anlayncaya dek mutfak gaz kokard.. dry.gif

--------------------
Androidler elektrikli koyun dler mi?

Philip K. Dick

+Quote Post
clown
mesaj 21.05.2008, 10:19:32
leti #6

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
leti: 663
Katlm: 18.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 28

Benim hatrladm ocak akmaklarnda ise, ne elektrik ne de kvlcm vard. Basbaya alevli akmaktlar. Hatta alev ayar iyi yaplmazsa, basmayla birlikte alev makinesi gibi upuzun bir alev kard iinden.

--------------------
Moketubbe'ye, kendisi lmsz, sanki lanetlenmi canlar - felaketini kuran canllar va lanetleniinin unutkan ortaklar olan ller - tarafndan hzla cehennemden geiriliyormu gibi geliyordu.

William Faulkner - Krmz Yapraklar

+Quote Post
PROTOSS
mesaj 27.02.2013, 23:02:12
leti #7

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 2,194
Katlm: 25.03.2009
Nereden: Aiur
ye No: 4,771
Ruh Halim:

Tam konusu alm. Efendim bizim evin ocann elektrikli akma zaten yllardr bozuktur. Bizde de manyetolu bir akmak vard, AliBaba'nn gsterdii resimdekilere benzer bir ey. Hemi de iki tane vard, zamannda annem yedek ald iin uzun yllar bunlar kullandk. Amma velakin son manyetolu akmak da bir, bir buuk ay nce bozulunca baya bir aratrdm orda burda manyetolu akmak almak iin, ama malesef bulamadm.

Yeni akmaklar son derece adi. Normal bir sigara akma dnn ite onun arka tarafna bir aparat taklm, bir de akma butonu var. Oldu bitti. Gazi bitince tekrar doldurmak zorundasnz. Hi beenmedim. Manyetolu akmak da bulamaynca migrosdan kibrit aldm. smile.gif deil babadan dededen kalma yntemle u anda ocak yakyorum. laugh.gif

Nostaljiyi yayorum adeta grdnz gibi dars banza arkadalar tongue.gif biggrin.gif

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Ocak st Tost Makinas
4 ember 2,502 24.04.2012 - 20:22:07
G?n: PROTOSS
No New Posts Ocak Ba
0 semavi 1,616 21.07.2007 - 09:41:12
G?n: semavi

RSS Basit Grnm Tarih : 07.06.2020 - 05:09:40
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net