IPB

Hogeldiniz ( Giri | Kayt Ol )

> Ara - Gereler

Blm Kurallar

Mazimizde kullandmz ve ou tedavlden kalkan her trl ara ve gere hakkndaki yazlarnz bu blme.

Gzel Paylamlar

3 Sayfa V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Davul Frnlar
clown
mesaj 06.06.2007, 18:01:48
leti #1

Grup Simge

Grup: Elit Yazar
leti: 663
Katlm: 18.05.2007
Nereden: Ankara
ye No: 28

Ankara'da Bit Pazar diye isimlendirilen bir yer vardr. Burada her eyi bulursunuz, eski kullanlm eya ve giysilerden tutun da antikalara kadar her eyi. Burada ucuza mobilya ve beyaz eya da vardr. Geenlerde burada dolarken ucuz beyaz eyaclardan birinin kaps nnde davul frn grdm. Hani su babaannelerimizin anneannelerimizin kulland davul boyundaki, yuvarlak, nnde kk bir cam penceresi olan frnlardan.

Ne kadar eskilere gittim anlatamam. Kck bir kzken anneannemle peynirli brek yaptmz yllara kadar uzandm. Nur iinde yatsn ok gzel brek yapard anneannem. Hem yapar hem anlatrd, eskilerden, uradan, buradan... O brein kokusu hala burnumdadr.

Ben davul frn grnce yaptm, hatta almaya karar verdim. Anneannemi anar, iinde peynirli brekler yaparm diye. Dkkann iinden kan gen ocuk fiyatnn 75 YTL olduunu syledi. Bit Pazar pazarlksz alveriin yaplmad bir yerdir. Ben de pazarlk zrl. ocuk benim alc ve pazarlk zrl olduumu anlaynca yle bir stme bama, halime, tavrma bakt. "Abla ne yapacaksn sen bu frn?" dedi. Ben de onun stne bana, haline, tavrna baktm. Salar briyantinli, altta dk belli bir kot, ayaklarda neredeyse soytar ayakkabs olacak kadar sivri burunlu makosenler, mteriyle konuurken azn kenarna ilitirilmi ve asli yeri orasym gibi duran bir krdan, gs ortasna kadar ak gmlek dmeleri... Ne yalan syleyeyim anneannemle yasadm scak hatralar pek paylaasm gelmedi huh.gif . "Ne yaplr frnla, yemek yapacam tabi ki" dedim. O da "Bover abla sen bunu, ieride mikrodalga frnlar var uygun fiyatl, ben sana onlardan vereyim, iini grmez bu senin." dedi. Vay anneannemin davul frn vay, i grmez olmutun demek sen.

Sonra m ne oldu, davul frn almadm fakat anneannemden kalma baka bir eyi aldm. Tel zgara... Hani su kapakl, kapann iinde burgu burgu elektrik telleri olan zgara... biggrin.gif

--------------------
Moketubbe'ye, kendisi lmsz, sanki lanetlenmi canlar - felaketini kuran canllar va lanetleniinin unutkan ortaklar olan ller - tarafndan hzla cehennemden geiriliyormu gibi geliyordu.

William Faulkner - Krmz Yapraklar
Go to the top of the pagePM

+Quote Post
Bu iletiye te?ekk?r edenler:
emrahuytun
mesaj 08.06.2007, 08:51:51
leti #2

Grup: Emektar Ynetici
leti: 2,734
Katlm: 02.06.2007
Nereden: Ankara
ye No: 76

Salar biryantinli, altta dsk belli bir kot, ayaklarda neredeyse soytari ayakkabisi olacak kadar sivri burunlu makosenler, msteriyle konusurken agzin kenarina ilistirilmis ve asli yeri orasiymis gibi duran bir krdan, ggs ortasina kadar aik gmlek dgmeleri...

Koptum yahu laugh.gif, eleman ne gzel betimlemisiniz... Bu arada bu frnlar acayip elektrik harcard. Hi mi hi ekonomik deildi.

