IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

3 Sayfa V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Commodore 64
soner1971
mesaj 03.09.2007, 10:26:16
leti #1

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 752
Katlm: 26.06.2007
Nereden: Mersin
ye No: 181

Ben commodore64 sahibi olamadim. Atari 800 ile basladim, sonra Amiga ...

Arkadasimda vardi. O devre gre mthis oyunlari vardi.
Ilk alanlar kaset okuyucu aparati ile alirlardi. Ona kafa ayari yapmak deve yi hendek atlatmak kadar zordu. Arkadasimda vardi. Oynamaya giderdim.
Bazilarida oyun yklemek iin disket src alirlardi.

Gzel bir cihazdi.

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

--------------------
Zaman her seyi gtrse de hayallerimizi asla...
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
alibaba
mesaj 07.09.2007, 22:49:01
leti #2

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,635
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

commodore 64 elimle dokunabildigim ilk bilgisayar. daha nce sadece tv de grrdk. onun da ne ise yaradigini anlamazdik ya neyse. Benim de C64 le asinaligim bir arkadasim vasitasiyla oldu. ekrandaki yazilari sorunca bunlar beyzik dilinde dedi. Nedense Afrikanin cra bir blgesinde konusulan dillerden biri zannetmistim.
yaninda data set denen bir sey vardi. o teyp kasetlerini koyup ykleme yaptigimiz aygit. disaridan bilgi yada oyun yklenecegi zaman ekranda PRESS PLAY ON THE TAPE yazardi. o zaman data setteki play dgmesine basip yklemeyi baslatirdik. ne gnler ama. kendi apimizda dnyanin bir ka adim nnden gittigimizi dsnrdk.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
raymond
mesaj 07.09.2007, 23:15:03
leti #3

Grup Simge

leti: 1,830
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Ktahya
ye No: 172

Ortaokul 3. siniftaydim... Yil 1985... Babasinin tayini dolayisiyla tahsiline okulumuzda devam eden sinif arkadasimda bulunan Atari 800 XL, o siralarda hepimizin hayalini sslemisti... arkadasimiz bize gre ne kadar da sansliydi ve kimbilir gnleri ne kadar da keyifli geiyordu... varsin bizim bilgisayarimiz olmasindi, o anlatiyordu ya... Bize o da yeterdi...
Sonra... Bir baska arkadasimizin Commodore 64' ile yepyeni bir heyecan dalgasina kapildik... Anlattiklarina bakilirsa muhtesem birseydi bu... Dergisi bile ikiyordu... Syle 1 sayfa kadar tutan bir program yazdiktan sonra isminiz ekranda selale gibi akiyordu... zel bir teyp ile oyun yklenebilmesi ve oynanabilmesi ise -her ne kadar ince tornavidalar ve hassas ayarlarla insani ugrastirsa da- tadindan yenmeyecek birseydi... Hele birgn ekrandaki iptidi piyano grntsyle birlikte tuslarin birer notaya dnstgn gsterince arkadasimiz, bu sihirli makina karsisinda ne kadar da heyecana ve saskinliga gark olmustuk...
Commodore 64'me bu yasadiklarimdan 6-7 yil sonra kavusabilmistim ancak... Artik kendi ekranimda, kendi ismimin bir selale gibi aktigini grebiliyor, o insani terleten ince teyp ayarlarini kendim yapabiliyor ve renk cmbs iindeki "snookerdavis"imi oynayabiliyordum...
Ne var ki tam da benim alabildigim tarihlerde Commodore 64 poplaritesini yavas yavas yitiriyor ve yerini Amiga 500'e birakiyordu... Bu sefer de Amiga sahibi bir arkadasin evinde gereklesen "inanilmaz" seyleri anlatmasini heyecanla dinler olmustuk...

--------------------
Hey gidi gnler heeey !

