IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

2 Sayfa V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Televizyon Antenleri
GaLaCTiCa
mesaj 28.12.2007, 12:01:51
leti #1

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 3,611
Katlm: 15.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 12

Urunda yamur, kar, frtna, ya demeden atlarda mart kedileri gibi gezindiimiz, onca kiremitin krlmasna, dammzn, atmzn akmasna sebep antenlerimiz... imdilerde yayn kalitesi'nin net ve kanal saysnn fazla olmas (ne kadar izlenir o ayr mesele geri)sebebiyle atlarda artk uydu antenleri var. Televizyonumuzun bu eski ve kadim dostu da maalesef mazi oldu.

Misafirlere Kapal Link. Linkleri Grebilmek in ye Olunuz.

--------------------
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
linea
mesaj 28.12.2007, 13:39:39
leti #2

Grup: Emektar Ynetici
leti: 1,717
Katlm: 19.05.2007
ye No: 36
Ruh Halim:

Antenzedeler gazetelere konu olurdu diye animsiyorum, atidan, balkondan dsenler olurdu sanki ( olurdu di mi ? biggrin.gif

Anten dzeltme isi babamindi, biz de pencereden tamam tamam tamam, az nce dzelmisti baba, karincalandi yine th, biraz daha iyi sanki, diye igliklar atan yardimcilariydik.

zlem sardi ruhumu yine rolleyes.gif

--------------------
Nen var kuzum ?

+Quote Post
alibaba
mesaj 28.12.2007, 20:08:59
leti #3

Grup Simge

Grup: Moderatr
leti: 2,633
Katlm: 20.08.2007
Nereden: Izmir
ye No: 438
Ruh Halim:

ilk ikan VHF antenleri 17 elemanli denen byk olanlardi. her evin atisinda yada balkonunda bir tane vardi. yayinlar kuvvetlenince 14 elemanli denen kkleri de piyasada grlr oldu. ikinci kanal yayini baslayinca sepet anten denen UHF antenleri kullanilmaya basladi. o zamanlar bu isleri yapardim. atiya bir anten bir de birlestirici takip asagiya kabloyu indirirdik. eeee simdi eski antencilerden ka kisi kaldi. eski antenlerin kablosu yassi simetrik 240 ohm luk idi. yeni sistemde ise 60 ohmluk koaksiyel kablo kullanilmaya basladi. Galactica nin yukarida resmini verdigi anten uhf vhf birlesik bir anten.
Anten ayarlamak iin o kadar atilarda dolastim Allaha skr basima bir is gelmedi.

--------------------
her mesajm imzamdr

+Quote Post
Wham
mesaj 28.12.2007, 23:30:04
leti #4

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,199
Katlm: 14.05.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 6

Iste bu yzden ocuklugumu seviyorum her ani komik ve eglenceli idi .Biz birde tencere kapaklarinida eklemis ilgin bir kombinasyon yapmistik antenlerle sonucsa berbatdi

+Quote Post
cedrus
mesaj 30.01.2008, 00:37:29
leti #5

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 108
Katlm: 25.01.2008
ye No: 2,121

tek kanal televizyon iin ne eziyet ekerdik ik atiya anten dzelt. Birde komsularinkine bakar yol verirdik antene fakat yine de ayni istikamette grnt alamazdik.

+Quote Post
MMXESEN
mesaj 11.03.2010, 22:07:37
leti #6

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 381
Katlm: 14.11.2009
Nereden: Batum, Gurcistan
ye No: 6,070
Ruh Halim:

Bursa vericisine dogru mu cevirsek yoksa Camlica vericisine dogru mu cevirsek? Hangisinin daha iyi yayini oldugu komsular arasinda konusulurdu. Bazen vericideki bir ariza sebebiyle yayin kesilirdi, insanlar kosup catiya cikar antenlerini diger istikamete dogru cevirirlerdi.

+Quote Post
GaLaCTiCa
mesaj 12.03.2010, 09:31:29
leti #7

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 3,611
Katlm: 15.05.2007
ye No: 12

"Anten Ykselteleri" denen bir zmbrt da kmt bu dnemlerde. Televizyon yaynlarnn zayf olduu blgelerde yayn glendirdii iddaa ediliyordu. TV2'nin test yaynlarna kt dnemde kullandmz hatrlyorum. Ho hi ie yaradn da grmedim ya neyse. biggrin.gif 2.Kanal da yeni yeni test yaynna balamt. Malum bizde de ikinci kanal izlemenin heyacan, hevesi var. smile.gif TV1'in ekiminde problem yoktu. 2.Kanal karncal idi. Anteni oraya evir, buraya evir olmuyor. Bu ykseltele oynadm, orasn evir, burasn evir, kurcala yok kardeim 2.kanal nuh dedi peygamber demedi dzelmedi hala. biggrin.gif Ne kzmtm o gnlerde. Bir iki hafta karncal izlemitik de sonra dzelmiti yayn. TRT vericiyi mi glendirmiti neydi orasn hatrlamyorum. Ankarada ilk iki verici vard. Biri elmadada, dieri yenimahallede idi. TRT'nin ana haber blteni aklma geldi de "Spikerin anansonu hatrlar gibiyim. stanbul iin amlca vericilerinden falanca frekansdandr gibi bir eyler.