--------------------

te dndm, burdaym;
Ben bu ite ustaym :)

+Quote Post
DREWFOSTER
mesaj 08.06.2007, 10:01:27
leti #3

Grup Simge

Grup: ye
leti: 33
Katlm: 07.06.2007
Nereden: Istanbul
ye No: 98

Arkadaslar aslinda tam olarak yok oldu sayilmaz bu firinlar..ben sahsen evde halen kullaniyorum ve ok memnunum..Ama kek pisirirken kabartmiyor yalniz brekte ok iyi sonu aliyorum..Mikro dalgametre firinlar ikti ama bana korkutucu geliyor dogrusunu isterseniz yle jet hiziyla isitmalar felan..Ne bileyim saglikli degilmis gibi sankim..

--------------------
Titrek bir mum alevinin
Havaya brakt bir is,
Ve gz gz grmez bir sis
Deildik biz!...

+Quote Post
ember
mesaj 09.06.2007, 13:52:00
leti #4

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
ye No: 60
Ruh Halim:

bende mikrodalga firin var ve kullaniyorum ama bir davul firin almayi dsnyorum.. nk en gzel kekin davul firinda yapildigini syleyen arkadaslarim var.. eskiye ragbet var yani yine..

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
ember
mesaj 09.06.2007, 14:00:32
leti #5

Grup Simge

Grup: Administrator
leti: 5,094
Katlm: 28.05.2007
ye No: 60
Ruh Halim:

QUOTE(clown)
Size tel izgarayi da neririm. Iinde inanilmaz gzel izgaralar yapilabiliyor.

tel izgaranin da kolayligini ve gzelligini duyuyorum ve zellikle alip kullanan arkadaslarim var.. kesin alacagim ben de smile.gif

--------------------
I know what it is to be young..

+Quote Post
soner1971
mesaj 26.06.2007, 11:04:09
leti #6

Grup Simge

Grup: Mazi Hocas
leti: 752
Katlm: 26.06.2007
Nereden: Mersin
ye No: 181

Sevgili arkadaslar

Ben yillardir elektrik zerine alisiyorum. Okudugum ve arastirdigim dkmanlarda ( hemde uzman kisilerin arastirmalari ) kesinlikle ve kesinlikle mikro dalgayi nermiyorlar ve kansere yapi olusturan bir ekipman olarak bildiriyorlar. Sonra gidalar kesinlikle lezzetli olmuyor.

Aslinda bana kalsa odun atesinde yapilan yemegin yerini hibiri tutmaz. ama buda her evde olmayacagina gre elektrikli firinlari neririm. Bende kesinlikle davul firinlar ve st - alt rezistansli firinlari neririm. Simdi yeni ikan ankastre ve diger elektronik kontroll firinlarda rezistans bir fan evresine monte edilmis ve ikan sicaklik turbofan tarafindan firin iine dagitiliyor. Her ne kadar sicaklik gida iine islesede pisirme sresi ok uzuyor. O yzden eski sistem davul firinlar ile alt st rezistans firinlarin yerini hibiri tutamaz.

Bu arada Emrahuytun arkadasimiza katilamayacagim. Davul firinlarda standart ve ankasre ler kadar elektrik harcar. Sadece iki katli olanlarinda zaman tasarrufu saglanamaz. Iki tepsininde alt st piseceginden dolayi. ama genede turbolardan az harcar.

Neyse zr dilerim lafi ok uzattim. Benim mazimde de davul firinlarin yeri apayri.
Sevgili Clown arkadasimizin anlattigi gibi benimde anneanemin kalip baskili tatli kurabiyelerin tadi hala aklimda dir. Tabiki davul firinda pismistir.

Sevgili Clown yasadiginiz olayida yle gzel betimlemissiniz ki; resmen bilgisayar basinda gzmn nnde canlandi..