+Quote Post
forza2005
mesaj 28.11.2007, 02:12:33
leti #4

Grup Simge

Grup: ye
leti: 39
Katlm: 19.11.2007
ye No: 1,140

hibir bilgisayar,ne kadar gelismis olursa olsun, ilk commodore-64 mn verdigi heyecani veremez. kafa ayarini yaptiktan sonra(ekranda ikan iki kalin izgi esit olacakkkk) kasetlerdei younlari bayagi uzun bir srede yklerdik.

river raid,boulder dash,dobisko,ghostn goblins vs vs.

inanilmaz zevkliydi.sabahlara kadar oynadigimiz oyunlari asla unutamam.

+Quote Post
Editor
mesaj 12.01.2008, 16:40:57
leti #5

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 3,137
Katlm: 01.01.2006
Nereden: Ankara
ye No: 1
Ruh Halim:

Commodore 64 oyunlarını buradan indirebilirsiniz.

--------------------
Anlarm.Net
Maziden Kalanlar
Unutmayanlarn Buluma Noktas.

+Quote Post
T.R.T
mesaj 25.05.2008, 06:58:43
leti #6

Grup Simge

leti: 590
Katlm: 10.12.2007
Nereden: stanbul / Bakrky
ye No: 1,439
Ruh Halim:

64 kb ram'a sahip olan bir bilgisayardı. Şimdi ise bilgisayarda ram birimleri gb dzeyinde yani Commodore 64'n ram'ine gre yaklaşık 16384 kat daha gl, teknoloji nereden nereye geldi smile.gif

İlk bilgisayarım olan Commodore 64' 1987 yılında almıştık. Yzlerce oyundan oluşan arşivimin yanı sıra program yazmaya da ok meraklıydım. Commodore'un kendine ait kısıtlı bir Basic programlama dili vardı. nceleri Basic programlama dilini kullanırken daha sonra makine dili editr kullanarak makine dilinde programlar yazmaya başladım. Makine dili ilginti herhangi bir yazılı komutu yoktu, 11 56 73 46 78 86 gibi her ynerge ift basamaklı sayılardan meydana geliyordu ve bu ynergelerden programlar oluşturuluyordu. Aylık Commodore dergisini de takip ederdim. Program dkm eki, oyun ve teknolojik tanıtımlar olurdu.

Birde teypten oyun yklerken kafa ayarı sorunu vardı. Kafa ayar vidası srekli evrilmekten yalama olurdu sonra o vida değiştirilirdi. smile.gif Orjinal oyun neredeyse hi bir firmada bulunmazdı hepsi kopya kasetlere ekilmiş turbolu oyunlardı bu yzden kafa ayarıda oyunun turbo sistemine gre değişirdi. Kafa ayarı yapmak iin nceleri "Kafa Ayar Programı" vardı. O programla kafa ayarı yapmaya alışırdım fakat hi kullanışlı değildi. Bazen kafa ayar programını yklemek iin bile datasette kafa ayarı yapmak zorunda bırakırdı. Sonra Teleteknik'in dağıttığı "Dataset Doctor" programı piyasaya ıktı. Bu programın zelliği teypin hem motor devrini lyordu hem de kafa ayar vidasının "9" kararlılıkta sabitlenmesini sağlıyordu fakat bu da yeterli olmuyordu nk bu program sadece bir firmanın oyunlarına gre kafa ayarı yapabiliyordu. Daha sonra yeni bir teknoloji ıktı, teyp'e kafa ayar led'i taktırmak en iyi zm oldu. Vida evrilirken led en parlak duruma geldiğinde kafa ayarı tamamlanmış oluyordu.

Commodore 64'n en ileri oyun ve program ykleme sistemi hazır kartuşlarıydı. Kartuşu takıp bilgisayarı aınca her şey hazır oluyordu yani bugnk flash disk teknolojisi gibiydi fakat bu kartuşlar piyasada hem ok kısıtlı hem de ok pahalıydı bu yzden pek bulunmuyordu.

