IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Dantel İşlemeler
mesaj 06.06.2007, 08:59:52
leti #1

Grup:
leti: 0
Katlm: --
ye No: 0

80'lerin dantel modasi her halde hi bir dnem yoktur. Evdeki hemen her seyin zerine bir dantel isleme atilirdi mutlaka, koltuklarin, televizyonun, telefonun. grenci yakaliklarimiz bile dantel islemeydi bir dnem.. 80'ler denilince dantel islemeleri es gemek olmaz diye dsndm..
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
hale
mesaj 26.06.2007, 09:10:44
leti #2

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 101

biggrin.gif yaw sen ne diyorsun, ben nelere dantelden yapilmis kilif grdm bilsen..

mesela oklava kilifi
mesela tp rts (bu orlon denilen dha kalin bi iple rlrd)
mesela elektrik kesilince kullandigimiz yagli, fitilli kandiller vardi, onun cam fanusunun zerine kilif
mesela kuran-i kerim kilifi

daha sayiim mi ?

+Quote Post
soner1971
mesaj 26.06.2007, 09:27:37
leti #3

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 752
Katlm: 26.06.2007
Nereden: Mersin
ye No: 181

Arkadaslar siz yle diyorsunuz ben hatirlarim. Kkken evremiz de bazi arabalarin arka hoperlorlarinin stne bile dantel isleyenler vardi. Ama ne diyeyim ok komik grnrd..Herhalde hanim baskisi zerine koyduklari apaik belliydi.

Bir iki sene ncesine kadar sizi temin ederim, bir misafirlikte buzdolabi iinde bile raf aralarinda asagi sallanan dantel rtler grdm. ok garibime gitti.

--------------------
Zaman her seyi gtrse de hayallerimizi asla...

+Quote Post
clown
mesaj 26.06.2007, 09:34:47
leti #4

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
leti: 663
Katlm: 18.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 28

Dantel bilgisayar rtlerini de unutmamak lazım. Hem de bir ka yıl ncesine kadar. laugh.gif

--------------------
Moketubbe'ye, kendisi lmsz, sanki lanetlenmi canlar - felaketini kuran canllar va lanetleniinin unutkan ortaklar olan ller - tarafndan hzla cehennemden geiriliyormu gibi geliyordu.

William Faulkner - Krmz Yapraklar

+Quote Post
linea
mesaj 26.06.2007, 09:39:32
leti #5

Grup: Emektar Ynetici
leti: 1,717
Katlm: 19.05.2007
ye No: 36
Ruh Halim:

Alf'in baslangi jeneriginde bile sehpanin zerinde dantel vardir. Anlasilan, bir zamanlar dantel her yerdeydi.

Annelerimizin rdg dantel yakalar ne gzeldi, bir de onlari kola ile tler tiril tiril gnderirlerdi kara nlklerimizle bizi okula.

--------------------
Nen var kuzum ?

+Quote Post
ember
mesaj 18.08.2007, 10:00:44
leti #6

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
ye No: 60
Ruh Halim:

Dantellerin kk motifler birlestirilerek yapilan modelleri de vardi, ortadan baslayip dne dne rlp tek bir motif halinde bitirilenleri de.. Bu ikincisi zor olurdu nk rt bydke agirligi artardi.. Kk motifleri ayri ayri rp sonradan birlestirmek daha pratikti.. Dantel rt deyince tigi da unutmamak lazim.. Inceden kalina numarali olurdu.. Ucu kivrik oldugundan bir yerinize battiginda geri ekip ikarmak ok aci verirdi.. Tecrbeyle sabit bende.. Kolumu yukari kaldirdigimda ucu ierdeki tig nazli nazli sallanmisti

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
Misafir_*
mesaj 18.08.2007, 12:25:03
leti #7

Misafir Yazar

Vallahi oklava kilifini ilk defa duydum bazilari olayi asmis artik nirvanaya ulasmis...Annemde tam dantel delisidir.eyizimize yillardir oda takimi,yatakodasi takimi,mutfak takimi,havlu kenari,arsaf kenari....gibi bisr dantel rmstr.(ama ben kullanirmiyim biraz spheli)En komik ve rahatsiz edici olani bence koltuklarin kollarina ve bas tarafina konan dantellerdi.Bitrl rahat oturamazdik dscek diye.Bide televizyon stne konan komikti.Vallahi bir evde bilgisayar stne koyduklarini bile grmstm.stnede 3 tane kaz biblosu koymuslardi...grmeye degerdi yani.
Benim aram dantel ve rgyle fazla barisik olmadigi iin sadece birka havlu kenari,birde tepsi rts..bu kadardir yani..Ama 80 lerde bayagi modaydi gerekten.