--------------------

+Quote Post
Candy
mesaj 12.03.2010, 11:20:25
leti #8

Grup Simge

Grup: Forum Demirba
leti: 3,601
Katlm: 14.12.2007
ye No: 1,499
Ruh Halim:

Bense en son babamn balkona kurduu anteni anmsyorum.Bu anten yatayla yle bir a yapmalyd ki grnt net olsun.te o an yakalamak iin babam milimetrik llerde anteni kmldatr bizde ierden hep bir az durum raporu verirdik..Grnt iin; "geldi".."hayr hayr gitti".."azck saa","birazda yukarya""hah baba imdi oldu..!" babam bu son sz duyana kadar odunlarn stnden antenle cebelleir ve o pozisyonu sabit klmak iin bir ip yardmyla anteni direk gibi bireye balard.Lakin rzgarl havalarda tabi ki antenin konumu deiir,bu durumda da babam sylene sylene balkonda onu bekleyen hassas grevinin bana dnerdi. laugh.gif

--------------------
Uzun yrmelerden
Sonra bitkin derek
Bu bir ocuk oyunu:
Ben seni ektim ekerek
imdi hangi kitaplardan
reneceksiniz onu,
Gelmiyorsa baz eyler
ocukluktan geerek
.
.

+Quote Post
Hatira
mesaj 12.03.2010, 15:37:06
leti #9

Grup Simge

Grup: Yazar
leti: 136
Katlm: 15.10.2007
ye No: 637

Gemite hatramda kalan televizyon st antenlerdi.televizyonlarda bulunan ykseltici sayesinde yaynlar gayet iyi seyredilirdi,sonradan ykseltici olanlar olanlar kmt,birde reglatr grevi olan aletler vard bunlar yanlmyorsam yaynlardaki imdilerde( ykseltici) grevini yapyordu.

--------------------
istanbu

+Quote Post
raymond
mesaj 12.03.2010, 18:23:22
leti #10

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 1,830
Katlm: 23.06.2007
Nereden: Ktahya
ye No: 172

Bu TV antenleri ile ilgili anlatacak o kadar ok ey var ki... Bunun, TV'nin yaammzdaki konumundan, neminden kaynaklandn dnyorum... Dolaysyla anten de gerek atdaki, gerekse balkondaki konumuyla bir dnemi karakterize eden nesnelerden biri olarak kabul edilebilir pekl...
Balkonda ya da atda, ocuk gzmzdeki devasa yapsyla (ki zaten pek de kk olduklar sylenemezdi herhalde), kimi zaman birbirine eklenmi borularla daha da ykseltebilen, yamurdan nemden korunmas iin naylonlara sarlsa da sk sk kablolar kflendii iin ara ara balant ularnn yenilenmesi icap eden deiik renklerdeki (genellikle beyaz) ykseltici kutusuna sahip olan, deiik teller, iplerle sabitlenmeye alld iin adeta bir tel yumana dnen komik grntsyle, bel ve boyun arlarna sebep olmas bir tarafa, sabrn snrlarn zorlayacak derecede vakit alan (hele bir de ayarlayanla TV'nin banda bekleyenler arasnda iletiim kurmay zorlatracak trden engeller sz konusuysa) "ayarlama-dndrme-evirme" abalaryla, atlardaki kiremit krklarnn pek ounun msebbibi olmasyla, velhasl her unsuruyla bambaka bir devrin sembollerindendir anten dediimiz...
Dakikalar ya da saatler sren kar-kum grntlerinin ardndan sevdiimiz yapmlarn clz da olsa sesleriyle ve grntleriyle ekrana dvermesiyle umutsuzluklar, bkknlklar, ylgnlklar kck mutluluklara dntrveren eziyet oyunca, mr trpsdr anten dediimiz...

--------------------
Hey gidi gnler heeey !

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

2 Sayfa V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Televizyonunuzu Kapatmay Unutmaynz
11 jetfire77 5,049 30.07.2011 - 20:00:28
G?n: loreyeno
No New Posts Televizyonlu Ciklet
5 simeli 3,111 20.09.2010 - 17:25:00
G?n: nicka
No New Posts Televizyon Dergisi
2 jetfire77 2,541 12.02.2008 - 00:28:19
G?n: lifelines
No New Posts Televizyon Kemerler
0 kelebek_06 1,434 13.01.2008 - 19:41:42
G?n: kelebek_06
No New Posts Televizyon Tarihinin Unutulmaz Gafları
3 konuk yazar 2,376 07.10.2007 - 00:47:58
G?n: Okan

RSS Basit Grnm Tarih : 28.05.2020 - 23:18:17
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net