Saygilar, sevgiler....

--------------------
Zaman her seyi gtrse de hayallerimizi asla...

+Quote Post
jetfire77
mesaj 26.06.2007, 11:11:06
leti #7

Grup Simge

leti: 900
Katlm: 17.05.2007
ye No: 23

Evet bir zamanlar ok sk kullanirdi annelerimiz simdi bile hala kullanilmaktadir

--------------------
Emekli Yazar

+Quote Post
Okan
mesaj 14.08.2007, 19:30:59
leti #8

Grup Simge

Grup: Pre Elit Yazar
leti: 286
Katlm: 27.07.2007
ye No: 328

Babaannemin kiymali kol bregi,davul firin.Allahim 25 sene nceye gitmek istiyorum.

--------------------
Son aga kesildiginde, son nehir zehirlendiginde, son balik yakalandiginda, banknotlarinizin karin doyurmayacagini anlayacaksiniz." Sef Seattle (1790-1866)

+Quote Post
muratuas
mesaj 14.08.2007, 19:36:38
leti #9

Grup Simge

leti: 971
Katlm: 15.05.2007
ye No: 10

bizde hala bir tane var annem bu firin senden byk derdi..geen bozuldu miadi doldu atacagiz heralde ne brekler ne kekler yedim ben o firinda atmak zor olacak
ama gerekten ekonomik degildi elektirik sayacini jet hiziyla evirirdi..
simdide hala var ayni firinlardan hatta altinda telden bir izgara gibi bisey var tepsi tam tabana degmiyor bir miktar havada...

+Quote Post
redline
mesaj 14.08.2007, 20:44:16
leti #10

Grup Simge

Grup: Emektar Mod.
leti: 274
Katlm: 14.06.2007
ye No: 136

Davul firinlar korkun elektrik harcarlar...Iinde kullanilan eski tip tasli rezistanslar yksek gte elektrik tketir...Ama verim olarak ok yksektir,gzel brekler yapilir.Mikrodalga firinlara gelince sylenenin aksine kanser riski tasimazlar...Ve normal firinlarin 3/1 oraninda daha hizli pisirirler besinlerin tadinda bozulma olmaz...Tek eksik yani besinler renk degistirmezler...Bunada zm : besin zerine sos srlr...Geri simdi izgarali ve fanli modelleri var mikrodalga firinlarin... Dip not : ( Mikrodalga firinlar iinde magnetron denilen bir kompanent ile besinler zerine ynlendirilen dalga boylari ve besinler iinde bulunan su molekllerinin birbirine srtnmesinden aiga ikan isi enerjisi mantiginda alisir...Tipki elimizi birbirine srtnce ortaya ikan isi gibi...)

--------------------
" Bilmeden yeilliine dm birdamlaym ben , tm dnyann kknde hereyin kayna sen..."

+Quote Post

Konuya link ver...
Forum iin... (BBCode)
HTML Kullanm...
Direk link...

3 Sayfa V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 kullanc bu bal okuyor (1 Misafir ve 0 Gizli Kullanc)
0 ye:

Collapse

> Benzer Ba?l?klar

Balk Yan?tlar Konuyu Ba?latan Okunma Son Faaliyet
No New Posts Davul Tozu&Minare Glgesi
3 sahaf 2,423 16.06.2016 - 10:35:31
G?n: sahaf
No New Posts Davul alan Maymun
6 elvina 3,242 07.03.2015 - 00:49:01
G?n: okseybilenkiz
No New Posts Davul Bile Dengi Dengine
7 -- 3,034 26.09.2007 - 13:35:14
G?n: ulashima

RSS Basit Grnm Tarih : 05.06.2020 - 08:10:13
.: Destekleyenler & Desteklediklerimiz :.
Seksenliyillar.Com | 80ler.Com | sinemabuyusu.com | Kingofcollectors | Seksenler.Forumotion | sekerkizcandy.com | Captano.net