+Quote Post
elvina
mesaj 19.08.2007, 17:26:29
leti #8

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,123
Katlm: 27.06.2007
ye No: 191

kizlarin eyizinde mutlaka danteller olurdu esit esir rtler ..olmamasi ayipti...bana kimse yapmazdi kendimde beceremezdim...ok zlrdm..bosuna zlmsm dry.gif

+Quote Post
alikusu
mesaj 19.08.2007, 23:57:57
leti #9

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,492
Katlm: 08.07.2007
Nereden: Bakent
ye No: 236

Her biri en az 20 paradan  vitrin .sehpa,tv rts hari 5 oda takimi dantel den,
her biri 18 paradan olusan 3 takim yatak odasi dantelleri ,
komple elde rlms yatak rts yine dantelden ,
1 adet uzun 12 kisilik masa rts ,3 adet yuvarlak  masa  rts,
mutfak dolaplari iin 22 para rt,
buzdolabi rts,
bu saydiklarim simdi hemen aklima  gelenler , sayisini  bile  bilmedigim  elbezleri  ,diz rtleri,banyo lifleri....
ka  tanesini kullandin  derseniz hepsi sandikta  bekliyor, sadece  vitrin  iin 12 para ikardim  o kadar..
Annecigim yillarca  bunlari  rd. neymis efenim, bir kizina yapmayacakda kime yapacakmis ama sevmiyorum her yerde  bicir bicir  onlari ,yika ,tle,  kolala  ayyy yazarken  yoruldum iyimi..

Simdi hepsi kizimin  ,ona  verecegim  eminim oda  kullanamayacak artik  nesillerden nesillere geen aile yadigari bisi olur bu  dantel rtler, o zaman  antika  olacak  bunlar...
Annecigim ellerine saglik,  ama o gzelim  gzlerine yazik etmissin...

Ayrica kk kk  motiflerin birlesmesinden  olan  rtlerin genel  adi kanser  di, nk  onlari  bitirene kadar kanser  olurdu insan  Allah  muhafaza,  daglara taslara , evlerden irak...
Dne dne rlen ve gittike byyen rtlerede arkifelek  denirdi.....

--------------------

Birinin kp; bu bir kamera akas, kameraya el sallayn demesini bekliyorum .. Hayat, o derece yani !

+Quote Post
hale
mesaj 04.12.2007, 12:05:59
leti #10

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 1,331
Katlm: 08.06.2007
ye No: 101

QUOTE(alikusu)
Her biri en az 20 paradan vitrin .sehpa,tv rts hari 5 oda takimi dantel den,
her biri 18 paradan olusan 3 takim yatak odasi dantelleri ,
komple elde rlms yatak rts yine dantelden ,
1 adet uzun 12 kisilik masa rts ,3 adet yuvarlak masa rts,
mutfak dolaplari iin 22 para rt,
buzdolabi rts,
bu saydiklarim simdi hemen aklima gelenler , sayisini bile bilmedigim elbezleri ,diz rtleri,banyo lifleri....
ka tanesini kullandin derseniz hepsi sandikta bekliyor, sadece vitrin iin 12 para ikardim o kadar..
Annecigim yillarca bunlari rd. neymis efenim, bir kizina yapmayacakda kime yapacakmis ama sevmiyorum her yerde bicir bicir onlari ,yika ,tle, kolala ayyy yazarken yoruldum iyimi..

Simdi hepsi kizimin ,ona verecegim eminim oda kullanamayacak artik nesillerden nesillere geen aile yadigari bisi olur bu dantel rtler, o zaman antika olacak bunlar...
Annecigim ellerine saglik, ama o gzelim gzlerine yazik etmissin...

Ayrica kk kk motiflerin birlesmesinden olan rtlerin genel adi kanser di, nk onlari bitirene kadar kanser olurdu insan Allah muhafaza, daglara taslara , evlerden irak...
Dne dne rlen ve gittike byyen rtlerede arkifelek denirdi.....

bi de "kambur kiz" motifi vardi, arsaflarin kenarlarina ekilirdi.. huh.gif tamam kambur da neden kizzz ??

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Dantel
Lace
6 karakedi 2,957 03.04.2016 - 14:21:19
G?n: 80kua
No New Posts Dantelli oraplar
1 spring 1,833 14.07.2011 - 20:23:32
G?n: loreyeno
No New Posts Dantel(Lace)
0 Mrbom 1,525 18.02.2009 - 09:11:04
G?n: mrbom

RSS Basit Grnm Tarih : 25.05.2020 - 19:47:31
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net