En sevdiğim oyunlar ara yklemeli ve ok blml olan oyunlardı. zellikle "The Last Ninja" serisinin grafik ve mzikleri o gne gre mthişti. Oyunu reten System 3 firması Commodore 64'te yapılamayacak kalitede oyunlar retmişti. Winter Games, World Games, Combat School, Test Drive gibi oyunlar da başka firmaların ıkardığı ok yklemeli oyunlardandı.

--------------------
Trkiye Radyo ve Televizyon Kurumu Sunar.

+Quote Post
lifelines
mesaj 25.05.2008, 15:10:11
leti #7

Grup Simge

leti: 2,400
Katlm: 22.11.2007
Nereden: stanbul
ye No: 1,180
Ruh Halim:

Aadaki fotoraflar 1986 Dnya Kupas dneminde,gazetede kan Karne Armaan Commodore 64 reklamlar.

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz. Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

+Quote Post
T.R.T
mesaj 07.06.2008, 01:59:55
leti #8

Grup Simge

leti: 590
Katlm: 10.12.2007
Nereden: stanbul / Bakrky
ye No: 1,439
Ruh Halim:

Commodore 64'n i yz smile.gif

--------------------
Trkiye Radyo ve Televizyon Kurumu Sunar.

+Quote Post
lifelines
mesaj 08.07.2008, 13:10:20
leti #9

Grup Simge

leti: 2,400
Katlm: 22.11.2007
Nereden: stanbul
ye No: 1,180
Ruh Halim:

01 ubat 1985 tarihli dergiden:
Babanz uzayllarla savasn,
bilgisayarla tansn.

Babacnz getirin, bir Commodore bilgisayarla tansn;
Sizin gibi, byk bir zevk alarak uzayllarla savatn, ma yaptn, otomobil yartrdn grecek, (Commodore'un sizin derslerinize, onun ilerine mthi destek salayacan renecek.)
Ve size, bir Commodore bilgisayarla
teekkr edecek.

Not: Ben ve kardeimin ne Commodore'u, nede Atarisi oldu. Bu reklamlar grnce iim burkuluyor. Buraya eklediim reklam resimlerindende ilk defa nasl bir alet olduklarn gryorum.

+Quote Post
raymond
mesaj 10.04.2009, 11:12:44
leti #10

Grup Simge

leti: 1,830
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Ktahya
ye No: 172

80'lerin ortalarnda, ortaokul yllarmda sadece bir-iki arkadata grebildiim bu makinaya ge saylabilecek bir yata, 1991'de niversite eitimimin ilk yllarnda sahip olabilmitim (19'dan 20'ye adm attm bir dnemde). Ne var ki, bu dnem Commodore'umun devrinin getii, tahtn Amiga 500'e brakt bir dnemdi ve bu kez de Amiga 500 sahiplerine gpta edilirdi. Yine de ben 90'larn ortalarna kadar keyifle kullandm Commodore'umu.
Akademisyenlie adm atp, arzu ettiim PC ve Notebook'lar alabildiimde bireyi fark ettim... Commodore'umun kutusunu koluma kstrp satcdan karken yaadm keyfin (neredeyse ok sevdii bir oyunca nihayet aldrabilmi bir ocuun yreindeki sevinci ve zihnindeki cokunluu laykyla yanstabilecek kadar duru ve net bir keyif) bir daha ulalamayacak, bir daha ayn lde yaanlamayacak bir keyif olduunu...

--------------------
Hey gidi gnler heeey !

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

3 Sayfa V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Commodore
7 ZuCChiNi 3,802 07.09.2011 - 11:13:39
G?n: 1980
No New Posts Commodore 64
1 alibaba 1,885 18.01.2011 - 20:23:12
G?n: 1980
No New Posts nemli: Commodore 64 Oyunlar
5 Editor 4,279 06.07.2010 - 20:45:07
G?n: raymond
No New Posts Commodore Show
1 TURBO 1,823 14.03.2008 - 02:33:54
G?n: T.R.T
Closed Commodore 64
0 Editor 1,622 23.02.2008 - 11:27:01
G?n: Editor

RSS Basit Grnm Tarih : 05.06.2020 - 09:49:17
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net